Debata eurowyborcza

Odpowiedz

Kod potwierdzający
Wprowadź kod dokładnie tak, jak jest wyświetlony na obrazku. Wielkość znaków nie ma znaczenia.
Emotikony
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: Debata eurowyborcza

Re: Debata eurowyborcza

Post autor: Leo_Been-Hacker » 26 maja 2016, 14:11

Leo Beenhakker odpowiada: (og.: na poprzednie pytania, jeśli mogę ;))

Ziemiec:Od niedawna w obiegu są nowe złotówki z wizerunkiem króla Michała. Nie zmienia to faktu, że część polityków proponuje przystąpienie Polski do strefy euro. Przed kilku laty przystąpiliśmy m. in. do ERM II. Kiedy i czy w ogóle powinniśmy Państwa zdaniem przyjąć Euro?

(...)

Beenhakker: Euro powinniśmy przyjąć gdy tylko będziemy mogli, czyli właściwie niedługo, bo na euro możemy zyskać, jak Niemcy. Tylko musimy zastosować te same mechanizmy co Niemcy, czyli być konkurencyjni, innowacyjni i zmniejszyć udział państwa w gospodarce. Ponadto przyjęcie euro pomoże Frankowiczom, zwiększy nasze bezpieczeństwo i pozwoli nam być Europą.

(...)

Ziemiec: Jak dotąd Unia Europejska nie miała charakteru militarnego. Od dawna pojawiają się jednak głosy, że powinna powstać wspólna armia UE. Co sądzicie Państwo o tym pomyśle?

(...)

Beenhakker: Pomysł bardzo dobry, myślimy, że Europa powinna go zrealizować, ale jeszcze nie teraz. Najpierw musimy zacieśnić inne części współpracy. Ale na pewno wspólna armia zwiększyłaby bezpieczeństwo, bo samo NATO nie wystarczy. Jeśli udałoby nam się stworzyć takie wojsko, na wzór natowski to byłby to niebywały sukces.

(...)

Ziemiec: W ostatnich latach ważnym problemem UE była duża liczba imigrantów z państw afrykańskich oraz Syrii i Iraku. Po pokonaniu Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie imigrantów jest nieco mniej, tym niemniej wciąż na terenie wspólnoty jest ich wiele milionów i napływają kolejni. Jak Państwo widzę rozwiązanie tego problemu?

(...)

Beenhakker: Problem zaczął się w Syrii i to tam trzeba szukać rozwiązania. Jedynym rozwiązaniem jest dalsze przywrócenie porządku i stabilności w całym obszarze północnej Afryki, ale też zorganizowanie pomocy tam. Uchodźców powinniśmy przyjąć, ale niestety są granice możliwości ekonomicznych i logistycznych, które ograniczają nam przyjęcie wszystkich. Ale to pokazuje, że współpraca europejska jest bardzo potrzebna i, że wiele osób chce być Europą.

Re: Debata eurowyborcza

Post autor: Administrator » 25 maja 2016, 21:00

Ziemiec
Przechodzimy do drugiej części debaty. Teraz czas na pytania wzajemne pytania do siebie kandydatów.
OG: kolejność dowolna

Re: Debata eurowyborcza

Post autor: Laura » 25 maja 2016, 0:06

Piotr Guział

Nadal nie uregulowano konfliktu w Libii, gdzie o władzę rywalizuje kilka rządów reprezentujących różne grupy interesów. Plemienna struktura Libii także nie sprzyja rozwiązaniu konfliktu. Bazy terrorystów znajdują się tam. Ludzie, którzy dokonali zamachu w Casablance byli szkoleni w obozach w Libii. Pomoc jest najefektywniejsza na miejscu. Za taką samą ilość pieniędzy można pomóc większej grupie ludzi w obozach dla uchodźców w państwach sąsiednich niż w Europie. Nie wszyscy w takim samym stopniu zaadaptują się w Europie. Wiadomym jest, że nawet najbogatsze państwa nie będą w stanie przyjąć wszystkich chętnych.

Re: Debata eurowyborcza

Post autor: Administrator » 24 maja 2016, 22:24

Ziemiec: Czas na ostatnie pytanie z mojej strony.
W ostatnich latach ważnym problemem UE była duża liczba imigrantów z państw afrykańskich oraz Syrii i Iraku. Po pokonaniu Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie imigrantów jest nieco mniej, tym niemniej wciąż na terenie wspólnoty jest ich wiele milionów i napływają kolejni. Jak Państwo widzę rozwiązanie tego problemu?

Re: Debata eurowyborcza

Post autor: Laura » 24 maja 2016, 22:06

Piotr Guział

Wymagałoby to porozumienia na temat sposobu podejmowania decyzji zarówno w kontekście pionu dowodzenia jak i użycia takiej armii w konflikcie, zakupu broni czy posiadania broni atomowej. Nie widzimy możliwości porozumienia w tej kwestii ponieważ występuje wiele rozbieżności pomiędzy członkami UE najsilniejszymi militarnie. Jak trudno o takie porozumienie dowodzi fakt, że nie udało się aby miejsce stałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ posiadała Unia Europejska. Za ważniejsze uznajemy obecnie dyskusje na inne tematy z uwagi na bieżące problemy i łatwiejsze osiągnięcie kompromisu.

Re: Debata eurowyborcza

Post autor: Anna Bejca » 24 maja 2016, 18:55

Bejca:

Polskie Stronnictwo Ludowe opowiada się za ściślejszą współpracą państw w ramach NATO, także w kontekście rozwijania tzw. szpicy Sojuszu. Byłoby to korzystniejsze dla Polski, niż pomysł utworzenia wspólnej europejskiej armii. Polska powinna aktywnie uczestniczyć w rozmowach, które dotyczą bezpieczeństwa. Optymalną formułą jest format genewski z udziałem UE, większą aktywnością przewodniczącego Rady Europejskiej przy udziale USA, a nie tworzenie nowego dowództwa.

Re: Debata eurowyborcza

Post autor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 24 maja 2016, 15:49

Bieńkowska:

W naszej ocenie to NATO jest gwarancją bezpiecznej Europy. Sojusz Północnoatlantycki trzeba wzmacniać i za tym zdecydowanie się opowiadamy. Wspólna armia Unii Europejskiej pomysł rzucony, bardzo ryzykowny. Dobrze się o nim opowiada. Zakładając teoretycznie, że armia europejska powstanie, kto miałby nad nią zwierzchnią władzę? Musi być kolejność odwrotna: najpierw integracja polityczna, stworzenie wspólnoty politycznej i dopiero później możemy mówić o armii, która będzie instrumentem tej władzy politycznej.

Re: Debata eurowyborcza

Post autor: Administrator » 24 maja 2016, 14:44

Ziemiec
Jak dotąd Unia Europejska nie miała charakteru militarnego. Od dawna pojawiają się jednak głosy, że powinna powstać wspólna armia UE. Co sądzicie Państwo o tym pomyśle?

Re: Debata eurowyborcza

Post autor: Anna Bejca » 24 maja 2016, 14:21

Bejca:

Polska bez względu na termin wejścia do strefy euro powinna tam się zameldować z konkurencyjną gospodarką, nowymi technologiami i sprawnymi instytucjami. Wówczas nie powtórzymy błędu Słowenii. Nie ma alternatywy dla strefy euro, jeśli nie chcemy zostać na peryferiach konkurencyjności w Europie. Pozostawianie poza strefą euro to także pewien ciężar ryzyka wahań kursowych, utrudnień w gospodarowaniu i większego zamknięcia rynku.

Re: Debata eurowyborcza

Post autor: Laura » 23 maja 2016, 20:08

Piotr Guział

Obecnie nie należy śpieszyć się z wejściem do strefy euro. Kazus Grecji, Hiszpanii i Portugalii dowodzi, że można napotkać na kłopoty. Na Litwie coraz donioślej krytykowane są szybko rosnące koszty utrzymania, których przyczyn wielu ekonomistów dopatruje się między innymi w przyjęciu wspólnej waluty. Zanim Polska zdecyduje się na takie rozwiązanie należy zarówno przeprowadzić reformę Banku Centralnego, Polacy muszą więcej zarabiać i rozwarstwienie społeczne musi zostać zmniejszone. Zatem będzie to jeszcze długotrwały proces.

Na górę