Rządzić Inaczej - wybory do Sejmu 2030

Liczba posłów: 17 Liczba senatorów: 10
Przewodniczący: Mikołaj Śmietański
Awatar użytkownika
Fryderyk Skarbinski
Posty: 1066
Rejestracja: 26 lip 2017, 23:33

Re: Rządzić Inaczej - wybory do Sejmu 2030

Postautor: Fryderyk Skarbinski » 10 maja 2022, 1:34

Dobrobyt dla wszystkich

* * * System emerytalny do zmiany * * *
Obrazek
Startujący w okręgu obejmującym część powiatu poznańskiego ekonomista Sławomir Dudek podczas spotkań z mieszkańcami Tarnowa Podgórnego mówił o wyzwaniach wynikających z demografii. "Jesteśmy jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw. Nasza populacja osób w wieku produkcyjnym zmaleje o 8 mln. Tymczasem mamy do czynienia z denializmem emerytalnym. System emerytalny jest chronicznie niedofinansowany, a Postępowi Demokraci proponują 13-nastą emeryturę. To koszt rzędu 15 miliardów złotych, które zostaną zabrane pracującym. Zjednoczona Lewica chce podnosić minimalne emerytury i starszy 'pracą do śmierci' negując zupełnie wydłużającą się średnią długość życia. Stare partie nie mówią o tym, że już dziś fundusz emerytalny ma ponad 50 miliardów złotych deficytu! To zatrważające dane." - alarmuje kandydat RI w JOW nr 216. Jednocześnie apelował, aby rozpocząć poważną dyskusję o przyszłości systemu emerytalnego i zbudować ponadpartyjną zgodę co do jego kształtu.

* * * Odpowiedzialność za zdrowie * * *
Obrazek
Dyrektor polskiego oddziału międzynarodowej organizacji Health and Environment Alliance (HEAL) Weronika Michalak kandydująca w JOW nr 91 w Łodzi wskazywała na potrzebę przebudowy systemu zdrowia. "Pomimo wprowadzenia współpłacenia nadal środki na służbę zdrowia nie są wykorzystywane efektywnie. Zacznijmy zmiany od przekazywania części składki zdrowotnej na konta medyczne, za pomocą których Polacy mogliby swobodnie nabywać świadczenia prywatnie bez ingerencji państwa. Za pomocą zgromadzonych środków możliwe byłoby więc sfinansowanie zakupu abonamentu medycznego, prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, wydatków bezpośrednich, ale też np. wsparcia dla instytucji charytatywnych. Dzięki temu konsument uzyskałby większą swobodę wyboru, a struktura finansowania dostępu do świadczeń medycznych zostałaby zdywersyfikowana i stałaby się bardziej racjonalna." - tłumaczyła ekspertka od wpływu zanieczyszczenia środowiska na zdrowie.

* * * Równość wobec prawa * * *
Obrazek
W Lublinie prawniczka Maria Ejchart-Dubois zwracała uwagę na konieczność faktycznego doprowadzenia do równości wobec prawa. "Dzisiaj nasze prawo pełne jest wyjątków, ulg i przywilejów. Musimy doprowadzić do tego, aby prawo nikogo nie faworyzowało. Jeśli komuś dajemy handicap to ktoś inny zostaje z tyłu. Zaczniemy od demontażu przywilejów związków zawodowych, aby stopniowo doprowadzić do zrównania go ze zwykłym stowarzyszeniem. Przyjrzymy się przywilejom podatkowym i tym w systemie ubezpieczeń społecznych. Skończymy z preferencyjnym traktowaniem związków wyznaniowych chociażby w zakresie opodatkowania i zlikwidujemy Fundusz Kościelny. W końcu przyjrzymy się przywilejom rodziny królewskiej i ograniczymy możliwość dysponowania przez nią majątkiem państwowym." - zapowiadała kandydatka w JOW nr 66.

* * * Pomoc dla faktycznie potrzebujących * * *
Obrazek
Startująca w JOW nr 25 w Tarnowskich Górach Agata Lika mówiła o fundamentalnej zmianie systemu pomocy społecznej. "Musimy stworzyć system wyciągający ludzi z problemów, a nie uzależniający ich od pomocy państwa. Władza musi się otworzyć na większą współpracę z organizacjami pozarządowymi i zlecać im część swoich zadań w obszarze polityki społecznej. To w tych organizacjach powstają innowacyjne i skuteczne metody pomagania bezrobotnym, bezdomnym czy w jakikolwiek inny sposób wykluczonych z mechanizmów rynkowych. Trzeba środki przekazywane na bezwarunkowe zasiłki przekazać na inteligentne wsparcie, którego immanentą cechą będzie mniej niż proporcjonalne zmniejszanie tego wsparcia wraz ze wzrostem dochodów. - mówiła kandydatka Rządzić Inaczej.
Fryderyk Skarbiński - przewodniczący Stowarzyszenia "Rządzić Inaczej", ekonomista behawioralny, doktor ekonomii i psychologii, project manager, działacz społeczny
Obrazek

Awatar użytkownika
Fryderyk Skarbinski
Posty: 1066
Rejestracja: 26 lip 2017, 23:33

Re: Rządzić Inaczej - wybory do Sejmu 2030

Postautor: Fryderyk Skarbinski » 10 maja 2022, 23:25

Zlikwidujmy przywileje

* * * Pomagajmy górnikom a nie kopalniom * * *
Obrazek
Startujący z listy krajowej Rządzić Inaczej ekspert w zakresie geologii i górnictwa Karol Parkita zaznaczał, że trzeba w końcu zamknąć temat transformacji branży górniczej. "Kiedy ministrowie "opiekujący się" sektorem górniczym przyznawali w publicznych wypowiedziach lub interpelacjach, że górnictwo węgla kamiennego działa na zasadach rynkowych, gdzieś we mnie w środku umierał mały Friedman. Zasady rynkowe totalnie nie imają się sektora górniczego, który jest obłożony ogromem przepisów, potężną związkową naroślą (która w istocie niemal zarządza całym sektorem) i zideologizowaniem węgla. Transformacja tego sektora trwa bez przerwy od początku lat 90 i jest ona wynikiem niedokończonej prywatyzacji państwowych molochów. Ten serial momentami dramatyczny a czasem komediowy trwa i zapowiada się kolejny sezon. Czas wreszcie skończyć z dopłacaniem miliardów złotych do nierentownej branży, przesiąść się na inne źródła energii i zapewnić wsparcie w tej transformacji przede wszystkich górnikom." - podkreślał.

* * * Kościół i państwo na swoje miejsca * * *
Obrazek
W różnych okręgach kandydaci Rządzić Inaczej mówili o likwidacji przywilejów Kościoła. "Już samo to, że uchwalenie Konkordatu ze Stolicą Apostolską przewiduje sama ustawa zasadnicza w artykule 23 ust. 4 sprawia, że jest to zjawisko wyjątkowe – w Konstytucji nie ma mowy o ONZ, ani słowa o Unii Europejskiej czy NATO." - mówił kandydujący w JOW nr 192 w Warszawie prawnik i autor wywiadu-rzeki z prof. Adamem Strzemboszem Stanisław Zakroczymski. W Gdańsku doktorka prawa z ponad 20-letnim doświadczeniem pracy na rzecz organizacji pozarządowych Miłosława Zagłoba podkreślała problemy jawności finansów Kościoła. :Autonomia Kościoła wyraża się w tym, że nie może być zobowiązany do prowadzenia jakiejkolwiek księgowości. A skoro tak, nie mamy żadnej możliwości kontroli jego przepływów finansowych. To wynika z przepisów Konkordatu. Chcemy jadnak nałożyć na Kościół obowiązek deklarowania służbom skarbowym, jakie są jego przychody bez konieczności prowadzenia księgowości. To jest coś co możemy i musimy zrobić" - mówiła kandydatka w JOW nr 156. "Domagamy się także zniesienia wszelkich przywilejów w zakupie ziemi, bonifikat, opłaca ze środków publicznych składek ubezpieczeniowych duchownych, przywilejów podatkowych oraz samego Funduszu Kościelnego. Jest gotowy projekt ustawy przygotowany przez Kongres Świeckości, który zamierzamy wnieść pod obrady parlamentu" - dodawał startujący w JOW nr 185 w Otwocku Szymon Hołownia.

* * * Ograniczenie wszechwładzy rodziny królewskiej * * *
Obrazek
Kandydująca w warszawskim JOW nr 193 Sylwia Gregorczyk-Abram wskazywała na liczne przywileje rodziny królewskiej. "Monarcha poprzez szeroki zakres kompetencji zapisany w Konstytucji. Z jednej strony sprawuje władzę wykonawczą, a z drugiej strony ma ogromny wpływ na władzę ustawodawczą dzięki możliwości powoływania senatorów. Ponosimy też olbrzymie koszty na utrzymanie dworu królewskiego, a rodzina lekką ręką rozdaje majątki państwowe i tytuły tworząc swoistą koterię wokół swojej władzy. Oczywiście politycy bronią monarchii, bo sami korzystają na tych przywilejach." - zwracała uwagę prawniczka z Rządzić Inaczej. Podkreślała również, że straszenie zmianą ustrojową i mówienie o tym, że wprowadzi chaos to przytyk do tych osób, które to grzebanie w ustroju rozpoczęły wprowadzając monarchię. "My chcemy tylko przywrócenia normalności. Przedstawienia obywatelom realnego porównania monarchii i republiki, a nie wyprowadzania ich w pole tak jak miało to miejsce w przypadku referendum, w którym głosowane było przywrócenie monarchii. Nikt nie zapytał Polaków jakiej monarchii chcą i jak rozumieją monarchię. Czy ma być ona dziedziczna czy elekcyjna? Jakie ma mieć uprawnienia monarcha? I wiele innych kwestii, o których zdecydowali politycy" - zaznaczała.

* * * Politycy z dala od gospodarki * * *
Obrazek
Startujący w krakowskich JOW nr 115 i 116 radny Rafał Komarewicz i poseł Tomasz Brzostowski podnieśli temat przywilejów polityków i władzy. :Immunitety, zwolnione z podatku diety, bezpłatne przejazdy środkami transportu publicznego, odprawy. To elementy, które tworzą z parlamentarzystów swoistą uprzywilejowaną elitę. Musimy z tym skończyć. Polityka nie powinna być sposobem na dorobienie się czy szasną na ukrycie się za immunitetem. To powinna być służba Polkom i Polakom." - podkreślał Komarewicz. "Przez możliwość obsadzania spółek skarbu państwa swoimi nominatami władza zyskuje nie tylko możliwość obdarowania swoich kolegów ciepłymi posadami, ale także olbrzymi wpływ na gospodarkę. Państwo musi w zdecydowany sposób wycofać się z właścicielstwa przedsiębiorstw. Nie możemy dać się mamić strategiczną rolą tych spółek, bo pod tym pojęciem politycy mają na myśli chęć sterowania za ich pomocą gospodarką oraz intratne posady dla swoich zauszników. Poczta Polska, Telewizja Polska, PZU to są firmy, które można spokojnie oddać w ręce prywatne." - mówił Brzostowski.
Fryderyk Skarbiński - przewodniczący Stowarzyszenia "Rządzić Inaczej", ekonomista behawioralny, doktor ekonomii i psychologii, project manager, działacz społeczny
Obrazek

Awatar użytkownika
Fryderyk Skarbinski
Posty: 1066
Rejestracja: 26 lip 2017, 23:33

Re: Rządzić Inaczej - wybory do Sejmu 2030

Postautor: Fryderyk Skarbinski » 12 maja 2022, 16:07

Spot wyborczy Rządzić Inaczej
Emitowany jest w radiu, telewizji, oraz w Internecie.

Nauczycielka: Wiem czego moi uczniowie potrzebują, nie potrzebuję zaleceń kuratorów oświaty.

Pracownik w średnim wieku: Wiem jak mam wydać swoje pieniądze, nie potrzebuję rad polityków.

Prezeska firmy: Wiem jak mam zainwestować kapitał w rozwoju firmy i tworzeniu miejsc pracy, nie potrzebuję "pomocy" urzędników.

Starszy człowiek, emerytowany strażak: Wiem, że szczególny szacunek powinno się osiągać za osiągnięcia, a nie za samo urodzenie się w danej rodzinie.

Psycholożka: Wiem, że konflikty rozwiązuje się poprzez rozmowę, a nie siłę. [/b]

Student ze skrętem: Wiem, co jest dla mnie dobre, nie potrzebuję rządu żeby zakazywał mi robienia rzeczy które nie szkodzą innym.

Aktywistka ekologiczna: Wiemy co trzeba zrobić żeby Polska weszła na zielony szlak, byle tylko władza nie subsydiowała energii ze szkodzących środowisku źródeł i nie przeszkadzała rozwojowi zielonej energetyki.

Mlody mężczyzna z dzieckiem: Wiem jak chcę żyć i jak zatroszczyć się o moją rodzinę nie potrzebuję żeby państwo wtrącało się w moje życie.

Głosuj na nowy kierunek! Głosuj na Rządzić Inaczej!
Fryderyk Skarbiński - przewodniczący Stowarzyszenia "Rządzić Inaczej", ekonomista behawioralny, doktor ekonomii i psychologii, project manager, działacz społeczny
Obrazek

Awatar użytkownika
Fryderyk Skarbinski
Posty: 1066
Rejestracja: 26 lip 2017, 23:33

Re: Rządzić Inaczej - wybory do Sejmu 2030

Postautor: Fryderyk Skarbinski » 17 maja 2022, 2:19

Jarosław Gwizdak walczy w drugiej turze wyborów do Senatu

Obrazek

Na ostatniej prostej kampanii kandydat Rządzić Inaczej uzyskał spore wsparcie w spotkaniach z wyborcami. Kandydat w wyborach do Sejmu w JOW 36 w Katowicach Szymon Danielczyk podkreślał, że sędzia Gwizdak od zawsze walczył o lepszy wymiar sprawiedliwości. "Czy to jako sędzia czy jako działacz społeczny nie ustawał w staraniach, aby sądy były faktycznie miejscem, gdzie obywatele mogą dochodzić swoich praw, a nie czekać na przewlekłe rozstrzygnięcia." - mówił.

"Nie chcę dalej siedzieć zakopany w aktach oraz papierach i czekać na kolejną reformę wymiaru sprawiedliwości. Nie chcę być sfrustrowany tym, że cały świat idzie w informatyzację, wszystko przechodzi do Internetu, a sądy nadal komunikują się za pomocą papieru. Nie chcę, aby obywatele przegrywali swoje prawa w zderzeniu ze zbiurokratyzowanymi i nie sprawnymi sądami" - podkreślał kandydat w wyborach uzupełniających do Senatu.

Wsparcia Jarosławowi Gwizdakowi udzielił także lider Rządzić Inaczej, który zdobył drugi wynik z listy krajowej w całej Polsce Fryderyk Skarbiński. Podczas spotkania z wyborcami w Katowicach mówił, o tym że w Senacie potrzebna jest przeciwwaga dla monarchistyczno-partyjnej obsady. "Dzisiaj stanowiska w Senacie są rozdawane wolną ręką politycznym zwolennikom monarchii i przyjaciołom dworu. Potrzebni są tam także kandydaci obywatelscy, społeczni z poza tego układu powiązań. Wybierzcie Jarosława Gwizdaka, a nie kolejnego przedstawiciela tego samego obozu." - namawiał świeżo upieczony poseł.

"Wasze prawa jako obywateli przestały się liczyć w dążeniu do ciągłego powiększania państwa. Czas zatrzymać ten proces i zacząć budować nasz ustrój wokół praw obywateli. Zaczynając od partycypacji obywatelskiej, przez ochronę wolności, po swobodę działalności gospodarczej i wyboru własnej ścieżki życia." - podkreślał były sędzia.
Fryderyk Skarbiński - przewodniczący Stowarzyszenia "Rządzić Inaczej", ekonomista behawioralny, doktor ekonomii i psychologii, project manager, działacz społeczny
Obrazek

Awatar użytkownika
Fryderyk Skarbinski
Posty: 1066
Rejestracja: 26 lip 2017, 23:33

Re: Rządzić Inaczej - wybory do Sejmu 2030

Postautor: Fryderyk Skarbinski » 17 maja 2022, 16:22

Gwizdak z poparciem GPR i Ślonzoków Razem

Obrazek

Henryk Mercik z GPR oraz Leon Swaczyna ze Ślonzoków Razem udzielili swojego poparcia w II turzy wyborów uzupełniających do Senatu w Katowicach kandydatowi Rządzić Inaczej Jarosławowi Gwizdakowi. "Kandydat RI jest oddany idei decentralizacji i samorządności od początku mocno wspierał autonomię naszego regionu." - podkreślał Mercik. Kontrkandydaci z pierwszej tury podkreślali również, że ważne dla nich są postulaty kandydata w zakresie uporządkowania finansów samorządów, a także uniezależnienia finansowego jednostek samorządu terytorialnego.

"Jako Ślązakowi, blisko mi do naszej lokalnej, międzywojennej innowacji. Autonomia, z jej Statutem Organicznym, była optymalnym ustrojowo rozwiązaniem skomplikowanej sytuacji Górnego Śląska. Jako prawnika zachwyca mnie nadal legislacyjna precyzja Statutu, spisanego na 7 stronach Dziennika Ustaw w 45 artykułach i jednym dodat-ku. To wzór tworzenia przepisów o rzeczach ważnych, fundamentalnych, obecnie niestety nieosiągalny." - zaznaczał kandydat Rządzić Inaczej.
Fryderyk Skarbiński - przewodniczący Stowarzyszenia "Rządzić Inaczej", ekonomista behawioralny, doktor ekonomii i psychologii, project manager, działacz społeczny
Obrazek


Wróć do „Rządzić Inaczej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość