[Gość wydarzeń] Michał II

Odpowiedz


To pytanie jest elementem zabezpieczającym przed automatycznym zamieszczaniem postów.
Emotikony
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: [Gość wydarzeń] Michał II

Re: [Gość wydarzeń] Michał II

Post autor: Michał Ajna » 01 cze 2022, 15:35

Dziękuję pani, dziękuję państwu.

Re: [Gość wydarzeń] Michał II

Post autor: Administrator » 01 cze 2022, 15:30

Gawryluk
Nasz czas niestety dobiega już końca. Serdecznie dziękuję Waszej Wysokości za udział w programie i życzę miłego wieczoru!

Re: [Gość wydarzeń] Michał II

Post autor: Michał Ajna » 01 cze 2022, 15:19

Trudno powiedzieć, na pewno są to trochę inne formacje. Zjednoczona Lewica to formacja doświadczona w rządzeniu państwem i umiejąca postępować w wymagający tego pragmatyczny sposób. Radykalna Lewica to natomiast ugrupowanie kładące duży nacisk na intelektualne zgłębienie różnych meandrów myśli lewicowej. Wydaje mi się, że obie odwołują się do trochę innych elektoratów, choć na pewno w jakimś stopniu pokrywających się.

Re: [Gość wydarzeń] Michał II

Post autor: Administrator » 01 cze 2022, 15:09

Gawryluk
Ciekawym ugrupowaniem opozycyjnym wydaje się też być Radykalna Lewica. Co prawda partia w wyniku koalicji z SCD uzyskała słaby wynik wyborczy, ma tylko dwóch posłów, ale pomimo radykalizmu ma stałe kilkuprocentowe poparcie i ma sporo przedstawicieli w samorządach. Czy sądzi Wasza Wysokość, że RadLew ma szansę na odebranie części wyborców Zjednoczonej Lewicy i odegranie większej roli na scenie politycznej?

Re: [Gość wydarzeń] Michał II

Post autor: Michał Ajna » 01 cze 2022, 15:01

Na pewno Rządzić Inaczej, jako formacja liberalna, reprezentuje odmienny sposób myślenia niż zasadniczo centrolewicowa koalicja. W wielu obszarach proponuje zupełnie inne rozwiązania. Ale w innych kwestiach widzę pole do daleko posuniętej zgodności. To normalne w demokratycznym parlamencie.
Nie da się ukryć, że większość posłów Rządzić Inaczej to polityczni nowicjusze. Ale może to dobrze? Polityka potrzebuje świeżej krwi. Koalicja też potrzebuje impulsów jakie daje świadomość, że ma z kim przegrać, żeby nie pogrążyć się w marazmie.
Z deklaracji lidera mam wrażenie, że Rządzić Inaczej jest formacją sceptyczną wobec określonych elementów obecnego ustroju, ale nie antysystemową.

Re: [Gość wydarzeń] Michał II

Post autor: Administrator » 01 cze 2022, 14:37

Gawryluk
W tej kadencji główną siłą opozycyjną w Sejmie jest Rządzić Inaczej. Czy sądzi Wasza Wysokość, że będzie to "opozycja totalna", czy też będzie w stanie w najważniejszych kwestiach wagi państwowej dogadać się z koalicją rządzącą, jak i królową Moniką?

Re: [Gość wydarzeń] Michał II

Post autor: Michał Ajna » 01 cze 2022, 14:28

Na pewno nie w takim tempie śmiech

Re: [Gość wydarzeń] Michał II

Post autor: Administrator » 01 cze 2022, 14:00

Gawryluk
Mamy też grupę senatorów dziedzicznych, którzy zasiadają w Senacie jako książęta, m. in. Waszą Wysokość. O ile przez jedenaście lat panowania Waszej Wysokości powołano trzy nowe księstwa, o tyle przez niespełna pół roku panowania królowej Moniki już cztery, z czego dwa z równoprawnym tytułem księcia dla małżonków. Czy spodziewa się Wasza Wysokość powstania kolejnych księstw?

Re: [Gość wydarzeń] Michał II

Post autor: Michał Ajna » 01 cze 2022, 12:53

Zmieniła się i to bardzo. Senat ma nową siedzibę, jest liczniejszy, a przede wszystkim w nowym ustroju zwiększyła się jego pozycja, nie jest już jak zdarzało się w przeszłości tylko maszynką do zatwierdzania decyzji Sejmu. Z Senatem i rząd, i Sejm, a i monarcha muszą się liczyć. Bardzo istotne okazało się też rozdzielenie kadencji Sejmu i Senatu.
Niepokój niektórych może wywołać niedemokratyczny jakoby sposób wyłaniania części senatorów oraz nadmierny rozrost izby wyższej. Nie zgadzam się z zarzutami wobec powoływania zasiadających w senacie kasztelanów. Za mojego panowania utrwalił się uzus, kontynuowany przez moją córkę, że co do zasady są oni powoływani na wniosek poszczególnych sił politycznych i w konsultacji z nimi.
Ważny jest zróżnicowany tryb powoływania senatorów, część pochodzi z wyboru bezpośredniego, część pośredniego jako reprezentanci samorządów, część z nominacji, a część z urzędu jak wojewodowie czy osoby pełniące niektóre z funkcji dworskich. W dodatku głos doradczy, bo przecież nie głosują, mają przedstawiciele najważniejszych Kościołów i związków wyznaniowych. To zróżnicowanie pozwala wyłonić taki skład Senatu, dzięki któremu naprawdę jest on izbą refleksji. Oczywiście w Senacie mogłyby zasiadać jeszcze kolejne kategorie senatorów, np. rektorzy największych uczelni czy, jak było niedawno proponowane, reprezentanci mniejszości narodowych i etnicznych. Choć to wiązałoby się z dalszym poszerzaniem składu izby, co niektórym jest nie w smak. Choć pojawiały się też głosy, żeby zlikwidować Sejm, a pełnię władzy ustawodawczej przekazać Senatowi śmiech

Obawiających się, że Senat za bardzo się rozrasta i niedługo stanie się liczniejszy od Sejmu, spieszę uspokoić. Wielu senatorów jest już dość sędziwych i w kuluarach zapowiadają, że w kolejnej kadencji nie odnowią ślubowania. Po najbliższych wyborach do Senatu możemy się więc spodziewać pewnego odchudzenia i odmłodzenia izby wyższej.

Re: [Gość wydarzeń] Michał II

Post autor: Administrator » 01 cze 2022, 12:28

Gawryluk
A jak Wasza Wysokość odnajduje się w roli senatora, przewodniczącego Senatorskiego Klubu Dworskiego? Czy izba wyższa bardzo zmieniła się przez te 12 lat, odkąd Wasza Wysokość przestał pełnić mandat senatora, gdy został wybrany na króla?

Na górę

cron