Expose Łukasza Wójtowicza

Marszałek: Jacek Żalek
Obradował w latach 2022-2026
Awatar użytkownika
Szamir DeLeon
Posty: 3831
Rejestracja: 23 lip 2017, 20:37

Re: Expose Łukasza Wójtowicza

Postautor: Szamir DeLeon » 04 lut 2018, 21:05

Eugeniusz Czykwin:

Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!
Panie Premierze!

Jeśli ta współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego ma zostać zintensyfikowania głównie na poziomie kulturalnym to nie będzie wiele z tym pracy.
Informacje, które pan przed chwilą przedstawił dotyczące prac wydobywczych w Afryce są wewnętrznie sprzeczne i niezgodne z tym co mogliśmy usłyszeć w mediach. Trzy miesiące temu była mowa, że dopiero podpisano porozumienie, jak można sądzić dopiero niedługo geolodzy rozpoczną pracę. Więc jak za za dwa i pół roku ma zostać rozpoczęte wydobycie? To niemożliwe.

Szacunki dotyczące otwarcia stoczni w Szczecinie i Gdańsku są mocno zawyżone. Jak wydamy cztery, pięć miliardów na te dwie stocznie w ciągu najbliższych lat to będzie to bardzo dużo. 4%-owa czy jak później pan premier mówił 3%-owa stawka VAT będzie niezgodna z prawem unijnym, słynną już dyrektywą VAT.

Jakie potencjalne lokalizacje na granicy tych dwóch województw są rozważane? Jacy będą to inwestorzy?

Mówił pan, że chce pogłębić rzekę o około 50 metrów. Nie powiedział pan gdzie, na jakim odcinku, ale już sama wartość: 50 metrów pozwala wyrażać zaniepokojenie, że nie wie pan o czym mówi. Wisła lokalnie ma do 15 metrów głębokości, średnio jest to od dwóch do 7 metrów, w zależności od stanu wód. Pogłębienie rzeki do 50 metrów będzie po pierwsze niemożliwe, a po drugie niezwykle szkodliwe dla polskiej fauny i flory. Ta deklaracja pokazuje, że państwo nie wiedzą jak odtworzyć transport rzeczny. Tu nie chodzi o pogłębianie rzeki, a o ustalenie i stworzenie warunków dla rozsądnej głębokości tranzytowej. Też hasło: unormować poziom rzek brzmi jak pusty slogan.

Propozycja regionalizacji płacy minimalnej jest fatalna. Oddanie Sejmikom obowiązku ustalenia płacy minimalnej jeszcze gorsza. Po pierwsze Sejmiki Wojewódzkie nie mają odpowiedniego zaplecza, odpowiednich ekspertów. Może doprowadzić to też do niezdrowej konkurencji- sejmiki będą albo walczyły o najniższą płacę minimalną, aby bezrobocie było niższe i, żeby zachęcać inwestorów, albo o najwyższą płacę minimalną, aby więcej osób miało zapewniony podstawowy byt. Nigdzie, gdzie jest płaca minimalna zdywersyfikowana na regiony nie oddaje się tego obowiązku samorządom.

O Prokuraturze Europejskiej mówimy już od kilku tygodni, a jeśli sam premier nie ma pojęcia czy warto wstąpić do tej metody współpracy, to mam bardzo szerokie wątpliwości dotyczące decyzyjności pana premiera.

Czym jest PUS? Chodzi panu o Prawo ustroju sądów powszechnych? Gdyby nie lewica, byłoby to marnej jakości prawo. Tak samo byłoby z Obroną Terytorialną, którą trzeba będzie czym prędzej zreformować. 14 dni szkolenia to naprawdę mało. Ustawa o autonomii? Brawo, niebywały sukces- do dzisiaj są problemy w tej sprawie, nie ma statusu autonomicznego. Kodeks wyborczy? Kodeks Wyborczy- uchwalony w złym trybie, kilka dni później i wszyscy sędziowie Trybunału zakwestionowaliby jego konstytucyjność. Obniżka podatków była w waszym wykonaniu niezwykle marna, często sprzeczna z zasadami parlamentaryzmu i jakimikolwiek zasadami europejskiej. Minister Nowak mówił o tysiącu ustaw niszczących polską przedsiębiorczość. Nie podzielam tego zdania, ale usunęliście z rzekomego tysiąca- dwie, góra cztery. Ponadto przez ostatni rok nie zrobiliście niczego. Naprawdę- nic, zero, pusto na waszych stronach, w telewizji, w Sejmie, Senacie.

Mówił pan, że prawo europejskie nie jest idealne. Polskie też nie jest, ale to nie powód, żeby działać niezgodnie z nim. A ostatnio PL-K przedstawiła niezgodną z dyrektywą europejską ustawę. Tak wygląda wasze przestrzeganie prawa europejskiego?

Była też mowa o uregulowaniu bitcoina. Dodam, że bardzo się cieszę, że po tym jak nasz Gabinet Cieni mówił o konieczności uregulowania kryptowalut, Postępowi Demokraci również widzą problem w tym narzędziu. Jednak dziwi mnie brak kompetencji w tej kwestii pana premiera. Pan jest młody, w miarę obyty z technologią i nie wie pan, że nie da się zablokować w demokratyczny sposób tej kryptowaluty? Waluta kryptograficzna to nie jest środek płatności, jego cena jest zbyt niestała, aby mogły być powszechnie używane i akceptowane. Też nie powiedział pan w jaki sposób ma wyglądać ta regulacja- czy będzie podatek? Czy będzie w tej kwestii współpraca międzynarodowa?

Już teraz widzimy, że ten rząd będzie spójny jak pańskie expose. Będzie wiele akordów i ani jednego wspólnego głosu.

Dziękuję

Awatar użytkownika
Lukasz Wojtowicz
Posty: 2667
Rejestracja: 19 lis 2017, 23:06

Re: Expose Łukasza Wójtowicza

Postautor: Lukasz Wojtowicz » 04 lut 2018, 21:48

Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!

Panie pośle, dlatego też będziemy dążyć do zmiany prawa Europejskiego, o czym mówiłem już wcześniej.

W kwestii lokalizacji kopalni węgla, to plan jest taki, żeby była w Józefowie. W kwestii inwestora, to tutaj prowadzimy negocjacje, ale dopóki nie dojdzie do finalizacji na tą chwilę nie mogę nic ujawnić na ten temat.

W kwestii rzek, to przepraszam za pomyłę, ale chodziło mi o 10 m.

OG: Omsnęła mi się klawiatura, a odpisywałem wam 4 godziny, także nie było czasu tego skorygować, więc wybaczcie.

W kwestii płacy minimalnej, to nie martwiłbym się o to, że jakoby płaca minimalna miałaby być wprowadzona nierozsądnie, bowiem w Sejmikach są już dość doświadczeni ludzie i rozsądni, więc nie widzę takich obaw.

Panie pośle, w kwestii Prokuratury Europejskiej nie podjęliśmy ostatecznej decyzji, bowiem są wątpliwości co do samej instytucji, ma piękne plany i absolutnie je popieramy, ale mamy wątpliwości co do skuteczności instutucji prokuratury.

Panie pośle, w kwestii ustaw zrealizowanych przez rząd, to rzeczywiście, ale nikt nie jest idealny, jako koalicja zrealizowaliśmy wiele rzeczy, gdybyśmy nic nie robili, jak pan sugeruje, to ja bym przed państwem nie przemawiał, a premierem dziś byłby Szamir deLeon. (Brawa z ław rządowych) Ustawa o kodeksie wyborczym została przeprowadzona we właściwym trybie, zarówno w wersji z likwidacją progu wyborczego, jak i zmianą w podziale terytorialnym, więc nie rozumiem teraz ataku, bowiem oglądając obrady Sejmu pamiętam, że był pan w Sejmie. (Brawa z ław rządowych)

Panie pośle, ale my nie łamiemy żadnych traktatów, czy konstytucji, bo gdyby tak było, to dziś byłaby dyskusja na temat sankcji dla Polski, a dziś dzięki Bogu tego tematu nie ma i tak jak mówiłem chcemy działać zgodnie z prawem.

W kwestii Bitcoina, chcemy uregulować go w zgodzie z wolnym rynkiem. Jeżeli pan chce korzystać z Bitcoina, jako środka płatniczego, to ma pan do tego pełne prawo, a jak nie, to nie i tak, jako rząd konserwatywno-liberalny zamierzamy działać.

Dziękuję.
Były prezydent Sosnowca, Były premier RP, były członek Partii Liberalno-Konserwatywnej, prezes stowarzyszenia Ruch Konserwatywny.

Wg. Katarzyny Kajkowskiej jej lokaj.

Awatar użytkownika
Szamir DeLeon
Posty: 3831
Rejestracja: 23 lip 2017, 20:37

Re: Expose Łukasza Wójtowicza

Postautor: Szamir DeLeon » 04 lut 2018, 22:28

Eugeniusz Czykwin:

Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!
Panie Premierze!

Co 10 metrów? 10 metrów głębokości? Gdzie? Czy 10 metrów ma wynosić głębokość tranzytowa?

Były wielkie słowa, że w sejmikach są ludzie doświadczeni, rozsądni. Ale wciąż nie mają odpowiednich danych, odpowiedniego zaplecza, często nie mają odpowiednich danych makroekonomicznych. Takie rozwiązanie będzie paraliżem ekonomicznym.

To kiedy macie zamiar podjąć ostateczną decyzję? Jakie jest pańskie stanowisko? Zapoznał się z dokumentacją? Im dłużej czekamy, tym gorzej- Europa na nas nie poczeka.

Przemawia pan dlatego, że prawie cztery lata temu akurat ta partia, a nie inna wygrała wybory. Ostatnie przegraliście, drepczecie po dnie. Naprawdę, proszę chwycić prawdę za gardło i spojrzeć jej w oczy. Nie zrobiliście niczego przez ostatnie dwa, półtorej roku. To, że w PLK są osoby, które kurczowo trzymają się władzy i nigdy nie pozwoliliby na przyspieszone wybory to wiemy. Ale, że nie widzi pan braku prac poprzedniego rządu to naprawdę jest dosyć śmieszne. Ma pan dość specyficzne poczucie humoru.

Gdyby ustawa- Kodeks wyborczy, nie o Kodeksie wyborczym, wiedziałby to, gdyby pan oglądał obrady Sejmu, była wdrożona we właściwym trybie to nie zgłosilibyśmy jej do Trybunału, a część sędziów nie wyraziła zdania przeciwnego.

Nie macie dzisiaj Komisji Europejskiej, sankcji, bo lewicy udało się powstrzymać antyeuropejskie szarże, na przykład łamanie dyrektyw, ze strony waszych posłów. *oklaski z ław lewicy*

Były też wielkie słowa o regulacji bitcoina w zgodzie z wolnym rynkiem. Nie wiem, gdzie pan znalazł definicję wolnego rynku, ale tam nie ma słowa o regulacjach. Uregulować w zgodzie z wolnym rynkiem to znaczy zostawić w spokoju, niech ludzie sami tracą oszczędności przez tę bańkę finansową? Musimy zawsze bronić swoich strategicznych interesów, a naszym strategicznym interesem są Polki i Polacy. *oklaski z ław lewicy* Nie możemy dopuścić, aby powtórzyła się sytuacja z XVII-wiecznej Holandii, gdzie to ludzie za cebulkę tulipanów byli gotowi oddać cały swój majątek, a gdy nadeszło załamanie rynku wielu zostało z niczym.

Dziękuję

Awatar użytkownika
Krzysztof Hans
Posty: 1775
Rejestracja: 26 cze 2017, 20:49
Lokalizacja: Małopolska
Kontaktowanie:

Re: Expose Łukasza Wójtowicza

Postautor: Krzysztof Hans » 04 lut 2018, 23:23

Damian Bartyla (SCD) :
Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!
Panie Premierze!

Pan Premier mówił o przed chwilą o współpracy z mniejszymi partiami ale coś wątpie że do tego dojdzie. Moja partia SCD ma postulaty jak na przykład reforma mediów publicznych (zrobiliśmy nawet zaadresowaną do Rady Ministrów uchwałę) oraz pakiet okołp dwunastu projektów dotyczących spraw medialnych, kulturalnych, społecznych czy ekologicznych, chcemy też specjalnie dla społeczeństwa poprawić podział administracyjny dodając 2 nowe województwa, 2 nowe aglomeracje i kilka miast wydzielonych. Co zatem są państwo skłonni poprzeć z naszych postulatów zawartych w przedstawionych przez nas projektacj ustaw, jak ta współpraca miałaby wyglądać, wreszcie jak rząd zamierza pomóc małym partiom politycznym? Może wreszcie pora przyszła pora dać inicjatywę ustawodawczą każdej partii parlamentarnej a nie tylko tym mającym 10+ posłów czy senatorów.
Inna sprawa jest taka że po zmianie ustroju kilka spraw się niestety popsuło i tak:
- Po pierwsze nie ma funkcji Kanclerza którego to wybieraliby ludzie w wyborach jak kiedyś Prezydenta. Rozumiem jest pana funkcja ale powstała ona z wyboru partii a nie obywateli. Po drugie w Senacie zrobił się istny syf. Tak naprawdę pożyteczni są tam tylko ludzie z nadania wyborców - reszta z nadania Sejmików i Kościołów to zwyczajne pasożyty. A właśnie - co robią hierarchowie kościelni w Senacie? Gdzie jest rozdział kościoła od państwa? To że Ojciec Rydzyk wpływa swoimi mediami na sytuacje w kraju nie znaczy że księża mają robić to samo w Senacie? Jak zatem Pan Premier zapatruje się na sprawy ustrojowe? Jeżeli Pan Premier zdecyduje się coś z tym zrobić to ma pan w SCD i jej wyborcach sprzymierzeńców, jeżeli nie będziemy musieli konkurować. SCD to partia lubiąca stawiać pewne sprawy jasno i stanowczo a w Sejmie będzie kontynuować kurs obrany na wyborach do Senatu. Dlatego liczymy że współpraca na linii SCD - Rząd będzie realna a nie tylko wyborczą kiełbasą od której to my i nasi wyborcy mieliby się zadławić na śmierć. Dziękuje.

Awatar użytkownika
Lukasz Wojtowicz
Posty: 2667
Rejestracja: 19 lis 2017, 23:06

Re: Expose Łukasza Wójtowicza

Postautor: Lukasz Wojtowicz » 04 lut 2018, 23:28

Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!

Panie pośle, w kwestii Prokuratury Europejskiej tak jak mówiłem idea jest dobra, ale nie jesteśmy pewni, czy urząd będzie wyglądał tak, jak na papierze, także w tej chwili nie podjęliśmy wiążącej decyzji i proszę o cierpliwość, jeżeli podejmiemy decyzję, to poinformujemy Polaków.

Panie pośle, wygraliśmy, bowiem wyborcy dali nam kredyt zaufania na 4 lata, nie były to idealne 4 lata, ale wyciągamy jako rząd i koalicja wnioski.

Panie pośle, chyba nie zdaje pan sobie sprawy, że ja mówię o tej ustawie (Wójtowicz podaje treść ustawy viewtopic.php?f=170&t=213&start=80#p31000 ). Co do ustawy o likwidacji progu wyborczego, to ustawa była konstytucyjna i dziwi mnie to, że pan poseł ciągnie temat, który Polakom jest niepotrzebny. Rząd, chcę to powtórzyć jeszcze raz, chce działać w poszanowaniu prawa i jak widzimy wadliwość prawa, to wyraźnie o tym mówimy i walczymy o zmianę takiego prawa.

Panie pośle, a gdzie pan widzi naszą antyEuropejskość? Szanuję pana, ale ja tu jednak widzę insynuację. Jesteśmy partią proEuropejską, ale nie chcemy zasady "Żeby było, jak było", bowiem to nie jest nasza domena, jak i nasi wyborcy nie chcą. Jeżeli pańska koalicja tego chce, to to już nie mój problem, ale obiecaliśmy Polakom reformy i tego będziemy się trzymać.

Panie pośle, tak działa wolny rynek, mogę odradzać jako premier inwestycje w Bitcoina, lecz uważamy jako koalicja, że jeżeli ktoś chce zaryzykować i w niego zainwestować, to dlaczego my to utrudniać? Nie chcemy Polakom utrudniać czegoś, co może, ale nie musi być ryzykowne, bo na upartego musielibyśmy zakazać inwestycji na Giełdzie, co potencjalnie też jest ryzykowne, bowiem Polacy muszą sobie zdawać sprawę, że inwestycje czy to w realne waluty, czy wirtualne jest ryzykowne.

Dziękuję.
Były prezydent Sosnowca, Były premier RP, były członek Partii Liberalno-Konserwatywnej, prezes stowarzyszenia Ruch Konserwatywny.

Wg. Katarzyny Kajkowskiej jej lokaj.

Awatar użytkownika
Szamir DeLeon
Posty: 3831
Rejestracja: 23 lip 2017, 20:37

Re: Expose Łukasza Wójtowicza

Postautor: Szamir DeLeon » 04 lut 2018, 23:49

Eugeniusz Czykwin:

Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!
Panie Premierze!

Niebywały sukces panie premierze. Dwie ustawy na jedną były konstytucyjne. Skoro uważa pan, że konstytucyjność ustaw nie jest ważna to proszę bardzo odpowiedzieć na pytanie o pytania o transport rzeczny. Bo powiedział pan 10 metrów głębokości, nie wiadomo gdzie, nie wiadomo co. Dlatego zapytam jeszcze raz; 10 metrów ma wynosić głębokość tranzytowa? Na jakich rzekach? Liczę, że na resztę pytań dotyczących gospodarki wodnej dostaniemy odpowiedź pisemnie.

Skoro nie chcecie, żeby było jak było, to dlaczego na arenie międzynarodowej nie prezentujecie żadnych konkretnych pomysłów. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pozyskiwano środki na zwiększenie konkurencyjności portów w regionie Morza Bałtyckiego- brak reakcji rządu. Zaostrzono środki w walce z nowotworami pochodzenia zawodowego- rząd nie zrobił niczego. Prokuratura Europejska- rząd jakby dopiero się budził, że trzeba podjąć decyzję.

Mówił pan, że obiecaliście reformy. Rzeczywiście obiecaliście, ale przez ostatnie miesiące czy nawet lata nie zrobiliście niczego, ani na arenie międzynarodowej, ani w Polsce. Polacy widzą wasze lenistwo, dlatego w wyborach do Senatu pokazali swoje niezadowolenie.

Inwestycje na giełdzie są opodatkowane, kryptowaluty- nie. Część Polek i Polaków chce być w zgodzie z państwem i zapłacić podatek od kryptowalut, jednak nie ma do tego przepisów. Takie waluty mogą być też wykorzystywane do finansowania działalności przestępczej, terrorystycznej. Dlatego, moje pytanie jest zasadne bez względu na pańskie ideologiczne konstrukty, czy będzie regulacja walut kryptograficznych czy nie? Otrzymaliśmy dzisiaj od tej samej osoby dwie niezgodne ze sobą deklaracje. Więc jak w końcu będzie?

Dziękuję

Awatar użytkownika
Lukasz Wojtowicz
Posty: 2667
Rejestracja: 19 lis 2017, 23:06

Re: Expose Łukasza Wójtowicza

Postautor: Lukasz Wojtowicz » 05 lut 2018, 11:10

Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!

Panie pośle, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa jest zgodna z konstytucją, więc twierdzenie, że nie jest, podważa moim zdaniem trójpodział władzy.

A kto powiedział panie pośle, że nie prezentujemy? Jak najbardziej prezentujemy, przykłady już prezentowaliśmy.

Panie pośle Bartyla, te pytania, to raczej nie do mnie z całym szacunkiem, bowiem kwestie ustrojowe nie są domeną rządu, co jest zapisane w konstytucji, a kwestie ustawodawcze, to raczej też, bowiem nie jestem posłem.
Dziękuję.
Były prezydent Sosnowca, Były premier RP, były członek Partii Liberalno-Konserwatywnej, prezes stowarzyszenia Ruch Konserwatywny.

Wg. Katarzyny Kajkowskiej jej lokaj.

Awatar użytkownika
Lukasz Wojtowicz
Posty: 2667
Rejestracja: 19 lis 2017, 23:06

Re: Expose Łukasza Wójtowicza

Postautor: Lukasz Wojtowicz » 05 lut 2018, 16:36

Żalek:
Przechodzimy do głosowania. Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wotum zaufania dla rządu Lukasza Wójtowicza proszę podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto się wstrymał?
Dziękuję.

OG: 48H
Były prezydent Sosnowca, Były premier RP, były członek Partii Liberalno-Konserwatywnej, prezes stowarzyszenia Ruch Konserwatywny.

Wg. Katarzyny Kajkowskiej jej lokaj.

Awatar użytkownika
Lukasz Wojtowicz
Posty: 2667
Rejestracja: 19 lis 2017, 23:06

Re: Expose Łukasza Wójtowicza

Postautor: Lukasz Wojtowicz » 05 lut 2018, 16:36

Za
Były prezydent Sosnowca, Były premier RP, były członek Partii Liberalno-Konserwatywnej, prezes stowarzyszenia Ruch Konserwatywny.

Wg. Katarzyny Kajkowskiej jej lokaj.

Awatar użytkownika
Szamir DeLeon
Posty: 3831
Rejestracja: 23 lip 2017, 20:37

Re: Expose Łukasza Wójtowicza

Postautor: Szamir DeLeon » 05 lut 2018, 16:43

Przeciw

og; już w Senacie napiszę co chciałem napisać :lol:


Wróć do „Sejm IV RP III kadencji”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron