[Woronicza 17] pierwsze tygodnie rządu Laury Novak

Debaty w telewizji, spotkania na uniwersytetach itp.
Awatar użytkownika
Janina Dobrzyńska
Posty: 2749
Rejestracja: 01 maja 2015, 10:24

Re: [Woronicza 17] pierwsze tygodnie rządu Laury Novak

Postautor: Janina Dobrzyńska » 17 sie 2018, 20:09

Panie Skarbiński, trudno nie protestować, słysząc coś takiego. Traktat akcesyjny to umowa, której należy dotrzymać. Zobowiązanie przyjęcia euro musi być przyjęte. W momencie podjęcia decyzji Polska przystąpiłaby do programu przystosowawczego. Do przyjęcia euro powinna przygotowywać się przez 4, 5 lat. Nieprzyjęcie euro będzie po pierwsze złamanie zobowiązania- a kto chce współpracować z krajem, który się nie wywiązuje z umów? Dla kogo będziemy partnerem? Euro w Polsce pozwoli nam na bycie w pierwszej lidze gospodarczej, aktualnie jesteśmy spychani na peryferie to tej tzw. drugiej prędkości dzięki właśnie takim poglądom jak pana, dzięki dekadom zaniedbań.
Janina Dobrzyńska- Sojusz Lewicy Demokratycznej

Poseł na sejm IV, V, VI, VIII

2011-2017 przewodnicząca struktur SLD na pomorzu
2015-2020 przewodnicząca SLD
2015-2019 wiceprzewodnicząca KP SLD
2015-2019 wicemarszałek Sejmu
2015-2020 liderka ZL

Awatar użytkownika
Fryderyk Skarbinski
Posty: 1066
Rejestracja: 26 lip 2017, 23:33

Re: [Woronicza 17] pierwsze tygodnie rządu Laury Novak

Postautor: Fryderyk Skarbinski » 17 sie 2018, 21:21

Pani Janino, każdą umowę można renegocjować. Jakoś od 23 lat euro nie przyjęliśmy i nikt nie zrezygnował ze współpracy z nami. Straszy pani czymś co raczej nam nie grozi. Widzieliśmy natomiast na przykładzie Grecji jakie skutki może mieć dla gospodarki nie w pełni konwergentnej nierozsądna polityka gospodarcza, odkładanie strukturalnych reform i brak możliwości prowadzenia własnej polityki pieniężnej. W Polsce może ziścić się ten sam scenariusz, bo kolejne rządy zaniedbują sprawy gospodarcze. To nie euro pozwoli nam być w pierwszej lidze gospodarczej tylko prosty system podatkowy, ułatwienia dla przedsiębiorców, stabilny system prawny, szybkie postępowania sądowe, mniej biurokratycznych barier itd. Jesteśmy na peryferiach właśnie dzięki dekadom zaniedbań, ale nie we wprowadzaniu euro, a we wprowadzaniu niezbędnych zmian gospodarczych.

Na koniec Pani Janino, ja w swojej pierwotnej wypowiedzi nie powiedziałem "nie przyjmujmy euro". Mówię tylko, o tym, że trzeba przeanalizować plusy i minusy wprowadzenia wspólnej waluty. Nie być niewolnikiem decyzji z przed ponad 20 lat. Być może dzisiaj ryzyka są mniejsze niż korzyści i Polska skorzysta na wejściu do strefy. Być może jest wręcz przeciwnie. Niech analizą tego zajmą się ekonomiści wyspecjalizowani w tematyce walutowej i pieniężnej, a nie politycy. Niech to oni powiedzą przy jakich warunkach brzegowych ta decyzja powinna brzmieć "tak". Nie wiem jakie z tych poglądów powodują, że jesteśmy na peryferiach, ale nie wydaje mi się, że analityczne podejście do tego tematu jest jakimkolwiek przyczynkiem do tego, że jesteśmy w drugiej lidze gospodarczej.
Fryderyk Skarbiński - przewodniczący Stowarzyszenia "Rządzić Inaczej", ekonomista behawioralny, doktor ekonomii i psychologii, project manager, działacz społeczny
Obrazek

Awatar użytkownika
Janina Dobrzyńska
Posty: 2749
Rejestracja: 01 maja 2015, 10:24

Re: [Woronicza 17] pierwsze tygodnie rządu Laury Novak

Postautor: Janina Dobrzyńska » 17 sie 2018, 21:58

Niewiele Pan wie o europejskiej polityce i udowadnia to po raz kolejny.
Janina Dobrzyńska- Sojusz Lewicy Demokratycznej

Poseł na sejm IV, V, VI, VIII

2011-2017 przewodnicząca struktur SLD na pomorzu
2015-2020 przewodnicząca SLD
2015-2019 wiceprzewodnicząca KP SLD
2015-2019 wicemarszałek Sejmu
2015-2020 liderka ZL

Awatar użytkownika
Fryderyk Skarbinski
Posty: 1066
Rejestracja: 26 lip 2017, 23:33

Re: [Woronicza 17] pierwsze tygodnie rządu Laury Novak

Postautor: Fryderyk Skarbinski » 17 sie 2018, 22:23

Ma pani rację - nie znam się na polityce. Prawdę mówiąc nie interesuje mnie polityka. Gdyby realizacja programu Rządzić Inaczej była możliwa bez uczestnictwa w polityce to nie zawracałbym sobie głowy babraniem się w niej.

Wiem natomiast czego potrzeba, aby Polska mogła osiągnąć sukces gospodarczy. Znam się na zarządzaniu, potrafię prowadzić negocjacje i uzasadniać swoje rekomendacje. Tego nauczyłem się w biznesie. Zamierzam te umiejętności i swoją wiedzę wykorzystać, aby zrealizować niezbędne dla Polski i Unii Europejskiej reformy, a nie po to, aby zajmować się polityką.
Fryderyk Skarbiński - przewodniczący Stowarzyszenia "Rządzić Inaczej", ekonomista behawioralny, doktor ekonomii i psychologii, project manager, działacz społeczny
Obrazek

Awatar użytkownika
Janina Dobrzyńska
Posty: 2749
Rejestracja: 01 maja 2015, 10:24

Re: [Woronicza 17] pierwsze tygodnie rządu Laury Novak

Postautor: Janina Dobrzyńska » 17 sie 2018, 22:26

Balcerowicz też tak mówił.
Janina Dobrzyńska- Sojusz Lewicy Demokratycznej

Poseł na sejm IV, V, VI, VIII

2011-2017 przewodnicząca struktur SLD na pomorzu
2015-2020 przewodnicząca SLD
2015-2019 wiceprzewodnicząca KP SLD
2015-2019 wicemarszałek Sejmu
2015-2020 liderka ZL

Awatar użytkownika
Fryderyk Skarbinski
Posty: 1066
Rejestracja: 26 lip 2017, 23:33

Re: [Woronicza 17] pierwsze tygodnie rządu Laury Novak

Postautor: Fryderyk Skarbinski » 17 sie 2018, 22:33

I co z tego, że tak mówił? Może zamiast politykowania wrócimy do dyskusji merytorycznej. Widzę, że woli pani rzucać uszczypliwości zamiast porozmawiać o tym, co naprawdę jest ważne dla Polaków, o niezbędnych reformach i projektach.
Fryderyk Skarbiński - przewodniczący Stowarzyszenia "Rządzić Inaczej", ekonomista behawioralny, doktor ekonomii i psychologii, project manager, działacz społeczny
Obrazek

Administrator
Administrator
Posty: 21931
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: [Woronicza 17] pierwsze tygodnie rządu Laury Novak

Postautor: Administrator » 17 sie 2018, 22:59

Ziemiec
Proszę Państwa o zachowanie spokoju.
Jak Państwo sądzą, czy rządowi uda się uzyskać wotum zaufania w obu izbach parlamentu? Dziś nie ma stabilnej większości.

Awatar użytkownika
Janina Dobrzyńska
Posty: 2749
Rejestracja: 01 maja 2015, 10:24

Re: [Woronicza 17] pierwsze tygodnie rządu Laury Novak

Postautor: Janina Dobrzyńska » 17 sie 2018, 23:02

Koalicja w Sejmie ma 153 posłów, bo współpracuje z Mniejszością Niemiecką i Radykalną Lewicą. W senacie sytuacja się komplikuje. Jednak, panie redaktorze, w przypadku rządu DeLeona też mówiono o takich obawach a to nie koalicja była krucha a szeregi opozycji- za rządem głosowali parlamentarzyści PD. W tym przypadku myślę, że nie będzie to zdecydowana, ogromna większość, ale Rząd Laury Novak uzyska wotum zaufania.
Janina Dobrzyńska- Sojusz Lewicy Demokratycznej

Poseł na sejm IV, V, VI, VIII

2011-2017 przewodnicząca struktur SLD na pomorzu
2015-2020 przewodnicząca SLD
2015-2019 wiceprzewodnicząca KP SLD
2015-2019 wicemarszałek Sejmu
2015-2020 liderka ZL

Awatar użytkownika
Katarzyna Kajkowska
Posty: 1374
Rejestracja: 09 sie 2018, 22:24

Re: [Woronicza 17] pierwsze tygodnie rządu Laury Novak

Postautor: Katarzyna Kajkowska » 18 sie 2018, 0:35

W zasadzie może być tak że wszystko moźe się zdarzyć gdyż nie wiadomo jak się zachowają poszczególne partie. Możliwe są wyjścia z koalicji jak kiedyś w przypadku mojej partii. Pożyjemy, zobaczymy.
Obrazek
Katarzyna Kajkowska
Więcej Słońca!

Awatar użytkownika
Aleksander Beski
Posty: 2028
Rejestracja: 31 lip 2017, 20:30
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [Woronicza 17] pierwsze tygodnie rządu Laury Novak

Postautor: Aleksander Beski » 18 sie 2018, 16:14

Aleksander Beski (PD)
Myślę, że rząd uzyska wotum zaufania małą ilością głosów w Sejmie i Senacie.
Aleksander Beski - Poseł IV kadencji, członek Rządzić Inaczej.


Wróć do „Debaty i spotkania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości