[PD]: o zmianie ustawy o rachunkowości

Marszałek: Jacek Żalek
Obradował w latach 2022-2026
Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8237
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

[PD]: o zmianie ustawy o rachunkowości

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 15 sie 2017, 15:53

Maria Radziwiłł:

Przechodzimy do debaty nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości. Proszę o zabranie głosu przedstawiciela wnioskodawców, panią poseł Urszulę Pasławską.

Ustawa
z 2023 roku
o zmianie ustawy o rachunkowości


Art. 1.
W ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330,z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 2:
a) w ust. 1:
− pkt 1 otrzymuje brzmienie:
"1) osób fizycznych, spółek handlowych (osobowych i kapitałowych, w tym również w organizacji) oraz spółek cywilnych, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro, a także innych osób prawnych, z wyjątkiem Skarbu Państwa i Narodowego Banku Polskiego;”,
− uchyla się pkt 2,
b) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
"2. Osoby fizyczne, spółki handlowe (osobowe i kapitałowe, w tym również w organizacji) oraz spółki cywilne mogą stosować zasady rachunkowości określone ustawą również od początku następnego roku obrotowego, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy są niższe niż równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro. W tym przypadku osoby te lub wspólnicy przed rozpoczęciem roku obrotowego są obowiązani do zawiadomienia o tym urzędu skarbowego, właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym. Osoby fizyczne lub wspólnicy spółek cywilnych osób fizycznych mogą złożyć zawiadomienie na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.",
c) ust. 2a otrzymuje brzmienie:
"2a. Do spółek jawnych osób fizycznych, spółek komandytowych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, których przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły mniej niż równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro i które nie stosują zasad rachunkowości określonych ustawą na podstawie ust. 2, stosuje się art. 70a.”,
2) Art. 70a otrzymuje brzmienie:
"Art. 70a Kierownik jednostki będącej spółką jawną osób fizycznych, spółką komandytową osób fizycznych lub spółką partnerską, której przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły mniej niż równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro i która nie stosuje zasad rachunkowości określonych ustawą na podstawie art. 2 ust. 2, składa w sądzie rejestrowym prowadzącym Krajowy Rejestr Sądowy, w terminie 6 miesięcy od dnia kończącego rok obrotowy, oświadczenie o braku obowiązku sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego.".

Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.


Uzasadnienie
Poseł sprawozdawca: Urszula Pasławska
Obrazek
Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!

Polskie prawo podatkowe jest bardzo obfite, skomplikowane i szybko się zmienia. Stanowi to istotne utrudnienie dla przedsiębiorców, zwłaszcza małych i średnich (MŚP), którzy nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie profesjonalnych księgowych lub wynajęcie zewnętrznej firmy w zakresie wystarczającym do pełnego prowadzenia księgowości.

Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów, jakie ponoszą przedsiębiorcy w związku ze skomplikowanym prawem podatkowym jest poszerzenie katalogu podmiotów, uprawnionych do korzystania z tzw. księgowości uproszczonej. Ułatwi to zakładanie nowych przedsiębiorstw, również w postaci oddziałów firm zagranicznych oraz organizacji pozarządowych, umożliwi obecnie funkcjonującym przedsiębiorcom zwiększenie nakładu czasu i środków angażowanych w produktywną działalność (zamiast śledzenia meandrów prawa podatkowego), oraz przyjmowania innych form prawnych, od których dotychczas zniechęcał obowiązek prowadzenia pełnej księgowości.

Przy niewielkiej skali działalności gospodarczej przedsiębiorca zwykle prowadzi księgowość sam lub z pomocą pracowników – ale nie ma w takich firmach wyspecjalizowanych działów finansowych. Przedsiębiorca ponosi wówczas wysoki koszt alternatywny w postaci utraconego czasu, który mógłby wykorzystać na prowadzenie i rozwój swojej podstawowej działalności, opracowanie nowych produktów, pozyskiwanie klientów i dostawców itp. Ponadto, dysponując niewystarczającą wiedzą i czasem wobec złożonych i często zmieniających się przepisów, jest bardziej narażony na popełnienie błędów, które mogą skutkować nałożeniem grzywny przez Urząd Skarbowy. Zlecenie prowadzenia księgowości firmie zewnętrznej wiąże się z wysokimi kosztami – te środki mogły by posłużyć inwestycjom, rozwojowi firmy i tworzeniu nowych miejsc pracy.

Większość małych i nowo tworzonych przedsiębiorstw wybiera takie formy działalności, które pozwalają na prowadzenie uproszczonej rachunkowości. Takie formy organizacyjne, jak spółka jawna czy spółka cywilna osób fizycznych często uniemożliwiają rozwój przedsiębiorstwa powyżej pewnego pułapu, choćby ze względu na kwestie osobistej odpowiedzialności za zobowiązania przedsiębiorstwa.

W praktyce, projektowana regulacja umożliwiłaby stosowanie księgi przychodów i rozchodów spółkom handlowym i spółkom cywilnym osób prawnych o niskich przychodach. Jest to istotne zwłaszcza dla przedsiębiorstw nowych lub reorganizujących się. Umożliwi przedsiębiorcom skupienie się na podstawowej działalności, budowie kontaktów biznesowych, organizowaniu produkcji, szkoleniu pracowników w pierwszym roku lub dwóch działalności. Będzie również zachętą do tworzenia przedsiębiorstw w formie spółek handlowych przez podmioty zagraniczne, dla których dodatkową barierę stanowi konieczność poruszania się w obcym systemie prawnym w obcym języku. W momencie rozwoju działalności, którego umowną granicą jest roczny przychód netto 1 200 000 euro, przedsiębiorstwa przejdą na prowadzenie pełnej księgowości, co umożliwi dokładną kontrolę ich finansów nie tylko przez Urząd Skarbowy, ale również pozostałych interesariuszy.

Projektowana regulacja będzie miała pozytywne skutki dla finansów publicznych, dzięki zwiększeniu aktywności gospodarczej, a więc i bazy opodatkowania. Wśród skutków społecznych przewidujemy powstanie nowych miejsc pracy dzięki powstaniu nowych przedsiębiorstw i rozwojowi obecnych. Spodziewamy się także pozytywnych skutków gospodarczych proponowanej regulacji, w postaci powstawania nowych przedsiębiorstw oraz rozwoju istniejących, które przejdą na prowadzenie uproszczonej księgowości. Przedkładany projekt ustawy jest zgodny z prawem Unii Europejskiej, nie wpłynie także negatywnie na sytuację rodzin z dziećmi.

Dziękuję.


og: debata 48h
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Marek Kohn
Posty: 1150
Rejestracja: 28 gru 2016, 17:48

Re: [PD]: o zmianie ustawy o rachunkowości

Postautor: Marek Kohn » 15 sie 2017, 16:44

Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,

Niezwykle cieszy mnie, że PD deklaruje wsparcie dla przedsiębiorczości... tylko, że koalicja przeforsowała te zmiany, niemal dokładnie w takim samym brzmieniu, kilka miesięcy temu (viewtopic.php?p=35498#p35498).

Mówię: niemal dokładnie, bo my rozszerzyliśmy ten przywilej na przychody powyżej 2 mln euro.

W konsekwencji, zmiany proponowane przez PD sytuację by zatem... pogorszyły.

Dziękuję.
Marek Kohn - dr hab. nauk prawnych, były prezes Partii Liberalno-Konserwatywnej, były premier Rzeczypospolitej Polskiej (2022), poseł na Sejm RP (2020-2025), senator II kadencji (od 2025).

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8237
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: [PD]: o zmianie ustawy o rachunkowości

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 15 sie 2017, 16:50

og: Rzeczywiście, umknęło mi to.

PD wycofuje powyższy projekt.
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).


Wróć do „Sejm IV RP III kadencji”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość