Rządzić Inaczej - wybory samorządowe 2030

Odpowiedz


To pytanie jest elementem zabezpieczającym przed automatycznym zamieszczaniem postów.
Emotikony
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: Rządzić Inaczej - wybory samorządowe 2030

Re: Rządzić Inaczej - wybory samorządowe 2030

Post autor: Fryderyk Skarbinski » 08 lip 2022, 2:35

Kampania do Rady Warszawy i Rady Księstwa Czerskiego

Obrazek

Joanna Maćkowiak-Pandera, która kandyduje na prezydenta Warszawy, mówiła o idei budżetu partycypacyjnego. "Po zakończeniu już rozpoczętych inwestycji o całym budżecie inwestycyjnym Warszawy powinni decydować bezpośrednio obywatele. Przy takim obywatelskim budżecie inwestycyjnym obecny budżet partycypacyjny wygląda jak kieszonkowe. Badania szwajcarskich i niemieckich ekonomistów nie pozostawiają złudzeń. Na obszarach gdzie obywatele mają duży wpływ, zwłaszcza na kwestie finansowe w samorządach, PKB per capita jest wyższy o 15%, odnotowuje się o 30% mniej przypadków unikania płacenia podatków, usługi publiczne są o 20% tańsze, a dług publiczny niższy o 25%. Są więc też pozytywne, gospodarcze skutki wprowadzenia lokalnej demokracji bezpośredniej." - wskazywała.

Startująca do Rady Warszawy na Bielanach i Żoliborzu Magdalena Dorożała podkreślała konieczność przesunięcia inwestycji miejskich z finansowania betonu na rzecz finansowania zieleni. "Warszawa cierpi na brak całościowej koncepcji zrównoważonego rozwoju - widać to dobitnie na przykładzie architektonicznego i urbanistycznego bałaganu. Będziemy dążyć do stworzenia Warszawskiej Sieci Natury, aby stolica stała się przyjaznym miejscem dla swoich mieszkańców." - mówiła. Eliza Rutynowska kandydująca w Śródmieściu i Ochocie podkreślała, że Warszawa musi ułatwić życie mieszkańcom. "Czy to przez likwidację nadmiarowych opłat czy to przez obniżki podatków lokalnych musimy ulżyć mieszkańcom skoro rząd nie zamierza tego robić." - zaznaczała.

Kandydujący do Rady Księstwa Czerskiego Jacek Barcikowski zwracał uwagę na rolę obywateli w samorządzie. "Podmiotem Księstwa winni być jej mieszkańcy. To oni powinni decydować o tym, w jaki sposób są wykorzystywane materialne i niematerialne zasoby księstwa. To ogół mieszkańców powinien decydować o algorytmie podziału środków na poszczególne gminy czy na rzecz wyodrębnionych grup społecznych oraz o zasadach ich wydatkowania." - zwracał uwagę. Kandydaci na burmistrzów Piaseczna i Konstancina-Jeziornej Rafał Jaszczak i Ksawery Gut zwracali uwagę na konieczność lepszego zarządzania. "Przy ciągłych cięciach środków z budżetu państwa przekazywanych na rzecz samorządów kluczowe jest efektywne dysponowanie dostępnymi zasobami finansowymi. Nie można tego robić metodami z przed 30 lat. Czas żeby zacząć wykorzystywać dokonania nauki o zarządzaniu z ostatnich lat chociażby nowego publicznego zarządzania, w którego centrum stawia się obywatela jako konsumenta usług publicznych." - mówił Rafał Jaszczak.

Re: Rządzić Inaczej - wybory samorządowe 2030

Post autor: Fryderyk Skarbinski » 08 lip 2022, 2:13

Kampania w Wielkopolsce

Obrazek

Kandydująca na marszałka województwa wielkopolskiego prawniczka i specjalistka w zakresie praw obywatelskich Aleksandra Gliszczyńska-Grabias zapowiedziała, że będzie bronić wolności i praw mieszkańców Wielkopolski. "Nie może być tak, że politycy w Warszawie czują, że mogą robić co chcą bo zbudowali system, który umacnia ich władzę. Przez monarchię, po niewybieralny Senat i lekceważony przez nich Sejm. W samorządzie możemy rozpocząć zmianę, która przywróci w Polsce prawdziwie demokratyczne rządy, a nawet pójdzie krok dalej oddając coraz więcej władzy i wolności z powrotem w ręce obywateli. Będę o to walczyła z całych sił." - zapowiedziała.

Kandydujący na prezydenta Poznania Andrzej Prendke zwracał uwagę na chaos urbanistyczny i architektoniczny w stolicy Wielkopolski. "Potrzeba na nowo przemyśleć jak chcemy żeby wyglądało nasze miasto. Śladami innych miast możemy mieć piękny rynek nie oszpecony wielkimi reklamami przysłaniającymi piękną architekturę. Możemy kształtować naszą architekturę zgodnie z charakterem miasta, a nie wciskać wszędzie gdzie się da budynki mieszkalne wątpliwej urody. Możemy ochronić tereny zielone, a nie oddawać każdy skrawek w ręce deweloperów pod galerie handlowe i betonowe osiedla. Zostały zmarnowane już tereny Łaciny, ale możemy obronić inne miejsca." - mówił.

Ubiegająca się o reelekcję w sejmiku Daria Hejwosz-Gromkowska mówiła o problemach oświaty. "Środki budżetowe na subwencję oświatową są przycinane każdego roku, a nie daje się alternatywy. Dlatego samorządy muszą wziąć sprawy w swoje ręce i korzystając z dostępnych narzędzi przekształcać szkoły i oddawać w ręce rodziców i stowarzyszeń, które będą mogły lepiej nimi zarządzać." - wskazywała. Dobrosław Rola podkreślał natomiast konieczność zastąpienia podmiotów publicznych podmiotami prywatnymi w realizacji zadań z zakresu opieki społecznej. "Nie chodzi tylko o to, aby wszystkim przelać środki na utrzymanie. Chodzi o to żeby zapewnić im wyjście z problemów i stworzyć relację z pomagającymi, która może powstać tylko w przypadku prywatnej działalności charytatywnej." - zwracał uwagę.

Re: Rządzić Inaczej - wybory samorządowe 2030

Post autor: Fryderyk Skarbinski » 08 lip 2022, 1:58

Kampania w Warszawskim

Obrazek

Prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego specjalizujący się w prawie administracyjnym Dawid Sześciło jest kandydatem na marszałka warszawskiego. "Mamy do czynienia z pełzającą centralizacją. Samorządom nie tylko zabiera się kompetencje i pieniądze, ale też coraz częściej robi się z nich petenta czy też klienta władzy centralnej. Mamy coraz więcej rozwiązań, w których władza centralna arbitralnie, bez ostrych kryteriów rozdziela dary pomiędzy samorządy. Uznaniowo rozdzielane były środki z podatku od wynagrodzeń co udało już się zmienić dzięki inicjatywie RI, ale nadal cięte są środki budżetowe na subwencje dla samorządów w tym w projekcie budżetu na 2031 rok, a dokładane są kolejne zadania. Musimy się stanowczo temu przeciwstawić. Nie możemy pozwolić żeby władza centralna zagrabiała kolejne obszary i kolejne środki pod swój arbitralny zarząd te rozwiązania zmierzają w kierunku coraz bardziej autorytarnego rządzenia" - przestrzegał.

Kandydująca na prezydenta Warszawy Joanna Maćkowiak-Pandera mówiła o nowej urbanistyce, która powinna zostać wyjęta z monopolu urzędników. "Uważam, że jednym z priorytetów Warszawy na najbliższe lata powinno być zintegrowanie obecnie istniejących i nowopowstających terenów zielonych w Warszawską Sieć Natury. Kompleksy małych ogrodów i parków kompaktowych połączą parki liniowe, strefy lokalnej zieleni, stwarzając niejako drugi, rekreacyjny obieg komunikacyjny Warszawy. Tak by można było przejść, czy przejechać na rowerze całą Warszawę nie wychodząc ze strefy zieleni. Deweloperzy inwestujący w Warszawie będą musieli do tego dołożyć swoją cegiełkę i realizować swoje inwestycje zgodnie z nowym planem urbanistycznym" - zapowiedziała.

Kandydaci do sejmiku warszawskiego z poszczególnych okręgach wskazywali na priorytety swoich działań jako radnych. Helena Chmielewska-Szlajfer i Sylwia Lacek mówiły o wzmocnieniu współpracy sejmiku z gminami oraz obywatelami. "Wprowadzimy konsultacje budżetowe, które różnią się od budżetów partycypacyjnych tym, że obejmują całość środków, a nie tylko wycinek i pozwalają mieszkańcom wyrazić głos w sprawie "na co nie wydawać" pieniędzy z ich podatków." - zapowiedziała Sylwia Lacek. Startująca w Pruszkowie Eliza Kurzela mówiła o konieczności odciążenia obywateli. "Rząd nie chce działać na rzecz zmniejszenia podatków, posłowie rządzącej koalicji pokazali swoje lekceważenie nie pojawiając się na debacie i głosowaniu w sprawie zastąpienia CIT podatkiem o dywidend. Możemy to jednak zmienić lokalnie obniżając te podatki i opłaty, które są w gestii samorządów." - zwracała uwagę.

Re: Rządzić Inaczej - wybory samorządowe 2030

Post autor: Fryderyk Skarbinski » 08 lip 2022, 1:34

Kampania w Warmińsko-Mazurskim

Obrazek

Radny Elbląga, triathlonista i nauczyciel wf-u Bogusław Tołwiński chce, aby Elbląg stał się miastem zdrowych i aktywnych mieszkańców. "Musimy finansować sport amatorski i spot dzieci i młodzieży. Wraz ze wzrostem aktywnych osób, a nie inwestycjami w piękne hale i stadiony, pójdą sukcesy sportowe. Możemy tego dokonać razem, a miasto nie powinno przeszkadzać lecz wspierać kluby sportowe, które działają na rzecz upowszechnienia sportu." - podkreślał kandydat na prezydenta Elbląga. Eksperta ds. zdrowia z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Maria Libura, która kandyduje na prezydenta Olsztyna podkreślała, że profilaktyka to najtańszy sposób na poprawę jakości życia i naprawę systemu służby zdrowia. "Przez upowszechnienie sportu, wprowadzenie zdrowych nawyków aktywności fizycznej, żywienia i odpoczynku możemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - zmniejszyć koszty opieki zdrowotnej oraz mieć dłuższe i pełniejsze życie. Dlatego będziemy inwestować w działania profilaktyczne." - zapowiedziała.

Startujący na marszałka warmińsko-mazurskiego ekonomista Robert Klimowicz podkreślał rolę regionu jako zielonych płuc Polski. "To są nasze działania, aby dbać o najbliższą okolicę. Sam jestem miłośnikiem lasu, ogrodu i pszczół i działam na rzecz ich ochrony. To także odpowiednie działania władz, które nie będą dotować przemysłu szkodzącego środowisku jak od lat nierentowne górnictwo i pozwolą rozwijać się ekologicznym branżom w tym przede wszystkim działającym w obszarze odnawialnych źródeł energii. Nasze województwo może być prekursorem w tej zielonej transformacji przez zielony transport, zieloną energetykę i zadbanie o nasze walory przyrodnicze." - snuł plany.

Kandydujący do sejmiku leśnik i wieloletni radny Wielbarka Andrzej Kimbar mówił o godzeniu realiów z marzeniami. "Dzisiaj politycy głównych opcji prześcigają się w oferowaniu wyborcom wielkich inwestycji. Nie jest ważne, czy potrzeba. Nie jest ważne czy będzie to wykorzystane. Ma być i już. Chcemy mieć. My staramy się zawsze przestrzegać zasady, że jeśli mamy coś budować, coś nowego stworzyć, to racjonalnie. Tak, by to coś było naprawdę potrzebne i by stać nas było na utrzymanie." - zaznaczał. Izabela Smolińska-Letza właścicielka firmy z Olsztyna zwracała uwagę na konieczność wsparcia małego biznesu. "Dzisiaj przywileje podatkowe i wsparcie mają wielkie korporacje inwestujące w specjalnych strefach ekonomicznych. Cała Polska powinna być taką strefą i wszyscy przedsiębiorcy powinni korzystać z tych samych udogodnień." - mówiła.

Re: Rządzić Inaczej - wybory samorządowe 2030

Post autor: Fryderyk Skarbinski » 08 lip 2022, 1:10

Kampania w Świętokrzyskim

Obrazek

Prezes Fundacji World Business Bridge, wydawca i redaktor naczelny telewizji Capital24.tv, dyrektor Instytutu Wiedzy i Biznesu Collegium Humanum Szkoły Głównej Menedżerskiej w Warszawie Tomasz Sańpruch jest kandydatem na marszałka świętokrzyskiego. "Moim głównym celem będzie zacieśnienie współpracy samorządu z mieszkańcami i przedsiębiorcami w naszym regionie. Nie można prowadzić skutecznej polityki bez odniesienia się do potrzeb jej klientów. Nie może być tak, że państwo czy samorząd przez swoje działania czy inwestycje wypiera działania obywateli czy inwestycje przedsiębiorców. Potrzebne jest delegowanie zadań publicznych podmiotom prywatnym i wzmocnienie partnerstwa publiczno-prywatnego przy realizacji projektów inwestycyjnych." - zwracał uwagę.

Kandydat na prezydenta Kielc Michał Braun mówił o sprawach bezpieczeństwa. "Straż miejska zamiast dbać o bezpieczeństwo mieszkańców i porządek publiczny koncentruje swoje działania na przewinieniach komunikacyjnych. Co najbardziej skandaliczne mandaty stały się planowanym w budżecie miasta źródłem dochodu, a straży miejskiej powierzono wykonanie tego planu. Będę dążył do likwidacji straży miejskiej, a w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Kielc będzie dążyli do upowszechnienia dostępu do broni." - zapowiedział Braun. Kandydująca do sejmiku z Kielc Ewelina Czekaj zapowiadała szersze konsultacje społeczne. "Świętokrzyskie nie należy do polityków, tylko do wszystkich mieszkańców, bez względu na ich wiek i status materialny. Nasz program jest podstawą do dalszych działań i konsultacji, tak by dopasować go do każdej gminy i jej potrzeb." - mówiła.

W Skarżysko-Kamiennej kandyduje wieloletnia bliska współpracowniczka kończącego trzecią kadencję prezydenta Konrada Kröniga, wiceprezydent miasta Agnieszka Winiarska. Wspólnie z kandydującym do sejmiku Krönigiem mówiła o polityce inwestycyjnej samorządów. "Pomimo trudnej sytuacji finansowej samorządów chcemy nadal kłaść nacisk na redukcję zadłużenia i realizować przede wszystkim wydatki inwestycyjne, które będą przynosić korzyści mieszkańcom w przyszłości. Nie skupiamy się tylko na inwestycjach w infrastrukturę, ale chcemy też inwestować w wiedzę i innowacje wspierając rozwój miasta przez rozwój jego mieszkańców." - podkreślała kandydata na prezydenta Skarżysko-Kamiennej. Edyta Handze kandydująca na prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego podkreślała konieczność obniżania podatków lokalnych i zabezpieczenia finansów samorządów z podatków centralnych.

Re: Rządzić Inaczej - wybory samorządowe 2030

Post autor: Fryderyk Skarbinski » 06 lip 2022, 1:03

Kampania w Pomorskim

Obrazek

Kandydująca na prezydenta Gdańska Anna Rytel-Warzocha mówiła o potrzebie rozszerzania partycypacji obywatelskiej. "Decyzje powinny być podejmowane jak najbliżej mieszkańców. Zaczynając od wspólnot mieszkańców poprzez rady osiedlowe, a kończąc na radzie miasta. Nie może być tak że miasto się w te głosy nie wsłuchuje. Dlatego będę dążyła do pełnej transparentności w zakresie działania władz miasta. Będę dążyła do włączenia rad osiedlowych w większym wymiarze w decyzje o polityce dla całego Gdańska. Będę wdrażała narzędzia zwiększające udział obywateli w całość decyzji finansowych miasta, a nie tylko w ich ułamek oddawany do ich decyzji w budżecie obywatelskim." - zapowiedziała.

W podobnym duchu wypowiadał się kandydat na marszałka pomorskiego Marcin Gerwin, który jest projektantem demokratycznych procesów i prowadzi panele obywatelskie. Jest też współzałożycielem Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, która doprowadziła do zorganizowania pierwszego procesu budżetu obywatelskiego na poziomie miejskim w Polsce. "Najkorzystniejsze będzie po prostu wylosowanie reprezentatywnej grupy, która będzie miała stały i jasno określony skład, dla której przygotuje się program edukacyjny z wystąpieniami ekspertów, organizacji pozarządowych itd. Na takich zasadach działają właśnie panele obywatelskie i demokracja deliberacyjna, czyli taka, której podstawą jest rozmowa i rozważanie danej kwestii z różnych stron. Takie rozwiązania chcemy wprowadzić na poziomie sejmiku wojewódzkiego." - podkreślał.

Startująca do sejmiku Katarzyna Szczypska zwracała uwagę na konieczność obrony indywidualnej wolności obywateli. "Musimy unikać plemiennej polityki tożsamościowej rządzących i skupić się na ułomności w naturze obecnego systemu – mechanizmach i prerogatywach władzy, a nie w naturze konkretnych ludzi ją piastujących. Systemu, który pozwala na przykład kupować głosy i poparcie kolejnych grup oferując im dodatkowe świadczenia, co wykorzystuje KO próbując wdrożyć dodatki dla kombatantów, weteranów, ochotniczych strażaków czy głosując przeciw likwidacji przywilejów rodziny królewskiej." - zwracała uwagę kandydatka RI. Ubiegający się o reelekcję w Gdyni Michał Guć mówił natomiast o wspieraniu innowacji społecznych. "Musimy wdrażać nowe metody rozwiązania problemów, bo stare oferowane przez KO i ZLew od lat się nie sprawdzają. Musimy sięgnąć po nowe metody zarządzania publicznego, aby w końcu wyjść z tego zaklętego kręgu niemożności." - zauważał.

Re: Rządzić Inaczej - wybory samorządowe 2030

Post autor: Fryderyk Skarbinski » 06 lip 2022, 0:38

Kampania w Zachodnipomorskim

Obrazek

Kandydatka na prezydenta Szczecina Agnieszka Kosińska, podkreślała, że Rządzić Inaczej jest jedyną prawdziwą alternatywą. "Pan Marchewka mówi, że jego ugrupowanie spełnia swoje obietnice, jednak patrząc na miasta rządzone przez DPS, można mieć co do tego wątpliwości, do tego zdecydowanie bliżej jest im do rządzącego teraz ZLewu. Jeśli chcecie państwo prawdziwej zmiany dla Szczecina, ja jestem gotowa podjąć się tego wyzwania. Kandydaci DPS lepiej niech powiedzą dlaczego przez tyle lat ich partia rządząc w kraju nie potrafiła uporządkować tematu finansowania samorządów z podatku od wynagrodzeń, albo dlaczego znów zamraża się subwencje dla samorządów i to planując dokładanie kolejnych zadań." - mówiła.

W Policach kandydat na marszałka województwa zachodniopomorskiego Artur Pomianowski, mówił o konieczności współpracy poszczególnych województw w zakresie kolei, oraz zwiększenia znaczenia prywatnych przewoźników. "Władze danych województw powinny współdziałać w zakresie linii, co przełoży się na zarówno ilość, jak i jakość połączeń międzywojewódzkich. Oprócz tego należy doprowadzić do wytworzenia dla PKP prywatnej konkurencji, jak w Czechach, gdzie doprowadziło to do zwiększenia podaży usług. To pozwoli zaspokoić popyt, oraz zracjonalizować wydatki PKP" - powiedział.

Z kolei w Świnoujściu Łukasz Mituła mówił o konieczności postawienia na partnerstwo publiczno-prywatne. "Potrzebujemy inwestycji opartych o kapitał prywatny ze wsparciem władz regionalnych, które w efektywny sposób zapewnią miejsca pracy i rozwój zachodniopomorskiego. Jednocześnie koszty dla budżetu regionalnego są ograniczone, co jest szczególne ważne przy obecnej polityce rządzących w zakresie finansów samorządów." Błażej Papiernik i Emilia Bury w Koszalinie mówili o niedofinansowaniu edukacji. "Rząd znów w projekcie budżetu nie zabezpieczył środków na subwencje oświatową w odpowiedniej wysokości. Niech wszyscy kandydaci DPS i ZLew wytłumaczą się z tego działania ich rządu." - mówiła kandydatka do sejmiku.

Re: Rządzić Inaczej - wybory samorządowe 2030

Post autor: Fryderyk Skarbinski » 04 lip 2022, 2:08

Kampania w Podkarpackim

Obrazek

Zajmujący się od blisko 30 lat zarządzaniem projektami i rozwojem terytorialnym profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego Jacek Strojny to kandydat Rządzić Inaczej na prezydenta Rzeszowa. "Priorytetowe dla strategii rozwoju Miasta Rzeszowa jest powołanie architekta miasta. Z merytorycznego punktu widzenia, kluczowe jest to, jak obecna sytuacja w której znalazło się Miasto Rzeszów determinuje przyszłą rolę architekta miasta. Co do zasady, rola ta powinna mieć charakter kreująco-planistyczny z pewnym tylko komponentem koordynacji operacyjnej działań. W przypadku Miasta Rzeszowa problem chaosu urbanistycznego nabrzmiał jednak do takich rozmiarów, że co najmniej równie ważne będzie zarządzanie kryzysowe. Tylko w ten sposób będzie można nadać impuls do dalszego zrównoważonego i uporządkowanego rozwoju." - zaznaczał kandydat.

Przedsiębiorca i społecznik Paweł Nykiel będący kandydatem na marszałka podkarpackiego punktował brak zrozumienia swoich kontrkandydatów dla kierunków rozwoju współczesnej gospodarki. "Ekonomia współdzielenia to jedno z najbardziej zdumiewających i skłaniających do refleksji zjawisk, z jakim mamy do czynienia we współczesnej gospodarce. Tworzy obiecujące perspektywy przyszłego rozwoju możliwe tylko dzięki nowym, przełomowym technologiom. W wielu miejscach wypiera modele oparte o regulacje państwowe, a przykładem jest na przykład projekt budownictwa społecznego finansowany bezpośrednio pomiędzy kupującym a sprzedającym bez pośrednictwa banków czy państwa. Jest to win-win dla obu stron. Takie innowacyjne inicjatywy powinny wspierać i realizować samorządy wspólnie z obywatelami, organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorstwami społecznymi." - wskazywał kandydat z Rzeszowa.

Kandydatki do sejmiku Iga Kaliwoszka w Przemyślu i Barbara Balon w Krośnie podkreślały rolę zielonego transportu, a zwłaszcza transportu kolejowego w przeciwdziałaniu wykluczeniu komunikacyjnemu. "Z jednej strony potrzebne jest odtworzenie infrastruktury i tworzenie nowych linii kolejowych, a z drugiej wprowadzenie konkurencji w świadczeniu usług transportowych nie tylko kolejowych, ale także autobusowych." - zauważała Kaliwoszka. Paweł Dobrowolski startujący w okręgu nr 3 wskazywał na wiele patologii spowodowanych monopolem i dotowaniem gminnych spółek. "Chociażby wybieranie w przetargu firm mających wywozić śmieci często kończy się wygraniem ich przez gminne spółki śmieciowe. Wiele z tych spółek wykorzystało dotacje UE. Jeśli te gminne spółki przegrają przetargi i przestaną wozić śmieci to nie będzie zakładanego we wnioskach o dotacje efektu środowiskowego i pieniądze z UE trzeba będzie oddać." - zwracał uwagę.

Re: Rządzić Inaczej - wybory samorządowe 2030

Post autor: Fryderyk Skarbinski » 04 lip 2022, 0:46

Kampania w Mazowieckim

Obrazek

Wieloletnia wójt gminy Izabelin Dorota Zmarzlak, która jest kandydatką Rządzić Inaczej na marszałka mazowieckiego wiele spotkań poświęciła tematowi rozwoju obszarów wiejskich. "Mimo, że rozpoczyna się czwarta dekada XXI wieku to nadal mamy olbrzymią przepaść pomiędzy jakością życia w mieście i na wsi. Wiele gmin wiejskich boryka się z trudnościami ze spięciem budżetu i zaspokojeniem podstawowych potrzeb mieszkańców, takich jak dostęp do wodociągu, sprawna kanalizacja czy dostęp do internetu. Państwo wciąż finansuje przede wszystkim wielkoobszarowe komercyjne gospodarstwa zamiast systemowego ułatwienia działania małych gospodarstw rolnych i zabezpieczenia budżetów gmin na rozwój obszarów wiejskich." - zwracała uwagę.

Katarzyna Kwarcińska-Kulis doktor nauk o zarządzaniu i wiceprezes Stowarzyszenia Klaster Przemysłowy Dolina Polimerowa ubiega się o fotel prezydenta Płocka. "Nasze miasta, w tym Płock muszą zerwać z przestarzałymi metodami zarządzania i z celami które były właściwe na początku stulecia. Dzisiaj musimy być pionierami innowacji, musimy budować inteligentne miasta. Zbudujemy mapę potrzeb komunikacyjnych Płocka, dzięki aplikacji na smartfony to sami płocczanie zagłosują nogami gdzie w mieście znajdują się wąskie gardła, gdzie należy wprowadzić np. dodatkowe autobusy, gdzie zlikwidować, a gdzie wprowadzić np. sygnalizację świetlną. Płock 2.0 to miasto w którym drogi i chodniki powstają nie tam gdzie narysuje je polityk czy projektant ale tam gdzie są naprawdę potrzebne." - zapowiedziała.

Kandydujący do sejmiku Marcin Podsędek i Łukasz Mężyk mówili o prawie własności. "Zarówno w obrocie ziemią, jak i nieruchomościami mieszkaniowymi trzeba zapewnić maksymalną wolność, aby rynek mógł odpowiedzieć na faktyczne potrzeby mieszkańców. Inaczej utrzymywać będziemy paraliż inwestycyjny i podaż nieruchomości cały czas nie będzie nadążać za popytem windując ceny." - podkreślał Podsędek. Elżbieta Szadkowska społeczniczka z Płocka również startująca do sejmiku zwracała uwagę, że wszelkie próby inżynierii społecznej w obszarze mieszkalnictwa jak chociażby lokale komunalne "powodują, że niewielka grupa otrzymujących te lokale zyskuje, ale znaczna większość mieszkańców na tych działaniach traci.".

Re: Rządzić Inaczej - wybory samorządowe 2030

Post autor: Fryderyk Skarbinski » 03 lip 2022, 22:32

Kampania w Łódzkim

Obrazek

Kandydujący na marszałka województwa łódzkiego Błażej Moder zwracał uwagę na hipokryzję Koalicji Obywatelskiej. "Z jednej strony od lat przykręcają kurek z pieniędzmi z subwencji budżetowych dla samorządów, a z drugiej ciągle mówią o nowych inwestycjach, które chcą realizować jak wygrają wybory w samorządach. Pytam z czego za nie zapłacicie? Już dziś samorządy dopłacają do zadań zlecanych przez centralę ze środków własnych lub zadłużając się, bo nie zapewnia się im wystarczających środków do ich realizacji. Za chwilę przepchniecie rządowy projekt ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia nakładający na samorządy dodatkowe 3 mld. złotych kosztów, a w ustawie budżetowej subwencja oświatowa rośnie wolniej niż inflacja. Jak mają zostać sfinansowane te kolejne 3 miliardy?" - mówił.

Wtórował mu kandydujący na prezydenta Łodzi Marcin Górski. "Kandydaci DPS chcą tworzyć nowe domy dziennego pobytu, a jednocześnie zmniejszać finansowanie samorządów z budżetu centralnego. Gdzie tu logika? Więcej zadań, więcej inwestycji i mniej środków. Mój plan to przede wszystkim wykorzystanie partnerstwa publiczno-prywatnego i zaangażowanie organizacji społecznych w realizację usług publicznych. Mamy przykłady choćby w obszarze poruszanym przez DPS gdzie skutecznie działają podmioty prywatne. W Łodzi od lat funkcjonuje Prywatny Ośrodek Dziennego Pobytu i Terapii Zajęciowej 'Dom na Zdrowiu'. Gdyby dostał choć część tego wsparcia co publiczne ośrodki mógłby świadczyć dużo szerszy wachlarz usług." - zaznaczał łódzki prawnik.

Kandydujący do sejmiku łódzkiego Aleksandra Dulas i profesor nauk humanistycznych Marcin Gołaszewski zwracali uwagę na kwestię finansowania szkół. "Rząd łamie Konstytucję, która gwarantuje adekwatność zasilania finansowego na nałożone obowiązki na samorząd. My z każdym rokiem borykamy się z coraz większą luką, która powstaje pomiędzy subwencją oświatową przekazywaną przez rząd, a tym, co miasto wydaje na oświatę. Na edukację wydajemy ponad 1/5 wszystkich wydatków, a luka pomiędzy subwencją oświatową a wydatkami zbliża się już do miliarda złotych." - zwrócił uwagę Gołaszewski. Kandydujący do sejmiku w okręgu nr 5 założyciel Fundacji Czystej Wsi Jędrzej Dzierżyński zwracał uwagę na pustynnienie województwa. "Zbiorniki zaporowe pogłębiają problem suszy na długim odcinku rzek. Zamiast myśleć innowacyjnie i przywracać naturalną retencję, rząd inwestuje krocie w betonową infrastrukturę i sztuczne zbiorniki. Tak wodą gospodarowano w czasach słusznie minionej epoki. Dziś ze skutkami suszy należy walczyć inaczej." - wskazywał.

Na górę

cron