Expose Łukasza Wójtowicza

Marszałek: Jacek Żalek
Obradował w latach 2022-2026
Awatar użytkownika
Lukasz Wojtowicz
Posty: 2667
Rejestracja: 19 lis 2017, 23:06

Expose Łukasza Wójtowicza

Postautor: Lukasz Wojtowicz » 02 lut 2018, 23:26

Żalek:

Wasza Królewska Mość!
Szanowni Goście!
Wysoka Izbo!

Na podstawie art. 154 ust. 3 Konstytucji, przystępujemy do wysłuchania wystąpienia Prezesa Rady Ministrów pana Łukasza Wójtowicza, związanego z przedstawieniem programu pracy Rady Ministrów i wnioskiem o udzielenie wotum zaufania Radzie Ministrów.

Panie Premierze, proszę o zabranie głosu.
Były prezydent Sosnowca, Były premier RP, były członek Partii Liberalno-Konserwatywnej, prezes stowarzyszenia Ruch Konserwatywny.

Wg. Katarzyny Kajkowskiej jej lokaj.

Awatar użytkownika
Lukasz Wojtowicz
Posty: 2667
Rejestracja: 19 lis 2017, 23:06

Re: Expose Łukasza Wójtowicza

Postautor: Lukasz Wojtowicz » 02 lut 2018, 23:29

Wasza Królewska Mość/Wasza Królewska Wysokość!
Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!
Szanowni państwo!

Jestem zaszczycony tym, że stoję w tym miejscu i mogę państwu przedstawić program rządu na najbliższe 4 miesiące. Nie jest to zbyt długi czas, ale mam nadzieję, że podołam temu wyzwaniu. Będę jako premier, wraz z moim rządem, kontynuować reformy zapoczątkowane przez poprzedników - Marka Kohna i Weronikę Ryszkowską, jak i zrealizować pozostałe obietnice Partii Liberalno-Konserwatywnej i Prawa i Sprawiedliwości. Bardzo dużo od 2022 roku, czyli odkąd rządzimy, udało się zrobić, jednak my na tym nie poprzestajemy.

Wysoka Izbo!

Rząd Partii Liberalno-Konserwatywnej i Prawa i Sprawiedliwości na polu polityki międzynarodowej odniósł pasmo sukcesów, których nie będę wymieniał, bo doskonale je państwo znacie. Skupię się natomiast na przyszłości - zamierzamy kontynuować bliską współpracę z krajami Grupy Wyszehradzkiej, którą dzięki naszym staraniom udało się powiększyć o Austrię. Będziemy także starali się reaktywować współpracę z Republiką Federalną Niemiec i Republiką Francuską w ramach Trójkąta Weimarskiego oraz zintensyfikować kontakty zagraniczne i gospodarcze z krajami afrykańskimi i azjatyckimi. W celu zapewnienia skutecznej pomocy obywatelom RP za granicą rozszerzymy też sieć urzędów konsularnych - pierwszym z wielu był Konsulat Generalny RP w Houston.

Cenimy to wszystko, co przynosi nam przynależność do Unii Europejskiej. Dlatego będziemy dążyć do zwiększenia efektywności działania Unii. Do pełnego przestrzegania europejskiego prawa i tych zasad, które legły u podstaw procesu zjednoczenia Europy. Jesteśmy przekonani, że odchodzenie od nich szkodzi Unii Europejskiej jako całości i każdemu państwu należącemu do Unii oddzielnie. Niezależnie od jego obecnej sytuacji.

Szanowne panie posłanki i panowie posłowie!

Gabinet pod moim kierownictwem w kwestiach gospodarczych chce postawić na kontynuację. W tegorocznej ustawie budżetowej po raz pierwszy w historii Polski udało się osiągnąć nadwyżkę. Żadnym poprzednim rządom nie udało się tego dokonać, ale ja dzisiaj stoję przed państwem i mówię z całą mocą - zrobiliśmy to, daliśmy radę. Dodatkowo, mój rząd planuje rozmowy z inwestorami na temat budowy kopalń czy hut, mamy także plan odbudowy przemysłu stoczniowego tak, żeby można było ponownie budować w Polsce statki. Chcemy, by polskie rzeki stały się wielkimi drogami, po których będą płynąć pełne towarów barki zwodowane w rodzimych stoczniach.

Zamierzamy również utrzymywać unijny program budowy tanich mieszkań na wynajem, który wynegocjował śp. wicepremier Karol Malinowski. Będziemy także dążyli do regionalizacji płacy minimalnej. W niektórych państwach na świecie, takich ja USA, Kanada, Meksyk, Japonia czy Wietnam ustanowiono regionalnie zróżnicowane stawki minimalne. Wysokie minimalne wynagrodzenie ustalone na poziomie centralnym, najbardziej dotyka najbiedniejsze regiony, koszty zatrudnienia rosną, a pracownicy są wypychani do szarej strefy. Województwa, a nawet miasta są zdywersyfikowane pod względem kosztów utrzymania i charakteryzują się różną wysokością płacy średniej. Wprowadzenie niższej płacy minimalnej w słabiej rozwiniętych częściach Polski przyczyni się do tego, że firmy byłyby bardziej skłonne lokować swoje oddziały na obszarach, gdzie koszty pracy byłyby niższe. Konsekwencją takich działań będzie spadek bezrobocia, wzrost konsumpcji, a co za tym idzie wzrost gospodarczy i poziomu życia ludności. Niższe koszty działalności będą czynnikiem zachęcającym do lokalizacji biznesu, w regionach, gdzie infrastruktura techniczna nie spełnia oczekiwań potencjalnych inwestorów.

Wysoka Izbo!

Rząd również zamierza wprowadzić nową ustawę o ustroju Miasta Stołecznego Warszawy. Województwo warszawskie dzięki nowej ustawie zostanie województwem metropolitalnym z połączeniem urzędów prezydenta miasta stołecznego Warszawy z funkcją Marszałka województwa, a także Sejmiku województwa z Radą Warszawy. Ta zmiana jest potrzebna, przede wszystkim obniży koszty, a także poprawi zaufanie mieszkańców do instytucji.

Na koniec, chciałbym zwrócić się do Wysokiej Izby z wnioskiem o wotum zaufania. Dzisiaj proszę całą Wysoką Izbę, bez wyjątku, wszystkich Państwa o taką merytoryczną i zgodną współpracę. Nie dla nas. Nie dla naszych ambicji politycznych. Nie dla naszych karier, ale dla Polaków. Dzisiaj Polacy chcą współpracy i dialogu. Jestem pewny, że razem damy radę wyzwaniom, które stoją przed naszym krajem. Wiem, że zostało nam mało czasu do wyborów sejmowych. Ale ten czas chcielibyśmy wykorzystać jak najlepiej. Pamiętajmy Szanowne Panie Posłanki, Panowie Posłowie, że jesteśmy wszyscy jedną, wielką, biało-czerwoną drużyną.

Dziękuję.
Były prezydent Sosnowca, Były premier RP, były członek Partii Liberalno-Konserwatywnej, prezes stowarzyszenia Ruch Konserwatywny.

Wg. Katarzyny Kajkowskiej jej lokaj.

Awatar użytkownika
Lukasz Wojtowicz
Posty: 2667
Rejestracja: 19 lis 2017, 23:06

Re: Expose Łukasza Wójtowicza

Postautor: Lukasz Wojtowicz » 02 lut 2018, 23:30

Żalek:

Przechodzimy do debaty.

OG: 65H wystarczy ;)
Były prezydent Sosnowca, Były premier RP, były członek Partii Liberalno-Konserwatywnej, prezes stowarzyszenia Ruch Konserwatywny.

Wg. Katarzyny Kajkowskiej jej lokaj.

Awatar użytkownika
Szamir DeLeon
Posty: 3831
Rejestracja: 23 lip 2017, 20:37

Re: Expose Łukasza Wójtowicza

Postautor: Szamir DeLeon » 03 lut 2018, 18:55

Eugeniusz Czykwin:
Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!
Panie premierze!

Zacznę od tej deklaracji, od tego zaproszenia, o fladze biało-czerwonej, o drużynie, o zespole biało-czerwonym, że wszyscy jesteśmy jej uczestnikami. Wszyscy powinniśmy czuć się zespołem, chcemy być tym zespołem, wszyscy jesteśmy wybrani – koalicja, partia rządząca, opozycja. Dlatego mówię o tej drużynie biało-czerwonej, że obok flagi biało-czerwonej – wszyscy jesteśmy patriotami i chcemy być w tym zespole – jest flaga unijna. I o tym też musimy pamiętać. Jednak zaproszenie do współpracy przyjmujemy, dobre ustawy z całą pewnością będziemy popierać. Tylko, że naszym takim prawdziwym, jedynym koalicjantem pozostaje Rzeczpospolita Polska i jej obywatele.

Polityka zagraniczna to wielki obszar o którym można długo dyskutować, a pan podszedł do niej niezwykle powierzchownie. Stąd też chciałbym wiedzieć jakie działania uznaje rząd za priorytetowe w funkcjonowaniu Trójkąta Weimarskiego? Jakie nowe placówki dyplomatyczne oprócz konsulatu w Houston zamierza otworzyć MSZ? Wielokrotnie wskazywaliśmy na Norwegię, mamy tam tylko jeden konsulat. Mniejszość polska w Norwegii jest coraz liczniejsza.
Polski rząd wielokrotnie nie dopinał wszystkiego na ostatni guzik. Podczas wizyty w Sudanie zawarto porozumienie w sprawie zagospodarowania złóż złota. Nie wiemy kiedy umowa wejdzie w życie, jakie dokładnie prace będą wykonywane. Dostępna publicznie treść może budzić obawy, że złoto dopiero będzie w Sudanie poszukiwane. Zabrakło informacji gdzie znajduje się złoże. Czy została podpisana umowa o udzieleniu kredytu, jeśli tak to w jakiej kwocie i na jak długi okres. Proszę o szczegółowe informacje. Podobnie w przypadku Mozambiku, czy geolodzy dopiero rozpoczną prace, ile surowca można uzyskać na podstawie dotychczasowej wiedzy. Czy został udzielony kredyt, w jakiej kwocie. Czy zapadły ustalenia dotyczące harmonogramu prac?. Czy wobec jak ustanowienia Ambasady RP w Sudanie, nadal w Chartumie będzie siedziba Konsulatu Honorowego RP? Te pytania zadaliśmy jeszcze poprzedniemu rządowi, nie dostaliśmy odpowiedzi.

Była mowa o planie odbudowy przemysłu stoczniowego. Czy zamierzacie państwo na nowo stworzyć stocznię w Szczecinie? Jeśli tak, to jaki koszt inwestycji państwo przewidują i jakie statki będą państwo tam produkować? Czy będzie zerowa stawki VAT na produkcję, import, części i wyposażenie dla jak najszerszego katalogu jednostek pływających? Czy rząd ma zamiar rozszerzyć preferencje podatkowe dotyczyć na takie statki, jak np. holowniki i lodołamacze pełnomorskie. Czy przewidziano też zwiększenie katalogu nowych statków objętych zerową stawką VAT? Czy przewiduje się objęciem statusem specjalnej strefy ekonomicznej gruntów, na których prowadzona jest produkcja okrętowa i komplementarna?

Rada Ministrów planuje rozmowy z inwestorami na temat budowy kopalń czy hut. Gdzie konkretnie mają być ulokowane kopalnie i jakich surowców? Niezwykle łatwo jest obiecać rozmowy, bo mają państwo tylko cztery miesiące do wyborów, ale należy patrzeć na to wszystko długofalowo.

Chcieli państwo też przenieść na rzeki polski transport. Jak chcą państwo nie dopuścić do antropopresji, jak miało to miejsce nad niemieckim Renem? Jak chcą państwo znaleźć kompromis między funkcjonowaniem rzek jako dróg wodnych i jako ważnego biotopu? Jaka ma być ostateczna głębokość tranzytowa dla na przykład Odry? Czy planuje się powiązanie portów śródlądowych z transportem intermodalnym? Planuje się również połączenie restytucji transportu wodnego śródlądowego z racjonalną polityką wodną, która pozwoli na zmniejszenie ryzyka powodzi oraz zaspokojenie podaży wody w okresach suszy?

Mówił pan premier o unijnym programie budowy mieszkań. Dlaczego tylko unijny, a bez analogicznego projektu ze strony państwa? Czy to nie głównie na barkach Polski powinien stać obowiązek odbudowy tej dziedziny życia, którym zajmuje się państwo?

Było też dość sporo o regionalizacji płacy minimalnej. Zapominają państwo, że dysproporcja w płacach nie dotyczy jedynie województw, a przyjęcie tej regionalizacji dla gmin będzie zbyt trudne. Ponadto nikt nie wymyślił obiektywnej, zrozumiałej dla wszystkich i pozbawionej kontrowersji metody wyznaczania płacy minimalnej dla regionów. Nikt też nie wie jaki miałby być rząd wielkości różnic pomiędzy obszarami. Jeżeli miałyby to być niewielkie różnice, wówczas nie ma sensu naruszać obecnego ładu. Natomiast jeżeli miałyby to być duże różnice to mogą zaburzyć funkcjonowanie gospodarki kraju. Dużo wyższa płaca minimalna w potencjalnie bogatych regionach mogłaby doprowadzić do tego, że część pracodawców zaczęłaby zatrudniać na czarno w celu uniknięcia podatków. Nie ma żadnych empirycznych podstaw, aby sądzić, że regionalizacja płacy minimalnej pomoże najbiedniejszym. Należy raczej pomyśleć nad skróceniem tygodnia pracy, zwiększeniem tej płacy minimalnej, lepszą kontrolą przestrzegania prawa pracy czy ułatwieniem tworzenia układów branżowych związków zawodowych. Rynek pracy to system naczyń połączonych, na który wpływa nie tylko wysokość płac, ale też wiele innych czynników makroekonomicznych i regulacyjnych.
Dodatkowo jako przykład podał pan, chyba niefortunnie, między innymi Wietnam. Jeśli rząd Łukasza Wójtowicza chce mieć w Polsce drugi Wietnam, to będzie niezły Sajgon *wesołość na sali*.

Ostatnio w ramach wzmocnionej współpracy kilkanaście państw członkowskich rozpoczęło pracę nad powołaniem Urzędu Prokuratury Europejskiej, który ma zajmować się ściganiem między innymi nadużyć w wykorzystywaniu unijnych funduszy oraz transgranicznych oszustw związanych z podatkiem VAT. Prokuratorzy krajowi mają ograniczone możliwości zwalczania takich przestępstw- Prokuratura Europejska ma na celu ułatwienie postępowań w takich sprawach. Oszustwa podatkowe są coraz dotkliwszym dla polskiego budżetu problemem. Dlatego chciałabym wiedzieć czy rząd Polski ma zamiar dołączyć do prac nad Urzędem Prokuratury Europejskiej w ramach mechanizmu wzmocnionej współpracy? Jeśli nie, to dlaczego? Na te pytania też nie dostaliśmy odpowiedzi od poprzednich ministrów.

Chcielibyśmy też wiedzieć jakie ustawy złożycie w ciągu najbliższych czterech miesięcy? Dlaczego pominęliście tak istotne sektory jak edukacja, służba zdrowia w najważniejszym wystąpieniu premiera rządu? Skoro będzie minister od zdrowia to czym będzie się on zajmował, skoro nie przedstawiliście żadnego planu?

Exposé to ważne wystąpienie, do którego trzeba się dobrze przygotować. Niestety mam wrażenie, że pan premier w pośpiechu i chaosie, w jakim skądinąd często działacie, nie poznał wszystkich faktów i całej prawdy. To rzeczywiście chyba brak wiedzy spowodował, że w tym wystąpieniu pana premiera było wiele nieścisłości, półprawd czy wręcz w niektórych miejscach całkowicie rozmijało się ono z prawdą. Dlatego warto te półprawdy zdementować. Była mowa, że od 2022 roku udało się dużo zrobić. Jest to nieprawda, przez ostatnie lata nie zrobiliście niczego- obywatele to widzą, pokazali to w wyborach do Senatu. *oklaski z ław lewicy*
Była mowa o tym, że w polityce międzynarodowej rząd odniósł sporo sukcesów. Było też wiele braków, na które wielokrotnie wskazywaliśmy, pominięto między innymi jej wschodni wymiar. Była mowa o pełnym przestrzeganiu europejskiego prawa, a przecież nie tak dawno PL-K przedstawiła projekt jawnie niezgodny z prawem unijnym. Mówił pan premier o tym, że unijny program budowy mieszkań na wynajem wynegocjował świętej pamięci wicepremier Karol Malinowski. Nie tylko on uczestniczył w rozmowach, nie może pan zapominać o aktywności europosłów lewicy. Pomijają też państwo niepowodzenie w negocjowaniu programu Voltaire, co było największą porażką polskiej dyplomacji podczas funkcjonowania koalicji. Mówili państwo o nadwyżce budżetowej. Zapomnieliście, że dzięki lewicy macie tę nadwyżkę, bo przecież kto przedłużył vacatio legis dwóch nieodpowiedzialnych budżetowo zmian.

Jeżeli chcemy być skuteczni, musimy lepiej zarządzać. Potrzebujemy do tego sprawnego, lepiej zorganizowanego rządu. Dzisiaj wiemy, że taki aktywny, spójny rząd nie powstanie. Część koalicji będzie dążyła do jak najmniejszego wpływu państwa na gospodarkę, a jak widzimy pan premier Wójtowicz będzie chciał bardziej aktywizować Polskę w relacji państwo-gospodarka.
Dzisiaj nie potrzebujemy rządu uwikłanego w wewnętrzne spory. Dzisiaj potrzebujemy wspólnej, silnej ekipy gotowej do pracy. Ten rząd taki nie będzie, już teraz to wiem, bo widzę, że nie jesteście zdolni do pracy. Bardziej interesują was teraz pewnie wybory do Sejmu. Zastanawiacie się czy chcecie startować razem czy osobno. A nie tego potrzebujemy! Potrzebujemy działania, a kolejne cztery miesiące marazmu w tym nie pomogą.

Dziękuję

Awatar użytkownika
Krzysztof Hans
Posty: 1775
Rejestracja: 26 cze 2017, 20:49
Lokalizacja: Małopolska
Kontaktowanie:

Re: Expose Łukasza Wójtowicza

Postautor: Krzysztof Hans » 03 lut 2018, 19:00

Damian Bartyla (SCD) :
Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!
Panie premierze!

Jestem pod wrażeniem expose szanowny panie premierze. Mam nadzieje źe kierowany przez pana rząd będzie rozmawiał nie tylko z dużymi ale i tymi małymi jak SCD pomagając im odnaleźć się w tym politycznym świecie, przez co nie będą one pozostawione same sobie. Dziękuje.

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8237
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Expose Łukasza Wójtowicza

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 03 lut 2018, 19:24

Na mównicę wchodzi Maria Radziwiłł:
Obrazek
Wasza Królewska Wysokość,
Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,
Panie Premierze,

Zacznę od tego, że niedawne wybory do Senatu pokazały, że nie mają państwo mandatu społeczeństwa ani moralnego prawa do tworzenia tego rządu. Wyniki wyborów pokazały, że Polki i Polacy zdecydowanie chcą zmian. Także w szeregach koalicji tą potrzebę widać, w postaci nie tylko odejścia SS-K z rządu, ale także odchodzenia posłów. (oklaski) Jestem bardzo zawiedziona dzisiejszym expose, które miało być planem działania całej Rady Ministrów. Tymczasem pan premier wyszedł na mównicę, wygłosił kilka komunałów okraszonych ładnymi słówkami i zszedł, oczekując że większość rządowa szybko go przegłosuje. Niestety, nie ma na to naszej zgody. Wymagamy od pana premiera, aby przedstawił nam konkrety. Wiem, że do wyborów zostało mało czasu i to one teraz są waszym głównym wyznacznikiem, ale rząd powinien pracować cały czas, powinien mieć określone cele długoterminowe. Tego nie ma. (oklaski)

Zawiodłam się bardzo, bo partia rządząca nie zrealizowała wszystkich obietnic, które zostały złożone w expose premiera Kohna i premier Ryszkowskiej i dzisiaj one tutaj nie padły. Gdzie jest tak szumnie przez państwa obiecywany "bon edukacyjny"? Gdzie jest powszechna emerytura obywatelska, reforma szkolnictwa wyższego? Nie powiedział pan nic na temat infrastruktury, bezpieczeństwa. Mogłabym wymieniać bez końca. Dlatego pytam, po pierwsze, czy wycofujecie się państwo z tych obietnic i po drugie, dlaczego nie usłyszeliśmy więcej? (oklaski)

Nie będę odnosiła się do nowych ministrów, bo pan premier oczywiście ma prawo dobierać sobie współpracowników. Ale mam kilka pytań co do składu rządu. Czy nie obawia się pan, że tak częste zmiany na czele ministerstwa sprawiedliwości - niedawno obejmowała je Danuta Hryniewicz, teraz zastąpił ją Adam Tomczyński - mogą doprowadzić do chaosu w sądownictwie? W nowym rządzie powstało także kilka nowych ministerstw, wydzielono między innymi resorty - sportu, cyfryzacji, zdrowia, kultury. Dlaczego akurat te działy uznał pan za konieczne do wydzielenia i czy negatywnie ocenia pan podział ministerstw, który funkcjonował od niemal czterech lat pod rządami Partii Liberalno-Konserwatywnej? Dodatkowo, dlaczego równocześnie istnieją Ministerstwo Oświaty i Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego? (oklaski)

Wysoki Sejmie,

Przejdźmy teraz do konkretów - w zasobach polskich gmin nadal brakuje lokali, które zabezpieczyłyby potrzeby mieszkaniowe rodzin. Niestety dotyczy to również rodzin z małymi dziećmi, które nie mają swojego domu lub mieszkają w lokalach o bardzo złym stanie technicznym. Problem bezdomności w szczególny sposób dotyczy młodych ludzi opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze lub korzystających z innych formy pieczy zastępczej, którzy w kwestii mieszkaniowej pozostają bez opieki państwa. Mieszkanie diametralnie mogłoby zmienić ich życie i dać im tzw. dobry start. Moje pytania są następujące - czy rząd planuje zmiany w prawie, które pozwoliłyby na zwiększenie lub udoskonalenie systemu gospodarowania zasobami mieszkalnymi polskich gmin? Czy rząd planuje zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych młodych ludzi, którzy opuszczają placówki opiekuńczo-wychowawcze lub kończących korzystanie z innych formy pieczy zastępczej?

Z badań Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że ponad 20% uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w Polsce ma nadmierną masę ciała. Nadwaga i otyłość sprzyjają rozwojowi wielu niebezpiecznych, przewlekłych chorób i powodują wiele dolegliwości. Dlatego trzeba ratować najmłodsze pokolenie Polaków, któremu grozi wzrost zachorowań na różnego rodzaju choroby, m.in. cukrzycę czy choroby krążenia. W związku z powyższym chciałabym uzyskać odpowiedzi na następujące pytania: Jakie programy i rekomendacje przeciwdziałające nadwadze i otyłości wdrażane są w polskich szkołach? Jakie programy profilaktyczne w kwestii zdrowego żywienia prowadzi Ministerstwo Zdrowia? Czy Ministerstwo Zdrowia planuje we współpracy z Ministerstwem Oświaty i Kultury wprowadzić nowe inicjatywy, w tym przeznaczone dla rodziców, które będą oddalały od dzieci problem otyłości i nadwagi?

W ciągu ostatnich kilku lat rynek bitcoina, wirtualnej waluty, został zwielokrotniony. Obrót tą walutą odbywa się poza oficjalnym rynkiem finansowym. Po zróżnicowanym podejściu europejskich państw widać jak różna jest ocena zalet i niebezpieczeństw związanych z tym rynkiem. Czy Ministerstwo Finansów planuje w najbliższym czasie wprowadzenie regulacji dla rynku kryptowalut? Czy dopuszczają państwo możliwość dowolnego wprowadzania płatności bitcoinami za towar lub usługę przez poszczególne przedsiębiorstwa, choćby małe i średnie? Czy nie obawiają się państwo, że rynek bitcoina bez państwowych regulacji może w znacznym stopniu zostać zdominowany przez transakcje przestępcze?

Dosłownie kilka słów powiedział pan o odbudowie kontaktów z Francją i Niemcami w ramach Trójkąta Weimarskiego - co zamierzają państwo zrobić w celu odbudowy dobrych stosunków między Polską a tymi krajami? Czy polska dyplomacja pod kierownictwem pana Berkowicza powróci do wykorzystywania Trójkąta Weimarskiego jako instytucji dającej Polsce możliwość współdecydowania z Niemcami i Francją o przyszłości Unii Europejskiej?

Panie premierze, wy nie chcecie rozmawiać, nie chcecie dyskutować, słuchać argumentów. Nie zdziwię się, jeśli pan z tej sali, wraz ze swoimi ministrami po prostu wyjdzie na czas debaty i wróci na głosowanie. To nie byłby pierwszy raz, bo podobnie robili już premier Kohn, czy premier Ryszkowska w Senacie. (oklaski) Mam jednak nadzieję, że poświęci nam pan chociaż trochę swojego cennego czasu i zdecyduje się odpowiedzieć na pytania, albo chociaż podjąć próbę.

Dziękuję.
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Lukasz Wojtowicz
Posty: 2667
Rejestracja: 19 lis 2017, 23:06

Re: Expose Łukasza Wójtowicza

Postautor: Lukasz Wojtowicz » 03 lut 2018, 22:28

OG: Poczekacie do jutra do odpowiedzi? Bo zanim odpisze na wasze pytania, to minie północ xD
Były prezydent Sosnowca, Były premier RP, były członek Partii Liberalno-Konserwatywnej, prezes stowarzyszenia Ruch Konserwatywny.

Wg. Katarzyny Kajkowskiej jej lokaj.

Awatar użytkownika
Szamir DeLeon
Posty: 3831
Rejestracja: 23 lip 2017, 20:37

Re: Expose Łukasza Wójtowicza

Postautor: Szamir DeLeon » 03 lut 2018, 22:29

og; Nie uciekniemy :lol: Mieliśmy ponad 2 i pół dnia na debatę- zostało jeszcze 1,5 ;)

Awatar użytkownika
Lukasz Wojtowicz
Posty: 2667
Rejestracja: 19 lis 2017, 23:06

Re: Expose Łukasza Wójtowicza

Postautor: Lukasz Wojtowicz » 03 lut 2018, 22:41

OG: To się wydłuży, bo i tak pewnie co najmniej 4, może 5 godzin będę odpowiadał na pytania ;)
Były prezydent Sosnowca, Były premier RP, były członek Partii Liberalno-Konserwatywnej, prezes stowarzyszenia Ruch Konserwatywny.

Wg. Katarzyny Kajkowskiej jej lokaj.

Awatar użytkownika
Lukasz Wojtowicz
Posty: 2667
Rejestracja: 19 lis 2017, 23:06

Re: Expose Łukasza Wójtowicza

Postautor: Lukasz Wojtowicz » 04 lut 2018, 14:00

Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!
Panie pośle Czykwin.

W kwestii Trójkąta Weimarskiego, to zamierzamy poszerzyć współpracę w kwestii m.in. kulturalnych.
W kwestii konsulatów, to w Norwegii będzie on w Bergen. Resztę lokalizacji podamy natomiast po nowym roku.
Co do wydobywania złota, to umowa wejdzie w życie w 2027 roku, wydobywanie złota będzie w południowej części Sudanu. Umowa zostanie sfinansowana również ze spółek Skarbu Państwa. W kwestii Mozambiku, to sytuacja jest analogiczna, tyle że umowa wejdzie w życie w roku 2028.
W Chartumie zmierzamy utrzymać konsulat honorowy, chcąc państwa uspokoić.

Panie pośle, w kwestii odbudowy przemysłu stoczniowego, to zamierzamy odtworzyć stocznie w Szczecinie i Gdańsku. Koszty inwestycji to będą ok. 6-7 mld złotych.
Stawka VAT akurat nie będzie zerowa, ale na poziomie 4% na produkcję, import, części i wyposażenie. W kwestii poszerzenia preferencji podatkowych, to nie wykluczamy tej kwestii. W kwestii zerowego podatku na nowe statki to również planujemy stawkę na poziomie 3%. Co do utworzenia strefy ekonomicznej, to jak najbardziej mamy takie plany.
W kwestii kopalń, to mamy już wstępne lokalizacje kopalń. Na granicy województw podkarpackiego i lubelskiego zamierzamy ulokować kopalnię węgla kamiennego, a w okolicach Wałbrzycha kopalnię miedzi.
W kwestii pytania o pogłębienie rzek, to już jest taki plan, żeby pogłębić rzekę o ok. 50 m i tak, żeby unormować poziom rzek.

W kwestii programu mieszkaniowego, to jako mój obecny rząd nie planujemy, ale w przyszłości tego nie wykluczam.
Płacę minimalną wedle naszego planu będą ustalać sejmiki wojewódzkie, nie widzę również obaw, że miałoby dojść do sytuacji, że pracodawcy będą przyjmować na "czarno". Może przykład Wietnamu wygląda na dość humorystyczny, ale w rzeczywistości obowiązuje w Wietnamie płaca minimalna w skali regionów.

W kwestii Prokuratury Europejskiej koalicja rządząca nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji co do wstąpienia do niej i decyzję podejmie rząd w ciągu kilku najbliższych tygodni.

W kwestii projektów ustaw, to mamy już plany zgłoszenia ustaw, ale na razie nie będę ujawniać jakie, bowiem w rządzie trwają jeszcze prace i stopniowo będziemy je ujawniać. Należy również pamiętać, że resort zdrowia to nowy resort, więc w tej chwili jest pisany program dla tego ministerstwa.

Panie pośle, a dlaczego nic nie zrealizowaliśmy? Zrealizowaliśmy ustawę o PUS, Wojska Obrony Terytorialnej, ustawę o Autonomii, Kodeks Wyborczy, czy ustawy obniżające podatki, więc czy dla pana to nic? Warto odnotować, że nie wszystko wymieniłem. Nie jesteśmy idealni, jak każdy z nas, dlatego też mimo wysokiej pozycji Polski na arenie międzynarodowej zamierzamy ją poprawiać.
W kwestii prawa Europejskiego, to chcemy go przestrzegać, ale nie jest ono idealne, co trzeba o tym pamiętać, bowiem nasze rozwiązanie ustawowe jest słuszne, dlatego też rząd Weroniki Ryszkowskiej poczynił działania, żeby zmienić to prawo, co mój rząd zamierza kontynuować.

W kwestii Europejskiego programu mieszkaniowego, to oczywiście prawda, choć trzeba pamiętać, że to przede wszystkim Polski sukces.

Gwarantuję państwu, że ten rząd będzie spójny, oraz przede wszystkim postawimy na współpracę z opozycją.


Panie pośle Bartyla.
Dziękujemy za pozytywną opinię, zamierzamy współpracować z każdą partią, czy to są Postępowi Demokraci, czy pańska partia.


Pani poseł Radziwiłł.

Nie wymieniłem akurat tych reform, bowiem tak jak mówiłem zamierzam zrealizować program rządów Marka Kohna i Weroniki Ryszkowskiej, więc rząd nie zamierza rezygnować z tych reform.

Pani poseł, ze względu na zmianę ministra Sprawiedliwości nie dojdzie do chaosu w sądownictwie, to mogę zapewnić.
W kwestii nowych ministerstw, to chodzi o lepszą koordynację pracy ministerstw. Dlatego też odpowiadając na ew. Pytania minister skarbu, to dotychczasowy minister spraw skarbowych.
W kwestii ministra oświaty i kultury, to takie ministerstwo już nie istnieje. Jest ministerstwo edukacji narodowej i ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. Prawdopodobnie na stronie KPRM wkradł się błąd i obecne ministerstwo Edukacji Narodowej ma błędną nazwę.*


W kwestii pani pytania o mieszkalnictwo, to naprawiamy błędy, które zostały zaniedbane m.in. przez rządy pani partii i jej poprzedniczki, Platformy Obywatelskiej, gdzie temat mieszkań na wynajem był martwy.
Chcemy poprawić tą sytuację, korzystając z programu unijnego budowy tanich mieszkań.

W kwestii otyłości u dzieci, to rzeczywiście jest to problem, dlatego też rząd chce walczyć z tym. Pani minister Danuta Jędrzejczak zamierza zarekomendować szkołom, żeby do jadłodalni szkolnych zakupiono sokowirówki tak, żeby dzieci mogli wypić za stosunkowo niewielką cenę naturalne soki.
Również rząd zamierza zachęcać do jadania zdrowej żywności.

W kwestii Bitcoina, to rząd zamierza uregulować tą kwestię i naszym zdaniem każdy będzie mógł korzystać z tego środka płatności o ile go stać.

Tak jak odpowiedziałem panu posłowi Czykwinowi zamierzamy szerzej współpracować w kwestiach kulturalnych, nieco większa współpraca będzie też w innych kwestiach.

Pani poseł, ja jestem otwarty na dyskuję, dlatego tu jestem. Jeżeli mają państwo pytania, wątpliwości, to chętnie na nie odpowiem.

Dziękuję.
Były prezydent Sosnowca, Były premier RP, były członek Partii Liberalno-Konserwatywnej, prezes stowarzyszenia Ruch Konserwatywny.

Wg. Katarzyny Kajkowskiej jej lokaj.


Wróć do „Sejm IV RP III kadencji”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron