[SCD] Uchwała dotycząca zmiany Regulaminu Sejmu

Tu projekty ustaw czekają na poparcie wymaganej liczby posłów do dalszego procedowania
Awatar użytkownika
Krzysztof Hans
Posty: 1775
Rejestracja: 26 cze 2017, 20:49
Lokalizacja: Małopolska
Kontaktowanie:

[SCD] Uchwała dotycząca zmiany Regulaminu Sejmu

Postautor: Krzysztof Hans » 08 lis 2017, 20:12

Adam Pawlicki (SCD) :
Wnoszę pod obrady uchwałe wprowadzającą poprawkę do Regulaminu Sejmu a konkretniej pisząc Ustawy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r. i jej późniejszych poprawek:
Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia ... r. w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Art. 1. 
1. W uchwale Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r. – Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (M.P. z 2012 r. poz. 32, z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:
1) Zmienia się zapis całego artykułu 32 tak by przyjął on następującą treść:
1. Inicjatywa ustawodawcza przysługuje Posłom, Prezydium Sejmu, Senatowi, Królowi i Radzie Ministrów, a także grupie co najmniej 25 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu.

2. Poselskie projekty ustaw mogą być wnoszone przez komisje sejmowe lub co najmniej najmniejszą liczbę posłów która w wyborach uzyskała wynik powyżej 2 posłów.

3. Partie które w wyborach uzyskały wynik pozwalający na wprowadzenie do Sejmu lub Senatu maksymalnie 2 osób składają projekty ustaw Marszałkowi Sejmu celem wprowadzenia ich do procedowania drogą Komisji Sejmowych.

4. W pracach komisji nad takimi projektami mają prawo uczestniczyć przedstawiciele wnioskodawców.

5. W razie potrzeby Marszałek Sejmu lub Senatu może zgłosić projekt ustawy partii mających 1 lub 2 osobowe przedstawicielstwo w Sejmie pod obrady Prezydium Sejmu w ramach swoich uprawnień.

6. Istnieje możliwość poparcia projektów ustaw mniejszych partii przez większe jednostki parlamentarne. Wtedy droga o której jest mowa w punktach 3 - 5 jest pominięta.

7. Na poparcie danych projektów ustaw większe partie polityczne mają 21 dni.

2) Dodaje się artykuł 32a który to przyjmuje następujące brzmienie:
1. Inicjatywa poprawkowa przysługuje Posłom, Prezydium Sejmu, Senatowi, Królowi, Radzie Ministrów, a także grupie co najmniej 25 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu.

2. Poselskie projekty poprawek ustaw i uchwał mogą być wnoszone przez komisje sejmowe lub co najmniej najmniejszą liczbę posłów która w wyborach uzyskała wynik powyżej 2 posłów.

3. Partie które w wyborach uzyskały wynik pozwalający na wprowadzenie do Sejmu lub Senatu maksymalnie 2 osób składają projekty poprawek ustaw i uchwał Marszałkowi Sejmu celem wprowadzenia ich do procedowania drogą Komisji Sejmowych.

4. W pracach komisji nad takimi projektami mają prawo uczestniczyć przedstawiciele wnioskodawców.

5. W razie potrzeby Marszałek Sejmu lub Senatu może zgłosić projekt poprawki ustawy lub uchwały partii mających 1 lub 2 osobowe przedstawicielstwo w Sejmie pod obrady Prezydium Sejmu w ramach swoich uprawnień.

6. Istnieje możliwość poparcia projektów poprawek ustaw i uchwał mniejszych partii przez większe jednostki parlamentarne. Wtedy droga o której jest mowa w punktach 3 - 5 jest pominięta.

7. Na poparcie danych projektów ustaw większe partie polityczne mają 21 dni.


3) Zmienia się zapis całego artykułu 33 na następujący
1. Projekt uchwały Sejmu może być, z zastrzeżeniem art. 148ca ust. 1, art. 148cb ust. 1, art. 148cc ust. 1, art. 148cd ust. 1, art. 148ce ust. 1 i art. 203, wniesiony przez Prezydium Sejmu, komisję sejmową lub co najmniej najmniejszą liczbę posłów która w wyborach uzyskała wynik powyżej 2 posłów.

2. Partie które w wyborach uzyskały wynik pozwalający na wprowadzenie do Sejmu lub Senatu maksymalnie 2 osób składają projekty uchwał Marszałkowi Sejmu celem wprowadzenia ich do procedowania drogą Komisji Sejmowych lub poprzez Prezydium Sejmu.

3. W pracach komisji nad takimi projektami mają prawo uczestniczyć przedstawiciele wnioskodawców.

4. W razie potrzeby Marszałek Sejmu może zgłosić projekt uchwały partii mających 1 lub 2 osobowe przedstawicielstwo w Sejmie pod obrady Prezydium Sejmu w ramach swoich uprawnień.

5. Istnieje możliwość poparcia projektów uchwał mniejszych partii przez większe jednostki parlamentarne. Wtedy droga o której jest mowa w punkcie 2 - 4 jest pominięta.

6. Na poparcie danych projektów uchwał większe partie polityczne mają 21 dni.


4) Dodany zostaje punkt 34a który brzmi:
1. Wprowadzona zostaje instytucja Laski Marszałkowskiej która przyjmuje formę miejsca do składania projektów przez mniejsze partie które nie mają tyle posłów by wnieść je bezposrednio pod obrady Sejmu.

2. Laska Marszałkowska funkcjonuje jako miejsce gdzie większe partie mogą składać podpisy pod projektami ustaw, uchwał i poprawek z zastrzeżeniem Art. 32 p. 7 Regulaminu Sejmu.

3. Po przekroczeniu czasu wspomnianego w Art. 32 p. 7 projekty o których mowa w punkcie drugim niniejszego artykułu są wykorzystywane przez Marszałka Sejmu celem przedłożenia ich komisjom lub Prezydium Sejmu.


5) Całkowitej zmianie ulega Art. 45 który to przyjmuje następujące brzmienie:
1. Prawo wnoszenia poprawek do projektów ustaw w czasie drugiego czytania przysługuje wnioskodawcy, Komisji do Spraw Petycji, grupie posłów z partii powyżej 2 mandatów przewodniczącemu klubu lub koła lub upoważnionemu przez niego wiceprzewodniczącemu - w imieniu klubu lub koła, przedstawicielom najmniejszych ugrupowań w Sejmie (za zgodą Marszałka Sejmu) oraz Radzie Ministrów.

2. Do zgłoszenia w czasie drugiego czytania wniosku o odrzucenie projektu ustawy stosuje się odpowiednio ust. 1.


2. Niniejszy projekt ma za zadanie wspomóc mniejsze partie polityczne tak by ich praca była bardziej efektywna i równa z działalnościa większych obozów politycznych.

Art. 2. Uchwała wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.


Sprawozdawca: Adam Pawlicki (SCD)
Uzasadnienie:
Celem niniejszego projektu jest uszanowanie istnienia mniejszych partii przez Sejm tak by mogły one lepiej wykonywać swoją pracę do której to zobowiązali się wobec suwerena w wyborach. Dzięki temu mniejsze partie takie jak Stronnictwo Centrowo-Demokratyczne, Rządzić Inaczej, Wolność i Braterstwo, Stronnictwo Szlachecko-Konserwatywne, Samorządowcy dla Rzeczypospolitej oraz w przypadku Senatu również Partia Polaków zyskają pełną moc w kwestii wnoszenia swoich projektów. Koniec traktowania mniejszych partii jako dodatkowe wsparcie w głosowaniu bez pomocy ze strony większych partii przy wniesienia ich projektów. Koniec również z Laską Marszałkowską jako lodówką aktów prawnych składanych przez mniejsze partie. W zamian za to zalecamy tworzenie takich lodówek w partiach a nie w Sejmie i Senacie. Ustawa nie wpływa na sytuacje rodzin z dziećmi ale za to pozwala bardziej uefektywnić pracę posłów z mniejszych partii politycznych. Ustawa likwiduje też dyskryminacje małych partii w postaci ich batalii o poparcie ustaw w Lasce Marszałkowskiej przez duże partie. Teraz będzie można składać ustawy na równych zasadach wobec wszystkich partii politycznych zasiadających w Sejmie i Senacie. Zakłada ona sytuacje taką jaką mamy teraz gdy jest dużo partii politycznych poniżej 15 posłów. Dzięki tym przepisom w końcu mniejsze partie nie zostaną pozostawione same sobie w Lasce Marszałkowskiej. Teraz wszyscy będziemy mogli pracować dla Polaków (w tym także wyborców) na równych zasadach.

Ostatnio zmieniony 14 gru 2017, 18:33 przez Krzysztof Hans, łącznie zmieniany 13 razy.

Awatar użytkownika
Gniewomir Maj-Ołyński
Posty: 2230
Rejestracja: 13 lut 2017, 23:42

Re: [SCD] Poprawka dotycząca zmiany Regulaminu Sejmu

Postautor: Gniewomir Maj-Ołyński » 09 lis 2017, 15:18

Og: tak nie zmienia się Regulaminu Sejmu ;)
I co to znaczy "każdemu z posłów posiadających taką możliwość" - czyli można pozbawić posła możliwości składania ustaw? Takich absurdów jest więcej ;)
Gniewomir Maj-Ołyński - dr nauk humanistycznych z zakresu nauk o polityce, dziennikarz, menadżer kultury,
I wiceprzewodniczący Postępowych Demokratów, poseł na Sejm III i IV kadencji IV RP

Awatar użytkownika
Krzysztof Hans
Posty: 1775
Rejestracja: 26 cze 2017, 20:49
Lokalizacja: Małopolska
Kontaktowanie:

Re: [SCD] Poprawka dotycząca zmiany Regulaminu Sejmu

Postautor: Krzysztof Hans » 21 lis 2017, 19:25

OG: Pod pojęciem:
każdego z posłów posiadających taką możliwość
mam na myśli nadanie możliwości ustawodawczej każdemu z posłów w miejscu dotychczasowej grupy 15 posłów.
Pozbawić posłów możliwości składania ustaw można ale tylko w przypadku nie odpowiedniego zachowania z ich strony.
A jak się zmienia Regulamin Sejmu? Będę wdzięczny za wszelkie uwagi pod niniejszym projektem jak i innymi złożonym przez SCD.

Awatar użytkownika
Krzysztof Hans
Posty: 1775
Rejestracja: 26 cze 2017, 20:49
Lokalizacja: Małopolska
Kontaktowanie:

Re: [SCD] Poprawka dotycząca zmiany Regulaminu Sejmu

Postautor: Krzysztof Hans » 25 lis 2017, 13:21

Przedstawiony przez SCD projekt został poddany gruntownej zmianie - zapraszam do jego popierania i komentowania.
Ostatnio zmieniony 25 lis 2017, 17:54 przez Krzysztof Hans, łącznie zmieniany 1 raz.

Administrator
Administrator
Posty: 21891
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: [SCD] Poprawka dotycząca zmiany Regulaminu Sejmu

Postautor: Administrator » 25 lis 2017, 14:32

OG: To nie jest miejsce na komentowanie. Tu się tylko ewentualnie zbiera poparcie.

Awatar użytkownika
Krzysztof Hans
Posty: 1775
Rejestracja: 26 cze 2017, 20:49
Lokalizacja: Małopolska
Kontaktowanie:

Re: [SCD] Poprawka dotycząca zmiany Regulaminu Sejmu

Postautor: Krzysztof Hans » 26 lis 2017, 0:17

Niniejszym informuje że projekt przeszedł całkowitej metamorfozie jeżeli chodzi o jego zawartość :)


Wróć do „Laska Marszałkowska”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości