[Gość Wiadomości] Fryderyk Skarbiński i Mateusz Goldenberg

Odpowiedz


To pytanie jest elementem zabezpieczającym przed automatycznym zamieszczaniem postów.
Emotikony
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: [Gość Wiadomości] Fryderyk Skarbiński i Mateusz Goldenberg

Re: [Gość Wiadomości] Fryderyk Skarbiński i Mateusz Goldenberg

Post autor: Mateusz Goldenberg » 25 kwie 2022, 18:50

Dziękuję Pani Redaktor, dziękuję Panie Fryderyku, dziękuję Państwu, spokojnej nocy.

Re: [Gość Wiadomości] Fryderyk Skarbiński i Mateusz Goldenberg

Post autor: Fryderyk Skarbinski » 25 kwie 2022, 17:01

Dziękuję i dobrej nocy!

Re: [Gość Wiadomości] Fryderyk Skarbiński i Mateusz Goldenberg

Post autor: Administrator » 25 kwie 2022, 12:59

Rudnik
Nasz czas niestety dobiega już końca. Serdecznie dziękuję Panom za udział w dzisiejszym programie i życzę dobrej nocy!

Re: [Gość Wiadomości] Fryderyk Skarbiński i Mateusz Goldenberg

Post autor: Mateusz Goldenberg » 25 kwie 2022, 12:36

Zreformowana Unia Europejska byłaby konfederacją suwerennych państw. Unia Europejska zajmowałaby się sprawami mającymi charakter europejski, państwa narodowe zajmowałyby się tym, co może być załatwione na poziomie państw, samorządy zajmowałyby się swoimi kompetencjami, Unia Europejska natomiast nie mogłaby ingerować w kwestie dokonywane na poziomie państw i samorządów. Unia Europejska miałaby wszystkie kompetencje potrzebne do istnienia wspólnego rynku europejskiego. Funkcjonowanie Parlamentu Europejskiego zostałoby zmienione, tak, aby składał się z reprezentacji parlamentów narodowych.

Re: [Gość Wiadomości] Fryderyk Skarbiński i Mateusz Goldenberg

Post autor: Fryderyk Skarbinski » 25 kwie 2022, 0:54

Gdyby Unia Europejska faktycznie trzymała się założenia, aby wprowadzać tylko te regulacje, które służą wzmocnieniu czterech unijnych swobód nie mielibyśmy wątpliwości, że projekt zmierza w dobrym kierunku. Jednak tak nie jest. Unia coraz mocniej reguluje te obszary, które powinny być domeną krajową jak choćby minimalną stawkę podstawową VAT czy w ostatnim czasie sposób rozumienia stosunku pracy. Tymczasem nadal wiele jest do zrobienia w obszarach podstawowych dla wolnego handlu. Unia Europejska nakłada cła na ponad 10 tysięcy towarów, wydaje co roku miliardy na subsydiowanie rolnictwa. Samo acquis communautaire UE zawiera ponad 270 tys. stron z czego 200 tys. to dorobek ostatnich 25 lat. To są rzeczy od których trzeba zacząć reformowanie Unii Europejskiej.

Co do zasady pomocniczości to Unia opiera się o nią tylko z nazwy. W procedurze tzw. żółtej kartki gdy parlamenty krajowe mogą zgłosić naruszenie przez Komisję Europejską zasady pomocniczości wszystkie dotychczasowe wnioski Komisja skwitowała podtrzymaniem swoich inicjatyw i stwierdzeniem, że są one zgodne z zasadą pomocniczości. Nie ma de facto obecnie mechanizmów, które pozwalają realnie wymusić stosowanie tej zasady na biurokracji unijnej.

Potrzebne jest nowe zdefiniowanie zakresu kompetencji Unii Europejskiej i ograniczenie ilości przyjmowanych aktów prawnych regulujących coraz to nowe dziedziny życia.

Re: [Gość Wiadomości] Fryderyk Skarbiński i Mateusz Goldenberg

Post autor: Administrator » 23 kwie 2022, 23:05

Rudnik
Ależ panie przewodniczący Skarbiński, ten okres przeregulowania miał miejsce kilkadziesiąt lat temu. Dzisiaj to się odbywa głównie faktycznie tak, jak Pan mówi, jest dążenie do wprowadzenia na poziomie UE jednolitych standardów. Sama harmonizacja prawa UE opiera się przecież właśnie na tym, że na poziomie dyrektywy ustalany jest pewien cel, jaki ma zostać wprowadzony w prawie państw członkowskich, a to, jak to wprowadzą w życie poszczególne państwa, zależy już od ich woli i porządku prawnego. Mówi Pan dużymi ogólnikami, tak naprawdę już teraz UE opiera się na zasadzie pomocniczości, czy zagwarantowaniu czterech swobód. Ma Pan tutaj jakieś konkretne pomysły na zmiany?

Pana Goldenberga chciałabym natomiast zapytać, jak miałaby funkcjonować taka Unia ograniczona do poziomu organizacji międzyrządowej? Rozumiem, że oznaczałoby to, że tworzeniem prawa UE zajmowałyby się wyłącznie Rada Europejska i Rada UE, a rola Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego czy nawet TSUE zostałaby ograniczona do minimum. Czy może te instytucje unijne w ogóle miałyby zostać zlikwidowane?

Re: [Gość Wiadomości] Fryderyk Skarbiński i Mateusz Goldenberg

Post autor: Fryderyk Skarbinski » 23 kwie 2022, 22:38

Jaka praktyka pani redaktor? To tylko polityczna wola brukselskich urzędników doprowadza do przeregulowywania kolejnych obszarów przez unijną biurokrację. Można to robić inaczej i o tym mówimy od dawna - standaryzacja a nie harmonizacja, konkurencja a nie ujednolicanie wszystkich dziedzin życia. Europa musi zacząć czerpać ze swojej różnorodności. Różnorodności nie tylko kulturowej, ale także chociażby dorobku prawnego, rozwiązań społeczno-gospodarczych czy systemu instytucjonalnego.

Oczywiście członkowie Unii Europejskiej powinni współpracować w wielu obszarach, zacieśniać tą współpracę poprzez znoszenie barier tą współpracę hamujących. Nie jest to jednak uzasadnieniem dla kolejnych przepisów unijnych. I tutaj nie ma ograniczeń dopóki ta współpraca opiera się na zwiększaniu obszaru wolności, a nie rozrostowi Unii w kierunku superpaństwa.

Naszym drogowskazem w polityce europejskiej i krajowej jest zasada pomocniczości. Podejmujmy decyzje i rozwiązujmy problemy jak najbliżej obywateli, na jak najniższym poziomie. Dopiero gdy nie jesteśmy ich w stanie rozwiązywać na poziomie wspólnot lokalnych, samorządu czy kraju przenośmy je na poziom unijny. To są takie sprawy, które wymagają koordynacji między członkami Unii - swoboda przepływu osób, znoszenie barier handlowych, współpraca wojskowa w celu zwiększenia interoperacyjności, współpraca krajowych organów ścigania w celu ścigania przestępstw ponadgranicznych. Nie oznacza to tworzenia nowych unijnych instytucji, a jedynie tworzenie narzędzi i procedur do tej zacieśnionej współpracy między krajami.

Re: [Gość Wiadomości] Fryderyk Skarbiński i Mateusz Goldenberg

Post autor: Mateusz Goldenberg » 23 kwie 2022, 20:07

Pani redaktor, praktyka funkcjonowania w Unii Europejskiej sprawiła, że w Wielkiej Brytanii dwukrotnie dochodziło do referendum na temat wyjścia tego państwa z Unii. Już w latach 70-tych na Wyspach Brytyjskich odbywała się debata, zakończona referendum, na temat wyjścia z Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Jednym z powodów podjęcia tych rozmów była narzucona przez EWG konieczność przyjęcia wspólnej waluty europejskiej. Pan Przewodniczący również wypowiadał się na temat konieczności przeprowadzenia reform w Unii Europejskiej. Unia Europejska powinna być organizacją współpracy międzyrządowej, a nie ponadnarodowej. Związki gospodarcze państw powinny zostać zachowanie, jednakże musi być kładziony nacisk na suwerenność państw.

Re: [Gość Wiadomości] Fryderyk Skarbiński i Mateusz Goldenberg

Post autor: Administrator » 22 kwie 2022, 22:31

Rudnik
Jednak praktyka funkcjonowania UE pokazała, że ograniczanie współpracy do gospodarki nie wystarczało, zresztą dla funkcjonowania wspólnego rynku konieczne było przyjmowanie regulacji dotyczących różnych aspektów funkcjonowania państw wchodzących w skład UE. W jakich dziedzinach polityki UE powinna nastąpić Panów zdaniem rezygnacja ze współpracy, a w jakich ta współpraca powinna być jak najszersza?

Re: [Gość Wiadomości] Fryderyk Skarbiński i Mateusz Goldenberg

Post autor: Mateusz Goldenberg » 22 kwie 2022, 20:15

Podzielam opinię pana przewodniczącego odnośnie do rozszerzania Unii Europejskiej. Myślę, że Białoruś oraz Ukraina jak najbardziej mają szansę, aby dołączyć do Unii Europejskiej. Unia Europejska nie powinna zamykać się na żadne państwo, które chce dołączyć do jej grona. Odnosząc się do słów pana Fryderyka odnośnie utworzenia federacji europejskiej. Należy pamiętać, że jedną z poprzedniczek Unii Europejskiej była Europejska Wspólnota Gospodarcza. Podkreślając słowo "gospodarcza" powinniśmy budować Europę Ojczyzn. Unia Europejska powinna budować związki gospodarcze, ale zachowując przy tym odrębność polityczną każdego kraju członkowskiego jako konfederacja, dążenie bowiem do federalizacji Unii ze wspólną Europejską walutą nie jest dla Polski korzystne.

Na górę