Kampania samorządowa 2026

Odpowiedz


To pytanie jest elementem zabezpieczającym przed automatycznym zamieszczaniem postów.
Emotikony
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: Kampania samorządowa 2026

Re: Kampania samorządowa 2026

Post autor: Joanna Poniatowska » 11 maja 2018, 3:01

Obrazek
Chotolska-Korkosz z alternatywą dla Witkowskiego

Kamila Barbara Chotolska-Korkosz, kandydatka na prezydenta Radomia wierzy, że miastu uda się pozyskać większe fundusze z UE na kolejne inwestycje w mieście. Jej priorytetem będą nie tylko inwestycje drogowe, ale także zmniejszenie bezrobocia, ochrona zdrowia czy rozwój szkolnictwa zawodowego. W przyszłej kadencji Chotolska-Korkosz będzie chciała zbudować Centrum Rehabilitacyjne i hospicjum. Zamierza inwestować w sprzęt dla szpitala. W programie kandydatki na prezydenta Radomia znalazła się jeszcze rewitalizacja Miasta Kazimierzowskiego, remont ratusza, skwery, ogólnodostępne siłownie, przebudowa placu Jagiellońskiego oraz kolejne inwestycje realizowane przez Wodociągi Miejskie.

- Uważam, że jedną z najważniejszych rzeczy jest infrastruktura. Będę realizować inwestycje w tym zakresie, skupię się na początek na ulicach: Żółkiewskiego, trasie NS i Młodzianowskiej. Aktywnie będę także wchodzić w dzielnice, na ten cel zwiększę dofinansowanie. Ważne są również ścieżki rowerowe, chciałabym w nadchodzącej kadencji, aby powstało koło 30 km nowych. Będę również chciała zmienić transport miejski na niskoemisyjny – powiedziała Chotolska-Korkosz.

W kwestii edukacji kandydatka prawicy zapowiedziała dofinansowanie rozbudowy VI LO, szkoły która współzawodniczy z innymi placówkami w kraju. Chciałaby także uruchomić nowe programy wsparcia skierowane dla seniorów.

Re: Kampania samorządowa 2026

Post autor: Joanna Poniatowska » 11 maja 2018, 2:50

Obrazek
Łaniewicz o wizji rozwoju Małopolski

- Kluczowym zadaniem samorządu województwa jest prowadzenie polityki rozwoju regionu w taki sposób, aby Małopolska była atrakcyjnym miejscem do życia, nauki, pracy i spędzania czasu wolnego. - mówiła senator Laura Łaniewicz, kandydatka na marszałka województwa małopolskiego. - Małopolska powinna stać się regionem jeszcze bardziej atrakcyjnym dla inwestycji, dzięki rozwojowi przemysłów wiedzy i nowoczesnych technologii oraz wykorzystaniu kluczowych atutów rozwojowych, jakimi są kapitał intelektualny, aktywność i przedsiębiorczość mieszkańców. - wskazywała.

- Region musi odgrywać rolę lidera w kraju i Europie Środkowej w dziedzinie przemysłów czasu wolnego – wykorzystując zasoby dziedzictwa regionalnego oraz kultury, a także chroniąc naturalne i symboliczne bogactwa. - mówiła kandydatka. - Po Małopolsce powinno się łatwiej podróżować. Tylko dzięki skoordynowanej polityce komunikacyjnej, w tym transportowej szybciej będzie można dotrzeć do innych części kraju. Poprawi to konkurencyjność gospodarczą i spójność przestrzenną regionu. - podkreśliła.

- Małopolska, jeżeli zostanę wybrana, stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem zamieszkania i pracy, dzięki poprawie dostępu do podstawowych usług publicznych w miastach i na wsiach, rewitalizacji miast, lepszej ofercie dla inwestorów w miastach, wspieraniu ekologicznego rolnictwa na obszarach wiejskich. Region będzie komfortowym miejsce do życia, dzięki poprawie bezpieczeństwa mieszkańców w wymiarze środowiskowym, zdrowotnym i społecznym. Małopolska będzie przygotowana do ochrony przed katastrofami i klęskami żywiołowymi. - mówiła Łaniewicz.

Re: Kampania samorządowa 2026

Post autor: Joanna Poniatowska » 11 maja 2018, 2:40

Obrazek
Tułajew z aktywną kampanią na Lubelszczyźnie

- Nie zawsze potrzeba dalekich podróży, aby "naładować baterie". Ja sam, jako niepoprawny lokalny patriota, często wolny czas spędzam w naszym regionie. Województwo lubelskie zapewnia doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku. - mówił marszałek województwa lubelskiego, Sylwester Tułajew. Ubiegający się o reelekcję marszałek zapowiedział budowę około 100 kilometrów dróg w każdym z 20 powiatów. - Szacujemy, że we współpracy z powiatami będzie to 1622 km dróg, a jeśli do programu dołączą także gminy, to osiągniemy wynik 2 tys. kilometrów. - wskazał.

- Dostrzegamy znaczny przyrost turystów. Muzeum Lubelskie w Lublinie ma już 300-tysięczną rzeszę odwiedzających. Podobnie jest z muzeum w Kozłówce. Ogromne pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego są kierowane na promocję walorów turystycznych Lubelskiego. - powiedział.

- Musimy wspierać gminy, w tym celu chcemy powołać Powiatowe Biura Biznes Lubelskie. Pozwoli to naszym gminom zintensyfikować działania na rzecz powstawania nowych biznesów i przyciągania kapitału inwestycyjnego. - mówił Sylwester Tułajew Lubelskie to bardzo atrakcyjny inwestycyjnie region. Jest to dostrzegane także poza granicami Polski. Mieszczą się tu miasta i gminy, które w niczym nie ustępują, pod względem atrakcyjności inwestycyjnej, swoim odpowiednikom z regionów o zdecydowanie wyższym poziomie rozwoju gospodarczego - powiedział.

Re: Kampania samorządowa 2026

Post autor: Joanna Poniatowska » 11 maja 2018, 2:22

Obrazek
Ortyl o rozwoju województwa podkarpackiego

- Województwo podkarpackie należy do grona najdynamiczniej rozwijających się polskich regionów - podkreślał Władysław Ortyl, marszałek województwa. - Nasz region jest miejscem przyjaznym biznesowi, temu krajowemu, ale także międzynarodowemu. Funkcjonuje tu wiele światowych firm. - dodał. Ubiegający się o reelekcję marszałek zapowiedział m.in. zwiększenie dofinansowania na remont linii kolejowej Mielec - Dębica. - To bardzo oczekiwana inwestycja dla regionu. Linia L25 jest ważna dla gospodarczego rozwoju województwa. Łączy ze sobą dwie strefy ekonomiczne, mielecką i tarnobrzeską. Jeśli chcemy przerzucić część transportu z naszych dróg na tory, ta linia będzie w tym bardzo pomocna. - powiedział.

Ortyl mówił o konieczności rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, które są dla regionu niezwykle ważne, gdyż – patrząc procentowo - 60 % mieszkańców Podkarpacia stanowią właśnie mieszkańcy wsi. Marszałek podsumował programy realizowane przez samorząd województwa na rzecz rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Mówił m.in. o Podkarpackim Naturalnym Wypasie, na który w obecnej edycji samorząd województwa przeznaczył ponad 10 mln zł. W kolejnej edycji samorząd wyda na ten cel prawie 11 mln zł. Jedną z kwestii, które poruszył marszałek były również scalenia gruntów. Ze względu na duże rozdrobnienie gospodarstw, region Podkarpacki dysponuje najwyższą kwotą na ten cel w skali całego kraju. W ramach obecnej perspektywy scaleniem ma być objęte ok. 23 tys. ha gruntów.

Marszałek zachęcał też na konferencji, aby lokalne samorządy włączyły się do inicjatywy sadzenia drzew miododajnych, którą chce realizować samorząd województwa. - To jest bardzo dobra inicjatywa. Samorządy mogłyby sadzić aleje, powstałyby skwery nie tylko z drzewami iglastymi. Poprawiłby się krajobraz, a także byłoby to realne wsparcie dla podkarpackiego pszczelarstwa – zachęcał samorządy marszałek, dodając, że w akcję zaangażowany będzie samorząd województwa wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska.

Re: Kampania samorządowa 2026

Post autor: Joanna Poniatowska » 11 maja 2018, 2:03

Kandydaci SNK-PiS w drugiej turze

Prezydenci
Kraków - Andrzej Duda
Radom - Kamila Barbara Chotolska-Korkosz
Gorzów Wielkopolski - Maciej Kowalski

Marszałkowie
Małopolskie - Laura Łaniewicz
Lubelskie - Sylwester Tułajew
Podkarpackie - Władysław Ortyl


Poparcie dla kandydatów w drugiej turze

Prezydenci
Białystok - Krzysztof Truskolaski (PLK-PPol-BG)
Siedlce - Janina Orzełowska (DPS)
Chełm - Grzegorz Raniewicz (DPS)
Rzeszów - Joanna Frydrych (DPS)
Bydgoszcz - Piotr Najzer (PLK-PPol-BG)
Płock - Andrzej Nowakowski
Łódź - Artur Lingfeld (PLK-PPol-BG)
Lublin - Magdalena Gąsior-Marek (DPS)
Słupsk - Beata Chrzanowska (DPS)
Wrocław - Michał Jaros (DPS)
Częstochowa - Leszek Kulawik (DPS)
Gdańsk - Jarosław Wałęsa (DPS)
Warszawa - Małgorzata Kidawa-Błońska (DPS)

Marszałkowie
Dolnośląskie - Barbara Zdrojewska (DPS)
Kujawsko-pomorskie - Zbigniew Sosnowski (DPS)
Łódzkie - Adam Koniecpolski (PL-K)
Warszawskie - Marcin Kierwiński (DPS)
Górnośląskie - Marcin Krupa (DPS)
Mazowieckie - Gabriela Jurkiewicz (PL-K)
Podlaskie - Jerzy Leszczyński (DPS)
Pomorskie - Marta Fornero-Piotrowska (DPS)
Świętokrzyskie - Krystian Jarubas (DPS)
Warmińsko-mazurskie - Sylwia Jaskulska (DPS)
Wielkopolskie - Joanna Schmidt (DPS)
Zachodniopomorskie - Piotr Misiło (DPS)
Jurajsko-dąbrowskie - Iwona Malinowska (PLK-PPol-BG)

Re: Kampania samorządowa 2026

Post autor: Joanna Poniatowska » 06 maja 2018, 15:52

Kandydaci SNK-PiS walczą o wyborców
Obrazek
Prezes Stronnictwa Narodowo-Konserwatywnego, księżna Joanna Poniatowska-Pawłowska oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości, Mateusz Morawiecki podróżują po całej Polsce w celu wspierania kandydatów komitetu na marszałków, włodarzy miast oraz radnych wszystkich szczebli.

Prezes SN-K, księżna Joanna Poniatowska-Pawłowska wspierała w Krakowie ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudę. - Cztery lata temu wyborcy wybrali Andrzeja Dudę dzięki jego ofercie zmiany Krakowa. Jest to osoba, która spełniła wszystkie swoje obietnice i teraz ubiega się o drugą kadencję, by kontynuować swoją dobrą prace. - mówiła szefowa SN-K. - Moim podstawowym priorytetem jest to, aby ludziom w mieście żyło się łatwiej. - powiedział z kolei prezydent Duda.

Z kolei w Elblągu Mateusz Morawiecki wsparł kandydata komitetu na prezydenta tego miasta, Jerzego Wilka (który pełnił urząd w latach 2013-2014). - To kandydat, który udowodnił, że w krótkim czasie można przyspieszyć rozwój miasta. Przez rok urzędowania na stanowisku prezydenta pokazał, że najważniejsi są dla niego mieszkańcy, rozwój miasta i oszczędne nim zarządzanie - mówił były wicepremier. - Nie bał się bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami, czego dowodem są spotkania, jakie odbywał z elblążanami przez cały czas sprawowania przez siebie urzędu, a także w późniejszej karierze politycznej. - wskazał.

W Rzeszowie były minister spraw zagranicznych Kordian Sokowiński w towarzystwie księżnej Poniatowskiej-Pawłowskiej krytykował urzędującą prezydent. - Usługi MPK są kiepskie i przestarzałe, nasze ulice toną w korkach. To prawda, że odremontowano wiele ulic, ale nie zrealizowano żadnego ważnego rozwiązania komunikacyjnego, jak chociażby połączenia ul. Przemysłowej z Podkarpacką. To tylko kilka z wielu przykładów na to, że Marta Niewczas skupiła się bardziej na fascynowaniu mieszkańców niż na rozwiązywaniu realnych problemów. Przespano też temat uzbrojenia terenów w specjalnej strefie na Dworzysku. Dlatego inwestorzy tacy jak Zelmer budowali swoje zakłady w Rogoźnicy, a nie w Rzeszowie. - wskazał.

- Moja wizja Poznania to miasto dla zwykłych ludzi. Potrzebujących wypoczynku, radości, wygody. Ale też dobrej komunikacji, dostępności mieszkań, możliwości budowania licznej i zgodnej rodziny. - mówił, w towarzystwie prezesa PiS, kandydat na prezydenta Poznania Wincenty Grabowski. - Jaką rzecz zmieniłbym w Poznaniu w pierwszej kolejności? Dostęp do informacji związanych z pracą administracji publicznej. Dziś w Poznaniu ten dostęp jest ograniczony. Władza umożliwia go tylko w granicach, w jakich nakazuje to prawo. A mógłby być szerszy. Mieszkańcy powinni wiedzieć, co władza robi, jak podejmuje decyzje. - podkreślił.

Kamila Barbara Chotolska-Korokosz, kandydatka na prezydenta Radomia w towarzystwie prezes SN-K przedstawiała kolejne punkty swojego programu wyborczego. Wśród nich znajdują się m.in. zniwelowanie podatku "deszczowego", przekształcenie Portu Lotniczego Radom w lotnisko cargo, zwiększenie liczby miejsc pracy, reaktywacja Zespołu Szkół Mechanicznych, budowa hali sportowej w Zespole Szkół Elektronicznych, budowa Domów Opieki Społecznej, przekształcenie Radomskiej Orkiestry Kameralnej w Filharmonię Radomską, budowa drogi Północ – Południe, instalacja przejść dla pieszych zaopatrzonych w światła, budowa małych osiedlowych targowisk, a także budowa stadionu z halą widowisko-sportową przy ul. Struga - To są założenia ambitne, z którymi na pewno się zmierzymy w pierwszej kadencji. Oczywiście plany są jeszcze bardziej bogate. - tłumaczyła kandydatka na prezydenta Radomia.

Wraz z Mateuszem Morawieckim z wyborcami spotkała się kandydatka na prezydenta Łodzi, Joanna Kopcińska. Krytykowała ona urzędującego prezydenta. - Pan Lingfeld kiedy kandydował cztery lata temu obiecywał cuda, gruszki na wierzbie. Że zmniejszy zadłużenie miasta, uruchomi wiele nowych inwestycji. Minęły cztery lata, a miasto tak jak było w zastoju, tak nadal w nim jest. Te cztery lata to były przedłużone rządy Hanny Zdanowskiej tylko z innym figurantem w ratuszu. Trzeba powiedzieć stop, miasto zasługuje na realną zmianę i ja taką oferuję. - podkreśliła.

Re: Kampania samorządowa 2026

Post autor: Maria Lukrecja Chotolska » 30 kwie 2018, 16:28

Obrazek

Prawica walczy o lubuskie

- Gorzów zasługuje na więcej, więcej niż zmarnowane 4 lata - tymi słowami rozpoczął swoje płomienne wystąpienie kandydat na prezydenta tego miasta, Maciej Kowalski. Jak zaznaczył, ostatnie kadencje to zmarnowane lata, w których prezydent nie wykorzystał potencjału miasta. - Nie działo się wiele, miasto jakie było, takie jest. Nie podejmowano większych inicjatyw, nie zechciano uatrakcyjnić naszego miasta. Gorzów, jaki jest, każdy widzi. Mieszkają tu jednak wspaniali ludzie, którzy gotowi są na inwestycje, pragną by miasto się rozwijało, by było konkurencyjne wobec innych polskich i europejskich miast. Czy chcemy kolejnych lat, które nie przyniosą ożywienia? Na pewno nie. Dlatego planuję szereg inwestycji w naszym ukochanym mieście. Zobowiązuję się zbudować nową trasę łączącą osiedle Górczyn z centrum miasta. W tym celu potrzebne jest zmodernizowanie torowiska, wprowadzenie systemu informacji pasażerskiej oraz monitoringu, a w końcu zakup nowych tramwajów, które będą wozić mieszkańców i przybyłych gości.
Kandydat wspomniał również o tym, że nie boi się podjąć wyzwania, które obiecywane jest od lat, a nikt nie odważył się go do tej pory zrealizować. Mowa o przebudowie ulicy Kobylogórskiej. Zaproponował też wprowadzenie "Karty Seniora", która aktywizowałaby seniorów w mieście. To projekt bardzo podobny do "Karty Dużej Rodziny", zawiera ulgi i zniżki, które dostawaliby mieszkańcy Gorzowa.

Z kolei Marek Jurek, kandydat na marszałka województwa, obiecał, że będzie zachęcał młodych ludzi, studentów, do pozostania w rodzimych stronach.
- Pierwszy krok zrobimy w stronę młodych studentów kierunków medycznych. Będą mogli liczyć na stypendium w wysokości nawet 2 tys. zł miesięcznie, jeżeli podejmą pracę w naszych lubuskich szpitalach. Województwo boryka się z deficytem lekarzy, trzeba temu zapobiec - dodał były marszałek i stwierdził, że sytuacja dotyczy niemalże wszystkich specjalizacji.
Kandydat na marszałka obiecał również zachęcić mieszkańców do aktywności fizycznej poprzez budowę ścieżek rowerowych i atrakcji wokół nich.

Krzysztof Bosak, kandydat na prezydenta Zielonej Góry, zapewniał, jak ważny jest rozwój kultury. Bez kultury nie ma wzrostu intelektualnego, Kandydat zacytował popularnego polskiego pisarza: "Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi autami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury, to jednak wypadałoby mieć własną." Kandydat jednak nie poprzestał na tym, zaproponował rozbudowę miejskiego Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw w Zielonej Górze, tak by zapewniło opiekę nawet 350 osobom rocznie.

Re: Kampania samorządowa 2026

Post autor: Maria Lukrecja Chotolska » 30 kwie 2018, 16:24

Obrazek

Prawica w jurajsko-dąbrowskim

Kandydat na prezydenta Częstochowy, Konrad Głębocki, zaproponował na spotkaniu z wyborcami zwiększenie kwoty nawet do 380 tys. na dopłaty do wymiany kotłów grzewczych. Głębocki zapowiedział, że walka z zanieczyszczonym powietrzem będzie jednym z jego priorytetów jako prezydenta. Świadomość ekologiczna mieszkańców Częstochowy musi wzrosnąć, dlatego proponuję również edukację naszych mieszkańców, by zwiększyć dbałość o zdrowie nasze i przyszłych pokoleń.
- Chcemy, by nasze miasto stało się celem jeszcze większej ilości wycieczek z Polski, Europy i świata. Dlatego przykładem innych miast europejskich, planuję zakup klimatycznego, piętrowego autobusu, który będzie woził turystów podczas wycieczek po mieście. Warto również otwierać nowe ścieżki edukacyjne. Koniecznym jest wprowadzenie nowoczesnych i ekologicznych samoobsługowych stacji wypożyczeń rowerów. Jednakże jedną z największych inwestycji, jaką planuję jest powstanie aquaparku z basenami. Należy poprawić też stan dróg,

Michał Potoczny, kandydat na prezydenta Sosnowca zapowiedział również serię inwestycji w mieście. Jak twierdzi, jednym z ważniejszych przedsięwzięć będzie rewitalizacja dworca Sosnowiec Maczki.
- Pomożemy też rodzinom. Wiele młodych ludzi zamieszkuje nasze miasto. To początkowy okres ich wspólnej drogi jest bardzo trudny, pojawia się problem kupna lub wynajmu mieszkania, podjęcia pierwszej pracy, pojawiają się również nowi członkowie rodziny. Dlatego, jako prezydent, będę chciał wprowadzić specjalne ułatwienie w postaci 1500 zł na wynajęcie niani. Pomoc trafi do rodziców dzieci do lat trzech. Wiem, ilu rodzinom to pomoże, dlatego uważam ten projekt za jeden z flagowych podczas mojej kadencji.

Re: Kampania samorządowa 2026

Post autor: Joanna Poniatowska » 28 kwie 2018, 14:46

Obrazek

Kandydaci prawicy na Warmii i Mazurach oraz w woj. warszawskim

Kandydatka na prezydenta Olsztyna, Krystyna Rychter mówiła o czystości środowiska. - W mieście powinno się uruchomić system pomiaru czystości powietrza, od tego trzeba zacząć. Na wszystkich osiedlach powinny zostać zamontowane specjalne detektory. Mierzą one podstawowe parametry związane z jakością powietrza - stężenie pyłów PM2,5 i PM10. Wskazują także wilgotność i temperaturę oraz ciśnienie atmosferyczne, czyli czynniki mogące wpływać na tworzenie się smogu. Mieszkańcy będą mogli na bieżąco sprawdzać czystość powietrza. - wskazywała Rychter. - Jeżeli chodzi o czystość powietrza, to miasto wypada dość dobrze na tle całego kraju, ale jednak według sugestii mieszkańców takie czujniki powinny się pojawić. - powiedziała.

Jan Filip Joańczyk, który kandyduje na marszałka województwa warmińsko-mazurskiego mówił m.in. o wsparciu finansowym dla Olsztyna na zakup nowych tramwajów. - Chciałbym pomóc finansowo stolicy województwa z uwagi na zaangażowanie miasta w rozwój ekologicznego i niskoemisyjnego transportu, jakim są tramwaje. Rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej w makroregionie to priorytet. - mówił. Dodał także: - Sprawnie działający transport i rozwinięta infrastruktura drogowa to również atut dla inwestorów i czynnik podnoszący atrakcyjność gospodarczą regionu. Trzeba położyć na to duży nacisk, aby nowych inwestorów tu ściągnąć. Za inwestorami idą miejsca pracy.

Z kolei w Warszawie o głosy zabiegali kandydatka na marszałka województwa Władysława Rosenfelder oraz na prezydenta stolicy, Anna Siarkowska oraz kandydaci na radnych miejskich, Tomasz Leszczyński, Jarosław Krajewski, Tatiana Sokołowska, czy Ewa Tomaszewska. - Proponujemy program "Zielone wsparcie". To kolejny krok mający zachęcić mieszkańców do wymiany pieców na jeden z systemów ograniczających niską emisję. Program ma trafić do tych, których nie stać na płacenie rachunków za ekologiczne ogrzewanie. "Zielone wsparcie" udzielane byłoby przez ośrodki pomocy społecznej, a zakres wsparcia będzie ustalany w szczególności z uwzględnieniem dochodów osób ubiegających się o zasiłek celowy, sytuacji rodzinnej, powierzchni faktycznej budynku/lokalu mieszkalnego oraz dokonanej zmiany systemu ogrzewania. - powiedziała.

- Trwała zmiana systemu ogrzewania może wiązać się również ze zwiększeniem kosztów. Przygotowany przez nas program miałby wspierać finansowo mieszkańców, którzy dokonali zmiany sposobu ogrzewania i wybrali jedną z jego bardziej ekologicznych form. Mamy nadzieję, że "Zielone wsparcie" zachęci kolejnych mieszkańców do podjęcia takiej decyzji. - mówił Tomasz Leszczyński.

Re: Kampania samorządowa 2026

Post autor: Joanna Poniatowska » 27 kwie 2018, 16:46

Obrazek

Intensywna kampania na Lubelszczyźnie i Podlasiu

- Polska to przede wszystkim gospodarstwa o małym areale. Często przeszkody czysto subiektywne takie jak brak zaufania do sąsiada czy też niesatysfakcjonujące warunki dzierżawy gruntu powodują, że stan ten jest ciężko polepszyć bez udziału zewnętrznych instytucji. - powiedział Sylwester Tułajew, ubiegający się o reelekcję marszałek województwa. Dodał także: - W Polsce jest wiele sklepów czy nawet centrów handlowych które poszukują dostawców żywności "bio" czyli uznawanej za ekologiczną. Takim skupem zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa które zbierają od rolników np. jaja, mleko czy produkty wytworzone w gospodarstwach i pomagają rozprowadzić je na cały rynek. Rozwiązanie to jednak wymaga odpowiedniej wiedzy prawnej jak i takiej z zakresu kontaktów handlowych.

Jerzy Bielecki, kandydat na prezydenta Lublina, spotykał się z wyborcami na ulicach miasta. - Pomysłem na "tu i teraz" jest zmiana formuły ogłaszania przetargów miejskich. Trzeba je dzielić na mniejsze zadania, aby mogły je realizować małe lokalne firmy. I to jest konkret do zrobienia "od ręki". Plan na przyszłość to tworzenie inkubatorów przedsiębiorczości. - przekonywał. Dodał także: - Obniżenie poziomu al. Tysiąclecia nie wchodzi w grę. Taka inwestycja byłaby bardzo droga i w gruncie rzeczy niepotrzebna, bo po oddaniu do użytku obwodnicy Lublina zmniejszył się m.in. ruch tirów. W przypadku al. Tysiąclecia ograniczyłbym się do poprawy stanu nawierzchni tej drogi.

W Białymstoku kampanię prowadził kandydat na prezydenta tego miasta, Jacek Bogucki. - Władze miasta w ostatnich latach nie zwracały uwagi na kwestie rozwoju gospodarczego. Paradoksem jest to, że w regionie realizowano inwestycje drogowe, a lokalne firmy padały. - wskazywał. Jego zdaniem w najbliższych latach Białystok powinien zainwestować w kolej miejską. Według niego skala inwestycji zależeć powinna od tego, na co miasto stać i dlatego domagał się informacji o "prawdziwym zadłużeniu" Białegostoku.

Maksymilian Ferczyński, który kandyduje w wyborach bezpośrednich na marszałka województwa podlaskiego, mówiło zaniedbanych inwestycjach drogowych. - W moich planach jest m.in. wykonanie budowy drogi wojewódzkiej 677 w Łomży wraz z obwodnicą Konarzyc, a także przebudowę lub modernizację kilkuset kilometrów dróg lokalnych. - powiedział.

Na górę