Pozostałe ministerstwa

Konstytucyjny organ władzy wykonawczej w latach 2026-2027.
Awatar użytkownika
Szamir DeLeon
Posty: 3831
Rejestracja: 23 lip 2017, 20:37

Pozostałe ministerstwa

Postautor: Szamir DeLeon » 31 mar 2018, 20:33

(…)

Awatar użytkownika
Szamir DeLeon
Posty: 3831
Rejestracja: 23 lip 2017, 20:37

Re: Pozostałe ministerstwa

Postautor: Szamir DeLeon » 08 kwie 2018, 17:49

Ministerstwo Zdrowia i Sportu o bieżących pracach

Obrazek

Na konferencji prasowej Minister Zdrowia i Sportu Zbigniew Podraza poinformował na temat bieżących prac w resorcie. Dobiegają końca rozmowy z przedstawicielami szpitali w sprawie braków kadrowych, co będzie bezpośrednio związane z pracami legislacyjnymi aby korygować politykę zdrowotną, ale też modyfikować system kształcenia poprzez zwiększenie miejsc na specjalizacjach. Konieczne jest uwzględnienie specyfiki pewnych specjalizacji, których ukończenie- bardzo ważne dla całości systemu opieki zdrowotnej, redukuje do minimum otworzenie prywatnej praktyki lekarskiej w związku z częstotliwością wizyt pacjentów. Są to specjalizacje takie jak: pulmonologia, psychiatria dziecięca, czy choroby zakaźne. Dlatego potrzebne są dodatkowe mechanizmy zachęcające do wyboru tych specjalizacji włącznie ze zwiększeniem limitów przyjęć- prawdopodobnie o 10% w stosunku do stanu obecnego. Szczegóły zapadną po wnikliwej analizie opartej o trendy demograficzne i konsultacjach z władzami medycznych uczelni związanych ze szczegółami. Tak aby pewne zmiany wprowadzać do roku akademickiego 2027/2028.
Opracowywana jest również Strategia na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa, nad którą rozmowy trwają również w tej chwili, panowie ministrowie Marek Balicki i Bartosz Arłukowicz uczestniczą w tych pracach. Szczegóły dokumentu zostaną zaprezentowane w październiku, nieco więcej na temat przebiegu rozmów i prac poinformujemy Państwa na kolejnej konferencji prasowej.

Kolejne obszary to psychiatria i anestezjologia, w obydwu tych dziedzinach brakuje nie tylko lekarzy w stosunku do potrzeb, ale także problemem z którym musimy się zmierzyć jest fakt, iż coraz więcej obywateli wymaga pomocy specjalistów, choroby związane ze stanem zdrowia psychicznego wymagają nowych działań i zaspokajania potrzeb które się pojawiają, środowiska medyczne zgłaszają swoje uwagi i propozycje. Pan Minister Balicki, jest specjalistą z zakresu anestezjologii oraz psychiatrii- więc w znacznym stopniu z racji funkcji w ministerstwie związanej z personelem medycznym bierze udział w rozmowach i czuwa nad ich przebiegiem.

W ciągu najbliższych miesięcy ogłosimy nowe standardy opieki okołoporodowej. Nowe organizacyjne standardy opieki okołoporodowej to powinien być kodeks praw pacjentki, tak by kobieta wiedziała, co jej przysługuje, co ją czeka w trakcie porodu i później. Nowe standardy będą odpowiadały na głosy kobiet, domagających się poszanowania swoich praw i potrzeb w trakcie porodu i uwzględniają postulaty ekspertów. Na problem braku znieczulenia na porodówkach zwracał niejednokrotnie uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. Ważna będzie też pomoc w zakresie rozpoznania depresji poporodowej i zapewnienie opieki psychologa w szczególnie trudnych przypadkach.- mówił Bartosz Arłukowicz

W ubiegłym tygodniu podczas spotkania ministrów zdrowia państw członkowskich UE dyskutowano między innymi nad leczeniem nowotworów, ale także nad ich diagnozowaniem. Często są one wykrywane w trzecim lub czwartym stadium, kiedy ich wyleczenie jest często niemożliwe z przyczyn medycznych. Coraz więcej przedstawicieli państw członkowskich jest przekonanych, iż należy na poziomie unijnym stworzyć program leczenia raka, w pierwszej kolejności wśród dzieci i młodzieży. Od profilaktyki i diagnostyki po opiekę paliatywną. W najbliższych miesiącach te rozmowy będą nadal prowadzone. Jako Ministerstwo Zdrowia przedkładamy także propozycję wprowadzenia do programu nauczania przedmiotu Edukacja Zdrowotna ,który ma przyczynić się do wzrostu wiedzy na temat zdrowia i popularyzować profilaktykę. Odbyłem pierwsze rozmowy z Panem wiceministrem Gulczem, środowisko nauczycielskie również otrzymało już informację na temat proponowanych zmian będących między innymi następstwem konkluzji zawartych w raporcie Najwyższej Izby Kontroli. Zaleceń jest oczywiście więcej wszystkie są z najwyższą uwagą analizowane i zapewne cześć z nich zostanie wdrożona.

Awatar użytkownika
Szamir DeLeon
Posty: 3831
Rejestracja: 23 lip 2017, 20:37

Re: Pozostałe ministerstwa

Postautor: Szamir DeLeon » 14 kwie 2018, 23:39

Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej z wizytą w Norwegii

Obrazek

Minister Barbara Nowacka przewodniczyła delegacji, która podczas dwudniowej wizyty w Norwegii omawiała dwustronną współpracę polsko- norweską w zakresie obronności i wspólnych ćwiczeń. Podkreślono konieczność pogłębienia współpracy na poziomie krajowym i w ramach NATO. Podpisano dwie umowy w pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową i koncernem Kongsberg oraz współpracy dotyczącej wykorzystania technik satelitarnych na rzecz bezpieczeństw. Rozmowy odbyli ponadto dowódcy formacji obron terytorialnych, wyrażono chęć dalszych rozmów na rzecz współpracy. Zapowiedziano wspólne manewry wojsk w roku 2027.

Awatar użytkownika
Szamir DeLeon
Posty: 3831
Rejestracja: 23 lip 2017, 20:37

Re: Pozostałe ministerstwa

Postautor: Szamir DeLeon » 24 kwie 2018, 18:26

Praca więźniów – rząd zatwierdził strategię na lata 2027-2032
W Rządowym Centrum Legislacji trwają prace nad ustawą, która pozwoli zwiększyć zatrudnienie skazanych. Rada Ministrów też przyjęła strategię, która istotnie wpłynie na poziom zatrudnienia więźniów.

Obrazek

Proponowane w RCL zmiany w ustawie o o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności m.in. zwiększą ryczałt przysługujący przedsiębiorcom z tytułu zwiększonych kosztów zatrudnienia osób pozbawionych wolności. Ryczałt ten wypłacany jest z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Obecnie wynosi 20 proc. wartości wynagrodzeń zatrudnionych odpłatnie więźniów. W myśl nowych przepisów, ryczałt wzrośnie do 40 proc., co zachęci przedsiębiorców do zatrudniania więźniów.

- To ważny krok w realizacji programu pracy więźniów. Praca powinna bowiem stanowić istotny element odbywania kary pozbawienia wolności. Zarówno ze względu na resocjalizację więźniów, jak i dla dobra społeczeństwa. Należy jednak pamiętać, że praca ta musi być na normalnych warunkach, nie można więźniów wykorzystywać.(...) Istotne będzie rozszerzenie zakresu możliwości nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów.- mówiła Minister Sprawiedliwości, Równości i Praw Człowieka.

Podczas konferencji prasowej Iwona Piątek odniosła się także do zagadnień związanych z zatrudnieniem osób pozbawionych wolności. Podkreśliła jak ważnym elementem w skutecznej resocjalizacji oraz przeciwdziałaniu powrotności skazanych do przestępstwa jest praca. Skazani, którzy podczas pobytu w więzieniu pracują, najczęściej podejmują również prace po wyjściu na wolność. Zapowiedziano, że w ciągu najbliższych 4 lat powstanie ponad 50 hal przemysłowych przy zakładach karnych, gdzie będą mogli pracować więźniowie. Pierwsze dwie będą działały już od II kwartału 2027 roku (w Gębarzewie i Potulicach).

Ministerstwo zleciło służbom więziennym nawiązanie współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami i władzami, by umożliwić pracę dla jak największej liczby więźniów.

Awatar użytkownika
Szamir DeLeon
Posty: 3831
Rejestracja: 23 lip 2017, 20:37

Re: Pozostałe ministerstwa

Postautor: Szamir DeLeon » 05 maja 2018, 1:56

Barbara Nowacka: Od 2028 roku będą funkcjonować wojska cybernetyczne
Minister Obrony Narodowej, Barbara Nowacka zapowiedziała, że w 2028 roku w Polsce powstaną wojska cybernetyczne, które będą ściśle współpracować m.in. z ENISA.

Obrazek

- Na polu technologicznym trwa ciągły wyścig zbrojny, nie ma w tym momencie jednostki, która nie byłaby narażona na zagrożenia cybernetyczne. To kluczowe wyzwanie dla bezpieczeństwa całego państwa. W Polsce doświadczyliśmy wielu ataków cybernetycznych. Nieodpowiednia ochrona cyberprzestrzeni zagraża przedsiębiorstwom, elektrowniom, szpitalom, całej infrastrukturze wrażliwej. Ministerstwo Obrony Narodowej ponosi odpowiedzialność za zapewnienie cyberbezpieczeństwa w cyberprzestrzeni na poziomie państwowym i nikt nie zwolni nas z tej odpowiedzialności.- mówiła podsekretarz stanu ds. ochrony cyberprzestrzeni, infrastruktury i szkolnictwa wojskowego, Joanna Świątkowska na CYBERSEC Forum w Barcelonie

- Od 2028 roku będą funkcjonować w Polsce wojska cybernetyczne. Będą liczyły na początku- 400, 500 żołnierzy, a docelowo tysiąc. Już zostało na ten cel przygotowane ponad 2 miliardy złotych z budżetu państwa. W wojskach będą pracować najlepsi specjaliści, którzy będą ciągle szkoleni. Sprzęt będzie najnowocześniejszy z wewnętrzną licencją bezpieczeństwa. Wojska cybernetyczne będą współpracować między innymi z Europejską Agencja Bezpieczeństwa Sieci i Informacji.- mówiła Barbara Nowacka

Awatar użytkownika
Szamir DeLeon
Posty: 3831
Rejestracja: 23 lip 2017, 20:37

Re: Pozostałe ministerstwa

Postautor: Szamir DeLeon » 03 cze 2018, 23:17

Powstanie kolejny Szpital leczenia chorób rzadkich

Obrazek

- Obecnie w Polsce funkcjonują dwa takie szpitale w Gdańsku i w Krakowie. Trzeci zostanie utworzony w Opolu. Pierwszych pacjentów przyjmie w grudniu. Od kwietnia we wszystkich województwach uwzględniając reformę z 2022 roku będą punkty do których będą mogli zgłosić się pacjenci z rzadkimi chorobami. Pomocne w leczeniu chorób będą Europejskie Sieci Referencyjne- mówi minister zdrowia Zbigniew Podraza. - Pracujemy też nad zwiększeniem refundacji chorób rzadkich, na podstawie ich występowania w Polsce, aby na liście znalazły się te schorzenia które są z jednej strony kapitałochłonne, z drugiej występują w Polsce. Choroby rzadkie są często trudne do rozpoznania, nawet doświadczeni medycy podczas wielu lat praktyki zetknęli się z kilkunastoma, względnie kilkudziesięcioma chorobami rzadkimi.Obecnie trwają w tej sprawie szczegółowe konsultacje.-

Awatar użytkownika
Szamir DeLeon
Posty: 3831
Rejestracja: 23 lip 2017, 20:37

Re: Pozostałe ministerstwa

Postautor: Szamir DeLeon » 10 cze 2018, 22:59

Ministerstwo Oświaty i Kultury o przyszłości Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych

Obrazek

Od stycznia trwają rozmowy z przedstawicielami Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. Niektóre ośrodki znikną, inne zaś zmienią profil, co będzie wiązało się ze zmianą nazw. Już od kolejnego roku akademickiego PWSZ w Sulechowie zostanie filią Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od października oprócz studentów wydziału nabór kończy też PWSZ w Wałczu, chodzi oto aby studenci II i III roku mogli dokończyć edukację. Od 1 października za dwa lata będzie Wyższa Szkoła Kultury Fizycznej i Sportu.

,,Chcemy optymalizować potencjał miasta. Mieszkańcy Wałcza i okolic w przeważającej części na miejsce dalszej edukacji wybierają ośrodki w Szczecinie, Koszalinie, Poznaniu. W Wałczu znajduje się ośrodek przygotowań olimpijskich i odpowiednia baza treningowa. Utworzenie szkoły ukierunkowanej na kulturę fizyczną i sport pozwoli na optymalne wykorzystanie potencjału dydaktycznego miasta aby do Wałcza przyjeżdżali ludzie z innych miast po wykształcenie na kierunkach związanych ze sportem i kulturą fizyczną. Trwają już rozmowy nad kierunkami rozbudowy bazy dydaktycznej"- mówi wiceminister Adrian Zandberg.

Kilka innych uczelni chce zmodyfikować kierunki kształcenia, stawiając na profile związane z pielęgniarstwem podstawową opieką medyczną, rozmowy na ten temat trwają. Pewne zmiany chcą wprowadzić ośrodki w Legnicy Wałbrzychu, Koszalinie, które prawdopodobnie będą specjalizowały się w medycynie zachowując status PWSZ. W Nysie prawdopodobnie Państwowa Muzyczna Wyższa Szkoła Zawodowa. Obecnie decyzje wiążące zapadły już w Wałczu i Sulechowie. W najbliższych dwóch - trzech miesiącach zapadną decyzje. Kilka innych PWSZ również prowadzi analizy i rozmowy w sprawie zmian, Jak mówią rektorzy na niektórych kierunkach nabór niemal zamarł w ostatnich latach, musimy przedstawić nową atrakcyjną ofertę dydaktyczną i oprzeć funkcjonowanie szkół o wiodącą tematykę kształcenia.

Awatar użytkownika
Laura
Posty: 9030
Rejestracja: 08 lip 2015, 0:29

Re: Pozostałe ministerstwa

Postautor: Laura » 24 cze 2018, 23:52

Rozwój transportu transgranicznego.

Będzie stałe połączenie na trasie Berlin – Wrocław- Opole które ma przyczynić się do rozwoju konkurencyjności w transporcie dalekobieżnym i poprawić transgraniczną infrastrukturę transportową. Połączenie kolejowe umożliwi też transport towarowy planujemy również aby Opole uzyskało inne połączenia międzynarodowe. Mówi Agnieszka Szmelter wiceminister odpowiedzialna za transport. Nie wykluczamy, że część połączeń zostanie na trasie nie zakończy się w Opolu, ale zostaną uruchomione relacje m.in. połączenia dalekobieżnego na trasie Berlin – Wrocław- Opole -Kraków. Ta opcja jest brana pod uwagę od lipca przyszłego roku. Pociągiem na trasie m.in. połączenia dalekobieżnego na trasie Berlin – Wrocław- Opole pojedziemy już od 1 lipca (czy stycznia 2028). O połączenie zabiegały władze i mieszkańcy regionów przygranicznych aby poszerzać możliwości transportu w regionie.
Laura Novak
Wicepremier RP- Minister Skarbu i Energii.( 2026-2027 i 2028-2031)
Premier RP ( 2027)
Poseł na Sejm IV RP. I-VI kadencji
W latach 2020-2024 i od 2029 przewodnicząca SLD i ZL.
Przewodnicząca KP ZL w latach 2019-2026

Awatar użytkownika
Laura
Posty: 9030
Rejestracja: 08 lip 2015, 0:29

Re: Pozostałe ministerstwa

Postautor: Laura » 27 cze 2018, 23:34

W Polsce powstaną Centra Leczenia Hemofilii

Minister Zdrowia i Sportu Zbigniew Podraza poinformował, że od roku 2028 powstaną w Polsce Centra Leczenia Hemofili, będą to ośrodki kompleksowego leczenia hemofilii, w których pacjent będzie miał dostęp do lekarza wszystkich specjalności potrzebnych do efektywnego leczenia hemofilii. Pacjęci potrzebują pomocy chirurga, ortopedy, hematologa, stomatologa i rehabilitacji. Dotychczas było to rozproszone, jeśli dodamy do tego niezbyt duże doświadczenie lekarzy leczących pacjentów z hemofilią, to każdy zabieg wymagający konsultacji obniżał jakość leczenia z uwagi na brak optymalizacji efektywności, czyli organizacji leczenia. Lekarze robili i robią co mogli. Uruchomiony zostanie też program profilaktyczny dla dzieci.

Jak powiedział wiceminister Marek Balicki obecnie trwają prace nad wyceną świadczeń oraz liczbą centrów. W pierwszym roku będzie to około 6-9, a pacjenci będą przyjmowani wedle klucza miejsca zamieszkania, oraz stanu zdrowia. Hemofilia na ogół nie sprawia dużych trudności w leczeniu jeśli są do tego odpowiednie warunki. Działania MZiS z zadowoleniem przyjęło Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilie.
Laura Novak
Wicepremier RP- Minister Skarbu i Energii.( 2026-2027 i 2028-2031)
Premier RP ( 2027)
Poseł na Sejm IV RP. I-VI kadencji
W latach 2020-2024 i od 2029 przewodnicząca SLD i ZL.
Przewodnicząca KP ZL w latach 2019-2026


Wróć do „Rząd Szamira DeLeona”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron