[Debata wyborcza] - Białystok 2035

Debaty w telewizji, spotkania na uniwersytetach itp.
Awatar użytkownika
Laura
Posty: 9030
Rejestracja: 08 lip 2015, 0:29

Re: [Debata wyborcza] - Białystok 2035

Postautor: Laura » 20 lis 2023, 19:02

Prokopiuk
Jednym z rozwiązań kluczowych dla mieszkańców Białegostoku będzie większa podaż mieszkań, a tutaj władze miasta mogą działać aktywnie między innymi poprzez wspieranie budownictwa z wykorzystaniem technologii 3D, by liczba oddawanych lokali mieszkalnych wzrastała. Również działalność spółdzielni mieszkaniowych jest jedna z możliwości zwiększyć budowę mieszkań w oparciu o nowo dostępne technologie. Możliwe jest tworzenie spółek również z udziałem samorządów. Są możliwości kooperatyw mieszkaniowych, ale nadal za mało inwencji władz publicznych, by pomóc zrobić pierwszy krok. Dalej w wielu środowiskach pokutuje myślenie, że wszystko ,co inne niż prywatne jest złe.
Laura Novak
Wicepremier RP- Minister Skarbu i Energii.( 2026-2027 i 2028-2031)
Premier RP ( 2027)
Poseł na Sejm IV RP. I-VI kadencji
W latach 2020-2024 i od 2029 przewodnicząca SLD i ZL.
Przewodnicząca KP ZL w latach 2019-2026

Awatar użytkownika
Laura
Posty: 9030
Rejestracja: 08 lip 2015, 0:29

Re: [Debata wyborcza] - Białystok 2035

Postautor: Laura » 20 lis 2023, 19:14

Prokopiuk
W miarę możliwości odbudować wszystko to co zostało zniszczone. Wydarzenia sprzed trzech lat należy upamiętnić tablicą pamiątkową poświęconą ofiarom tej tragedii. Dobrą formą pamięci będzie jeśli cześć zabitym podczas bombardowań, nigdy nie będzie przedmiotem sporów politycznych. To się jak dotychczas udaje. A władze miasta powinny z większą uwagą zabiegać o środki na odbudowę, wszędzie tam, gdzie to możliwe.
Laura Novak
Wicepremier RP- Minister Skarbu i Energii.( 2026-2027 i 2028-2031)
Premier RP ( 2027)
Poseł na Sejm IV RP. I-VI kadencji
W latach 2020-2024 i od 2029 przewodnicząca SLD i ZL.
Przewodnicząca KP ZL w latach 2019-2026

Awatar użytkownika
Marta Fornero-Piotrowska
Posty: 1554
Rejestracja: 27 gru 2022, 16:50

Re: [Debata wyborcza] - Białystok 2035

Postautor: Marta Fornero-Piotrowska » 20 lis 2023, 20:12

Pilecki:

Zbombardowanie Białegostoku oraz innych miejscowości w województwie było niewątpliwą tragedią, która wciąż pozostaje świeża w naszej pamięci i jeszcze przez wiele lat o niej nie zapomnimy. Jak najbardziej, jako prezydent będę starał się pozyskać środki na renowację zniszczonych wtedy budynków, w tym wspomnianego Kościoła Zmartwychwstania Pańskiego. Jeśli chodzi o upamiętnienie ofiar tych bombardowań, myślę że w tej kwestii powinni zadecydować mieszkańcy - w końcu to oni stracili w tych dniach swoich najbliższych. W tej sprawie mogłoby się odbyć referendum lokalne lub inna forma społecznego głosowania, w ramach którego mieszkanki i mieszkańcy Białegostoku mogliby wspólnie zadecydować o tym, jak upamiętnić poległych.
Marta Fornero-Piotrowska - premier RP (2020; od 2032)

Minister sprawiedliwości (2015-22), senator RP (2015-34), posłanka na Sejm RP (od 2034), marszałek woj. pomorskiego (2026-32), przewodnicząca Postępowych Demokratów (2032-35) oraz KNDP (2035-36)

Awatar użytkownika
Mikolaj Smietanski
Posty: 82
Rejestracja: 09 paź 2023, 17:13

Re: [Debata wyborcza] - Białystok 2035

Postautor: Mikolaj Smietanski » 21 lis 2023, 11:07

Katarzyna Sztop-Rutkowska

Pytanie 2
Konieczne jest zarówno inwestowanie przez miasto w budowę mieszkań komunalnych, jak i ułatwienia dla deweloperów. Przy tym należy dbać o to, aby nowe inwestycje były kompatybilne z dostępem do usług publicznych. Jeśli deweloper będzie występował o pozwolenie na budowę osiedla, należy go zobowiązać do budowy czy remontu drogi na takie osiedle, jeśli jej nie ma, zapewnienia odpowiedniej liczby lokali usługowych czy szkół i przedszkoli. Oczywiście też, co wiąże się z poprzednim pytaniem, musi zapewnić punkty ładowania samochodów elektrycznych.

Pytanie 3
Jak najbardziej popieram godne upamiętnienie ofiar wojny w 2032 roku. Myślę, że powinien powstać pomnik, a nawet małe muzeum w okolicy Kościoła Zmartwychwstania Pańskiego. Co do samego remontu tej świątyni, to miasto nie może samo przeznaczyć środków na ten cel, te powinien pozyskać Kościół, myślę, że należy postarać się o wsparcie od Państwa.

Awatar użytkownika
Aleksander Sternicki
Posty: 346
Rejestracja: 22 paź 2023, 10:39

Re: [Debata wyborcza] - Białystok 2035

Postautor: Aleksander Sternicki » 21 lis 2023, 11:22

Ewelina Szczech-Pietkiewicz (Obywatelska Rewolucja)

Urzędnicy nie powinni mieć w tym temacie nic do gadania. Niech to mieszkańcy zdecydują czy, gdzie i w jaki sposób chcą upamiętnić ofiary. Już inicjatywą obywateli bez wsparcia żadnych władz zawiązał się Komitet Budowy Pomnika Ofiar Maja 2032 roku. Władze powinny przede wszystkim nie przeszkadzać, pomagać tam gdzie obywatele będą tej pomocy potrzebować i pomóc w ewentualnych kwestiach formalno-prawnych wymagających decyzji władz.

Osobiście myślę, że najlepszym pomnikiem dla ofiar byłoby zacieśnienie współpracy polsko-białoruskiej i szerzenie wartości pokojowego współistnienia oraz polityki nieinterwencji w stosunkach międzynarodowych. Tylko relacje oparte na wolnym handlu niosące korzyści obu państwom, oparte o prymat nieagresji, zbudują podwaliny pod trwałą przyjaźń między naszymi narodami.

Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: [Debata wyborcza] - Białystok 2035

Postautor: Administrator » 21 lis 2023, 16:53

Andrulewicz

Przechodzimy teraz do drugiej części debaty. Każdy z uczestników może zadać jedno pytanie do wybranego kontrkandydata, na które ten zobowiązany jest odpowiedzieć.

OG: Czas na zadawanie pytań macie do końca dzisiejszego dnia, odpowiadać można od razu.

Awatar użytkownika
Aleksander Sternicki
Posty: 346
Rejestracja: 22 paź 2023, 10:39

Re: [Debata wyborcza] - Białystok 2035

Postautor: Aleksander Sternicki » 22 lis 2023, 0:48

Ewelina Szczech-Pietkiewicz (Obywatelska Rewolucja)

Pytanie do Karola Pileckiego:

Rosnące koszty opieki zdrowotnej i starzejące się społeczeństwo naszego miasta powodują, że jakość i dostępność oferowanych usług medycznych są na niskim poziomie. Wprowadzony system współpłacenia ustawą Kohn-Care zakładał znaczną partycypację państwa w systemie, za co płacimy w naszych podatkach, ale państwo rządzone od lat przez pana kolegów z partii nie wywiązuje się z zapewnienia zakładanego publicznego poziomu finansowania służby zdrowia. Co w związku z tym zamierza pan zrobić, aby poprawić ochronę zdrowia dla mieszkańców Białegostoku?

Awatar użytkownika
Marta Fornero-Piotrowska
Posty: 1554
Rejestracja: 27 gru 2022, 16:50

Re: [Debata wyborcza] - Białystok 2035

Postautor: Marta Fornero-Piotrowska » 22 lis 2023, 1:16

Pilecki:

W przyszłorocznym budżecie rząd zaplanował przeznaczenie 3% PKB na ochronę zdrowia, oznacza to wzrost o 1,25% w stosunku do obecnego roku i więcej, niż pierwotnie premier Fornero-Piotrowska zapowiadała w swoim expose. Jestem więc przekonany, że rząd robi wszystko, aby naprawić błędy popełniane i powielane przez poprzedników. Ja jako polityk lokalny nie mam wpływu na to, jakie decyzje podejmowane są "na górze", dlatego będę działał w ramach dostępnych mi narzędzi.

Wysoka jakość życia nie jest możliwa bez zachowania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. W dobie globalnych zagrożeń zdrowotnych, procesu nieuchronnego starzenia się społeczeństwa, specyficznych zagrożeń dotykających młodego pokolenia działania na rzecz zdrowia mieszkańców mają wysoki priorytet. Najskuteczniejsze jest przy tym podejmowanie działań w zakresie prewencji zdrowotnej, do których można zaliczyć nie tylko klasyczną profilaktykę chorób, ale także promocję aktywności fizycznej. Konieczna jest systemowa promocja działań profilaktycznych, zwiększenie aktywności ze strony lekarzy pierwszego kontaktu, zaangażowanie innych podmiotów oraz pracodawców w działania profilaktyczne.

Sektor ochrony zdrowia jest wspierany nie tylko z budżetu państwa, ale także przez fundusze europejskie, jak i programy pomocowe, które obejmują szeroki zakres, jak choćby projekty infrastrukturalne, działania profilaktyczne i projakościowe, poprawę kompetencji kadr medycznych, opiekę nad najmłodszymi i osobami starszymi. Dlatego jako prezydent będę zabiegał o większe środki z funduszy unijnych dla miasta.

og: ja niestety muszę już uciekać, a już pisałam GMowi że rano, przed 10 nie mam możliwości się pojawić na forum, więc jeśli jakieś pytania do Pileckiego jeszcze się pojawią, nie będę w stanie odpowiedzieć.
Marta Fornero-Piotrowska - premier RP (2020; od 2032)

Minister sprawiedliwości (2015-22), senator RP (2015-34), posłanka na Sejm RP (od 2034), marszałek woj. pomorskiego (2026-32), przewodnicząca Postępowych Demokratów (2032-35) oraz KNDP (2035-36)

Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: [Debata wyborcza] - Białystok 2035

Postautor: Administrator » 22 lis 2023, 11:07

Andrulewicz

Nasz czas dobiegł już niestety końca. Dziękuję Państwu bardzo serdecznie za udział w debacie. O tym, kto ją wygrał i zasiądzie w fotelu prezydenta Białegostoku przekonamy się już w najbliższą niedzielę, lub, jeżeli będzie konieczna dogrywka, za dwa tygodnie.


Wróć do „Debaty i spotkania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron