[PL-K] zm. ust. o podatku od towarów i usług

Marszałek: Jacek Żalek
Obradował w latach 2022-2026
Awatar użytkownika
Wincenty Nowak
Posty: 2498
Rejestracja: 07 lip 2015, 11:57

[PL-K] zm. ust. o podatku od towarów i usług

Postautor: Wincenty Nowak » 11 gru 2017, 23:28

Żalek:

Przystępujemy do debaty nad poselskim projektem ustawy o o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług.

Referuje pan poseł Jakub Kulesza.

Ustawa
z dnia .... 2025
o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług


Art. 1.
W ustawie z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług wprowadza się następujące zmiany:

1) w załączniku nr 3 do ustawy:

a) po poz. 72 dodaje się poz. 72a w brzmieniu:

Obrazek

b) po poz. 73 dodaje się poz. 73a w brzmieniu:
Obrazek

c) po poz. 74 dodaje się poz. 74a w brzmieniu:

Obrazek

2) w załączniku nr 10 do ustawy po poz. 35 dodaje się poz. 36 w brzmieniu:

Obrazek

Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2026 roku.


UZASADNIENIE:

Projekt ustawy ma na celu zrównanie stawek VAT na e-booki i książki oraz gazety i ich e-wydania, poprzez obniżenie stawek VAT na publikacje elektroniczne. W tym sensie projekt ustawy również upraszcza przepisy VAT w zakresie opodatkowania książek, gazet, czasopism i innych publikacji.

Projekt ustawy wprowadza stawkę 5% VAT na e-booki, które obecnie opodatkowane są stawką 23% VAT (gdy książki papierowe opodatkowane są 5% VAT). Projekt ustawy wprowadza też stawkę 8% VAT na e-publikacje (czasopism i gazet), które obecnie opodatkowane są stawką 23% VAT (gdy wydania papierowe czasopism i gazet opodatkowane są 8% VAT).

Projektowana ustawa nie rodzi skutków finansowych dla budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Obecny udział e-booków i e-publikacji w rynku czytelniczym wynosi kilka procent. Niski udział w rynku e-publikacji w istotnej mierze spowodowany jest ich zaporowym opodatkowaniem. Utrata wpływów budżetowych z tytułu obniżenia VAT na e-booki i e-publikacje wynosiłaby więc ok. 70 mln zł.

Projektodawca przewiduje, że strata ta zostałaby zrekompensowana przez większe wpływy podatkowe w związku ze wzrostem sprzedaży publikacji w formie elektronicznej w wyniku obniżenia opodatkowania odpowiednio z 23% do 5% na e-booki oraz 23% do 8% na publikacje.

Projekt jest neutralny, jeżeli chodzi sytuację rodzin z dziećmi, a wszelkie pozytywne wpływy są wyłącznie pozytywne.

Awatar użytkownika
Szamir DeLeon
Posty: 3831
Rejestracja: 23 lip 2017, 20:37

Re: [PL-K] zm. ust. o podatku od towarów i usług

Postautor: Szamir DeLeon » 11 gru 2017, 23:46

Magdalena Netzel:

Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!

W uzasadnieniu nie ma mowy o zgodności ustawy z prawem unijnym. W tym przypadku nie wystarczy dopisać słów "projekt jest zgodny z przepisami unijnymi", bo nie jest. Dyrektywa Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej mówi, że państwa członkowskie mogą stosować obniżoną stawkę VAT lub też dwie obniżone stawki VAT do publikacji drukowanych takich jak książki, dzienniki i periodyki. Publikacje cyfrowe muszą natomiast podlegać podstawowej stawce VAT, z wyjątkiem książek cyfrowych dostarczanych na nośniku fizycznym, czyli na przykład na płycie CD-ROM.
Sprawa budziła wątpliwości i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajął się nią. Stwierdził, że w zakresie, w jakim dyrektywa VAT skutkuje wyłączeniem stosowania obniżonej stawki VAT do dostawy książek cyfrowych drogą elektroniczną, podczas gdy takie stosowanie jest dopuszczone dla dostawy książek cyfrowych na wszystkich nośnikach fizycznych, przepisy tej dyrektywy należy uważać za ustanawiające odmienne traktowanie dwóch podobnych sytuacji w świetle zamierzonego przez prawodawcę Unii celu wspierania czytelnictwa, jeżeli prawodawca ten dopuścił stosowanie obniżonej stawki VAT w odniesieniu do niektórych rodzajów książek. TSUE zauważył, iż wyłączenie stosowania obniżonej stawki VAT do dostawy książek cyfrowych drogą elektroniczną jest konsekwencją szczególnego systemu VAT mającego zastosowanie do handlu elektronicznego. Uznanie, że państwa członkowskie dysponują możliwością stosowania obniżonej stawki VAT do dostawy książek cyfrowych drogą elektroniczną, tak jak jest to dopuszczalne dla dostawy takich książek na wszystkich nośnikach fizycznych, zagrażałoby spójności całości środka zamierzonego przez prawodawcę Unii, polegającego na wyłączeniu wszystkich usług elektronicznych z możliwości stosowania obniżonej stawki VAT.
Więc panie pośle Kulesza. Co z tym? Wycofują państwo projekt? Czy rząd rozpocznie prace na arenie międzynarodowej w tej sprawie?

Dziękuję

Awatar użytkownika
Wincenty Nowak
Posty: 2498
Rejestracja: 07 lip 2015, 11:57

Re: [PL-K] zm. ust. o podatku od towarów i usług

Postautor: Wincenty Nowak » 16 gru 2017, 21:00

Kulesza:
Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!

Wycofujemy ustawę, która byłaby zgodna z prawem unijnym, gdyby nie upadł temat dyrektywy zmieniającej tą kwestię. Gdyby było większe zaangażowanie pewnych grup w Unii Europejskiej moglibyśmy stworzyć warunki do rozwoju rynku cyfrowej sprzedaży periodyków, a za to musimy odstąpić od tego działania. Mamy nadzieję, że teraz temat dyrektywy nie upadnie i poprą to grupy europarlamentarne.
Dziękuję.

Awatar użytkownika
Szamir DeLeon
Posty: 3831
Rejestracja: 23 lip 2017, 20:37

Re: [PL-K] zm. ust. o podatku od towarów i usług

Postautor: Szamir DeLeon » 16 gru 2017, 21:14

Magdalena Netzel:

Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!

Bardzo dobrze, że wycofują państwo tę ustawę. I bardzo dobrze pan podsumował pracę rządu. Gdyby było większe zaangażowanie pewnych grup w Unii Europejskiej, czyli między innymi rządu, moglibyśmy stworzyć warunki do rozwoju rynku cyfrowej sprzedaży periodyków, ale też stworzyć lepsze prawo, które będzie szczelniej chronić system podatkowy. Tak tylko przypomnę, że rząd PLK nie zrobił niczego z naciągnięciami podatkowymi. Niektórzy posłowie koalicji rządzącej nawet nie pofatygowali się, żeby przyjść na głosowanie nad projektem Zjednoczonej Lewicy, który wprowadzał tzw. "klauzulę opodatkowania".
Temat dyrektywy nigdy nie upadł, jednak Unia ma również inne obowiązki. I z tego co wiem to Unia nie będzie zajmować się zmianą dyrektywy pod dyktando PLK. Dyrektywa dotycząca VAT powinna zostać przygotowana w sposób bardziej kompleksowy, a nie tylko stworzyć warunki do rozwoju rynku cyfrowej sprzedaży periodyków. Dlatego te prace się trochę wydłużają.
Państwo próbowali przyspieszyć te prace, ale złą metodą. Prawny szantaż organów unijnych nie działa. Unia ma swój tok prac, którego nie będzie naginać dla posłów z partii rządzącej.

Dziękuję


Wróć do „Sejm IV RP III kadencji”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości