[Gość wydarzeń] Michał II

Debaty w telewizji, spotkania na uniwersytetach itp.
Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

[Gość wydarzeń] Michał II

Postautor: Administrator » 30 maja 2022, 15:47

Program prowadzi Dorota Gawryluk
Obrazek
Dobry wieczór Państwu, moim gościem jest dziś Jego Królewska Wysokość Król-Senior Michał II.
Wasza Wysokość, może zacznę od spraw bieżących. Jak udała się królewska wizyta we Włoszech i Watykanie, w której Wasza Wysokość częściowo towarzyszyła królowej Monice?

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5116
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: [Gość wydarzeń] Michał II

Postautor: Michał Ajna » 30 maja 2022, 16:04

Dobry wieczór pani, dobry wieczór państwu.
Wizytę wypada uznać za bardzo udaną. Królowa Monika po raz kolejny potwierdziła, że jest dobrze przygotowana do panowania i znakomicie wywiązuje się ze swoich obowiązków.
Michał II, Król Senior
w Sejmie: BdWR

Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: [Gość wydarzeń] Michał II

Postautor: Administrator » 30 maja 2022, 16:22

Gawryluk
Wasza Królewska Wysokość spotkał się z członkami dawnej włoskiej rodziny królewskiej, m. in. księciem Wenecji Emanuelem Filibertem. Spotkanie to miało charakter wyłącznie towarzyski, czy też może wiązało się z jakimiś planami politycznymi? Książę Wenecji już kilkukrotnie przedstawiał plany przywrócenia we Włoszech monarchii.

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5116
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: [Gość wydarzeń] Michał II

Postautor: Michał Ajna » 30 maja 2022, 19:01

Istotnie, spotkałem się z księciem Emanuelem Filibertem i księżną Klotyldą. Miałem też okazję poznać ich córkę Wiktorię. Nasze spotkanie miało jednak charakter czysto prywatny. Nie rozmawialiśmy o sprawach politycznych. Ja też starałem się nie zabierać w nich głosu, bowiem nie chciałem sprawić wrażenia, że mógłbym sugerować Włochom że wiem lepiej od nich jak powinni urządzić swój kraj. Nie będę jednak ukrywał, że nasze rodziny, także młodsze ich pokolenia, blisko się w ostatnim czasie zaprzyjaźniły
Michał II, Król Senior
w Sejmie: BdWR

Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: [Gość wydarzeń] Michał II

Postautor: Administrator » 30 maja 2022, 19:23

Gawryluk
Jak w ogóle Wasza Wysokość odnajduje się w roli króla-seniora? Cieszy więcej czasu na odpoczynek i spędzanie czasu z rodziną, czy jednak brakuje Waszej Wysokości wykonywania wcześniejszych obowiązków?

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5116
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: [Gość wydarzeń] Michał II

Postautor: Michał Ajna » 31 maja 2022, 9:13

Czasu jest rzeczywiście więcej, ale staram się nie próżnować i się nie nudzę. Jestem do dyspozycji mojej córki. Do tego doszły aktywności związane z Księstwem Czerskim, gdzie staram się uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności.
Michał II, Król Senior
w Sejmie: BdWR

Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: [Gość wydarzeń] Michał II

Postautor: Administrator » 31 maja 2022, 11:30

Gawryluk
A jak Wasza Wysokość, z perspektywy czasu, ocenia swoje panowanie? Czy w pewnych sytuacjach Wasza Wysokość postąpiłby inaczej, podjął inne decyzje?

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5116
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: [Gość wydarzeń] Michał II

Postautor: Michał Ajna » 31 maja 2022, 11:47

Przede wszystkim żałuję, że stan zdrowia zmusił mnie do abdykacji. Polacy zdecydowali się na ustanowienie nowego ustroju i za mojego panowania zostało zainicjowanych kilka różnorodnych procesów transformacji politycznej czy społecznej. Uważam, że całość niektórych z nich przekracza okres życia jednego pokolenia. Ale niektóre mógłbym osobiście sfinalizować, a nie będę miał możliwości. To już będą szanse i zadania mojej córki i jej następców. Ale myślę, że historia oceni moje panowanie pozytywnie. Przypomnę, że powróciliśmy do bliskich relacji z Białorusią, która powinna być najbliższym na państwem - przecież dawne Wielkie Księstwo to w dużej mierze także dzisiejsza Białoruś. Liczę, że te relacje w perspektywie kilkudziesięciu lat staną się jeszcze bliższe. Mamy chyba najlepsze relacje z Rosją w całej naszej historii. Tego wszystkiego nie dałoby się osiągnąć, gdyby nie przywrócenie monarchii. Uważam również, że moje najważniejsze decyzje personalne bronią się.
Wskazując jakieś niedociągnięcia, to chyba niedopracowana i wymagająca nowelizacji jest ustawa sukcesyjna, tak istotny akt powinien być bardziej precyzyjny. Uważam też, że zbyt słabo strzegłem swojej prywatności, co odbijać się mogło na odbiorze panowania.
Michał II, Król Senior
w Sejmie: BdWR

Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: [Gość wydarzeń] Michał II

Postautor: Administrator » 31 maja 2022, 11:54

Gawryluk
Jakich zmian oczekiwałby Wasza Wysokość w ustawie sukcesyjnej?

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5116
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: [Gość wydarzeń] Michał II

Postautor: Michał Ajna » 31 maja 2022, 12:13

Uważam, że porządek sukcesji powinien wyglądać tak, że w pierwszej kolejności prawa do tronu mają dzieci królowej Moniki, następnie dzieci moje i królowej Marii, potem moje i królowej... eee, księżnej Pauliny, a następnie pozostałe moje dzieci. Obecnie, przez nieścisłość użytego w ustawie języka prawnego oraz przyjętą, a potwierdzoną także autorytetem Heroldii, wykładnię królewicz Karol i królewna Paulina są dalej w porządku sukcesji niż ich młodsze rodzeństwo, którego matką również jest królowa Maria. W moim odczuciu sytuacja taka jest nieco absurdalna i na pewno nie wynika z ratio legis, z którą ustawa była pisana.
Zaznaczam, że taki pożądany przeze mnie kształt ustawy sukcesyjnej to mój prywatny pogląd i wcale nie musi być on tożsamy z opinią dominującą obecnie na dworze. Myślę, że wskazane będą rozmowy na ten temat na linii dwór-rząd, sam zamierzam uczestniczyć w spotkaniu z premier Radziwiłł-Schmidt.
Michał II, Król Senior
w Sejmie: BdWR


Wróć do „Debaty i spotkania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości