Przewodnik po partiach politycznych

Tutaj zgłaszamy się do gry.
Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Przewodnik po partiach politycznych

Postautor: Administrator » 22 cze 2017, 17:51

Przewodnik po partiach politycznych:
Partia Liberalno-Konserwatywna – partia rządząca, generalnie jak w nazwie, są tu działacze zarówno Nowoczesnej irl, jak i korwiniści. Dość duży współczynnik arystokratów wśród parlamentarzystów.

Postępowi Demokraci – generalnie centroprawica w stylu zachodnioeuropejskim, z silnymi odłamami bardziej na lewo. Partia powstała ze zjednoczenia PO, środowisk liberalnych (u nas PL i IW – nie było Nowoczesnej), rozłamowców z PiS (Porozumienie Centroprawicy), małej lewicowej Partii Pracy i PSL (który pozostał jednak autonomicznym bytem). Przez większość gry była u władzy, obecnie w opozycji. W porównaniu do PO, PSL i Nowoczesnej irl trochę bardziej na prawo. Liderkę – Anna Radziwiłł-Schmidt można uznać za jedną z założycielek monarchii.

PSL – tak jak w realu, choć z dużą feminizacją. Przez dużą część gry nawet silniejszy niż w realu i w koalicji, od wejścia w koalicję wyborczą z m. in. PO coraz słabsze wyniki wyborcze. Obecnie autonomiczna część PD (jako jedyna z jednoczących się partii zachowała odrębność organizacyjną), jej reprezentanci zasiadają także we władzach Porozumienia. Znacznie silniejsza w senacie niż w sejmie.

PiS – u nas bardziej umiarkowany niż w realu, zmierzający bardziej w kierunku klasycznej chadecji. Nie ma Smoleńska (tzn. katastrofa była, ale została wyjaśniona i bezpartyjny, popierany przez PiS kolejny prezydent Stanisław Goszczyński załagodził spory). Obecnie u władzy jako mniejszy koalicjant PLK, choć wcześniej długo w opozycji (choć miała prezydenta). Na czele stoi baptystka Renata Budzyńska.

Zjednoczona Lewica – koalicja SLD i wielu małych bytów lewicowych (od środowisk realnego Razem, przez Zielonych po wręcz centrowe ugrupowania rozłamowców z Partii Liberalnej). Generalnie SLD odgrywa tu rolę wręcz hegemona, choć te mniejsze partyjki dostają stosunkowo dobre miejsca na listach. Przez cały okres gry w opozycji, przez długi czas liderką była kontrowersyjna Janina Dobrzyńska, przez co (a także zdecydowany republikanizm) ugrupowanie nie było nawet rozważane jako potencjalny koalicjant przez silniejsze partie. Ostatnio weszła jednak do koalicji w kilku województwach. W stosunku do realnej lewicy, odkąd władzę przejeła Laura Novak, ugrupowanie mniej zwraca uwagę na sprawy światopoglądowe a bardziej na socjalne i gospodarcze.

Partia Polaków – autorskie, dość populistyczne ugrupowanie Karola Malinowskiego. Trudno dookreślić partię pod względem ideowym – do niedawna była tam silna frakcja lewicowa, obecnie są zarówno centryści, jak i narodowcy. Spora część działaczy wywodzi się z samorządów. Partia współrządziła w poprzedniej kadencji, nadal ma też pewne wpływy np: w mediach mublicznych.

Stronnictwo Szlachecko-Konserwatywne – ultramonarchistyczna partia jednego z twórców obecnego ustroju – księcia Jana Radziwiłła. Jest stosunkowo nowym ugrupowaniem – posłowie weszli do sejmu z ramienia Narodowej Demokracji lub Postępowych Demokratów.


Plankton:
Sprawiedliwi – rozłamowcy z PiS, wydaje się, że bardziej przypomina PiS w realu, niż ten w grze. Grupuje byłych działaczy tej partii niezadowolonych z koalicji z PLK, mimo prezesury Beaty Szydło de facto kieruje nią Maciej Kowalski.
Narodowa Demokracja – jak w nazwie. Dziś już w zasadzie plankton – większość działaczy odeszło do SS-K.
Towarzystwo "Nowy Świt" – liberalny konserwatyzm a nawet libertarianizm,
Polska Partia Lewicy – centrolewica, jedyna większa partia na lewicy nienależąca do ZLewu, powstała wskutek odejścia lewicowych działaczy z PPol.
Unia Europejskich Demokratów – centryzm, jak w realu z tym, że są tu też posłowie realnej Nowoczesnej (jedynym posłem w grze jest Adam Szłapka), natomiast Michał Kamiński dalej jest w PD. Ma kilku radnych wojewódzkich i europosła (Kuba Wojewódzki ;) )
Związek Narodowy-Rodzina – taka radiomaryjna prawica z domieszką narodowców. Ma kilku radnych wojewódzkich, posła i europosła.
Stronnictwo Demokratyczne – jak w realu, przy czym obecnych jest tu też kilku realnych działaczy Nowoczesnej. Ma kilku europosłów.

Awatar użytkownika
Krzysztof Hans
Posty: 1775
Rejestracja: 26 cze 2017, 20:49
Lokalizacja: Małopolska
Kontaktowanie:

Re: Przewodnik po partiach politycznych

Postautor: Krzysztof Hans » 26 cze 2017, 22:36

Czegoś mi tu brakuje a mianowicie coś co imitowałoby Kukiz 15 i Nowoczesną - gdzie można znaleźć pozostałości po tych partiach?

Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Przewodnik po partiach politycznych

Postautor: Administrator » 26 cze 2017, 22:42

W grze w zasadzie ich nie było - zaczęła się przed wyborami prezydenckimi w 2015. Środowisko Nowoczesnej w grze jest generalnie głównie w Postępowych Demokratach, Kukiza'15 rozbite pomiędzy różne partie prawicowe.

Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Przewodnik po partiach politycznych

Postautor: Administrator » 16 sie 2018, 15:17

Zaktualizowana wersja przewodnika po partiach politycznych:
Zjednoczona Lewica – koalicja SLD i wielu małych bytów lewicowych (od środowisk realnego Razem, przez Zielonych po wręcz centrowe ugrupowania rozłamowców z Partii Liberalnej). Generalnie SLD odgrywa tu rolę wręcz hegemona, choć te mniejsze partyjki dostają stosunkowo dobre miejsca na listach. Od zeszłego roku tworzy rząd w koalicji z sejmowym planktonem. W stosunku do realnej lewicy, odkąd władzę przejeła Laura Novak, ugrupowanie mniej zwraca uwagę na sprawy światopoglądowe a bardziej na socjalne i gospodarcze. 

Postępowi Demokraci – generalnie centroprawica w stylu zachodnioeuropejskim, z silnymi odłamami bardziej na lewo. Partia powstała ze zjednoczenia PO, środowisk liberalnych (u nas PL i IW – nie było Nowoczesnej), rozłamowców z PiS (Porozumienie Centroprawicy), małej lewicowej Partii Pracy i PSL (który pozostał jednak autonomicznym bytem). Przez większość gry była u władzy, obecnie drugą kadencję z rzędu jest w opozycji. W porównaniu do PO, PSL i Nowoczesnej irl trochę bardziej na prawo.

PSL – tak jak w realu, choć z dużą feminizacją. Przez dużą część gry nawet silniejszy niż w realu i współtworzył kolejne rządy. Od wejścia w koalicję wyborczą z m. in. PO coraz słabsze wyniki wyborcze. Obecnie autonomiczna część PD (jako jedyna z jednoczących się partii zachowała odrębność organizacyjną), jej reprezentanci zasiadają także we władzach PD.

Stronnictwo Narodowo-Konserwatywne – jak w nazwie. Partia powstała w wyniku zjednoczenia ultramonarchistycznego SS-K, Narodowej Demokracji i powstałych w wyniku rozłamu w PiS Sprawiedliwych. Obecnie jest najsilniejszym podmiotem prawicowej koalicji Konserwatyści Razem.

PiS – u nas bardziej umiarkowany niż w realu, zmierzający bardziej w kierunku klasycznej chadecji. Nie ma Smoleńska (tzn. katastrofa była, ale została wyjaśniona i bezpartyjny, popierany przez PiS kolejny prezydent Stanisław Goszczyński załagodził spory), partia jest też dużo słabsza niż w realu (obecnie jest dopiero czwartą siłą w Sejmie). W poprzedniej kadencji był u władzy jako mniejszy koalicjant PLK. Obecnie jest częścią prawicowej koalicji Konserwatyści Razem.

Partia Liberalno-Konserwatywna – partia powstała jednocząc polityków o szeroko pojętych poglądach centroprawicowych, od Nowoczesnej irl, po korwinistów, którzy z czasem stali się główną frakcją wewnątrz partii. W poprzedniej kadencji PLK rządziło w koalicji z PiSem, pod koniec kadencji w partii doszło jednak do dużego kryzysu i PLK odniosło sromotną porażkę wyborczą. W tym czasie odeszła też większość bardziej liberalnych działaczy. Obecnie współtworzy koalicję Konserwatyści Razem.

Plankton:
Ruch Konserwatywny –
ugrupowanie stworzone przez byłego premiera z PLK Łukasza Wójtowicza. Powstało w sprzeciwie wobec porozumienia PLK z innymi prawicowymi partiami w ramach Konserwatystów Razem. Nie jest partią polityczną, a jedynie stowarzyszeniem, które współtworzą m. in. politycy Partii Polaków. Generalnie centroprawica o dość populistycznym programie, w którym m. in. obniżka podatków, zakaz uchwalania budżetu z deficytem i obniżenie wieku emerytalnego. W odniesieniu do reala najbliższe chyba do Kukiz'15.


Partia Polaków –
 autorskie, dość populistyczne ugrupowanie Karola Malinowskiego, po jego śmierci partia stała się planktonem. Pierwotnie trudno było dookreślić partię pod względem ideowym – była tam silna frakcja lewicowa, centrowa, jak i narodowa. Obecnie generalizując można ją określić jako narodowo-konserwatywnej. Spora część działaczy wywodzi się z samorządów. Partia współrządziła w latach 2020-2022. Do Sejmu IV kadencji (obecnego) dostała się dzięki koalicji wyborczej z PLK, obecnie wchodzi w skład Ruchu Konserwatywnego.
Stronnictwo Demokratyczne – jak w realu, przy czym obecnych jest tu też kilku realnych działaczy Nowoczesnej. Jest obecna w Sejmie, w samorządach i w Europarlamencie. Jego posłowie należą do Demokratycznego Koła Poselskiego i należą do koalicji rządzącej (razem ze Zlewem i GPR). Ministrem z ramienia SD jest Mirosław Suchoń (MSWiA). Partia wyborczo współpracuje natomiast z Postępowymi Demokratami.

Unia Europejskich Demokratów – centryzm, jak w realu z tym, że są tu też posłowie realnej Nowoczesnej (jedynym posłem w grze jest Adam Szłapka, który należy do Demokratycznego Koła Poselskiego), natomiast Michał Kamiński dalej jest w PD. Ma kilku radnych wojewódzkich. Z większych ugrupowań najbliżej jej do ZLewu, z którym też czasem wspólnie startuje w wyborach.

Górnośląska Partia Regionalna – główna regionalna partia na Górnym Śląsku, który kilka lat temu, po reformie administracyjnej, otrzymał autonomię. Obecnie partia rządzi w regionie wspólnie ze Zlewem i Mniejszością Niemiecką, a w skali kraju jest koalicjantem też Zlewu. Odpowiednik realnej Śląskiej Partii Regionalnej.

Radykalna Lewica – najsilniejsze ugrupowanie na lewo od Zjednoczonej Lewicy, współtworzone m. in. przez Komunistyczną Partię Polski. Generalnie jest to taka bardziej lewicowa wersja realnej Partii Razem. Obecnie w Sejmie ma dwójkę posłów, którzy wspierają rząd ZLewu.

My Naród Polski – mała nacjonalistyczna partia reprezentowana w Sejmie i kilku sejmikach.

Stronnictwo Centrowo-Demokratyczne – populistyczne, generalnie centrowe ugrupowanie stworzone przez nieżyjącego już kontrowersyjnego posła Krzysztofa Hansa. W ostatnich wyborach wprowadziło do Sejmu dziewięciu posłów, z których w partii pozostała już obecnie tylko dwójka. Na początku kadencji SCD należało do koalicji ze Zlewem, z której później wystąpiło. Jest znane z dużej feminizacji.

Konserwatywni Liberałowie – mała koliberalna partia powstała w wyniku rozłamu w PLK pod koniec rządów tej partii. Na jej czele stoi Artur Dziambor, cieszy się też poparciem Janusza Korwin-Mikkego (który obecnie jest senatorem i doradcą króla Michała II).

Rządzić Inaczej – liberalne ugrupowanie ekonomisty Fryderyka Skarbińskiego. Po sukcesach wyborczych w 2024 roku (trzecie miejsce w wyborach do PE i wygrana w wyborach uzupełniających do Sejmu w kilku okręgach) RI na kilka lat zawiesiło działalność w związku z niepotwierdzonymi później zarzutami. W 2027 roku ugrupowanie wróciło do polityki i sensacyjnie wygrało wybory uzupełniające w Nowym Sączu.

Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Przewodnik po partiach politycznych

Postautor: Administrator » 07 kwie 2022, 22:31

Zaktualizowana wersja przewodnika po partiach politycznych:
Zjednoczona Lewica – koalicja SLD i wielu małych bytów lewicowych (od środowisk realnego Razem, przez Zielonych po wręcz centrowe ugrupowania rozłamowców z Partii Liberalnej). Generalnie SLD odgrywa tu rolę wręcz hegemona, choć te mniejsze partyjki dostają stosunkowo dobre miejsca na listach. W stosunku do realnej lewicy, odkąd władzę przejeła Laura Novak, ugrupowanie mniej zwraca uwagę na sprawy światopoglądowe a bardziej na socjalne i gospodarcze. W mijającej kadencji jest to partia rządząca – przez pierwszą połowę w koalicji z parlamentarnym planktonem, w drugiej połowie z Postępowymi Demokratami. Od 2028 r. premierem jest Anna Radziwiłł-Schmidt z PD co spowodowało, że pozycja ZLewu w rządzie jest słabsza, niż wynikałoby to z arytmetyki sejmowej.

Postępowi Demokraci – generalnie centroprawica w stylu zachodnioeuropejskim, z silnymi odłamami bardziej na lewo. Partia powstała ze zjednoczenia PO, środowisk liberalnych (u nas PL i IW – nie było Nowoczesnej), rozłamowców z PiS (Porozumienie Centroprawicy), małej lewicowej Partii Pracy i PSL (który pozostał jednak autonomicznym bytem). W grze była zarówno u władzy, jak i w opozycji, obecnie od dwóch lat współrządzi w wielkiej koalicji ze Zjednoczoną Lewicą. W porównaniu do PO, PSL i Nowoczesnej irl trochę bardziej na prawo (nie tak postępowi, jak wynikałoby z nazwy).

PSL
 – tak jak w realu, choć z dużą feminizacją. Przez dużą część gry nawet silniejszy niż w realu i współtworzył kolejne rządy. Od wejścia w koalicję wyborczą z m. in. PO coraz słabsze wyniki wyborcze. Obecnie autonomiczna część PD (jako jedyna z jednoczących się partii zachowała odrębność organizacyjną), jej reprezentanci zasiadają także we władzach PD.

Stronnictwo Narodowo-Konserwatywne – jak w nazwie. Partia powstała w wyniku zjednoczenia ultramonarchistycznego SS-K, Narodowej Demokracji i powstałych w wyniku rozłamu w PiS Sprawiedliwych. Obecnie jest najsilniejszym podmiotem prawicowej koalicji Konserwatyści Razem. Skupia interesy konserwatywnej części elit biznesu i arystokracji, a także bardziej umiarkowanych środowisk narodowych.

PiS – u nas bardziej umiarkowany niż w realu, zmierzający bardziej w kierunku klasycznej chadecji. Nie ma Smoleńska (tzn. katastrofa była, ale została wyjaśniona i bezpartyjny, popierany przez PiS kolejny prezydent Stanisław Goszczyński załagodził spory), partia jest też dużo słabsza niż w realu (obecnie jest dopiero czwartą siłą w Sejmie). W poprzedniej kadencji był u władzy jako mniejszy koalicjant PLK. Obecnie jest częścią prawicowej koalicji Konserwatyści Razem. Z kadencji na kadencję partia jest coraz słabsza.

Partia Liberalno-Konserwatywna – partia powstała jednocząc polityków o szeroko pojętych poglądach centroprawicowych, od Nowoczesnej irl, po korwinistów, którzy z czasem stali się główną frakcją wewnątrz partii. W poprzedniej kadencji PLK rządziło w koalicji z PiSem, pod koniec kadencji w partii doszło jednak do dużego kryzysu i PLK odniosło sromotną porażkę wyborczą. W tym czasie odeszła też większość bardziej liberalnych działaczy. Obecnie współtworzy koalicję Konserwatyści Razem.

Plankton:
Stronnictwo Centrowo-Demokratyczne – populistyczne, generalnie centrowe ugrupowanie stworzone przez nieżyjącego już kontrowersyjnego posła Krzysztofa Hansa. W ostatnich wyborach wprowadziło do Sejmu dziewięciu posłów, z których w partii pozostała już obecnie tylko dwójka. Na początku kadencji SCD należało do koalicji ze Zlewem, z której później wystąpiło. Jest znane z dużej feminizacji. W wyborach do PE w 2029 r. partia uzyskała dobry wynik dzięki aktywności nowego przewodniczącego Aleksandra Lichtenberga i zwróceniu się ku bardziej lewicowemu elektoratowi. Partia zawarła także wyborczą koalicję z RadLewem, co przyniosło jej wysokie wyniki w sondażach.

Radykalna Lewica 
– najsilniejsze ugrupowanie na lewo od Zjednoczonej Lewicy, współtworzone m. in. przez Komunistyczną Partię Polski. Generalnie jest to taka bardziej lewicowa wersja realnej Partii Razem. Obecnie w Sejmie ma dwójkę posłów i jest koalicjantem SCD.

Ruch Konserwatywny – ugrupowanie stworzone przez byłego premiera z PLK Łukasza Wójtowicza. Powstało w sprzeciwie wobec porozumienia PLK z innymi prawicowymi partiami w ramach Konserwatystów Razem. Nie jest partią polityczną, a jedynie stowarzyszeniem, które współtworzą m. in. politycy Partii Polaków. Generalnie centroprawica o dość populistycznym programie, w którym m. in. obniżka podatków, zakaz uchwalania budżetu z deficytem i obniżenie wieku emerytalnego. W odniesieniu do reala najbliższe chyba do Kukiz'15.


Partia Polaków – autorskie, dość populistyczne ugrupowanie Karola Malinowskiego, po jego śmierci partia stała się planktonem. Pierwotnie trudno było dookreślić partię pod względem ideowym – była tam silna frakcja lewicowa, centrowa, jak i narodowa. Obecnie generalizując można ją określić jako narodowo-konserwatywnej. Spora część działaczy wywodzi się z samorządów. Partia współrządziła w latach 2020-2022. Do Sejmu IV kadencji (obecnego) dostała się dzięki koalicji wyborczej z PLK, obecnie wchodzi w skład Ruchu Konserwatywnego.

Stronnictwo Demokratyczne – jak w realu, przy czym obecnych jest tu też kilku realnych działaczy Nowoczesnej. Jest obecna w Sejmie, w samorządach i w Europarlamencie. Jego posłowie należą do Demokratycznego Koła Poselskiego i należą do koalicji rządzącej i wyborczo współpracuje z Postępowymi Demokratami.

Unia Europejskich Demokratów – centryzm, jak w realu z tym, że są tu też posłowie realnej Nowoczesnej (jedynym posłem w grze jest Adam Szłapka, który należy do Demokratycznego Koła Poselskiego), natomiast Michał Kamiński dalej jest w PD. Ma kilku radnych wojewódzkich. Z większych ugrupowań najbliżej jej do ZLewu, z którym też czasem wspólnie startuje w wyborach.

Górnośląska Partia Regionalna – główna regionalna partia na Górnym Śląsku, który kilka lat temu, po reformie administracyjnej, otrzymał autonomię. Obecnie partia rządzi w regionie wspólnie ze Zlewem i Mniejszością Niemiecką, a w skali kraju jest koalicjantem też Zlewu i PD. Odpowiednik realnej Śląskiej Partii Regionalnej, choć o wiele silniejszy.

My Naród Polski – mała nacjonalistyczna partia reprezentowana w Sejmie i kilku sejmikach.

Konserwatywni Liberałowie – mała koliberalna partia powstała w wyniku rozłamu w PLK pod koniec rządów tej partii. Na jej czele stoi Artur Dziambor, cieszy się też poparciem Janusza Korwin-Mikkego (który obecnie jest senatorem).

Rządzić Inaczej – liberalne ugrupowanie ekonomisty Fryderyka Skarbińskiego. Po sukcesach wyborczych w 2024 roku (trzecie miejsce w wyborach do PE i wygrana w wyborach uzupełniających do Sejmu w kilku okręgach) RI na kilka lat zawiesiło działalność w związku z niepotwierdzonymi później zarzutami. W 2027 roku ugrupowanie wróciło do polityki i sensacyjnie wygrało wybory uzupełniające w Nowym Sączu. Potem jednak partia ponownie znalazła się na marginesie polityki.


Wróć do „Rekrutacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron