Ministerstwa PO - działania

Rząd w latach 2015-2019
Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8237
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Ministerstwa PO - działania

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 20 lip 2015, 14:26

Wicepremier, Minister Infrastruktury i Rozwoju - Katarzyna Pucz-Swarzewska
Minister Spraw Zagranicznych - Alicja Mikołajczyk
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Agnieszka Kostempska
Minister Spraw Wewnętrznych - Grzegorz Karpiński
Minister Obrony Narodowej - Czesław Mroczek
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Mariusz Witczak
Minister Edukacji Narodowej - Katarzyna Matusik-Lipiec
Minister Skarbu Państwa - Andrzej Czerwiński
Minister Sportu i Turystyki - Maria Leniwa
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2016, 15:03 przez Anna Radziwiłł-Schmidt, łącznie zmieniany 2 razy.
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8237
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ministerstwa PO - działania

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 20 lip 2015, 14:43

Obrazek
Program "Rozwój i Modernizacja Dróg wodnych"
Obrazek
Na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister infrastruktury i rozwoju Katarzyna Pucz-Swarzewska zaprezentowała program "Rozwój i Modernizacja Dróg Wodnych" na lata 2016-2021. W konferencji wzięły również udział premier Anna Radziwiłł-Schmidt, wicepremier i minister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik i rzeczniczka rządu Anastazja Wojciechowska.

- Studium uwarunkowań, krajowe oraz unijne plany rozwoju dróg śródlądowych opracowywane są od co najmniej 2003 roku. Istnieje wiele źródeł i publikacji dotyczących regionalnego systemu polepszania jakości dróg wodnych oraz opracowania o statusie wsparcia europejskiego. Przygotowane są szczegółowe analizy zasobów jednostek wodnych, stanów wód, średnich stanów notowanych, uwarunkowań środowiskowych - powiedział minister infrastruktury.

- Nie istnieją negatywne przesłanki rozwoju dróg wodnych. Uwarunkowania środowiskowe wręcz otwarcie mówią (przy wsparciu głosów z UE), że rozwój dróg wodnych nie wpływa negatywnie na środowisko a polepsza jego jakość i dostępność. W sytuacji siedlisk i obszarów ochrony programu Natura 2000, zaprojektowane zostały alternatywne drogi wodne oraz przekopy nie naruszające warunków środowiskowych. - mówiła minister Pucz-Swarzewska - Ważne jest jednak zwiększenie dofinansowania Funduszu Żeglugi Śródlądowej ze względu na średni wiek barek i holowników, który wynosi 30 lat. Armatorzy z funduszu otrzymują środki na zakup i modernizację sprzętu. Żeby cały projekt był rzeczywisty, niezbędne jest polepszenie warunków armatorów do czego Fundusz z odpowiednim wsparciem jest całkowicie zdolny.

- Przewidujemy również odbudowę stoczni statków rzecznych oraz przywrócenie dotychczasowego zatrudnienia (przed okresem stagnacji) w zakresie transportu śródlądowego (jest to co najmniej 6 tys stałych miejsc pracy przy obsłudze portów rzecznych). Posiadamy wystarczające zasoby kadry do obsługi całej infrastruktury rzecznej, natomiast sam projekt spowoduje samoistne zwiększenie popytu na robienie patentów. - uzupełniła premier Radziwiłł-Schmidt.

- Projekt wpisuje się w projekt ramowej dyrektywy wodnej UE, realizuje założenia wieloletnich programów Państwowych w zakresie rozwoju żeglugi śródlądowej, realizuje politykę UE w zakresie transportu i żeglugi śródlądowej i nie wymaga dodatkowych rozwiązań prawnych. - wymieniła wicepremier Ilona Antoniszyn-Klik.

Obrazek
Główne cele programu:
1. Udrożnienie i doprowadzenie do stanu używalności dróg wodnych w Polsce.
2. Powiększenie zasobu dróg wodnych o statusie międzynarodowym oraz modernizacja już istniejących.
3. Odnowienie, usprawnienie oraz rozbudowa infrastruktury wodnej w tym śluz, kanałów, nabrzeży i portów przeładunkowych.
4. Modernizacja i przebudowa mostów oraz przeprowadzenie przekopów w warunkach niesprzyjających żegludze.
5. Odnowa infrastruktury transportowej rzecznej, oraz modernizacja sprzętu.
6. Unowocześnienie floty armatorów żeglugi rzecznej
7. Stworzenie nowych minielektrowni wodnych produkujących energię na potrzebę regionu.
8. Rozwój turystyki w rejonach objętych programem, modernizacja i umocnienie nabrzeży
9. Rozwój transportu rzecznego, osobowego i towarowego
10. Zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej oraz regulacja odcinków na których istnienie zwiększone zagrożenie powodziowe
11. Umacnianie i modernizacja wałów przeciwpowodziowych.
12. Budowa stopni wodnych wraz z elektrowniami w przypadku uzasadnienia ekonomicznego i w uwarunkowaniu geologiczno-środowiskowym.
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8237
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ministerstwa PO - działania

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 11 sie 2015, 15:36

Obrazek
Spotkanie z ambasadorami państw Ameryki Środkowej
Obrazek
- Rosnący potencjał gospodarczy Ameryki Środkowej i jego znaczenie geostrategiczne zachęcają do wzmacniania naszych relacji politycznych i gospodarczych - podkreśliła wiceminister Alicja Mikołajczyk podczas spotkania z ambasadorami państw Ameryki Środkowej zrzeszonymi w Systemie Integracji Środkowoamerykańskiej (SICA).

To pierwsze spotkanie wysokiego szczebla z krajami państw Ameryki Łacińskiej, organizowane w Warszawie. - Powinniśmy wypracować model regularnego dialogu z Ameryką Środkową. Taką formułę mógłby stanowić coroczny dialog ambasadorów SICA z podsekretarzem stanu MSZ - zaznaczyła podsekretarz stanu w MSZ. Zwróciła również uwagę na znaczenie Umowy Stowarzyszeniowej UE-SICA.

Wiceminister zaznaczyła, że kraje tego regionu odnotowują stabilny wzrost gospodarczy i są ważnymi ośrodkami międzynarodowej dystrybucji towarów i świadczenia usług. - We współpracy gospodarczej wciąż istnieją niewykorzystane możliwości, a polskie firmy są zainteresowane rynkami państw Ameryki Środkowej – dodała. Przypomniała o zaplanowanym na ostatni kwartał 2016 r. seminarium gospodarczym Polska-Ameryka Środkowa. Zwróciła również uwagę na podobieństwa funkcjonowania systemu integracji państw SICA oraz Grupy Wyszehradzkiej.

Ambasadorzy Panamy, Gwatemali, Nikaragui i Hondurasu mówili o możliwościach rozwoju współpracy z polskimi przedsiębiorstwami, które dzięki zapisom nowej Umowy Stowarzyszeniowej z UE uzyskają gwarancje ochrony działalności handlowo-inwestycyjnej w Ameryce Środkowej. W trakcie spotkania omówiono również problematykę bezpieczeństwa w regionie oraz możliwości rozwoju współpracy kulturalno-naukowej.


Obrazek
O zacieśnianiu współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i USA
Obrazek
Relacje dwustronne w zakresie polityki bezpieczeństwa oraz możliwości zacieśnienia współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i USA, w tym negocjacje Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) były głównymi tematami rozmowy wiceminister Beaty Lindholm z gubernatorem Nevady Brianem Sandovalem w Warszawie.

- Dynamika współpracy gospodarczej w ostatnich latach między Polską i Stanami Zjednoczonymi z obrotami handlowymi przekraczającymi 10 mld USD jest zadowalające – powiedziała wiceminister Beata Lindholm podczas spotkania z gubernatorem Nevady. Wiceszefowa polskiej dyplomacji dodała, że "Polska ma nadzieję, że trwające negocjacje TTIP oraz misje gospodarcze, takie jak obecna misja biznesu amerykańskiego z Nevady w Polsce, a także polskie misje do USA, przyczynią się do intensyfikacji relacji handlowo-inwestycyjnych w kolejnych latach".

Wiceminister Lindholm przedstawiła także aktualny stan relacji dwustronnych między Polską i USA, opartych na trzech filarach: bezpieczeństwie, gospodarczym i wsparciu dla procesów demokratyzacyjnych. Wyraziła uznanie dla zaangażowania Polonii mieszkającej w stanie Nevada w działania na rzecz polsko-amerykańskiego zbliżenia gospodarczego, czego wyrazem jest podpisany 30 lipca protokół ustaleń pomiędzy województwem lubelskim i stanem Nevada.

Podczas spotkania poruszono również kwestie dotyczące współpracy na rzecz innowacji, wyborów prezydenckich w USA oraz perspektyw objęcia Polski Programem Ruchu Bezwizowego (VWP, Visa Waiver Program). Gubernator Sandoval zadeklarował wsparcie polskich starań w tym zakresie. Dzień wcześniej gubernator Sandoval został przyjęty przez minister Majidę Karwan. Wizyta gubernatora Sandovala w Polsce jest częścią szerszej misji gospodarczej stanu Nevada w Europie, obejmującej także Irlandię, Niemcy i Włochy.
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8237
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ministerstwa PO - działania

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 12 sie 2015, 11:27

Obrazek
Nie ma zgody na dyskryminację
Obrazek
O tolerancyjnej i otwartej szkole rozmawiali w MEN przedstawiciele Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej i Kampanii Przeciw Homofobii. – Spotykamy się w bardzo ważnym momencie. Jesteśmy otwarci na współpracę – powiedziała na środowym spotkaniu Katarzyna Matusik-LIpiec, Minister Edukacji Narodowej.

Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA) reprezentowały Ewa Stoecker (członkini zarządu) oraz Natalia Sarata (współkoordynatorka Koalicji na rzecz Edukacji Antydyskryminacyjnej). Kampanię Przeciw Homofobii (KPH) – Agata Chaber (prezes Zarządu) i Vyacheslav Melnyk (Sekretarz Zarządu). Punktem wyjścia dyskusji były niedawne wydarzenia z udziałem uczniów – ofiar dyskryminacji. – Sami niczego nie zrobimy. Nie tylko widzimy problem, ale i chcemy z nim walczyć – zadeklarowała Matusik-Lipiec. – Nie ma zgody na dyskryminację – dodała.

Minister edukacji zaznaczyła, że dużym problemem jest brak odpowiedniej reakcji dorosłych na przejawy dyskryminacji uczniów. – Chcemy wpierać nauczycieli, uczyć ich, mówić im wprost: reagujcie – dodała. Ewa Stoecker z TEA, powołując się na doświadczenia Towarzystwa, przyznała, że wielu nauczycieli angażuje się w działania antydyskryminacyjne. – Wciąż jest ich jednak za mało. Czują się osamotnieni. Dużo jest robione, można robić więcej – dodała. Takiego samego zdania była szefowa KPH – Agata Chaber. – Rozmawiamy z nauczycielami, większość z nich chciałaby reagować, ale często po prostu się boją. Potrzebują wsparcia – powiedziała.

I takie wsparcie, ale także inne działania MEN nakierowane na szeroko pojęte bezpieczeństwo, w tym działania antydyskryminacyjne, zapowiedziała i przypomniała Katarzyna Matusik-Lipiec. – W przyjętym już przez rząd programie "Bezpieczna+" wprost wpisano działania antydyskryminacyjne, w tym służące przeciwdziałaniu agresji rówieśniczej powodowanej stereotypami i uprzedzeniami – powiedziała minister edukacji. – Na problem patrzymy bardzo szeroko. Z działaniami chcemy dotrzeć nie tylko do uczniów, ale i do dorosłych – rodziców, nauczycieli – dodała.

Członkowie TEA i KPH poprosili, aby MEN przy okazji rozpoczęcia roku szkolnego, w szczególny sposób przypomniał, że w szkole nie ma zgody na dyskryminację, homofobię. – Nasze działania wpisują się w Państwa postulaty – powiedziała Katarzyna Matusik-Lipiec. - Zróbmy coś wspólnie – dodała.
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8237
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ministerstwa PO - działania

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 17 sie 2015, 8:58

Obrazek
Wizyta MSZ Korei Południowej w Warszawie
Obrazek
O współpracy dwustronnej w ramach partnerstwa strategicznego oraz bieżących problemach polityki międzynarodowej rozmawiali w środę w Warszawie ministrowie spraw zagranicznych Polski Majida Karwan oraz Republiki Korei Yun Byung-se.

W trakcie spotkania ministrowie omówili stan stosunków dwustronnych. Dyskusja poświęcona była "Planowi działań na rzecz implementacji Polsko-Koreańskiego Partnerstwa Strategicznego na lata 2014-16", obejmującego projekty współpracy politycznej, gospodarczej i wojskowej obu krajów oraz w obszarach kultury, nauki, edukacji, służby zdrowia.

– Cieszy mnie, że realizacja Planu działań przebiega sprawnie i bez utrudnień. Ważnym jest także, aby wykonując poszczególne założenia dokumentu dążyć cały czas do otwierania nowych perspektyw i obszarów dla naszej współpracy dwustronnej – oceniła wicepremier Karwan. Podczas rozmowy poruszono kwestie dotyczące Unii Europejskiej i Półwyspu Koreańskiego. Szefowa polskiej dyplomacji zaprezentowała polskie stanowisko dotyczące konfliktu ukraińskiego oraz sytuacji w Unii Europejskiej. Minister Yun w trakcie spotkania omówił sytuację bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim i szerzej w Azji Wschodniej.

Polsko-Koreańskie Partnerstwo Strategiczne ustanowione zostało w październiku 2013 r. podczas wizyty w Seulu prezydenta Bronisława Komorowskiego. 22 grudnia 2014 r. w Seulu ministerstwa spraw zagranicznych Polski i Republiki Korei podpisały "Plan działań na rzecz implementacji Partnerstwa Strategicznego RP i Republiki Korei na lata 2014-16". Republika Korei jest jednym z trzech (obok Chin i Japonii ) partnerów strategicznych Polski w Azji. Obroty handlowe w 2015 r. wyniosły 4,8915 mld USD. Korea jest jednym z największych inwestorów azjatyckich w Polsce, zaś rozwijane przez nią projekty charakteryzują się wysokim stopniem zaawansowania technologicznego. Według danych NBP, łączna wartość inwestycji koreańskich w Polsce na koniec 2013 r. wyniosła ok. 1,03 mld USD .
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8237
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ministerstwa PO - działania

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 18 sie 2015, 16:33

Obrazek
Projekt MNiSW: uczelnie wprowadzą filozofię do szkół
Obrazek
Zajęcia z filozofii w szkołach to projekt, który jest efektem dyskusji ministra Mariusza Witczaka z przedstawicielami nauk humanistycznych. Nowy program edukacji filozoficznej będzie realizowany w tysiącu klas w szkołach w całym kraju. Program ma zachęcić akademików do nauczania filozofii w szkołach i zacieśnić współpracę uczelni ze szkołami ponadgimnazjalnymi.

Wsparcie nauczania filozofii to jeden z priorytetów ministra nauki i szkolnictwa wyższego Mariusza Witczaka. Pomysł programu pojawił się w 2014 r., podczas Okrągłego Stołu Humanistyki, na którym spotkali się przedstawiciele resortu nauki i środowiska akademickiego. Deklarowany podczas debaty projekt został teraz zgłoszony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego do realizacji w ramach unijnego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).

- Filozofia to nie tylko wykłady z jej historii – mówi Mariusz Witczak. – Edukacja filozoficzna to mają być przede wszystkim zajęcia rozwijające kompetencje i umiejętności związane z argumentowaniem, krytycznym, samodzielnym myśleniem i logiką. To umiejętności potrzebne przyszłym studentom, a także absolwentom na rynku pracy – podkreśla minister nauki. W ramach planowanej edukacji filozoficznej nauczyciele akademiccy z kilkunastu jednostek naukowych, wyłonionych w konkursie, prowadziliby zajęcia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Na każdy z realizowanych w szkołach projektów przeznaczony zostałby grant w wysokości do 200 tys. zł. Program zakłada, że uczelnia nawiąże współpracę ze szkołami, które będą chciały wziąć w nim udział. Zajęcia z filozofii będą dobrowolne.

Jak pokazuje Raport IBE „Nauczanie filozofii na III i IV etapie edukacyjnym”, filozofia korzystnie wpływa na ogólny rozwój uczniów. Ci, którzy mieli w szkołach filozofię, lepiej niż pozostali wyrażają swoje myśli, prowadzą dyskusję i argumentują swoje poglądy. Program edukacji filozoficznej to nie tylko pierwszy krok do szerszego wprowadzenia filozofii w liceach. - System edukacji i nauki powinien tworzyć całość, być ciągłym procesem – podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego - Należy więc zacieśniać współpracę uczelni i szkół, wykładowców i nauczycieli. Program edukacji filozoficznej ma być przykładem takiej współpracy i działania na rzecz dobrego kształcenia od szkoły po uczelnie – mówi minister.

Nowy program zakłada także podniesienie kompetencji nauczycieli. Kadra szkół ponadgimnazjalnych będzie miała okazję z bliska przyjrzeć się temu, jak wygląda praktyczne nauczanie filozofii i wykorzystanie metod z zajęć na innych szkolnych przedmiotach. Pracownicy uczelni przekonają się z kolei, jak przebiega nauka w szkołach i jakie umiejętności trzeba wykształcić w przyszłych studentach. Ciekawe i inspirujące zajęcia sprawią, że młodzi bardziej docenią humanistykę, dzięki której można zdobyć nowe kompetencje.

Pilotaż programu edukacji filozoficznej ma wystartować w 2017 r. Szacowany budżet programu to 3 mln zł – środki na realizację będą pochodzić z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Początkowy zakres pilotażu to trwające 60 godzin zajęcia dla 1000 klas w całej Polsce. Naukowcy na realizację projektu otrzymywaliby w drodze konkursu granty w wysokości do 200 tys. zł.
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8237
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ministerstwa PO - działania

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 21 sie 2015, 12:48

Obrazek
Mapa inwestycji drogowych do 2020 roku
Obrazek
Ostatnio zmieniony 24 sie 2015, 10:22 przez Anna Radziwiłł-Schmidt, łącznie zmieniany 1 raz.
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8237
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ministerstwa PO - działania

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 24 sie 2015, 10:21

Obrazek
Kultura jest blisko. Jak ją odnaleźć?
Obrazek
Hitchcockowskie "Okno na podwórze" przed Muzeum POLIN, Mozart na Placu Defilad czy spektakl Dario Fo na Placu Konstytucji – jest w czym wybierać w ciepłe, letnie wieczory i to nie tylko w Warszawie. Tego lata wiele wydarzeń kulturalnych w całym kraju odbywa się pod chmurką. W ten trend dawno wpisały się już filmowe seanse plenerowe, na ulicę wychodzą klasyczne teatry, a nawet opera. Jednak ci, co nad leżaki pod chmurką przedkładają zaciszne sale i plusz foteli – w wakacyjnej ofercie kulturalnej też znajdą coś dla siebie.

Ale jak się odnaleźć w tym gąszczu wydarzeń? Z całą pewnością pomocny będzie nowy portal http://www.kulturadostepna.pl, stworzony przez Narodowe Centrum Kultury. Serwis ten jest lwią częścią zapowiedzianego w expose premier Ewy Kopacz i następnie premier Anny Radziwiłł-Schmidt, a realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu Kultura Dostępna.

Portal http://www.kulturadostepna.pl jest rodzajem wyszukiwarki imprez kulturalnych i przewodnikiem po ciekawych miejscach w całym kraju. Ułatwia też korzystanie z zasobów kultury dostępnych w sieci. Oprócz zapowiedzi filmów i spektakli, można tam znaleźć np. informacje o warsztatach i zajęciach dla dzieci. Nie będą zawiedzeni też wielbiciele muzyki na żywo – w ofercie są występy zarówno znanych artystów, jak i młodych talentów.

Co ważne, wstęp na olbrzymią ilość z zapowiadanych na http://www.kulturadostepna.pl imprez jest darmowy. Na pozostałe - za bilety zapłacimy 5, 10, a najwyżej 20 zł. Jak wynika z raportu opracowanego specjalnie na potrzeby nowego serwisu, co miesiąc w Polsce odbywa się ponad 7 tys. wydarzeń, na które wstęp nie kosztuje więcej niż 20 zł, a blisko połowa z nich jest darmowa.

Pamiętajcie – do portalowego zbioru każdy może bezpłatnie dodać swoją propozycję wydarzenia kulturalnego, które warto nagłośnić. Warunek – bilet nie może być droższy niż wspomniane 20 zł!
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8237
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ministerstwa PO - działania

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 27 sie 2015, 13:24

Obrazek
Minister Mroczek w Czarnogórze
Obrazek
Współpraca dwustronna oraz droga Czarnogóry do NATO to główne tematy rozmów ministra obrony narodowej RP Czesława Mroczka i minister obrony Czarnogóry Milicy Pejanovic – Djurisic. W środę minister obrony narodowej przebywał z wizytą w Czarnogórze. Ministrowi towarzyszył dowódca generalny RSZ generał broni Mirosław Różański.

- Polska zdecydowanie popiera starania Czarnogóry o wejście do NATO i jest gotowa być jej adwokatem na rzecz członkostwa w sojuszu. Mamy kilka miesięcy wspólnej pracy w tym kierunku, do grudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych – powiedział minister Mroczek po spotkaniu z minister obrony Czarnogóry Milicą Pejanovic – Djurisic.

- Jako współgospodarze szczytu NATO w Warszawie mamy nadzieję, że zapadną tam kluczowe decyzje co do przyszłości sojuszu. Chcemy większej obecności wojskowej sojuszu w Europie wschodniej i południowej, do której należą nasze państwa. Jako nasz sukces w związku ze szczytem będziemy postrzegać Wasz sukces – czyli wejście do NATO – mówił na spotkaniu z prasą szef polskiego resortu obrony. Minister Mroczek zaznaczył, że rozszerzenie NATO to rozszerzenie strefy bezpieczeństwa.

Stanowisko Polski – jak podkreślił minister Mroczek - wynika z dwóch przesłanek. Pierwszą jest droga, jaką Czarnogóra przeszła w ciągu ostatnich lat, żeby wstąpić do sojuszu. Drugą – ocena sytuacji bezpieczeństwa w Europie i przekonanie o konieczności polityki otwartych drzwi i wejścia Czarnogóry do Sojuszu po to, by stabilizować sytuację na południu Europy. - Dziękuję za wizytę w Czarnogórze. (…) Polska jest jednym z członków NATO, który bezwarunkowo wspiera wejście Czarnogóry do NATO i będzie w kolejnych miesiącach wspierać wśród innych partnerów NATO to, żeby Czarnogóra weszła do sojuszu – powiedziała minister obrony Czarnogóry.

Milica Pejanovic – Djurisic dodała, że innym równie ważnym tematem rozmowy były kwestie związane z sytuacją bezpieczeństwa na południu i wschodzie Europy, a także współpraca dwustronna. Odnosząc się do spraw związanych z globalnym bezpieczeństwem minister obrony przypomniała, że Czarnogóra była zaangażowana w misję ISAF, obecna jest w misji Resolute Support. Stara się także włączać w misje UE. Minister obrony Czarnogóry przedstawiła podczas spotkania informacje na temat reformy w armii, z uwzględnieniem zmian w systemie szkolenia. Jak podkreśliła, właśnie szkolenia mogą być dobrym obszarem współpracy dwustronnej dla armii obu naszych krajów.
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8237
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ministerstwa PO - działania

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 13 wrz 2015, 15:18

Obrazek
Dyplomacja wspiera polski biznes za granicą
Obrazek
- Istnieje duży potencjał rozwoju współpracy gospodarczej Polski ze światem przy współudziale środowisk polonijnych, zarówno przy bezpośrednim zaangażowaniu przedsiębiorców polonijnych, jak i dzięki ich pośrednictwu – mówiła wiceminister spraw zagranicznych Alicja Mikołajczyk, otwierając 19. Światową Konferencję Gospodarczą Polonii w Warszawie.

W swoim przemówieniu wiceminister Mikołajczyk, która była gościem honorowym konferencji, zapewniła, że jednym z kluczowych zadań polskiej dyplomacji jest wspieranie polskich przedsiębiorstw za granicą. Wiceszefowa polskiej dyplomacji zaapelowała również do uczestników konferencji i do wszystkich polonijnych przedsiębiorców na świecie o aktywne wsparcie tej misji m.in. poprzez udział w projektach dyplomacji publicznej oraz dyplomacji ekonomicznej. Projekty takie realizowane są przez MSZ na całym świecie we współpracy z polskimi placówkami dyplomatyczno-konsularnymi.

Konferencja Gospodarcza Polonii trwa do od 28 do 30 czerwca. Jej tegorocznym przewodnim hasłem jest "Partnerstwo dla sukcesu". W spotkaniu udział biorą przedsiębiorcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele izb gospodarczych, instytucji finansowych i mediów. Głównym celem konferencji jest wspieranie międzynarodowej współpracy gospodarczej z udziałem Polonii i rozwijanie jej kontaktów z krajem.

Organizatorem konferencji jest Fundacja Polonia - organizacja pozarządowa, która została powołana w 1989 roku w Warszawie z inicjatywy kilkudziesięciu przedstawicieli Polonii z różnych krajów. MSZ wspierało organizację wszystkich dotychczasowych edycji konferencji.
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).


Wróć do „I rząd Anny Radziwiłł-Schmidt”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości