[OIU] o zakazie propagowania ustroju komunizmu, nazizmu, lub innego ustroju totalitarnego

Marszałek: Jacek Żalek
Obradował w latach 2022-2026
Awatar użytkownika
Lukasz Wojtowicz
Posty: 2667
Rejestracja: 19 lis 2017, 23:06

[OIU] o zakazie propagowania ustroju komunizmu, nazizmu, lub innego ustroju totalitarnego

Postautor: Lukasz Wojtowicz » 04 lut 2018, 15:50

Żalek:
Przechodzimy do debaty o Obywatelskiej ustawie o zakazie propagowania ustroju komunizmu, nazizmu, lub innego ustroju totalitarnego.

Aleksandra Satorka (Moja Polska) :
Przedstawiam państwu pod obrady całkiem ciekawy projekt autorstwa SCD i stowarzyszenia Moja Polska który to ma na celu przybliżyć nas ku zachodowi poprzez zlikwidowanie pozostałości po komunizmie jakie są wokół nas:
Ustawa Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia...o zakazie propagowania komunizmu, nazizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki
Rozdział 1
Zakaz propagowania komunizmu, nazizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej
Art. 1.
1. Nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm, nazizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.
2. Za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989.
3. Za propagujące nazizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1920–1945, zwłaszcza na ziemiach wschodnich i zachodnich Rzeczypospolitej Polskiej.
4. Za jednostki organizacyjne uważa się w szczególności szkoły i ich zespoły, przedszkola, szpitale, placówki opiekuńczo-wychowawcze, instytucje kultury oraz instytucje społeczne.
Art. 2.
1. Stwierdzenie przez wojewodę nieważności uchwały nadającej nazwę jednostce organizacyjnej, jednostce pomocniczej gminy, budowli, obiektowi lub urządzeniu użyteczności publicznej, w zakresie w jakim nadaje nazwę niezgodną z art. 1, wymaga opinii Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu potwierdzającej tę niezgodność oraz samorządów i mieszkańców których ta decyzja dotyczy.
2. Opinia, o której mowa w ust. 1, jest przedstawiana w terminie czterech, a w sprawie szczególnie skomplikowanej – nie później niż w terminie 6 miesięcy, od dnia doręczenia żądania wojewody. Oczekiwanie na opinię wstrzymuje bieg terminu na stwierdzenie nieważności aktu.
3. Nową nazwę w terminie wskazanym w Art. 2 p. 3 wskazują samorządy w porozumieniami z mieszkańcami lub pracownikami w przypadku jeżeli zmieniany jest obiekt o charakterze publicznym.
4. Do wyrażenia opinii osób wymienionych w Art. 2 p. 3 stosuje się konsultacje społeczne.
5. Zainteresowane osoby będące mieszkańcami lub pracownikami zmienianego miejsca mają prawo do poznania argumentacji władz odnośnie decyzji i przedstawienia zasad dokonania zmiany oraz odpowiedzi na zadane przez siebie pytania.
6. Osoby wymienione w Art. 2 p. 3 będące mieszkańcami lub pracownikami miejsca na których zmiana jest dokonywana mają prawo w porozumieniu ze sobą wskazać propozycje nowej nazwy.
7. Decyzje o losie propozycji sugerowanej przez osoby o których mowa w Art. 2 p. 5 podejmowana jest przez samorząd przy podsumowaniu konsultacji społecznych.
8. Samorząd lokalny podsumowuje konsultacje społeczne i przekazuje decyzje władzom wojewódzkim.
Art. 3.
1. Jeżeli w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się rozstrzygnięcia nadzorczego, o którym mowa w art 2 ust. 1, nie zostanie nadana nowa nazwa, a jej nadanie jest konieczne do oznaczania adresów, wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze, w którym nadaje nazwę zgodną z art. 1.
2. Zarządzenie zastępcze ma charakter propozycji kierowanej do samorządów i mieszkańców.
3. Zarządzenie wojewody omawiane jest przez mieszkańców i samorządy tym samym sposobem wymienionym w Art. 2 ust. 3 - 8
4. Do czasu nadania nowej nazwy stosuje się nazwę dotychczasową.
5. Przepisy art. 98, art. 100 i art. 102a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 446), art. 85, art. 86 i art. 90a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1445 i 1890) oraz art. 86, art. 87 i art. 88a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 486) stosuje się odpowiednio.

Art. 4.
Przepisy art. 1–3 stosuje się odpowiednio do nazw jednostek organizacyjnych, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej nadawanych przez związki jednostek samorządu terytorialnego i związki metropolitalne.
Art. 5.
1. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.
2. Zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową.

Rozdział 2
Zakaz propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez pomniki
Art. 5a.
1. Pomniki nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Przepis art. 1 ust. 2 stosuje się.
2. Przez pomniki rozumie się również kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe, napisy i znaki.
3. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pomników:
1) niewystawionych na widok publiczny;
2) znajdujących się na terenie cmentarzy albo innych miejsc spoczynku;
3) wystawionych na widok publiczny w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej, naukowej lub o podobnym charakterze, w celu innym niż propagowanie ustroju totalitarnego;
4) wpisanych – samodzielnie albo jako część większej całości – do rejestru zabytków.
Art. 5b.
1. Wojewoda, w drodze decyzji, nakazuje właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu nieruchomości, na której znajduje się pomnik, który nie spełnia warunków określonych w art. 5a ust. 1, usunięcie tego pomnika.
2. Wydanie decyzji o usunięciu pomnika wymaga opinii Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu potwierdzającej, że pomnik nie spełnia warunków określonych w art. 5a ust. 1. Przepis art. 2 ust. 3 zdanie pierwsze stosuje się odpowiednio.
3. Organem wyższego stopnia w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257) w stosunku do wojewody w sprawach o usunięcie pomnika jest minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
4. Do akceptacji lub odrzucenia zarządzeń przez mieszkańców i samorządy stosuje się zasady wymienione w Art. 2
5. Koszty usunięcia pomnika ponosi właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości, na której znajduje się pomnik.
Art. 5c.
Do stwierdzenia przez wojewodę nieważności uchwały o wzniesieniu pomnika, który nie spełnia warunków określonych w art. 5a ust. 1, przepisy art. 2 stosuje się odpowiednio.

Rozdział 3
Przepisy dostosowujące i przepis końcowy
Art. 6.
1. Obowiązujące w dniu wejścia w życie ustawy nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój w inny sposób, właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego albo związku, o którym mowa w art. 4, zmienia w terminie 12 miesięcy od dnia jej wejścia w życie.
2. W przypadku niewykonania obowiązku, o którym mowa w ust. 1, wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze, w którym nadaje nazwę zgodną z art. 1, w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym upłynął termin, o którym mowa w ust. 1.
Brak realizacji pierwszego zarządzenia w określonym terminie skutkuje drugim zarządzeniem który ma już formę pełnej decyzji o odgórnej zmiany decyzji.
3. Wydanie zarządzenia zastępczego, o którym mowa w ust. 2, wymaga opinii Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu potwierdzającej niezgodność nazwy obowiązującej w dniu wejścia w życie ustawy z art. 1. Przepis art. 2 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
4. Przepisy art. 3 ust. 4 oraz art. 5 stosuje się odpowiednio.
Art. 7.
Ustawa wchodzi w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia.


UZASADNIENIE:
Sprawozdawca: Aleksandra Satorka (Moja Polska):
Tak jak wspomniałem na wstępie niniejsza ustawa ma na celu zlikwidowanie pozostałości po komunizmie jakie są wokół nas. A co mam przez to na myśli? Już wyjaśniam. Chodzi tutaj o pomniki, nazwy ulic czy obiektów noszących imię osób, dat, czy pozytywnych dla PRL'u czy czasów okupacji nazistowskiej a negatywnych obecnie dla Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń o których to chcielibyśmy chyba zapomnieć. Zmiana ta jeszcze bardziej przybliży nas do Europy a odrzuci wszelkie wartości pozostałe po komunizmie czy wcześniej czasach nazistowskich jakie się w Polsce nie potrzebnie zakorzeniły.
Zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu, nazizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm, nazizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Oznacza to, że nie można nadawać takich nazw.
Nazwy obecnie istniejące mają być zmienione w ciągu roku od wejścia w życie nowej ustawy.
Nowa ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie. Zgodnie z prawem, dokumentów będzie można używać tak długo, aż stracą ważność. Nie obędzie się jednak bez zmian szyldów, wizytówek, papieru firmowego, ogłoszeń czy reklam. Ustawa nie wpływa na sytuacje rodzin z dziećmi gdyż ich po prostu nie dotyczy.


OG: 48H
Były prezydent Sosnowca, Były premier RP, były członek Partii Liberalno-Konserwatywnej, prezes stowarzyszenia Ruch Konserwatywny.

Wg. Katarzyny Kajkowskiej jej lokaj.

Awatar użytkownika
Szamir DeLeon
Posty: 3831
Rejestracja: 23 lip 2017, 20:37

Re: [OIU] o zakazie propagowania ustroju komunizmu, nazizmu, lub innego ustroju totalitarnego

Postautor: Szamir DeLeon » 04 lut 2018, 16:29

Janusz Palikot:
Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!

Ten projekt bardziej będzie szkodził, niż pomagał- mówiliśmy o tym wielokrotnie. Nawet wasz prezes przyznał mi rację.
Obecne rozwiązania wystarczą, żeby zmieniać nazwy tych miejsc publicznych przez odpowiedni samorząd. Zmiana ulic zazwyczaj jest zakorzeniona w nastrojach lokalnej społeczności. Wasza propozycja zmusi samorządy do zmiany tych nazw, co będzie rozwiązaniem antydemokratycznym.
Po wejściu w życie tej ustawy czeka nas paraliż decyzyjny, długie tyrady na temat czy Jurji Gagarin powinien mieć swoją ulicę czy nie, czy ulica Ku Słońcu to nawiązanie do komunizmu czy nie. Przyjęcie tej ustawy będzie dzielić, a nie łączyć ludzi.
Ustawa ta jest niezgodna z Europejską Kartą Samorządu Lokalnego i sprzeczna z konstytucją RP. Narusza zasadę decentralizacji władzy publicznej oraz samodzielności samorządu terytorialnego w wykonywaniu powierzonych mu zadań.

Dziękuję.

Awatar użytkownika
Krzysztof Hans
Posty: 1775
Rejestracja: 26 cze 2017, 20:49
Lokalizacja: Małopolska
Kontaktowanie:

Re: [OIU] o zakazie propagowania ustroju komunizmu, nazizmu, lub innego ustroju totalitarnego

Postautor: Krzysztof Hans » 05 lut 2018, 16:01

Aleksandra Satorka (Moja Polska) :
Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,

Cel przedstawionej przeze mnie ustawy jest prosty - doprowadzić do końca oddawania czci działaczom oraz wydarzeniom komunistycznym i nazistowskim poprzez ustanawiania ich jako patronów ulic czy pomników. Chcemy dzięki niej doprowadzić aby nazwy ulic wyrażały demokratyczne wartości. Nie możemy bowiem dopuścić bowiem do sytuacji gdzie z jednej strony mamy ulice Jana Pawła II, Żołnierzy Wyklętych czy Powstańców Śląskich a z drugiej na przykład polityków PZPR działających w czasach komunizmu czy też wydarzeń chwalących wspomniany ustrój. Należy zdecydować czy powinno się promować demokracje czy jednak komunizm. Ustawa ma pomóc samorządom w przyjrzeniu się sprawie i odpowiednio się nią zająć w ramach dbania o wizerunek danej miejscowości. Dziękuje.

Awatar użytkownika
Szamir DeLeon
Posty: 3831
Rejestracja: 23 lip 2017, 20:37

Re: [OIU] o zakazie propagowania ustroju komunizmu, nazizmu, lub innego ustroju totalitarnego

Postautor: Szamir DeLeon » 05 lut 2018, 16:29

Janusz Palikot:
Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!

Według pani sprawozdawczyni pomoc równa się zmuszenie do zmiany nazwy? Samorządy same zmieniają nazwy ulic, jeśli mają do tego wyraźną zgodę mieszkańców. Nie jest potrzebna ustawa, która bardziej zaszkodzi obywatelskości, niż pomoże. Bo według zapisów ustawy, jeśli samorządy nie będą chciały zmiany ulic- zrobi to za nich wojewoda.
Ja już nie wiem jak do pani sprawozdawczyni przemówić- skoro niekonstytucyjność ustawy pani nie wystarczy, dlatego pozwolę sobie zobrazować to przykładem, który pokaże brak bycia blisko ludzi, bo rzekomo takie jest wasze hasło. Załóżmy, że zmieniamy nazwę ulicy pierwszego maja, bo IPN z nieznanych powodów uzna, że Święto Pracy jest datą symbolizującą komunizm. Załóżmy, że zmiana nazwy będzie na trzeciego maja. Część mieszkańców wciąż będzie mówiła pierwszego maja i raczej tego nawyku się nie wyzbędą tak szybko.

Dziękuję

Awatar użytkownika
Krzysztof Hans
Posty: 1775
Rejestracja: 26 cze 2017, 20:49
Lokalizacja: Małopolska
Kontaktowanie:

Re: [OIU] o zakazie propagowania ustroju komunizmu, nazizmu, lub innego ustroju totalitarnego

Postautor: Krzysztof Hans » 05 lut 2018, 16:55

Aleksandra Satorka (Moja Polska) :
Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,

Ta ustawa nie ma zadanie zmuszać samorządy do jej wykonania a jedynie podpowiedź działanie jakie można wykonać. Poza tym to działanie zgadza się z naszym hasłem gdyż to sami ludzie składając podpisy zdecydowali że chcą zmiany nazw ulic na niekomunistyczne. Szanujemy przy tym nawyki stąd mamy źe stara nazwa może zostać jako określenie potoczne. Tego raczej ustawą niezmienimy. Ustawa jest zgodna z konstytucją gdyż ona podobnie jak ta ustawa została oparta na fundamencie demokracji.

Awatar użytkownika
Szamir DeLeon
Posty: 3831
Rejestracja: 23 lip 2017, 20:37

Re: [OIU] o zakazie propagowania ustroju komunizmu, nazizmu, lub innego ustroju totalitarnego

Postautor: Szamir DeLeon » 05 lut 2018, 16:58

Janusz Palikot:
Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!

Proszę odpowiedzieć na jedno, proste pytanie. Co się stanie, według zapisu ustawy, gdy samorząd nie będzie chciał zmiany ulicy?

Dziękuję

Awatar użytkownika
Krzysztof Hans
Posty: 1775
Rejestracja: 26 cze 2017, 20:49
Lokalizacja: Małopolska
Kontaktowanie:

Re: [OIU] o zakazie propagowania ustroju komunizmu, nazizmu, lub innego ustroju totalitarnego

Postautor: Krzysztof Hans » 05 lut 2018, 17:03

Aleksandra Satorka (Moja Polska) :
Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,

Nic się nie dzieje mimo że wojewoda moźe zaproponować (ale nie rozkazać wprowadzić) swoją opcje.

Awatar użytkownika
Szamir DeLeon
Posty: 3831
Rejestracja: 23 lip 2017, 20:37

Re: [OIU] o zakazie propagowania ustroju komunizmu, nazizmu, lub innego ustroju totalitarnego

Postautor: Szamir DeLeon » 05 lut 2018, 17:09

Janusz Palikot:
Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!

Albo pani kłamie, albo nie wie co jest napisane w tej ustawie. I jedno, i drugie jest zatrważające, kompromituje instytucję obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Pozwolę zacytować sobie ustawę:
W przypadku niewykonania obowiązku, o którym mowa w ust. 1, wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze, w którym nadaje nazwę zgodną z art. 1, w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym upłynął termin, o którym mowa w ust. 1.

Jest wyraźnie powiedziane- wydaje. Nie "może wydać" lub "prosi samorząd o wydanie"- tylko wydaje. Czyli właściwie wojewoda przejmuje z tego tytułu obowiązek i nadaje nazwę ulicy na taką jaką sobie wymyśli.
Jak pani chce na porządnym poziomie debatować nad ustawą, jeśli nie zna pani przepisów tej ustawy?

Dziękuję

Awatar użytkownika
Krzysztof Hans
Posty: 1775
Rejestracja: 26 cze 2017, 20:49
Lokalizacja: Małopolska
Kontaktowanie:

Re: [OIU] o zakazie propagowania ustroju komunizmu, nazizmu, lub innego ustroju totalitarnego

Postautor: Krzysztof Hans » 05 lut 2018, 17:25

Aleksandra Satorka (Moja Polska) :
Panie Marszałku,
Wysoka Izbo,

Akurat nie kłamie - pozwolę sobie zacytować Artykuł 3 punkt 2 niniejszego projektu:
Zarządzenie zastępcze ma charakter propozycji kierowanej do samorządów i mieszkańców.

Coś mi się zdaje że ZLew przeczytał tylko te punkty które chciał a nie cały projekt. Zaoranie mnie, stowarzyszenia Moja Polska oraz SCD wam się nie udało.

Awatar użytkownika
Szamir DeLeon
Posty: 3831
Rejestracja: 23 lip 2017, 20:37

Re: [OIU] o zakazie propagowania ustroju komunizmu, nazizmu, lub innego ustroju totalitarnego

Postautor: Szamir DeLeon » 05 lut 2018, 17:38

Janusz Palikot:
Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!

Moim celem nigdy nie było zaoranie pani, jak to pani nazwała, tylko tworzenie dobrego prawa. Zgodnie z jakkolwiek rozumianym prawem, zarządzenie zastępcze nie może mieć charakteru propozycji. Jest środkiem nadzoru, to jest właściwie w każdych przepisach, że zarządzenie zastępcze ma moc wiążącą- nie jest żadną propozycją. Gdy w środowisku prawniczym trwa dyskusja nad zasadnością zarządzenia zastępczego, państwo chcą jeszcze bardziej pogłębić problemy w tej sprawie i dodać do całego potężnego systemu przepis niszczący wszystko. Dlatego, proszę też, bardziej tonować słowa- Zjednoczona Lewica, prawdopodobnie jako jedyna formacja czyta ze zrozumieniem wszystkie ustawy i je analizuje.

Dziękuję


Wróć do „Sejm IV RP III kadencji”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron