[Gość Wiadomości] Łukasz Wójtowicz i Fryderyk Skarbiński

Debaty w telewizji, spotkania na uniwersytetach itp.
Administrator
Administrator
Posty: 21964
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

[Gość Wiadomości] Łukasz Wójtowicz i Fryderyk Skarbiński

Postautor: Administrator » 10 sie 2018, 13:19

Program prowadzi Beata Chmielowska-Olech
Obrazek
Dobry wieczór Państwu!
Dziś w naszym studiu goszczą były premier Łukasz Wójtowicz i przewodniczący stowarzyszenia Rządzić Inaczej Fryderyk Skarbiński.
Pierwotnie miałam zamiar zacząć od innego pytania, jednak w związku z wczorajszą katastrofą samolotu LOTu w Alpach w Austrii wszystkie bieżące sprawy polityczne zeszły na dalszy plan. Czy, Panów zdaniem, ta tragedia zjednoczy społeczeństwo, które obecnie, po aferze kanapkowej i innych skandalach życia publicznego jest podzielone tak, jak nie było od dawna?

OG: Kolejność dowolna.

Awatar użytkownika
Fryderyk Skarbinski
Posty: 1066
Rejestracja: 26 lip 2017, 23:33

Re: [Gość Wiadomości] Łukasz Wójtowicz i Fryderyk Skarbiński

Postautor: Fryderyk Skarbinski » 10 sie 2018, 14:07

Dobry wieczór Pani, dobry wieczór Państwu!

Nie chciałbym, aby tragedia kilkudziesięciu polskich rodzin została głównym tematem rozmów politycznych. Mam przekonanie, że najbardziej bliskim ofiar potrzebny jest teraz spokój, a nie dyskutowanie o tej tragedii w mediach.

Takie bodźce jak tragedie czy wspólny wróg potrafią jednoczyć tylko na chwilę. Dopóki emocje są gorące, dopóki krew w nas wrze potrafimy być solidarni. Widzieliśmy to wiele razy nie tylko w naszej historii.

Prawdziwe zjednoczenie społeczeństwa możliwe jest tylko jeśli Polacy zobaczą wspólny cel dalszy niż tylko najbliższe dni czy miesiące. Cel, który będzie ich łączył i do którego będą chcieli wspólnie dążyć. Niestety obecna klasa polityczna dostosowała ambicję swoich celów do swoich możliwości politycznych, instytucjonalnych i intelektualnych.

Chcemy jako Rządzić Inaczej zerwać z tą mizernością celów i zaproponować Polakom wizję Polski do której chcemy dążyć. Polskę otwartą, w której wolność obywateli jest najważniejszą wartością. Polskę europejską, która jest liderem reform w Unii Europejskiej. Polskę silną gospodarczo, która nie przeszkadza przedsiębiorcom i innowatorom, a tam gdzie to zasadne wspiera ich działania. Polskę uczciwą i przejrzystą, która nie boi się jawności wobec obywateli.
Fryderyk Skarbiński - przewodniczący Stowarzyszenia "Rządzić Inaczej", ekonomista behawioralny, doktor ekonomii i psychologii, project manager, działacz społeczny
Obrazek

Awatar użytkownika
Lukasz Wojtowicz
Posty: 2667
Rejestracja: 19 lis 2017, 23:06

Re: [Gość Wiadomości] Łukasz Wójtowicz i Fryderyk Skarbiński

Postautor: Lukasz Wojtowicz » 10 sie 2018, 14:28

Dobry wieczór pani redaktor, witam też pana przewodniczącego Skarbińskiego, witam państwa.
Nie ulega faktu, że doszło do wielkiej tragedii. Zginęło wielu Polaków, którzy jechali do rodzin, czy na wakacje. Tragedia wpływa też na politykę, bowiem zginął poseł Krzysztof Hans, który miał pewne wpływy w Polskiej polityce. Co do pytania o zjednoczenie, to jest ono ciężkie, nie ukrywam, że chciałbym tego zjednoczenia, ale może być o to ciężko. Liczę jednak na to, że wyciągnęliśmy wnioski, np. myślę, że tragedia mogła wpłynáć na rezygnację z mandatu przez pana posła Ołyńskiego.
Były prezydent Sosnowca, Były premier RP, były członek Partii Liberalno-Konserwatywnej, prezes stowarzyszenia Ruch Konserwatywny.

Wg. Katarzyny Kajkowskiej jej lokaj.

Administrator
Administrator
Posty: 21964
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: [Gość Wiadomości] Łukasz Wójtowicz i Fryderyk Skarbiński

Postautor: Administrator » 10 sie 2018, 14:33

Chmielowska-Olech
Kilka dni temu został też powołany nowy rząd. Poza zmianą na stanowisku premiera zmieniło się niewiele - zaledwie dwóch ministrów. Jak odnoszą się Panowie do nowej premier i jej gabinetu?

Awatar użytkownika
Lukasz Wojtowicz
Posty: 2667
Rejestracja: 19 lis 2017, 23:06

Re: [Gość Wiadomości] Łukasz Wójtowicz i Fryderyk Skarbiński

Postautor: Lukasz Wojtowicz » 10 sie 2018, 14:38

Tutaj nie jestem w stanie równoznacznie się wypowiedzieć ze względu na to, że jestem prezydentem Sosnowca. Myślę jednak, że poczekamy spokojnie na expose premier Novak. Jeżeli formuła rządu nam się spodoba, to myślę, że nasi posłowie go poprą, jeżeli nie, to tego rządu nie poprzemy. Pożyjemy, zobaczymy jak będzie to wyglądać.
Były prezydent Sosnowca, Były premier RP, były członek Partii Liberalno-Konserwatywnej, prezes stowarzyszenia Ruch Konserwatywny.

Wg. Katarzyny Kajkowskiej jej lokaj.

Awatar użytkownika
Fryderyk Skarbinski
Posty: 1066
Rejestracja: 26 lip 2017, 23:33

Re: [Gość Wiadomości] Łukasz Wójtowicz i Fryderyk Skarbiński

Postautor: Fryderyk Skarbinski » 10 sie 2018, 14:48

Czekam niecierpliwie na expose pani Premier, ale nie sądzę by mnie czymkolwiek zaskoczyła. Cała Zjednoczona Lewica i to pokazał rząd De Leona nie ma spójnej wizji dla Polski. Podejmują tematy małe i odcinkowe interwencje. Nie proponują rozwiązania żadnego z największych wyzwań dla Polski. Przyzwyczaiły nas do tego stare partie i w tym zakresie nic się nie zmieni. To są programy na miarę ich ambicji, a nie potrzeb i wyzwań stojących przed Polską. A świat w tym czasie nam ucieka. Nawarstwiają się zostawione same sobie od lat problemy i można by rzecz bomba tyka. Będzie miał pecha ten za którego kadencji wybuchnie. Chyba, że weźmiemy się za jej rozbrajanie już teraz. Myślę tutaj przede wszystkim o wyzwaniach gospodarczych - demografii i ukrytym długu, gospodarce funkcjonującej jako montownia dla zagranicy, transformacji cyfrowej, globalizacji.

Co do personaliów to nie zamierzam ich oceniać. Liczy się dla mnie program rządu i sposób jego realizacji. Czy na czele będzie Szamir De Leon, Laura Novak czy Myszka Miki to nie ma znaczenia dopóki rząd będzie realizował program, którego potrzebują Polska i Polacy.
Fryderyk Skarbiński - przewodniczący Stowarzyszenia "Rządzić Inaczej", ekonomista behawioralny, doktor ekonomii i psychologii, project manager, działacz społeczny
Obrazek

Administrator
Administrator
Posty: 21964
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: [Gość Wiadomości] Łukasz Wójtowicz i Fryderyk Skarbiński

Postautor: Administrator » 10 sie 2018, 14:54

Chmielowska-Olech
Dość długo czekaliśmy na powołanie tego rządu, konstytucyjny czas na jego sformowanie został wykorzystany niemal w całości. Czy są Panowie zdania, że może to być przejawem jakiegoś kryzysu wewnątrz obozu rządzącego? Przejście zaledwie kilku posłów do opozycji może doprowadzić dziś do upadku koalicji.

Awatar użytkownika
Fryderyk Skarbinski
Posty: 1066
Rejestracja: 26 lip 2017, 23:33

Re: [Gość Wiadomości] Łukasz Wójtowicz i Fryderyk Skarbiński

Postautor: Fryderyk Skarbinski » 10 sie 2018, 15:05

To czyste spekulacje. Nie wiemy co było przyczyną tak długiego formowania rządu bo cały proces nie jest przejrzysty, a politycy ZL też nie komunikują się z opinią publiczną. Moim zdaniem decydujące będzie głosowanie nad powołaniem rządu, wtedy zobaczymy jakie faktycznie poparcie ma gabinet Laury Novak. To doświadczona polityk, więc spodziewam się, że będzie potrafiła wymusić dyscyplinę w swoich szeregach.

Patrząc szerzej to myślę, że w ogóle mamy do czynienia z kryzysem całej sfery politycznej w Polsce. A takie sytuacje są tylko jej przejawami. Stary system i stare partie straciły zdolność sprawnego funkcjonowania w obliczu szybko zmieniającego się świata. Potrzeba nam głębokiej reformy ustroju i sposobu stanowienia prawa. Rząd, czy ogólniej władza, musi być zdolna do elastycznego działania, do odpowiedzi na nowe wyzwania. Jednym z elementów tej elastyczności musi być oddanie jak największej części kompetencji które nie wymagają koordynacji na szczeblu krajowym na niższe szczeble - powiatów, gmin czy samych obywateli.
Fryderyk Skarbiński - przewodniczący Stowarzyszenia "Rządzić Inaczej", ekonomista behawioralny, doktor ekonomii i psychologii, project manager, działacz społeczny
Obrazek

Awatar użytkownika
Lukasz Wojtowicz
Posty: 2667
Rejestracja: 19 lis 2017, 23:06

Re: [Gość Wiadomości] Łukasz Wójtowicz i Fryderyk Skarbiński

Postautor: Lukasz Wojtowicz » 10 sie 2018, 15:51

Również nie chcę spekulować na ten temat. Życzę powodzenia nowej premier, jeżeli jednak misja pani premier się nie uda rząd ekspercki z ponad partyjnym premierem na czele byłby warty rozważenia.
Były prezydent Sosnowca, Były premier RP, były członek Partii Liberalno-Konserwatywnej, prezes stowarzyszenia Ruch Konserwatywny.

Wg. Katarzyny Kajkowskiej jej lokaj.

Administrator
Administrator
Posty: 21964
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: [Gość Wiadomości] Łukasz Wójtowicz i Fryderyk Skarbiński

Postautor: Administrator » 10 sie 2018, 16:25

Chmielowska-Olech
Kilka dni temu, po około roku regencji do wykonywania pełni obowiązków wrócił król Michał II. W przeszłości relacje monarchy z rządzącą obecnie lewicą nie były najlepsze. Szczególną antypatią monarchę darzy obecnie wzmacniająca się w ramach ZLewu Janina Dobrzyńska. Czy Panów zdaniem może dojść do konfliktu na linii dwór - rząd?


Wróć do „Debaty i spotkania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości