[Rząd] o zmianie ustawy Kodeks wyborczy

Marszałek: Jacek Żalek
Obradował w latach 2022-2026
Awatar użytkownika
Renata Budzyńska
Posty: 1232
Rejestracja: 12 gru 2016, 18:04

[Rząd] o zmianie ustawy Kodeks wyborczy

Postautor: Renata Budzyńska » 20 mar 2017, 23:43

Małgorzata Wassermann
Przechodzimy do debaty nad rządowym projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego:
Ustawa z dnia ... 2022 roku o zmianie ustawy Kodeks wyborczy

Art. 1. W ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy wprowadza się następujące zmiany:
1) po dziale VIII dodaje się dział VIIIa w brzmieniu:
Dział VIIIa
Wybory marszałka województwa
Rozdział 1
Przepisy ogólne
Art. 494a.
Do wyborów marszałka województwa w zakresie nieuregulowanym stosuje się odpowiednio przepisy art. 390 § 8 i art. 390a, przepisy rozdziałów 6, 7 i 10 działu VII oraz działu VIII, chyba że przepisy niniejszego działu stanowią inaczej.
Art. 494b.
Wybory marszałka województwa są powszechne, równe, bezpośrednie oraz odbywają się w głosowaniu tajnym.
Art. 494c.
Kandydat na marszałka województwa nie może jednocześnie kandydować na wójta ani marszałka w innym województwie.
Art. 494d.
§ 1. Za wybranego na marszałka województwa uważa się tego kandydata, który w głosowaniu otrzymał więcej niż połowę waż- nie oddanych głosów.
§ 2. Jeżeli żaden z kandydatów nie otrzymał określonej w § 1 liczby ważnie oddanych głosów, czternastego dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadza się ponowne głosowanie.
§ 3. Zasady przeprowadzania ponownego głosowania określa art. 473 § 3-8.
Art. 494e.
§ 1. Wybory marszałków województw zarządza Prezes Rady Ministrów, w drodze rozporządzenia, łącznie z wyborami do sejmików województw, w trybie określonym w art. 371.
§ 2. W razie konieczności przeprowadzenia wyborów marszałka województwa przed upływem kadencji z przyczyn określonych w ustawach, Prezes Rady Ministrów zarządza, w drodze rozporządzenia, wybory przedterminowe w trybie określonym w art. 372, z zastrzeżeniem § 3.
§ 3. Jeżeli uchwała sejmiku albo postanowienie komisarza wyborczego o wygaśnięciu mandatu marszałka województwa zostały zaskarżone do sądu administracyjnego, wybory przedterminowe marszałka województwa zarządza się i przeprowadza w ciągu 60 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku sądu administracyjnego oddalającego skargę.

Art. 494f.
§ 1. Państwowa Komisja Wyborcza i komisarze wyborczy organizują wybory marszałków województw i sprawują nadzór nad ich przebiegiem zgodnie z przepisami prawa.
§ 2. Wybory przeprowadzają komisje powołane do przeprowadzenia wyborów do sejmików województw.
§ 3. W przypadku wyborów przedterminowych, w których wybiera się tylko marszałka województwa, powołuje się wojewódzką komisję wyborczą, okręgowe komisje wyborcze i obwodowe komisje wyborcze.
Art. 494g.
§ 1. Limity wydatków w przypadku komitetów wyborczych, które zarejestrowały kandydata na marszałka województwa, ulegają powiększeniu o kwotę ustaloną na zasadach określonych w § 4.
§ 2. Pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego, którego zarówno kandydat na marszałka województwa, jak też lista kandydatów na radnych zostały zarejestrowane, sporządza łączne sprawozdanie finansowe o źródłach pozyskanych funduszy oraz poniesionych wydatkach na cele wyborcze.
§ 3. Minister właściwy do spraw finansów publicznych, po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej określi, w drodze rozporządzenia, wzór łącznego sprawozdania, o którym mowa w § 2, oraz szczegółowy zakres zawartych w nim informacji, a także wykaz rodzajów dokumentów, jakie należy załączyć do sprawozdania, tak aby umożliwiały weryfikację podanych w sprawozdaniu informacji, mając na względzie zapewnienie pełnej informacji o przychodach i wydatkach komitetu wyborczego oraz jej przejrzystości.
§ 4. Limit wydatków związanych z prowadzeniem kampanii wyborczej kandydata na marszałka w województwach ustala się mnożąc pierwsze 500 000 mieszkańców przez kwotę 60 groszy, a nadwyżkę ponad 500 000 mieszkańców – przez kwotę 30 groszy.
§ 5. Komisarz wyborczy w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia o zarządzeniu wyborów podaje do publicznej wiadomości, w formie komunikatu w dzienniku o zasięgu wojewódzkim, liczbę mieszkańców w poszczególnych województwach według stanu na koniec roku poprzedzającego rok, w którym wybory są przeprowadzane.
Art. 494h.
§ 1. Państwowa Komisja Wyborcza ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz podaje do publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia, zbiorcze wyniki wyborów marszałków województw na obszarze kraju.
§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio w przypadku ponownego głosowania w wyborach marszałków województw, o którym mowa w art. 494d § 2.
Rozdział 2
Zgłaszanie kandydatów na marszałka województwa
Art. 494i.
§ 1. Prawo zgłaszania kandydatów na marszałka województwa przysługuje:
1) komitetowi wyborczemu partii politycznej,
2) koalicyjnemu komitetowi wyborczemu,
3) komitetowi wyborczemu organizacji,
4) komitetowi wyborczemu wyborców
– z zastrzeżeniem § 2.
§ 2. Prawo zgłaszania kandydatów na marszałka województwa ma komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danym województwie. W każdym z tych okręgów liczba zarejestrowanych przez ten komitet kandydatów na radnych nie może być mniejsza niż liczba radnych wybieranych w tym okręgu.
§ 3. Kandydatów na marszałka województwa zgłasza się do wojewódzkiej komisji wyborczej najpóźniej w 30 dniu przed dniem wyborów do godziny 24:00 .
§ 4. Jeżeli w wyborach przedterminowych wybiera się tylko marszałka województwa, przepisów § 2 nie stosuje się. W takim przypadku w celu zgłoszenia kandydata na wójta komitet wyborczy musi uzyskać poparcie, ujętych w rejestrze wyborców, co najmniej:
1) 15 000 wyborców – w województwie liczącym do 1 000 000 mieszkańców;
2) 30 000 wyborców – w województwie liczącym do 2 000 000 mieszkańców;
3) 60 000 wyborców – w gminie liczącym ponad 2 000 000 mieszkańców;
§ 5. Wykaz podpisów wyborców popierających zgłoszenie kandydata na marszałka województwa musi zawierać na każdej stronie wykazu nazwę komitetu wyborczego zgłaszającego kandydata, oraz adnotację: „Udzielam poparcia kandydatowi na marszałka województwa …… (nazwa jednostki samorządu terytorialnego) …….. [imię (imiona) i nazwisko kandydata] w wyborach zarządzonych na …… (dzień, miesiąc, rok).”.

Art. 494j.
§ 1. W zgłoszeniu kandydata na wójta podaje się:
1) imię (imiona), nazwisko, wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania zgłaszanego kandydata, wraz ze wskazaniem jego przynależności do partii politycznej;
2) oznaczenie komitetu dokonującego zgłoszenia oraz imię (imiona), nazwisko i adres działającego w jego imieniu pełnomocnika.
§ 2. Do zgłoszenia należy dołączyć:
1) pisemne oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie oraz o posiadaniu prawa wybieralności; zgoda kandydata na kandydowanie w wyborach powinna zawierać dane: imię (imiona), nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo oraz numer ewidencyjny PESEL kandydata, a także wskazanie jego przynależności do partii politycznej; zgodę na kandydowanie kandydat opatruje datą i własnoręcznym podpisem;
2) w przypadku kandydata urodzonego przed dniem 1 sierpnia 1972 r. – oświadczenie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów albo informację, o której mowa w art. 7 ust. 3a tej ustawy;
3) w przypadku wyborów przedterminowych – wykaz wyborców popierających kandydata.

Art. 494k.
§ 1. Po przyjęciu zgłoszenia kandydata na marszałka województwa skreślenia kandydatów na radnych powodujące, że zgłoszenie nie spełnia warunku, o którym mowa w art. 494i § 2, nie wywołuje skutków prawnych chyba, że rejestracja list kandydatów na radnych komitetu wyborczego zgłaszającego kandydata na marszałka województwa zostanie unieważniona z powodu rozwiązania tego komitetu wyborczego.
§ 3. Po jednym egzemplarzu protokołu rejestracji doręcza się osobie zgłaszającej kandydata i komisarzowi wyborczemu.
Art. 494l. Wojewódzka komisja wyborcza zarządza wydrukowanie obwieszczenia o zarejestrowanych kandydatach na marszałka województwa.
Art. 494m.
§ 1. Jeżeli w terminie, o którym mowa w art. 494i § 3, nie zgłoszono żadnego kandydata lub zgłoszono tylko jednego kandydata, wojewódzka komisja wyborcza niezwłocznie wzywa, przez rozplakatowanie obwieszczeń, do dokonania dodatkowych zgłoszeń. W takim przypadku termin zgłaszania kandydatów ulega przedłużeniu o 5 dni, licząc od dnia rozplakatowania obwieszczeń.
§ 2. Jeżeli mimo postępowania, o którym mowa w § 1, nie zostanie zarejestrowany żaden kandydat, wyboru marszałka województwa dokonuje sejmik województwa bezwzględną większością głosów ustawowego składu sejmiku w głosowaniu tajnym.
§ 3. Jeżeli mimo postępowania, o którym mowa w § 1, zostanie zarejestrowany tylko jeden kandydat, wybory przeprowadza się, z tym że tego kandydata uważa się za wybranego, jeżeli w głosowaniu uzyskał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów.
§ 4. W przypadku gdy kandydat, o którym mowa w § 3, nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wyboru marszałka województwa dokonuje sejmik województwa bezwzględną większością głosów ustawowego składu sejmiku w głosowaniu tajnym.
§ 5. Jeżeli w wyborach ma być przeprowadzone głosowanie tylko na jednego kandydata, gminna komisja wyborcza stwierdza ten fakt w drodze uchwały, podanej do publicznej wiadomości.
§ 6. Przepis § 5 stosuje się odpowiednio w przypadku braku kandydatów.
§ 7. Wyboru marszałka województwa w trybie określonym w § 2 i 4 dokonuje się według następujących zasad:
1) prawo zgłoszenia kandydata na marszałka przysługuje grupie radnych stanowiącej co najmniej 1/3 ustawowego składu sejmiku;
2) zgłoszenie kandydata na marszałka musi mieć formę pisemną;
3) radnemu przysługuje prawo poparcia w zgłoszeniu tylko jednego kandydata.
§ 8. Do kandydata na marszałka województwa wybieranego w trybie, o którym mowa w § 2, 4 i 7, stosuje się art. 494c oraz odpowiednio art. 494j.
§ 9. Jeżeli w przypadkach, o których mowa w § 2 i 4, rada gminy nie dokona wyboru marszałka województwa w terminie dwóch miesięcy od dnia wyborów Prezes Rady Ministrów wyznacza, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej, osobę pełniącą obowiązki marszałka województwa do końca kadencji.

Art. 494n. Karty do głosowania w wyborach marszałka województwa są drukowane na zasadach odpowiednich, jak określone w rozdziale 3 działu VIII. Odpowiednie są również zasady uznawania ważności głosu i zasady ustalania protokułu z głosowania.
Art. 494o. Zasady prowadzenia kampanii w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych są odpowiednie jak określone w rozdziale 5.

Rozdział 4 Wygaśnięcie mandatu marszałka województwa
Art. 494p.
§ 1. Wygaśnięcie mandatu marszałka województwa następuje wskutek:
1) odmowy złożenia ślubowania;
2) niezłożenia w terminach określonych w odrębnych przepisach oświadczenia o swoim stanie majątkowym;
3) pisemnego zrzeczenia się mandatu;
4) utraty prawa wybieralności lub braku tego prawa w dniu wyborów;
5) naruszenia ustawowych zakazów łączenia funkcji marszałka województwa z wykonywaniem funkcji lub prowadzenia działalności gospodarczej, określonych w odrębnych przepisach;
6) orzeczenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji w trybie określonym w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na okres co najmniej do końca kadencji;
7) śmierci;
8) odwołania w drodze referendum;
9) wyboru na stanowisko określone w art. 31 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa;
10) zmian w podziale terytorialnym, o których mowa w art. 390 § 1 pkt 3.
§ 2. Wygaśnięcie mandatu wójta z przyczyn, o których mowa w § 1 pkt 1, 2 i 5 – z wyjątkiem powodów wskazanych w art. 31 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa, stwierdza sejmik województwa, w drodze uchwały, w terminie miesiąca od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu. Przed podjęciem uchwały o wygaśnięciu mandatu należy umożliwić marszałkowi województwa złożenie wyjaśnień.
§ 3. Wygaśnięcie mandatu marszałka województwa z przyczyn, o których mowa w § 1 pkt 3, 4 i 5 – w zakresie powodów wskazanych w art. 31 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa, oraz pkt 6 i 7, stwierdza komisarz wyborczy, w drodze postanowienia, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu. Postanowienie komisarza wyborczego ogłasza się w wojewódzkim dzienniku urzędowym oraz podaje do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej.
§ 4. Uchwałę sejmiku o wygaśnięciu mandatu marszałka województwa doręcza się niezwłocznie zainteresowanemu i przesyła wojewodzie oraz komisarzowi wyborczemu.
§ 5. Postanowienie komisarza wyborczego o wygaśnięciu mandatu marszałka województwa doręcza się niezwłocznie zainteresowanemu i przesyła wojewodzie oraz przewodniczącemu sejmiku województwa.
§ 6. Jeżeli marszałek województwa przed dniem wyboru wykonywał funkcję lub prowadził działalność gospodarczą, o których mowa w § 1 pkt 5, obowiązany jest do zrzeczenia się funkcji lub zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania.
§ 7. W przypadku niezrzeczenia się funkcji lub niezaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej przez marszałka województwa w terminie, o którym mowa w § 5, sejmik województwa stwierdza wygaśnięcie mandatu marszałka województwa, w drodze uchwały, w terminie miesiąca od upływu tego terminu.
Art. 494q. Prawo do skargi na decyzję o wygaszeniu mandatu marszałka województwa przysługuje na zasadach określonych w art. 493.


2) załączniki otrzymują brzmienie:


OG: Ciąg dalszy w następnym poście, bo się nie mieści.
baronowa Renata Budzyńska - koordynator służb specjalnych, poseł na Sejm I, II, III, IV i V kadencji

Wicepremier (2022-24), Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (2022-26) i prezes PiS (2021-24), Wicemarszałek Sejmu IV kadencji (2026-2030).

Awatar użytkownika
Renata Budzyńska
Posty: 1232
Rejestracja: 12 gru 2016, 18:04

Re: [Rząd] o zmianie ustawy Kodeks wyborczy

Postautor: Renata Budzyńska » 20 mar 2017, 23:45

Załącznik nr 1 - okręgi wyborcze do Sejmu RP:
Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 1 – część województwa dolnośląskiego, obejmuje obszary powiatów:
zgorzelecki, lubański
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Zgorzelec

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 2 – część województwa dolnośląskiego, obejmuje obszary powiatów:
bolesławiecki, lwówecki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Bolesławiec

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 3 – część województwa dolnośląskiego, obejmuje obszary powiatów:
jeleniogórski
oraz miasta na prawach powiatu:
Jelenia Góra
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Jelenia Góra

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 4 – część województwa dolnośląskiego, obejmuje obszary powiatów:
wołowsko-górowski, średzki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Wołów

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 5 – część województwa dolnośląskiego, obejmuje obszary powiatów:
legnicki
oraz miasta na prawach powiatu:
Legnica
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Legnica

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 6 – część województwa dolnośląskiego, obejmuje obszary powiatów:
polkowicki, głogowski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Głogów

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 7 – część województwa dolnośląskiego, obejmuje obszary powiatów:
lubiński
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Lubin

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 8 – część województwa dolnośląskiego, obejmuje obszary powiatów:
wałbrzyski
oraz miasta na prawach powiatu:
Wałbrzych
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Wałbrzych

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 9 – część województwa dolnośląskiego, obejmuje obszary powiatów:
księstwo świdnicko-jaworskie
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Świdnica

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 10 – część województwa dolnośląskiego, obejmuje obszary powiatów:
kłodzki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Kłodzko

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 11 – część województwa dolnośląskiego, obejmuje obszary powiatów:
ząbkowicki, dzierżoniowski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Dzierżoniów

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 12 – część województwa dolnośląskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Wrocław , obejmującą obszar dawnej dzielnicy:
Fabryczna
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Wrocław

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 13 – część województwa dolnośląskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Wrocław , obejmującą obszar dawnej dzielnicy:
Krzyki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Wrocław

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 14 – część województwa dolnośląskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Wrocław , obejmującą obszar dawnej dzielnicy:
Psie Pole
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Wrocław

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 15 – część województwa dolnośląskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Wrocław , obejmującą obszar dawnych dzielnic:
Stare Miasto, Śródmieście
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Wrocław

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 16 – część województwa dolnośląskiego, obejmuje obszary powiatów:
wrocławski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Wrocław

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 17 – część województwa dolnośląskiego, obejmuje obszary powiatów:
oławsko-strzeliński, księstwo oleśnickie
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Oleśnica

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 18 – część województwa dolnośląskiego, obejmuje obszary powiatów:
trzebnicko-milicki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Trzebnica

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 19– część województwa dolnośląskiego, obejmuje obszary powiatów:
nyski, brzesko-namysłowski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Nysa

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 20 – część województwa górnośląskiego, obejmuje część obszaru powiatu opolskiego, obejmującą gminy:
Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Łubniany, Murów, Niemodlin, Popielów, Tułowice
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Opole

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 21 – część województwa górnośląskiego, obejmuje część obszaru powiatu opolskiego, obejmującą gminy:
Ozimek, Chrząstowice, Turawa, Tarnów Opolski, Prószków, Komprachcice
oraz miasta na prawach powiatu:
Opole
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Opole

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 22– część województwa górnośląskiego, obejmuje obszary powiatów:
oleski, kluczborski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Kluczbork

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 23 – część województwa górnośląskiego, obejmuje obszary powiatów:
strzelecki, kędzierzyńsko - kozielski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Kędzierzyn-Koźle

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 24 – część województwa górnośląskiego, obejmuje obszary powiatów:
krapkowicki, prudnicki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Krapkowice

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 25– część województwa górnośląskiego, obejmuje obszary powiatów:
tarnogórski, lubliniecki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Tarnowskie Góry

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 26– część województwa górnośląskiego, obejmuje obszary powiatów:
gliwicki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Gliwice

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 27– część województwa górnośląskiego, obejmuje obszar miasta na prawach powiatu:
Gliwice
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Gliwice

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 28– część województwa górnośląskiego, obejmuje obszar miasta na prawach powiatu:
Zabrze
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Zabrze

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 29– część województwa górnośląskiego, obejmuje obszar miasta na prawach powiatu:
Bytom
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Bytom

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 30– część województwa górnośląskiego, obejmuje obszary powiatów:
rybnicki
oraz obszar miasta na prawach powiatu:
Rybnik
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Rybnik

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 31– część województwa górnośląskiego, obejmuje obszary powiatów:
raciborski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Racibórz

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 32– część województwa górnośląskiego, obejmuje obszary powiatów:
wodzisławski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Wodzisław Śląski

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 33 – część województwa górnośląskiego, obejmuje obszary miast na prawach powiatu:
Żory, Jastrzębie Zdrój
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Jastrzębie Zdrój

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 34 – część województwa górnośląskiego, obejmuje obszary powiatów:
bieruńsko-lędziński
oraz obszar miasta na prawach powiatu:
Mysłowice
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Mysłowice

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 35 – część województwa górnośląskiego, obejmuje obszar miasta na prawach powiatu:
Tychy
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Tychy

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 36– część województwa górnośląskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Katowice:
zespół dzielnic śródmiejskich i zespół dzielnic północnych.
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Katowice


Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 37– część województwa górnośląskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Katowice:
zespoły dzielnic zachodnich, wschodnich i południowych.
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Katowice

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 38– część województwa górnośląskiego, obejmuje obszar miasta na prawach powiatu:
Ruda Śląska
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Ruda Śląska

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 39– część województwa górnośląskiego, obejmuje obszary miast na prawach powiatu:
Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Piekary Śląskie

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 40– część województwa górnośląskiego, obejmuje obszary miast na prawach powiatu:
Świętochłowice, Chorzów
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Chorzów

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 41– część województwa górnośląskiego, obejmuje obszary powiatów:
mikołowski, księstwo pszczyńskie
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Mikołów

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 42– część województwa górnośląskiego, obejmuje obszary powiatów:
cieszyński
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Cieszyn

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 43– część województwa jurajsko-dąbrowskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Częstochowa:
dzielnice: Stare Miasto, Śródmieście, Trzech Wieszczów, Częstochówka-Parkitka, Kiedrzyn, Tysiąclecie, Mirów, Północ, Wyczerpy-Aniołów, Zawodzie-Dąbie
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Częstochowa

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 44– część województwa jurajsko-dąbrowskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Częstochowa:
dzielnice: Ostatni Grosz, Raków, Wrzosowiak, Błeszno, Dźbów, Gnaszyn-Kawodrza, Grabówka, Lisiniec, Podjasnogórska, Stradom
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Częstochowa

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 45– część województwa jurajsko-dąbrowskiego, obejmuje obszary powiatów:
częstochowski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Częstochowa

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 46– część województwa jurajsko-dąbrowskiego, obejmuje obszary powiatów:
kłobucki, myszkowski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Kłobuck

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 47 – część województwa jurajsko-dąbrowskiego, obejmuje obszary powiatów:
zawierciański
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Zawiercie

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 48– część województwa jurajsko-dąbrowskiego, obejmuje obszary powiatów:
będziński
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Będzin

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 49– część województwa jurajsko-dąbrowskiego, obejmuje obszar miasta na prawach powiatu:
Dąbrowa Górnicza
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Dąbrowa Górnicza

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 50– część województwa jurajsko-dąbrowskiego, obejmuje obszar miasta na prawach powiatu:
Sosnowiec
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Sosnowiec

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 51 – część województwa jurajsko-dąbrowskiego, obejmuje obszary powiatów:
chrzanowski
oraz miasta na prawach powiatu:
Jaworzno
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Jaworzno

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 52 – część województwa jurajsko-dąbrowskiego, obejmuje obszary powiatów:
olkuski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Olkusz

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 53 – część województwa kujawsko - pomorskiego, obejmuje obszary powiatów:
tucholsko-sępoliński, nakielski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Nakło nad Notecią

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 54 – część województwa kujawsko - pomorskiego, obejmuje obszary powiatów:
żniński, Inowrocławski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Inowrocław

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 55 – część województwa kujawsko - pomorskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Bydgoszcz, obejmującą obszar dzielnic:
Górny Taras, Zachodnie Osiedla Willowe, Południowo-wschodnia Dzielnica Przemysłowa
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Bydgoszcz

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 56 – część województwa kujawsko - pomorskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Bydgoszcz, obejmującą obszar dzielnic:
Dolny Taras, Fordon, Północny Pas Rekreacyjny
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Bydgoszcz

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 57 – część województwa kujawsko - pomorskiego, obejmuje obszary powiatów:
bydgoski, tucholsko-sępoleński
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Bydgoszcz

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 58 – część województwa kujawsko - pomorskiego, obejmuje obszary powiatów:
świecki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Świecie

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 59 – część województwa kujawsko - pomorskiego, obejmuje obszary powiatów:
grudziądzki, chełmiński
oraz miasta na prawach powiatu:
Grudziądz
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Grudziądz

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 60 – część województwa kujawsko - pomorskiego, obejmuje obszary powiatów:
brodnicki, dobrzyński
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Brodnica

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 61 – część województwa kujawsko - pomorskiego, obejmuje obszary powiatów:
Toruński
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Toruń

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 62 – część województwa kujawsko - pomorskiego, obejmuje obszar miasta na prawach powiatu:
Toruń
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Toruń

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 63 – część województwa kujawsko - pomorskiego, obejmuje obszary powiatów:
lipnowski, aleksandrowsko-radziejowski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Lipno

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 64 – część województwa kujawsko - pomorskiego, obejmuje obszary powiatów:
włocławski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Włocławek

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 65 – część województwa kujawsko - pomorskiego, obejmuje obszar miasta na prawach powiatu:
Włocławek
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Włocławek

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 66 – część województwa lubelskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Lublin, obejmującą obszar osiedli:
Stare Miasto, Śródmieście, Wieniawa, Konstantynów, Rury, Szerokie, Węglin Północny, Za Cukrownią, Czuby Południowe, Czuby Północne, Węglin Południowy, Abramowice, Wrotków, Zemborzyce
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Lublin

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 67 – część województwa lubelskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Lublin, obejmującą obszar osiedli:
Bronowice, Dziesiąta, Kośminek, Czechów Południowy, Czechów Północny, Sławin, Sławinek, Felin, Hajdów-Zadębie, Kalinowszczyzna, Ponikwoda, Tatary, Głusk
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Lublin

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 68 – część województwa lubelskiego, obejmuje obszar powiatów:
lubelski, łęczyński
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Lublin

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 69 – część województwa lubelskiego, obejmuje obszar powiatów:
opolski, kraśnicki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Kraśnik

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 70 – część województwa lubelskiego, obejmuje obszar powiatów:
puławski, rycki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Puławy

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 71 – część województwa lubelskiego, obejmuje obszar powiatów:
łukowski, lubartowski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Lubartów

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 72 – część województwa lubelskiego, obejmuje obszar powiatów:
bialski
oraz miasta na prawach powiatu:
Biała Podlaska
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Biała Podlaska

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 73 – część województwa lubelskiego, obejmuje obszar powiatów:
włodawsko-parczewski, radzyński
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Radzyń Podlaski

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 74 – część województwa lubelskiego, obejmuje obszar powiatów:
zamojski
oraz miasta na prawach powiatu:
Zamość
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Zamość

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 75 – część województwa lubelskiego, obejmuje obszar powiatów:
biłgorajsko-janowski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Biłgoraj

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 76 – część województwa lubelskiego, obejmuje obszar powiatów:
hrubieszowski, tomaszowski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Hrubieszów

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 77 – część województwa lubelskiego, obejmuje obszar powiatów:
chełmski
oraz miasta na prawach powiatu:
Chełm
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Chełm

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 78 – część województwa lubelskiego, obejmuje obszar powiatów:
świdnicki, krasnostawski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Krasnystaw

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 79 – część województwa lubelskiego, obejmuje obszary powiatów:
siedlecki,
oraz obszar miasta na prawach powiatu:
Siedlce
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Siedlce

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 80 – część województwa lubelskiego, obejmuje obszary powiatów:
garwoliński
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Garwolin

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 81 – część województwa lubuskiego, obejmuje obszar miasta na prawach powiatu:
Gorzów Wielkopolski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Gorzów Wielkopolski

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 82 – część województwa lubuskiego, obejmuje obszar powiatów:
międzyrzecki, gorzowski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Gorzów Wielkopolski

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 83 – część województwa lubuskiego, obejmuje obszar powiatów:
słubicko-sulęciński, świebodziński, krośnieński
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Świebodzin

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 84 – część województwa lubuskiego, obejmuje obszar powiatów:
zielonogórski
oraz miasta na prawach powiatu:
Zielona Góra
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Zielona Góra

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 85 – część województwa lubuskiego, obejmuje obszar powiatów:
nowosolsko-wschowski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Nowa Sól

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 86 – część województwa lubuskiego, obejmuje obszar powiatów:
żarski, żagański
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Żagań

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 87 – część województwa łódzkiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Łódź, obejmującą obszar dawnej dzielnicy:
Bałuty
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Łódź

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 88 – część województwa łódzkiego, obejmuje
część obszaru miasta na prawach powiatu Łódź, obejmującą obszar dawnej dzielnicy:
Górna
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Łódź

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 89 – część województwa łódzkiego, obejmuje
część obszaru miasta na prawach powiatu Łódź, obejmującą obszar dawnej dzielnicy:
Polesie
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Łódź

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 90 – część województwa łódzkiego, obejmuje
część obszaru miasta na prawach powiatu Łódź, obejmującą obszar dawnej dzielnicy:
Śródmieście
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Łódź

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 91 – część województwa łódzkiego, obejmuje
część obszaru miasta na prawach powiatu Łódź, obejmującą obszar dawnej dzielnicy:
Widzew
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Łódź

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 92 – część województwa łódzkiego, obejmuje obszar powiatów:
skierniewicki, brzeziński, rawski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Skierniewice

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 93 – część województwa łódzkiego, obejmuje obszar powiatów:
opoczyński, tomaszowski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Tomaszów Mazowiecki

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 94 – część województwa łódzkiego, obejmuje obszar powiatów:
piotrkowski
oraz miasta na prawach powiatu:
Piotrków Trybunalski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Piotrków Trybunalski

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 95 – część województwa łódzkiego, obejmuje obszar powiatów:
radomszczański
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Radomsko

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 96 – część województwa łódzkiego, obejmuje obszar powiatów:
bełchatowski, łaski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Bełchatów

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 97 – część województwa łódzkiego, obejmuje obszar powiatów:
łódzki wschodni, pabianicki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Pabianice

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 98 – część województwa łódzkiego, obejmuje obszar powiatów:
łowicki, kutnowski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Łowicz

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 99 – część województwa łódzkiego, obejmuje obszar powiatów:
zgiersko-poddębicki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Zgierz

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 100 – część województwa łódzkiego, obejmuje obszar powiatów:
pajęczański, wieluński
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Wieluń

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 101 – część województwa łódzkiego, obejmuje obszar powiatów:
poddębicki, łęczycki, zduńskowolski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Łęczyca

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 102 – część województwa łódzkiego, obejmuje obszar powiatów:
sieradzki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Sieradz

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 103– część województwa małopolskiego, obejmuje obszar miasta na prawach powiatu:
Bielsko - Biała
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Bielsko-Biała

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 104– część województwa małopolskiego, obejmuje obszary powiatów:
bielski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Bielsko-Biała

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 105– część województwa małopolskiego, obejmuje obszary powiatów:
żywiecki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Żywiec

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 106 – część województwa małopolskiego, obejmuje obszary powiatów:
myślenicki, suski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Myślenice

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 107 – część województwa małopolskiego, obejmuje obszary powiatów:
oświęcimski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Oświęcim

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 108– część województwa małopolskiego, obejmuje obszary powiatów:
wadowicki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Wadowice

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 109 – część województwa małopolskiego, obejmuje część obszaru powiatu krakowskiego, obejmującą gminy:
Czernichów, Iwanowice, Jerzmanowice – Przeginia, Krzeszowice, Liszki, Michałowice, Mogilany, Skała, Skawina, Sułoszowa, Świątniki Górne, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki, Proszowice, Nowe Brzesko, Koniusza, Pałecznica, Radziemice
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Kraków

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 110 – część województwa małopolskiego, obejmuje część obszaru powiatu krakowskiego, obejmującą gminy:
Słomniki,Kocmyrzów – Luborzyca, Igołomia - Wawrzeńczyce, Miechów, Charsznica, Gołcza, Kozłów, Książ Wielki, Racławice, Słaboszów
oraz powiaty:
wielicki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Wieliczka

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 111 – część województwa małopolskiego, obejmuje obszary powiatów:
bocheński, brzeski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Bochnia

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 112 – część województwa małopolskiego, obejmuje część obszaru powiatu tarnowskiego, obejmującą gminy:
Ciężkowice, Gromnik, Pleśna, Radłów, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, Tuchów, Wierzchosławice, Wietrzychowice, Wojnicz, Zakliczyn, Żabno
oraz powiaty:
dąbrowski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Dąbrowa Tarnowska

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 113 – część województwa małopolskiego, obejmuje część obszaru powiatu tarnowskiego, obejmującą gminy:
Tarnów, Skrzyszów, Lisia Góra
oraz miasto na prawach powiatu:
Tarnów
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Tarnów

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 114 – część województwa małopolskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Kraków, obejmująca
dzielnice:
Dzielnica I, Dzielnica II, Dzielnica XIII
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Kraków

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 115 – część województwa małopolskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Kraków, obejmująca
dzielnice: Dzielnica IV, Dzielnica V, Dzielnica VI, Dzielnica VII
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Kraków

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 116 – część województwa małopolskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Kraków, obejmująca
dzielnice:
Dzielnica VIII, Dzielnica IX, Dzielnica X, Dzielnica XI, Dzielnica XII
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Kraków

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 117 – część województwa małopolskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Kraków, obejmująca
dzielnice: Dzielnica III, Dzielnica XIV, Dzielnica XV
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Kraków

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 118 – część województwa małopolskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Kraków, obejmująca
dzielnice:
Dzielnica XVI, Dzielnica XVII, Dzielnica XVIII
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Kraków

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 119 – część województwa małopolskiego, obejmuje część obszaru powiatu nowosądeckiego, obejmującą gminy:
Chełmiec, Gródek n.Dunajcem, Kamionka Wielka, Łabowa, Łącko, Łososina Dolna, Nawojowa, Piwniczna, Podegrodzie, Rytro, Stary Sącz
oraz miasta na prawach powiatu:
Nowy Sącz
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Nowy Sącz

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 120– część województwa małopolskiego, obejmuje część obszaru powiatu nowosądeckiego, obejmującą miasto Grybów
oraz gminy:
Grybów, Krynica, Muszyna, Korzenna
oraz obszary powiatów:
gorlicki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Gorlice

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 121 – część województwa małopolskiego, obejmuje część obszaru powiatu nowotarskiego, obejmującą gminy:
Nowy Targ, Czarny Dunajec, Jabłonka, Lipnica Wielka, Raba Wyżna, Rabka, Spytkowice, Szaflary
oraz obszary powiatów:
tatrzański
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Nowy Targ

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 122 – część województwa małopolskiego, obejmuje część obszaru powiatu nowotarskiego, obejmującą gminy:
Szczawnica, Krościenko, Ochotnica Dolna., Czorsztyn, Łapsze Niżne
oraz obszary powiatów:
limanowski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Limanowa

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 123 – część województwa mazowieckiego, obejmuje obszar miasta na prawach powiatu:
Płock
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Płock

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 124 – część województwa mazowieckiego, obejmuje obszary powiatów:
księstwo płockie, sierpecko-żuromiński
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Płock

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 125 – część województwa mazowieckiego, obejmuje obszary powiatów:
sochaczewski, płoński
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Sochaczew

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 126 – część województwa mazowieckiego, obejmuje obszary powiatów:
przasnysko-makowski, mławski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Mława

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 127 – część województwa mazowieckiego, obejmuje obszary powiatów:
ciechanowski, pułtuski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Ciechanów

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 128 – część województwa mazowieckiego, obejmuje obszary powiatów:
ostrowski, wyszkowski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Wyszków

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 129 – część województwa mazowieckiego, obejmuje obszary powiatów: ostrołęcki
oraz obszar miasta na prawach powiatu:
Ostrołęka
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Ostrołęka

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 130 – część województwa podkarpackiego, obejmuje obszary powiatów:
przemyski, brzozowski
oraz obszar miasta na prawach powiatu:
Przemyśl
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Przemyśl

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 131 – część województwa podkarpackiego, obejmuje obszary powiatów:
jarosławski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Jarosław

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 132 – część województwa podkarpackiego, obejmuje obszary powiatów:
lubaczowski, przeworski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Przeworsk

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 133 – część województwa podkarpackiego, obejmuje obszary powiatów:
krośnieński
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Krosno

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 134 – część województwa podkarpackiego, obejmuje obszary powiatów:
bieszczadzki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Sanok

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 135 – część województwa podkarpackiego, obejmuje obszary powiatów:
mielecki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Mielec

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 136 – część województwa podkarpackiego, obejmuje obszary powiatów:
tarnobrzeski, kolbuszowski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Tarnobrzeg

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 137 – część województwa podkarpackiego, obejmuje obszary powiatów:
niżański, stalowowolski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Stalowa Wola

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 138 – część województwa podkarpackiego, obejmuje obszar miasta na prawach powiatu:
Rzeszów
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Rzeszów

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 139– część województwa podkarpackiego, obejmuje obszary powiatów:
rzeszowski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Rzeszów

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 140 – część województwa podkarpackiego, obejmuje obszary powiatów:
leżajski, łańcucki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Łańcut

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 141 – część województwa podkarpackiego, obejmuje obszary powiatów:
ropczycko – sędziszowski, dębicki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Dębica

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 142 – część województwa podkarpackiego, obejmuje obszary powiatów:
strzyżowski, jasielski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Jasło

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 143– część województwa podlaskiego, obejmuje obszary powiatów:
sokołowsko-węgrowski, łosicki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Sokołów Podlaski

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 144 – część województwa podlaskiego, obejmuje obszary powiatów:
suwalski, augustowski
oraz obszar miasta na prawach powiatu:
Suwałki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Suwałki

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 145 – część województwa podlaskiego, obejmuje obszary powiatów:
sokólski, grajewsko-moniecki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Sokółka

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 146 – część województwa podlaskiego, obejmuje obszary powiatów:
łomżyński, zambrowsko-wysokomazowiecki
oraz obszar miasta na prawach powiatu:
Łomża
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Łomża

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 147 – część województwa podlaskiego, obejmuje obszary powiatów:
bielski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Bielsk Podlaski

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 148 – część województwa podlaskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Białystok:
Osiedla: Nr 4 - Bojary Nr 5 - Piaski Nr 6 - Przydworcowe Dojlidy Górne Nr 7 - Nr 11 - Piasta I Nr 12 - Piasta II Nr 13 - Skorupy Nr 14 - Mickiewicza Nr 15 - Dojlidy Nr 16 - Bema Nr 17 - Kawaleryjskie Nr 18 Młodych Nr 19 - Zielone Wzgórza Nr 20 - Starosielce Nr 21 - Słoneczny Stok Nr 22 - Leśna Dolina - Nowe Miasto Nr 28 -
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Białystok

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 149 – część województwa podlaskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Białystok:
Osiedla: Nr 1 - Centrum Nr 2 - Białostoczek Nr 3 - Wygoda Nr 8 - Sienkiewicza Nr 9 - Jaroszówka Nr 10 Antoniuk - Nr 23 - Wysoki Stoczek Nr 24 - Dziesięciny I Nr 25 - Dziesięciny II Nr 26 - Bacieczki Nr 27 - Zawady
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Białystok

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 150 – część województwa podlaskiego, obejmuje obszary powiatów:
białostocki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Białystok

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 151 – część województwa pomorskiego, obejmuje obszary powiatów:
tczewski, kwidzyński
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Tczew

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 152 – część województwa pomorskiego, obejmuje obszary powiatów:
malborsko-sztumski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Malbork

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 153 – część województwa pomorskiego, obejmuje obszary powiatów:
starogardzki, gdański
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Gdańsk

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 154 – część województwa pomorskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Gdańsk:
Dzielnice: Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św. Wojciech-Lipce, Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Gdańsk

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 155 – część województwa pomorskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Gdańsk:
Dzielnice: Aniołki, Siedlce, Wzgórze Mickiewicza, Suchanino, Piecki – Migowo, Jasień, Młyniska, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Strzyża, Brętowo
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Gdańsk

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 156 – część województwa pomorskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Gdańsk:
Dzielnice: Zaspa Młyniec, Zaspa Rozstaje, Przymorze Wielkie, Przymorze Małe, Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, VII Dwór, Osowa, Matarnia, Kokoszki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Gdańsk

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 157 – część województwa pomorskiego, obejmuje obszary powiatów:
słupski
oraz obszar miasta na prawach powiatu:
Słupsk
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Słupsk

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 158 – część województwa pomorskiego, obejmuje obszary powiatów:
lęborski, bytowski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Bytów

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 159 – część województwa pomorskiego, obejmuje obszary powiatów:
człuchowski, chojnicki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Chojnice

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 160 – część województwa pomorskiego, obejmuje obszar miasta na prawach powiatu:
Gdynia
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Gdynia

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 161 – część województwa pomorskiego, obejmuje obszary powiatów:
pucki
oraz miasta na prawach powiatu:
Sopot
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Sopot

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 162 – część województwa pomorskiego, obejmuje obszary powiatów:
wejherowski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Wejherowo

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 163 – część województwa pomorskiego, obejmuje obszary powiatów:
kościerski, kartuski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Kartuzy

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 164 – część województwa pomorskiego, obejmuje obszary powiatów:
elbląski
oraz obszar miasta na prawach powiatu:
Elbląg
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Elbląg

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 165 – część województwa świętokrzyskiego, obejmuje obszar miasta na prawach powiatu:
Kielce
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Kielce

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 166 – część województwa świętokrzyskiego, obejmuje obszary powiatów:
kielecki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Kielce

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 167 – część województwa świętokrzyskiego, obejmuje obszary powiatów: jędrzejowsko-włoszczowski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Jędrzejów

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 168 – część województwa świętokrzyskiego, obejmuje obszary powiatów:
konecki, skarżyski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Skarżysko-Kamienna

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 169 – część województwa świętokrzyskiego, obejmuje obszary powiatów:
starachowicki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Starachowice

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 170 – część województwa świętokrzyskiego, obejmuje obszary powiatów:
ostrowiecki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Ostrowiec Świętokrzyski

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 171 – część województwa świętokrzyskiego, obejmuje obszary powiatów:
opatowski, sandomierski, staszowski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Sandomierz

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 172 – część województwa świętokrzyskiego, obejmuje obszary powiatów:
buski, pińczowsko-kazimierski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Busko-Zdrój

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 173 – część województwa świętokrzyskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Radom, obejmującą obszary dzielnic i osiedli:
Południe, Żakowice, Potkanów, Krychnowice, Jeżowa Wola, Pruszaków, Wośniki, Kończyce, Borki, Halinów, Kierzków, Kozia Góra, część Wacyna od ul. Przytyckiej w kierunku południowym, część Zamłynia od ulicy Głównej w kierunku południowym, Stare Miasto, północno-zachodnia część Osiedla XV Lecia ograniczona ulicami: 11 Listopada i Chrobrego, Gołębiów II, Obozisko, Kaptur, część Zamłynia od ul. Głównej w kierunku północnym, Wacyn od ulicy Przytyckiej w kierunku północnym, Koniówka, Osiedle Akademickie, Brzustówka, Michałów, Młynek Janiszewski, Józefów, Mleczna, Huta Józefowska, Firlej, Krzewień, Wincentów, Wielogóra, Wólka Klwatecka.
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Radom

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 174 – część województwa świętokrzyskiego,
obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Radom, obejmującą obszary dzielnic i osiedli:
Śródmieście, Miasto Kazimierzowskie, Planty, południowa część Osiedla XV-lecia ograniczona ulicami: Zbrowskiego, 11-go Listopada, Chrobrego, część Ustronia od Alei Grzecznarowskiego w kierunku południowym, Prędocinek, Młodzianów, Godów, Malczew, Idalin, Janiszpol, Nowiny Malczewskie, Glinice, Długojów, Długojów Górny, Malenice, Sadków, Dzierzków, część Ustronia od Alei Grzecznarowskiego w kierunku północno-wschodnim, Osiedle Nad Potokiem, Gołębiów, Gołębiów I, Rajec Szlachecki, Stara Wola Gołębiowska, Nowa Wola Gołębiowska, Rajec Poduchowny, północna część Idalina, wschodnia część Śródmieścia.
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Radom

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 175 – część województwa świętokrzyskiego, obejmuje obszary powiatów:
radomski, szydłowiecko-przysuski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Radom

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 176 – część województwa świętokrzyskiego, obejmuje obszary powiatów:
zwoleńsko-lipski, kozienicki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Zwoleń

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 177 – część województwa warmińsko - mazurskiego, obejmuje obszary powiatów:
lidzbarski, bartoszycki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Bartoszyce

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 178 – część województwa warmińsko - mazurskiego, obejmuje obszary powiatów:
lubawski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Iława

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 179 – część województwa warmińsko - mazurskiego, obejmuje obszary powiatów:
działdowsko-nidzicki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Działdowo

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 180 – część województwa warmińsko - mazurskiego, obejmuje obszar miasta na prawach powiatu:
Olsztyn
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Olsztyn

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 181 – część województwa warmińsko - mazurskiego, obejmuje obszary powiatów:
olsztyński, ostródzki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Olsztyn

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 182 – część województwa warmińsko - mazurskiego, obejmuje obszary powiatów:
mrągowski, szczycieński, piski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Szczytno

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 183 – część województwa warmińsko - mazurskiego, obejmuje obszary powiatów:
ełcki, gołdapsko-olecki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Ełk

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 184 – część województwa warmińsko - mazurskiego, obejmuje obszary powiatów:
kętrzyński, giżycko-węgorzewski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Giżycko

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 185 – część województwa warszawskiego, obejmuje obszary powiatów:
miński
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Mińsk Mazowiecki

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 186 – część województwa warszawskiego, obejmuje obszary powiatów:
otwocki, grójecki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Otwock

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 187 – część województwa warszawskiego, obejmuje obszary powiatów:
piaseczyński
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Piaseczno

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 188 – część województwa warszawskiego, obejmuje obszary powiatów:
grodziski, pruszkowski, żyrardowski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Pruszków

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 189 – część województwa warszawskiego, obejmuje obszary powiatów:
warszawski zachodni, nowodworski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Nowy Dwór Mazowiecki

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 190 – część województwa warszawskiego, obejmuje obszary powiatów:
legionowski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Legionowo

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 191 – część województwa warszawskiego, obejmuje obszary powiatów:
wołomiński
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Wołomin

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 192 – część województwa warszawskiego,
obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Warszawa, obejmującą dzielnice:
Bemowo, Ursus, Włochy
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Warszawa

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 193 – część województwa warszawskiego,
obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Warszawa, obejmującą dzielnice:
Białołęka, Praga Północ
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Warszawa

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 194 – część województwa warszawskiego,
obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Warszawa, obejmującą dzielnice:
Bielany, Żoliborz
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Warszawa

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 195 – część województwa warszawskiego,
obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Warszawa, obejmującą dzielnice:
Mokotów
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Warszawa

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 196 – część województwa
warszawskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Warszawa, obejmującą dzielnice:
Ochota, Śródmieście
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Warszawa

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 197 – część województwa warszawskiego,
obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Warszawa, obejmującą dzielnice:
Praga Południe
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Warszawa

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 198 – część województwa warszawskiego,
obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Warszawa, obejmującą dzielnice:
Rembertów, Targówek, Wawer, Wesoła
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Warszawa

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 199 – część województwa warszawskiego,
obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Warszawa, obejmującą dzielnice:
Ursynów, Wilanów
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Warszawa

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 200 – część województwa warszawskiego,
obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Warszawa, obejmującą dzielnice:
Wola
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Warszawa

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 201 – część województwa wielkopolskiego, obejmuje obszary powiatów:
leszczyński, rawicki
oraz obszar miasta na prawach powiatu:
Leszno
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Leszno

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 202– część województwa wielkopolskiego, obejmuje obszary powiatów:
gostyński, kościański
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Kościan

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 203– część województwa wielkopolskiego, obejmuje obszary powiatów:
pleszewski, krotoszyński
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Krotoszyn

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 204– część województwa wielkopolskiego, obejmuje obszary powiatów:
ostrowski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Ostrów Wielkopolski

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 205– część województwa wielkopolskiego, obejmuje część obszaru powiatu kaliskiego, obejmującą gminy:
Blizanów, Ceków – Kolonia, Godziesze Wielkie, Koźminek, Lisków, Mycielin, Opatówek, Stawiszyn, Żelazków
oraz miasto na prawach powiatu:
Kalisz
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Kalisz

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 206– część województwa wielkopolskiego, obejmuje część obszaru powiatu kaliskiego, obejmującą gminy:
Brzeziny, Szczytniki
oraz obszary powiatów:
kępiński, ostrzeszowski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Kępno

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 207– część województwa wielkopolskiego, obejmuje obszary powiatów:
wrzesiński, słupecki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Września

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 208– część województwa wielkopolskiego, obejmuje obszary powiatów:
średzki, śremski, jarociński
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Jarocin

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 209– część województwa wielkopolskiego, obejmuje obszary powiatów:
gnieźnieński
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Gniezno

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 210– część województwa wielkopolskiego, obejmuje obszary powiatów:
turecki, kolski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Koło

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 211– część województwa wielkopolskiego, obejmuje obszary powiatów:
koniński
oraz miasta na prawach powiatu:
Konin
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Konin

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 212– część województwa wielkopolskiego, obejmuje obszary powiatów:
złotowski, pilski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Piła

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 213– część województwa wielkopolskiego, obejmuje obszary powiatów:
wągrowiecki, czarnkowsko - trzcianecki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Wągrowiec

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 214– część województwa wielkopolskiego, obejmuje obszary powiatów:
obornicki, szamotulsko-międzychodzki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Szamotuły

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 215– część województwa wielkopolskiego, obejmuje obszary powiatów:
grodziski, nowotomyski, wolsztyński
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Nowy Tomyśl

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 216– część województwa wielkopolskiego,
obejmuje część obszaru powiatu poznańskiego, obejmującą gminy:
Tarnowo Podgórne, Dopiewo, Komorniki, Buk, Stęszew, Mosina, Kórnik, Puszczykowo, Luboń.
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Poznań

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 217– część województwa wielkopolskiego,
obejmuje część obszaru powiatu poznańskiego, obejmującą gminy:
Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Murowana Goślina, Pobiedziska, Rokietnica, Suchy las, Swarzędz
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Poznań

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 218– część województwa wielkopolskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Poznań,:
dawne dzielnice: Grunwald, Jeżyce
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Poznań


Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 219– część województwa wielkopolskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Poznań:
dawne dzielnice: Nowe Miasto, Wilda
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Poznań

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 220– część województwa wielkopolskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Poznań:
dawna dzielnica Stare Miasto
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Poznań

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 221– część województwa zachodniopomorskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Szczecin:
dzielnice: Północ, Zachód
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Szczecin

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 222– część województwa zachodniopomorskiego, obejmuje część obszaru miasta na prawach powiatu Szczecin :
dzielnice: Prawobrzeże, Śródmieście
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Szczecin

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 223– część województwa zachodniopomorskiego, obejmuje obszary powiatów:
goleniowski, policki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Goleniów

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 224 – część województwa zachodniopomorskiego, obejmuje obszary powiatów:
wolińsko-kamieński
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Świnoujście

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 225– część województwa zachodniopomorskiego, obejmuje obszary powiatów:
pyrzycko-myśliborski, gryficki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Myślibórz

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 226– część województwa zachodniopomorskiego, obejmuje obszary powiatów:
choszczeńsko-stargardzki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Stargard Szczeciński

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 227– część województwa zachodniopomorskiego, obejmuje obszary powiatów:
wałecki, drawski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Drawsko Pomorskie

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 228– część województwa zachodniopomorskiego, obejmuje część obszaru powiatu koszalińskiego,
obejmującą gminy: Będzino, Biesiekierz, Mielno, Sianów,Świeszyno
oraz obszar miasta na prawach powiatu:
Koszalin
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Koszalin

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 229– część województwa zachodniopomorskiego, obejmuje część obszaru powiatu koszalińskiego,
obejmującą gminy:
Polanów, Bobolice, Manowo, Białogard, Karlino, Tychowo
oraz obszary powiatów:
sławieński, szczecinecki
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Szczecinek

Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 230– część województwa zachodniopomorskiego, obejmuje obszary powiatów:
kołobrzeski, łobesko-świdwiński
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Kołobrzeg


Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 231 dla Polaków mieszkających poza granicami kraju.
Obejmuje obszar następujących państw:
Królestwo Belgii 
Republika Francuska 
Wielkie Księstwo Luksemburga 
Królestwo Niderlandów 
Konfederacja Szwajcarska 
Republika Austrii 
Republika Czeska 
Republika Federalna Niemiec 
Republika Słowacka 
Węgry 
Republika Włoska
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Berlin



Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 232 dla Polaków mieszkających poza granicami kraju.
Obejmuje obszar następujących państw:
Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
Republika Irlandii
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Londyn


Jednomandatowy Okręg Wyborczy nr 233 dla Polaków mieszkających poza granicami kraju.
Obejmuje obszar następujących państw:
Stany Zjednoczone Ameryki, 
Kanada 
Republika Albanii 
Algierska Republika Ludowo-Demokratyczna 
Republika Angoli 
Królestwo Arabii Saudyjskiej 
Republika Argentyńska 
Republika Armenii 
Związek Australijski 
Republika Azerbejdżanu 
Wielkie Księstwo Białorusi 
Bośnia i Hercegowina 
Federacyjna Republika Brazylii 
Republika Bułgarii 
Republika Chile 
Chińska Republika Ludowa 
Republika Chorwacji 
Republika Cypryjska 
Czarnogóra 
Królestwo Danii 
Arabska Republika Egiptu 
Republika Estońska 
Federalna Demokratyczna Republika Etiopii 
Republika Finlandii 
Republika Grecka 
Gruzja 
Królestwo Hiszpanii 
Republika Indii 
Republika Indonezji 
Islamska Republika Iranu 
Republika Islandii 
Państwo Izrael 
Japonia 
Jordańskie Królestwo Haszymidzkie 
Państwo Katar 
Republika Kazachstanu 
Republika Kenii 
Republika Kolumbii 
Republika Korei 
Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna 
Republika Kuby 
Państwo Kuwejt 
Republika Libańska 
Republika Litewska 
Republika Łotewska 
Republika Macedonii 
Malezja 
Królestwo Marokańskie 
Meksykańskie Stany Zjednoczone 
Republika Mołdawii 
Federalna Republika Nigerii 
Królestwo Norwegii 
Nowa Zelandia 
Islamska Republika Pakistanu 
Republika Peru 
Republika Portugalska 
Republika Południowej Afryki 
Imperium Rosyjskie
Rumunia 
Republika Serbii 
Królestwo Szwecji 
Królestwo Tajlandii 
Republika Tunezyjska 
Republika Turcji 
Ukraina 
Republika Uzbekistanu 
Boliwariańska Republika Wenezueli 
Socjalistyczna Republika Wietnamu 
Zjednoczone Emiraty Arabskie 
Republika Kosowa 
Republika Singapuru 
Miasto Tajpej 
Republika Słowenii 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: Mińsk

OG: Jak wyżej.
baronowa Renata Budzyńska - koordynator służb specjalnych, poseł na Sejm I, II, III, IV i V kadencji

Wicepremier (2022-24), Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (2022-26) i prezes PiS (2021-24), Wicemarszałek Sejmu IV kadencji (2026-2030).

Awatar użytkownika
Renata Budzyńska
Posty: 1232
Rejestracja: 12 gru 2016, 18:04

Re: [Rząd] o zmianie ustawy Kodeks wyborczy

Postautor: Renata Budzyńska » 20 mar 2017, 23:51

Załącznik 2 - okręgi wyborcze do Senatu RP:
OKRĘG WYBORCZY NR 1 – część województwa dolnośląskiego obejmująca obszary powiatów: bolesławiecki, głogowski, jaworski, jeleniogórski, legnicki, lubański, lubiński, lwówecki, polkowicki, zgorzelecki, oraz miast na prawach powiatu: Jelenia Góra, Legnica. 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: LEGNICA. 

OKRĘG WYBORCZY NR 2 – część województwa dolnośląskiego obejmująca obszary powiatów: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu: Wałbrzych.
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: WAŁBRZYCH. 

OKRĘG WYBORCZY NR 3 – część województwa dolnośląskiego obejmująca obszary powiatu wrocławskiego oraz miasta na prawach powiatu Wrocław.
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: WROCŁAW. 


OKRĘG WYBORCZY NR 4 - część województwa dolnośląskiego obejmująca obszary powiatów:
brzesko-namysłowski, księstwo oleśnickie, nyski, oławsko-strzeliński, średzki, trzebnicko-milicki, wołowsko-górowski
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: NYSA.


OKRĘG WYBORCZY NR 5 – część województwa kujawsko-pomorskiego obejmująca obszary powiatów: aleksandrowsko-radziejowski, brodnicki, chełmiński, dobrzyński, grudziądzki, lipnowski, toruński, włocławski oraz miast na prawach powiatu: Grudziądz, Toruń, Włocławek. 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: TORUŃ. 

OKRĘG WYBORCZY NR 6 – część województwa kujawsko-pomorskiego obejmująca obszary powiatów: bydgoski, inowrocławski, nakielski, świecki, tucholsko-sępoleński, żniński oraz miasta na prawach powiatu: Bydgoszcz. 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: BYDGOSZCZ.


OKRĘG WYBORCZY NR 7 – część województwa lubelskiego obejmująca obszary powiatów: kraśnicki, lubelski, łęczyński i świdnicki oraz miasta na prawach powiatu Lublin 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: LUBLIN.

OKRĘG WYBORCZY NR 8 – część województwa lubelskiego obejmująca obszary powiatów: janowsko-biłgorajski, chełmski, hrubieszowski, krasnostawski, tomaszowski, parczewskowłodawski, zamojski oraz miast na prawach powiatu: Chełm, Zamość. 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: CHEŁM.

OKRĘG WYBORCZY NR 9– część województwa lubelskiego obejmująca obszary powiatów: lubartowski, łukowski, opolski, puławski, rycki, bialski, radzyński, garwoliński oraz miasta na prawach powiatu: Biała Podlaska, Siedlce.
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: SIEDLCE.

OKRĘG WYBORCZY NR 10 – województwo lubuskie 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: ZIELONA GÓRA. 


OKRĘG WYBORCZY NR 11 – część województwa łódzkiego obejmująca obszary powiatów: bełchatowski, opoczyński, piotrkowski, radomszczański, rawski, skierniewicki, tomaszowski oraz miasto na prawach powiatu: Piotrków Trybunalski. 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: PIOTRKÓW TRYBUNALSKI. 

OKRĘG WYBORCZY NR 12 – część województwa łódzkiego obejmująca obszary powiatów: kutnowski, łaski, łęczycki, łowicki, pabianicki, pajęczański, sieradzki, wieluński, zduńskowolski, zgiersko-poddębicki. 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: SIERADZ. 

OKRĘG WYBORCZY NR 13 – część województwa łódzkiego obejmująca obszary powiatów: brzeziński, łódzki wschodni oraz miasta na prawach powiatu: Łódź. 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: ŁÓDŹ. 


OKRĘG WYBORCZY NR 14 – część województwa małopolskiego obejmująca obszar powiatu krakowskiego oraz miasta na prawach powiatu: Kraków. 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: KRAKÓW. 

OKRĘG WYBORCZY NR 15 – część województwa małopolskiego obejmująca obszary powiatów: gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski, tatrzański oraz miasta na prawach powiatu: Nowy Sącz. 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: NOWY SĄCZ. 

OKRĘG WYBORCZY NR 16 – część województwa małopolskiego obejmująca obszary powiatów: bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski, wielicki oraz miasta na prawach powiatu: Tarnów. 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: TARNÓW.

 OKRĘG WYBORCZY NR 17 – część województwa małopolskiego obejmująca obszary powiatów: bielski, myślenicki, oświęcimski, suski, wadowicki, żywiecki oraz miasta na prawach powiatu Bielsko-Biała.
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: BIELSKO-BIAŁA.


OKRĘG WYBORCZY NR 18 - część województwa warszawskiego obejmująca obszary powiatów: grójecki, żyrardowski, grodziski, piaseczyński, otwocki, pruszkowski.
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: PRUSZKÓW

OKRĘG WYBORCZY NR 19 - część województwa warszawskiego obejmująca obszary powiatów: warszawski zachodni, miński, wołomiński, legionowski, nowodworski.
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: WOŁOMIN

OKRĘG WYBORCZY NR 20 – część województwa warszawskiego obejmująca część obszaru miasta na prawach powiatu Warszawa:
Bemowo, Ochota, Ursus, Włochy, Wola, Białołęka, Bielany, Śródmieście, Żoliborz. 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: WARSZAWA. 

OKRĘG WYBORCZY NR 21 – część województwa warszawskiego obejmująca część obszaru miasta na prawach powiatu Warszawa:
Mokotów, Ursynów, Wawer, Wilanów, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Targówek, Wesoła. 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: WARSZAWA. 

OKRĘG WYBORCZY NR 22 – województwo mazowieckie.
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: PŁOCK. 

OKRĘG WYBORCZY NR 23 – część województwa podkarpackiego obejmująca obszary powiatów: leżajskiego, niżańskiego, stalowolskiego, tarnobrzeskiego, łańcuckiego, rzeszowskiego oraz miasto na prawach powiatu: Rzeszów. 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: RZESZÓW. 


OKRĘG WYBORCZY NR 24 – część województwa podkarpackiego obejmująca obszary powiatów: brzozowski, jasielski, krośnieński, dębicki, kolbuszowski, mielecki, ropczycko-sędziszowski, strzyżowski.
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: KROSNO.

OKRĘG WYBORCZY NR 25 – część województwa podkarpackiego obejmująca obszary powiatów: bieszczadzki, jarosławski, lubaczowski, przemyski, przeworski; oraz miasta na prawach powiatu: Przemyśl. 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: PRZEMYŚL

OKRĘG WYBORCZY NR 26 - część województwa podlaskiego obejmująca obszary powiatów: sokołowsko-węgrowski,  bielski, zambrowsko-wysokomazowiecki, łosicki, białostocki oraz miasta na prawach powiatu Białystok.
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: BIAŁYSTOK. 

OKRĘG WYBORCZY NR 27- część województwa podlaskiego obejmująca obszary powiatów: grajewsko-moniecki, suwalski, łomżyński, augustowski, sokólski oraz miast na prawach powiatu: Łomża, Suwałki.
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: SUWAŁKI


OKRĘG WYBORCZY NR 28 – część województwa pomorskiego obejmująca obszary powiatu: pucki; oraz miast na prawach powiatu: Gdynia, Gdańsk, Sopot. 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: GDAŃSK. 

OKRĘG WYBORCZY NR 29 – część województwa pomorskiego obejmująca obszary powiatów: gdański, starogardzki, tczewski, kwidzyński, malborsko-sztumski, elbląski oraz miasta na prawach powiatu Elbląg.
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: ELBLĄG.

OKRĘG WYBORCZY NR 30 – część województwa pomorskiego obejmująca obszary powiatów: lęborski, słupski, wejherowski, bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski, kościerski oraz miast na prawach powiatu: Słupsk. 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: SŁUPSK.

OKRĘG WYBORCZY NR 31 - część województwa górnośląskiego obejmująca obszary powiatów:
kędzierzyńsko-kozielski, kluczborski, krapkowicki, oleski, opolski, prudnicki, strzelecki oraz miasta na prawach powiatu Opole.
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: OPOLE. 

OKRĘG WYBORCZY NR 32 – część województwa górnośląskiego obejmująca obszar powiatu: bieruńsko-lędziński oraz miast na prawach powiatu: Chorzów, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tychy. 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: KATOWICE.

OKRĘG WYBORCZY NR 33 – część województwa górnośląskiego obejmująca obszary powiatów: gliwicki, tarnogórski, lubliniecki, oraz miast na prawach powiatu: Bytom, Gliwice, Zabrze. 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: GLIWICE. 


OKRĘG WYBORCZY NR 34 – część województwa górnośląskiego obejmująca obszary powiatów: mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski, cieszyński, pszczyński, oraz miast na prawach powiatu: Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory.
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: RYBNIK. 


OKRĘG WYBORCZY NR 35 – część województwa jurajsko-dąbrowskiego obejmująca obszary powiatów: częstochowski, kłobucki, myszkowski, zawierciański oraz miasta na prawach powiatu: Częstochowa. 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: CZĘSTOCHOWA. 

OKRĘG WYBORCZY NR 36 - część województwa jurajsko-dąbrowskiego obejmująca obszary powiatów: będziński, chrzanowski i olkuski; oraz miast na prawach powiatu: Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: SOSNOWIEC


OKRĘG WYBORCZY NR 37 – część województwa świętokrzyskiego obejmująca obszar powiatów: Konecki, kielecki sandomierski, opatowski, staszowski, jędrzejowsko-włoszczowski, pińczowsko-kazimierski, buski oraz miasta na prawach powiatu Kielce
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: KIELCE. 

OKRĘG WYBORCZY NR 38 – część województwa świętokrzyskiego obejmująca obszar powiatów: kozienicki, radomski, szydłowiecko-przysuski, zwoleńsko-lipski, starachowicki, skarżyski, ostrowiecki oraz miasta na prawach powiatu: Radom
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: RADOM



OKRĘG WYBORCZY NR 39 – województwo warmińsko-mazurskie
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: OLSZTYN


OKRĘG WYBORCZY NR 40  – część województwa wielkopolskiego obejmująca obszary powiatów: gostyński, jarociński, kaliski, kępiński, kościański, krotoszyński, leszczyński, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki oraz miast na prawach powiatu: Kalisz, Leszno. 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: KALISZ. 

OKRĘG WYBORCZY NR 41 – część województwa wielkopolskiego obejmująca obszary powiatów: gnieźnieński, kolski, koniński, słupecki, średzki, śremski, turecki, wrzesiński oraz miasta na prawach powiatu: Konin. 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: KONIN. 

OKRĘG WYBORCZY NR 42 – część województwa wielkopolskiego obejmująca obszary powiatów: czarnkowsko-trzcianecki, grodziski, nowotomyski, obornicki, pilski, szamotulsko-międzychodzki, wągrowiecki, wolsztyński, złotowski. 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: PIŁA. 


OKRĘG WYBORCZY NR 43 – część województwa wielkopolskiego obejmująca obszar powiatu: poznański oraz miasta na prawach powiatu: Poznań. 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: POZNAŃ.

OKRĘG WYBORCZY NR 44 – część województwa zachodniopomorskiego obejmująca obszary powiatów: białogardzki, choszczeńsko-stargardzki drawski, kołobrzeski, koszaliński, sławieński, szczecinecki, łobesko-świdwiński, wałecki oraz miasta na prawach powiatu: Koszalin. 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: KOSZALIN. 

OKRĘG WYBORCZY NR 45 – część województwa zachodniopomorskiego obejmująca obszary powiatów: goleniowski, gryficki, gryfiński, wolińsko-kamieński, myśliborski, policki, pyrzycko-myśliborski, oraz miast na prawach powiatu: Szczecin. 
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: SZCZECIN.

OKRĘG WYBORCZY NR 46 – obejmuje cały obszar głosowania poza granicami kraju.
Siedziba okręgowej komisji wyborczej: BERLIN



Załącznik nr 3
WYKAZ OKRĘGÓW WYBORCZYCH W WYBORACH DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
OKRĘG WYBORCZY NR 1 obejmuje obszar województwa pomorskiego.
Siedziba okręgowej komisji wyborczej – Gdańsk.
OKRĘG WYBORCZY NR 2 obejmuje obszar województwa kujawsko-pomorskiego.
Siedziba okręgowej komisji wyborczej – Bydgoszcz.
OKRĘG WYBORCZY NR 3 obejmuje obszar województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
Siedziba okręgowej komisji wyborczej – Olsztyn.
OKRĘG WYBORCZY NR 4 obejmuje obszar województwa warszawskiego
Siedziba okręgowej komisji wyborczej – Warszawa.
OKRĘG WYBORCZY NR 5 obejmuje obszar województw: świętokrzyskiego i jurajsko-dąbrowskiego.
Siedziba okręgowej komisji wyborczej – Radom.
OKRĘG WYBORCZY NR 6 obejmuje obszar województwa łódzkiego.
Siedziba okręgowej komisji wyborczej – Łódź.
OKRĘG WYBORCZY NR 7 obejmuje obszar województwa wielkopolskiego.
Siedziba okręgowej komisji wyborczej – Poznań.
OKRĘG WYBORCZY NR 8 obejmuje obszar województwa lubelskiego.
Siedziba okręgowej komisji wyborczej – Lublin.
OKRĘG WYBORCZY NR 9 obejmuje obszar województwa podkarpackiego.
Siedziba okręgowej komisji wyborczej – Rzeszów.
OKRĘG WYBORCZY NR 10 obejmuje obszar województwa małopolskiego.
Siedziba okręgowej komisji wyborczej – Kraków.
OKRĘG WYBORCZY NR 11 obejmuje obszar województwa górnośląskiego.
Siedziba okręgowej komisji wyborczej – Katowice.
OKRĘG WYBORCZY NR 12 obejmuje obszar województwa dolnośląskiego.
Siedziba okręgowej komisji wyborczej – Wrocław.
OKRĘG WYBORCZY NR 13 obejmuje obszar województwa lubuskiego i województwa zachodniopomorskiego.
Siedziba okręgowej komisji wyborczej – Gorzów Wielkopolski.


Art. 2. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.



Sprawozdawca: Renata Budzyńska
Uzasadnienie: W związku z wprowadzoną z inicjatywy rządu Adrianny Wisłockiej reformą administracyjną konieczna jest nowelizacja Kodeksu wyborczego. Przedstawiony projekt ustawy wprowadza przepisy dotyczące bezpośrednich wyborów marszałków województw. Będą one dwuturowe, bardzo podobne jak w przypadku dotychczasowego wyboru wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Ustawa wprowadza także nowe okręgi wyborcze, co jest konieczne w związku ze zmianą podziału terytorialnego kraju. Proponowane okręgi są zbliżone do dotychczasowych - zmiany granic wprowadzono tylko tam, gdzie są one konieczne.
Ustawa jest zgodna z prawem UE oraz nie niesie dodatkowych wydatków budżetowych, ani nie wpływa na sytuację rodzin z dziećmi.

OG: Debata trwa do godziny 15:00 23 marca
baronowa Renata Budzyńska - koordynator służb specjalnych, poseł na Sejm I, II, III, IV i V kadencji

Wicepremier (2022-24), Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (2022-26) i prezes PiS (2021-24), Wicemarszałek Sejmu IV kadencji (2026-2030).

Awatar użytkownika
Laura
Posty: 9030
Rejestracja: 08 lip 2015, 0:29

Re: [Rząd] o zmianie ustawy Kodeks wyborczy

Postautor: Laura » 22 mar 2017, 0:17

Na mównicę wchodzi poseł Laura Novak

Pani Marszałek
Wysoka Izbo


W artykule Art. 494c.
Kandydat na marszałka województwa nie może jednocześnie kandydować na wójta ani marszałka w innym województwie. Czy wnioskodawcy nie uważają, iż należy uzupełnić zapis o burmistrza i prezydenta miasta, to w kwestii formalnej. Odnośnie zmian w podziale okręgów związanych z wyborami do sejmu i senatu.

Czy w związku ze zmianą województw rząd planuje zmiany w kodeksie wyborczym dotyczące liczby okręgów wyborczych w wyborach do PE?. Jeśli tak, proszę o wycofanie projektu dotyczącego wyborów do sejmu i senatu i przyjęcie zmian w późniejszym terminie, razem ze zmianami dotyczącymi wyborów do parlamentu europejskiego. Procedowanie tych zmian w późniejszym terminie pozwoli na naprawienie stanu w którym w sejmie zasiada 302 posłów, aby zredukować ich liczbę do 300. Poprzednia reforma okręgów została przeprowadzona niedokładnie, dlatego teraz jest szansa ją naprawić. Pytanie kieruję także do posłów PL-K. Podczas wyborów uzupełniających w Krakowie wasza partia proponowała wprowadzenie STV, Czy rezygnujecie z tego postualtu.

Dziękuję
Laura Novak
Wicepremier RP- Minister Skarbu i Energii.( 2026-2027 i 2028-2031)
Premier RP ( 2027)
Poseł na Sejm IV RP. I-VI kadencji
W latach 2020-2024 i od 2029 przewodnicząca SLD i ZL.
Przewodnicząca KP ZL w latach 2019-2026

Awatar użytkownika
Karol Malinowski
Posty: 1447
Rejestracja: 21 sie 2016, 3:59

Re: [Rząd] o zmianie ustawy Kodeks wyborczy

Postautor: Karol Malinowski » 22 mar 2017, 11:50

Na mównicę wchodzi poseł Piotr Roman

Pani Marszałek,
Wysoka Izbo.

Pani poseł, przecież są okręgi do Parlamentu Europejskiego, więc w sumie jestem zdziwiony, że pani tego nie zauważyła (uśmiech). Natomiast w kwestii ograniczania składu Sejmu, to Partia Polaków jest temu zdecydowanie przeciwna.
Uważamy, że Polacy z różnych powodów wyjechali z kraju, nie są obywatelami drugiej kategorii.
Przypomnę tylko, że kiedy była ordynacja proporcjonalna, to kandydatów polonijnych zazwyczaj nie było, a jeżeli byli, to na dalekich miejscach.

Pani premier, oczywiście Partia Polaków poprze ten projekt, bowiem dobrze wiemy, że ten projekt wspierał i pomagał przy projekcie wicepremier Karol Malinowski, tak więc poprzemy ten projekt.

Dziękuję.
Członek zarządu Partii Polaków. Poseł na Sejm II i III kadencji.

Dawniej:
Wicepremier, Minister Sportu i Turystyki, pełnomocnik do spraw reformy administracyjnej, prezes Partii Polaków.

Awatar użytkownika
Renata Budzyńska
Posty: 1232
Rejestracja: 12 gru 2016, 18:04

Re: [Rząd] o zmianie ustawy Kodeks wyborczy

Postautor: Renata Budzyńska » 22 mar 2017, 18:05

Pani marszałek!
Wysoka Izbo!

Pani przewodnicząca Novak, mam wrażenie, w ogóle nie przeczytała proponowanego projektu i średnio zna Kodeks wyborczy. Część jej wątpliwości już wyjaśnił pan poseł Roman, za co dziękuję. Odniosę się jednak do pozostałych.

Co do art. 494c, to nie podzielamy Pani opinii, jakoby należało coś uściślać. Art. 5. ust. 6 Kodeksu wyraźnie stanowi, że "Ilekroć w kodeksie jest mowa o wójcie – należy przez to rozumieć także burmistrza i prezydenta miasta."

Kompletnie nietrafiony jest zarzut o złą, Pani zdaniem, liczbę posłów. Ta jest ustalona w Konstytucji RP, a nie Kodeksie wyborczym, także zupełnie nie ma ta sprawa związku z proponowanym przez rząd projektem jego nowelizacji.

Dziękuję.
baronowa Renata Budzyńska - koordynator służb specjalnych, poseł na Sejm I, II, III, IV i V kadencji

Wicepremier (2022-24), Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (2022-26) i prezes PiS (2021-24), Wicemarszałek Sejmu IV kadencji (2026-2030).

Awatar użytkownika
Renata Budzyńska
Posty: 1232
Rejestracja: 12 gru 2016, 18:04

Re: [Rząd] o zmianie ustawy Kodeks wyborczy

Postautor: Renata Budzyńska » 23 mar 2017, 18:07

Małgorzata Wassermann
Przechodzimy do głosowania.

OG: Głosowanie trwa do godziny 18:00 25 marca
baronowa Renata Budzyńska - koordynator służb specjalnych, poseł na Sejm I, II, III, IV i V kadencji

Wicepremier (2022-24), Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (2022-26) i prezes PiS (2021-24), Wicemarszałek Sejmu IV kadencji (2026-2030).

Awatar użytkownika
Renata Budzyńska
Posty: 1232
Rejestracja: 12 gru 2016, 18:04

Re: [Rząd] o zmianie ustawy Kodeks wyborczy

Postautor: Renata Budzyńska » 23 mar 2017, 18:12

za
baronowa Renata Budzyńska - koordynator służb specjalnych, poseł na Sejm I, II, III, IV i V kadencji

Wicepremier (2022-24), Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (2022-26) i prezes PiS (2021-24), Wicemarszałek Sejmu IV kadencji (2026-2030).

Awatar użytkownika
Gniewomir Maj-Ołyński
Posty: 2230
Rejestracja: 13 lut 2017, 23:42

Re: [Rząd] o zmianie ustawy Kodeks wyborczy

Postautor: Gniewomir Maj-Ołyński » 23 mar 2017, 20:44

wstrzymuję się
Gniewomir Maj-Ołyński - dr nauk humanistycznych z zakresu nauk o polityce, dziennikarz, menadżer kultury,
I wiceprzewodniczący Postępowych Demokratów, poseł na Sejm III i IV kadencji IV RP

Awatar użytkownika
Laura
Posty: 9030
Rejestracja: 08 lip 2015, 0:29

Re: [Rząd] o zmianie ustawy Kodeks wyborczy

Postautor: Laura » 23 mar 2017, 22:51

wstrzymuję się
Laura Novak
Wicepremier RP- Minister Skarbu i Energii.( 2026-2027 i 2028-2031)
Premier RP ( 2027)
Poseł na Sejm IV RP. I-VI kadencji
W latach 2020-2024 i od 2029 przewodnicząca SLD i ZL.
Przewodnicząca KP ZL w latach 2019-2026


Wróć do „Sejm IV RP III kadencji”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

cron