[PSL]: o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji

Sejm w latach 2019-2020
Awatar użytkownika
Piotr M. Wiśniewski
Posty: 1175
Rejestracja: 13 lis 2015, 19:18

[PSL]: o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji

Postautor: Piotr M. Wiśniewski » 14 lip 2016, 21:45

Obrazek

Ustawa z dn. …/19
o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji

Art. 1. W ustawie z dn. 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. 1993 nr 7 poz. 34) dokonuje się następujących zmian:

a) Art. 7. ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„Art. 7. 1. W skład Krajowej Rady wchodzi sześciu członków powoływanych większością dwóch trzecich: 2 przez Sejm, 2 przez Senat i 2 przez Króla, spośród osób wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków społecznego przekazu.”

b) dodaje się Art. 7. ust. 1a o brzmieniu:

„Art. 7. 1a. W skład Krajowej Rady nie mogą wchodzić osoby, które w ciągu 4 lat poprzedzających wybór pełniły funcję posła, senatora, posła do Parlamentu Europejskiego lub prezydenta miasta.”

c) Art. 7. ust. 5. otrzymuje brzmienie:
„Art. 7. 5. Członek Krajowej Rady jednokrotnie może być powołany na kolejną pełną kadencję, ale musi dokonać tego inny organ niż powołujący na pierwszą kadencję.”

d) Art. 28a. ust. 1. otrzymuje brzmienie:

„Art. 28a. 1. Rady programowe publicznej radiofonii i telewizji liczą 9 członków, których powołuje Krajowa Rada; ugrupowania parlamentarne (najliczniejsze) wskazują członków rady programowej; każde z ugrupowań po 1. Pozostałych powołuje Senat z grona osób legitymujących się dorobkiem i doświadczeniem w sferze kultury i mediów.”

e) W art. 28a. dodaje się ust. 1a:

„Art. 28a. 1a. Rada, spośród swojego grona powołuje Przewodniczącego, który reprezentuje Radę na zewnątrz.”

Art. 2. Obecne kadencje rad programowych publicznej radiofonii i telewizji skraca się do dnia 1 stycznia 2020 roku.

Art. 3. Obecną kadencję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skraca się do dnia 1 stycznia 2020 roku.

Art. 4. Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2020 roku.


Poseł sprawozdawca - Piotr Pręgowski: W imieniu grupy posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego mam zaszczyt przedstawić projekt ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji.

Ustawa ma na celu dalsze odpolitycznianie instytucji Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, przez dodanie art. 7. ust. 1a., który spowoduje, że w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji nie będą zasiadały osoby czynne politycznie, co, teoretycznie, jest w stanie obecnym, ale nierzadko zdarzały się transfery wprost z ul. Wiejskiej do biura KRRiT. Większość 2/3 jeszcze bardziej wzmocni apolityczność wyboru członka Krajowej Rady.
Zmiana art. 7. ust. 1. spowoduje równouprawnienie Sejmu, Senatu i Króla w zakresie powoływania członków Rady - każdy z organów będzie powoływał 2 członków, co również pomoże w reprezentowaniu szerszego spektrum poglądów wewnątrz KRRiT. Art. 7. ust. 5. obecnie zakłada brak możliwości ponownego wyboru. Nowelizacja daje możliwość ponownego wyboru profesjonalistów, którzy mogą pomóc odpolitycznić KRRiT, a także ją udoskonalić.
Rady programowe radiofonii i telewizji liczą obecnie 15 członków, co jest liczbą zbyt dużą - w takim gronie trudno uzyskać zadowalający konsensus, wobec czego, ustawodawca postanowił ograniczyć tę liczbę, a także zapewnić reprezentację wszystkich klubów parlamentarnych w tym gronie.
Skrócenie kadencji rad programowych oraz KRRiT jest nieuchronne, bo dzięki temu pozwoli to na wybranie gremiów na nowych zasadach i jednoczesne odpolitycznienie konstytucyjnego organu, jakim jest KRRiT.

Ustawa jest zgodna z prawem Unii Europejskiej. Ustawa nie wpływa na sytuację rodzin z dziećmi.
Piotr Michał Wiśniewski - zmarł 3 stycznia 2022 r.

wiceprzewodniczący Postępowych Demokratów

poseł na Sejm VIII kadencji III RP oraz I i II kadencji IV RP

wiceprezes RM, minister edukacji i kultury (22 listopada 2020 - 25 listopada 2021)

Awatar użytkownika
Anna Bejca
Posty: 408
Rejestracja: 02 kwie 2016, 21:03

Re: [PSL]: o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji

Postautor: Anna Bejca » 16 lip 2016, 21:25

Marszałek Bejca:

Otwieram debatę nad projektem ustawy. og: potrwa do 18 lipca, do godz. 21:30.
Anna Bejca - minister kultury i dziedzictwa narodowego (od 2030), posłanka na Sejm VIII kadencji III RP oraz I, II, III, IV i V kadencji IV RP z ramienia Postępowych Demokratów, była Marszałek Sejmu I kadencji (2019-2020).

Awatar użytkownika
Joszua Barycz
Posty: 527
Rejestracja: 24 cze 2016, 17:38

Re: [PSL]: o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji

Postautor: Joszua Barycz » 17 lip 2016, 12:57

Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!

Partia Liberalna jest gorącym zwolennikiem odpolitycznienia mediów publicznych i zagłosuje za każdą kompleksową zmianą, która będzie zmierzać w tym kierunku. Przedstawiony przez KP PSL projekt ustawy nie tylko nie spełnia kryteriów odpolitycznienia Rady, ale także budzi obawy o konstytucyjność zaproponowanych zmian oraz posiada szereg wad legislacyjnych.

Po pierwsze i najważniejsze art. 2 i art. 3 przedłożonej ustawy budzą poważne wątpliwości konstytucyjne na gruncie takich zasad jak proporcjonalność, pewność prawa czy ochrona interesów nabytych. Rozważyć należałoby również zgodność tych przepisów z zasadą ochrony "interesów w toku" na gruncie których zapewniania jest ochrona jednostek, które rozpoczęły działania na podstawie dotychczasowych przepisów. Obecna ustawa umożliwia skrócenie kadencji Rady tylko w przypadku odrzucenia jej sprawozdania przez Sejm i Senat potwierdzonego przez Króla. Przyjęcie proponowanych przepisów wprowadziło by niebezpieczny precedens na podstawie którego parlament miałby moc skracania kadencji organów konstytucyjnych na podstawie ustawy.

Przypominam uchwałę Trybunału Konstytucyjnego z 10 maja 1994 r. w sprawie o sygn. akt W 7/94, w której podniósł; iż „kadencyjność organu zakłada zasadniczo jego ciągłość, zaś upływ kadencji jest naturalnym sposobem ustania członkostwa. Wszelkie inne sposoby mają charakter wyjątkowy i wymagają wyraźnie podstawy ustawowej”. Dodał jednocześnie, iż: „Działania ustawodawcy powodujące przerwanie funkcjonowania organu konstytucyjnego oznacza naruszenie zasady demokratycznego państwa prawnego oraz zasady legalizmu. Jednocześnie uniemożliwia Krajowej Radzie realizację zadań przypisanych przez ustrojodawcę na mocy art. 213 ust. 1 Konstytucji oraz na podstawie ustawy o radiofonii i telewizji”.

Kadencyjność ma zapewnić niezależność Rady od polityków, a zaproponowana konstrukcja przepisów budzi pytanie co będzie następnym celem obecnej władzy? Może będą chcieli skrócić kadencję członków RPP lub sędziów Trybunału Konstytucyjnego? Nie może być zgody na takie działania. Dlatego proponujemy, aby kadencje KRRiT i rad programowych biegły swym normalnym torem, a dopiero po ich zakończeniu zostały wybrane nowe organy tych Rad. W związku z tym proponujemy następującą poprawkę:

Poprawna numer 1 Partii Liberalnej:

1) Art. 2. skreśla się

2) Art. 3. skreśla się


Art. 1. ppkt a) jest sformułowany błędnie ponieważ zakłada, że Sejm, Senat i Król powołują członków Rady większością dwóch trzecich (czego?). O ile w przypadku Sejmu i Senatu jest to decyzja w drodze głosowania, to nie wyobrażam sobie jak Król miałby powoływać członków Rady większością dwóch trzecich siebie (śmiech). To jaka część ciała Króla może być przeciw? (śmiech) Proponuję, aby wnioskodawcy naprawili ten uszczerbek w drodze autopoprawki żeby to ułatwić proponuję taki zapis: „Art. 7. 1. W skład Krajowej Rady wchodzi sześciu członków 2 powoływanych przez Króla i po 2 powoływanych przez Sejm i przez Senat większością 2/3 głosów ustawowej liczby posłów; spośród osób wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków społecznego przekazu.”

Ppkt b) uznajemy jako słuszne rozszerzenie konstytucyjnych wymogów określonych w art. 214 ust. 2 Konstytucji RP. Ppkt c) natomiast nie spotyka się z naszą akceptacją, uważamy, że 6-letnia kadencja członka Rady wystarczy w zupełności na "udoskonalenie KRRiT". Dajmy szansę innym osobom również brać udział w udoskonaleniu KRRiT.

Poprawna numer 2 Partii Liberalnej:

1) Art. 1. ppkt c) skreśla się


Ppkt d) projektu jest również bardzo nieprecyzyjny, co oznacza sformułowanie "najliczniejsze" w kontekście ugrupowań parlamentarnych? To są 1-2 najliczniejsze ugrupowania? Czy 5-6? To odbiera też szansę na powołanie kandydatom koalicji mniejszych ugrupowań. Natomiast dążąc do rzeczywistej reformy i odpolitycznienia mediów publicznych zastanawiamy się dlaczego KP PSL chce, aby członków rad programowych nadal wybierali politycy? Naszym zdaniem warto rozważyć powoływanie rad w konsultacji z organizacjami zawodowymi dziennikarzy i twórców z wyłączeniem polityków. Zmienia to zupełnie charakter tej ustawy i jeśli wnioskodawcy są zdecydowani odpolitycznić media publicznie chętnie zgłosimy naszą poprawkę w tej sprawie. Projektowany przepis ppkt d) jest cofnięciem się wstecz wobec obecnych rozwiązań gdzie członków powołuje Rada i 1/3 Rady stanowią osoby niezależne, a tylko i aż 2/3 reprezentanci ugrupowań politycznych.

W przypadku nie przyjęcia naszej propozycji ponownego przemyślenia art. 1 ppkt d) i faktycznego odpolitycznienia rad programowych uważamy, że projektowana ustawa nawet po uwzględnieniu zgłoszonych przez Partię Liberalną poprawek nie będzie prowadzić do odpolitycznienia mediów publicznych. W związku z tym zagłosujemy przeciw proponowanej ustawie.

Dziękuję.
Joszua Barycz - prezes Rady Ministrów, przewodniczący Partii Liberalnej, poseł na Sejm IV RP I i II kadencji,

Awatar użytkownika
Laura
Posty: 9030
Rejestracja: 08 lip 2015, 0:29

Re: [PSL]: o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji

Postautor: Laura » 17 lip 2016, 17:07

Na mównicę wchodzi Andrzej Rozenek

Pani marszałek
Panie i Panowie posłowie

Podobne uzasadnienie już słyszeliśmy przy powoływaniu Rady Mediów Publicznych, wtedy też deklarowano odpolitycznienie mediów. Fakty są takie, że zarówno RMP jak i KRRiTV są powoływane przez instytucje polityczne, w których zasiadają politycy. Wedle projektu PSL partycypować ma w tym sejm, senat i król. Ile warte były deklaracje o odpolitycznieniu pokazało głosowanie nad RMP, gdzie miejsca w radzie zajęła koalicja PO-PSL-IW. Czy zatem próba zmiany ustawy o radiofonii i telewizji, zakładająca skrócenie kadencji KRRiTV nie sugeruje nam, że mamy do czynienia z systemem łupów?.Mam nadzieję, że wnioskodawcy wyjaśnią w jaki sposób kandydatów powoła monarcha, gdyż obecny zapis czyni to niemożliwym do wykonania.

Projekt ustawy w obecnym kształcie nie zmienia nic pod pod względem jakości funkcjonowania organu jakim jest KRRiTV, nie niesie zmian w sposobie funkcjonowania mediów.

Dziękuję
Laura Novak
Wicepremier RP- Minister Skarbu i Energii.( 2026-2027 i 2028-2031)
Premier RP ( 2027)
Poseł na Sejm IV RP. I-VI kadencji
W latach 2020-2024 i od 2029 przewodnicząca SLD i ZL.
Przewodnicząca KP ZL w latach 2019-2026

Awatar użytkownika
Anna Bejca
Posty: 408
Rejestracja: 02 kwie 2016, 21:03

Re: [PSL]: o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji

Postautor: Anna Bejca » 17 lip 2016, 18:15

Bożena Żelazowska:

Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,

Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego przychyla się do poprawek przedłożonych przez Partię Liberalną.

Dziękuję.

Projekt ustawy z uwzględnionymi poprawkami oraz autopoprawkami:

Ustawa z dn. …/19
o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji

Art. 1. W ustawie z dn. 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. 1993 nr 7 poz. 34) dokonuje się następujących zmian:

a) Art. 7. ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„Art. 7. 1. W skład Krajowej Rady wchodzi sześciu członków 2 powoływanych przez Króla i po 2 powoływanych przez Sejm i przez Senat większością 2/3 głosów ustawowej liczby posłów; spośród osób wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków społecznego przekazu.”

b) dodaje się Art. 7. ust. 1a o brzmieniu:

„Art. 7. 1a. W skład Krajowej Rady nie mogą wchodzić osoby, które w ciągu 4 lat poprzedzających wybór pełniły funkcję posła, senatora, posła do Parlamentu Europejskiego lub prezydenta miasta.”

c) W art. 28a. dodaje się ust. 1a:

„Art. 28a. 1a. Rada, spośród swojego grona powołuje Przewodniczącego, który reprezentuje Radę na zewnątrz.”

Art. 2. Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2020 roku.
Anna Bejca - minister kultury i dziedzictwa narodowego (od 2030), posłanka na Sejm VIII kadencji III RP oraz I, II, III, IV i V kadencji IV RP z ramienia Postępowych Demokratów, była Marszałek Sejmu I kadencji (2019-2020).

Awatar użytkownika
Joszua Barycz
Posty: 527
Rejestracja: 24 cze 2016, 17:38

Re: [PSL]: o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji

Postautor: Joszua Barycz » 17 lip 2016, 18:26

Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!

Pani Poseł widzę, że jest z Państwa strony wola zmiany w mediach publicznych być może warto w takim razie usiąść i kompleksowo przygotować zmiany tak, aby bardziej uspołecznić te media. Zaproponowane zapisy tak naprawdę niewiele zmieniają i są kroplą w morzu potrzeb w zakresie odpolitycznienia mediów. Wydaje się, że posłowie Zjednoczonej Lewicy również przychylnie odnieśliby się do całościowego podejścia do tematu.

Dziękuję.
Joszua Barycz - prezes Rady Ministrów, przewodniczący Partii Liberalnej, poseł na Sejm IV RP I i II kadencji,

Awatar użytkownika
Anna Bejca
Posty: 408
Rejestracja: 02 kwie 2016, 21:03

Re: [PSL]: o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji

Postautor: Anna Bejca » 22 lip 2016, 14:17

Marszałek Bejca:

Zamykam debatę, przechodzimy do głosowania. Kto jest za przyjęciem ustawy zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk?
Dziękuję.
Kto jest przeciw?
Dziękuję.
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.

og: głosowanie trwa do 24 lipca, do godz. 14:00
Anna Bejca - minister kultury i dziedzictwa narodowego (od 2030), posłanka na Sejm VIII kadencji III RP oraz I, II, III, IV i V kadencji IV RP z ramienia Postępowych Demokratów, była Marszałek Sejmu I kadencji (2019-2020).

Awatar użytkownika
Piotr M. Wiśniewski
Posty: 1175
Rejestracja: 13 lis 2015, 19:18

Re: [PSL]: o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji

Postautor: Piotr M. Wiśniewski » 22 lip 2016, 14:22

za
Piotr Michał Wiśniewski - zmarł 3 stycznia 2022 r.

wiceprzewodniczący Postępowych Demokratów

poseł na Sejm VIII kadencji III RP oraz I i II kadencji IV RP

wiceprezes RM, minister edukacji i kultury (22 listopada 2020 - 25 listopada 2021)

Awatar użytkownika
Anna Bejca
Posty: 408
Rejestracja: 02 kwie 2016, 21:03

Re: [PSL]: o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji

Postautor: Anna Bejca » 22 lip 2016, 14:22

Za
Anna Bejca - minister kultury i dziedzictwa narodowego (od 2030), posłanka na Sejm VIII kadencji III RP oraz I, II, III, IV i V kadencji IV RP z ramienia Postępowych Demokratów, była Marszałek Sejmu I kadencji (2019-2020).

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5201
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: [PSL]: o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji

Postautor: Michał Ajna » 22 lip 2016, 14:37

Za
Michał II, Król Senior
w Sejmie: BdWR


Wróć do „Sejm IV RP I kadencji”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości