Strona 1 z 3

Pytania do członków Rady Ministrów

: 27 kwie 2018, 22:32
autor: Administrator
Art. 194. 1. Posłowi przysługuje prawo zadawania na posiedzeniu Sejmu pytań Prezesowi Rady Ministrów oraz członkom Rady Ministrów.
2. Poseł informuje na piśmie Marszałka Sejmu, do godziny 21:00 dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia posiedzenia Sejmu, o ogólnej tematyce zadawanych pytań, wraz ze wskazaniem ich adresatów.
3. Podczas rozpatrywania punktu porządku dziennego, o którym mowa w art. 191 ust. 2, w posiedzeniu Sejmu uczestniczą Prezes Rady Ministrów i członkowie Rady Ministrów, będący adresatami pytań.
4. Pytania są zadawane ustnie i wymagają bezpośredniej odpowiedzi.
5. Postawienie pytania nie może trwać dłużej niż 5 minut, a udzielenie odpowiedzi na pytanie nie może trwać dłużej niż 5 minut.
6. Posłowie, którzy zamierzają zadać pytanie, zapisują się do głosu u sekretarza Sejmu prowadzącego listę posłów zadających pytanie.
7. Czas przeznaczony na rozpatrzenie punktu „Pytania do Prezesa Rady Ministrów lub członków Rady Ministrów" nie może być dłuższy niż 240 minut.

Re: Pytania do członków Rady Ministrów

: 20 cze 2018, 22:33
autor: Krzysztof Hans
Katarzyna Kajkowska (SCD)
Szanowna Rada Ministrów. Przy okazji utworzenia Tak Inaczej padło stwierdzenie że to ugrupowanie powstało by jego członkinie mogły dalej pracować w rządzie nie przechodząc tym samym do SCD. Chcielibyśmy się więc jako Prezes SCD zapytać byłych koalicjantów jakie są efekty pracy poszczególnych członków Tak Inaczej jak i całego ugrupowania w rządzie od czasu naszego odejścia do chwili obecnej.

Pytanie kieruje do:
- Prezesa Rady Ministrów czyli pana Szamira de Leona
- Minister Kultury i Oświaty pani Barbary Wystyrk-Benigier czyli przełożonej pani Edyty Głębki piastującej funkcje Sekretarza stanu ds. zwiększenia czytelnictwa
- Minister Sprawiedliwości, Równości i Praw Człowieka pani Iwony Piątek czyli przełożonej pani Tamary Starskiej piastującej funkcje Sekretarza stanu ds. przeciwdziałania przemocy

Re: Pytania do członków Rady Ministrów

: 24 cze 2018, 23:47
autor: Laura
Barbara Wystryk- Benigier odpowiada Poseł Katarzynie Kajkowskiej

Szanowna Pani Poseł.

Sekretarz stanu ds. czytelnictwa pani Edyta Głębka prowadzi działania na rzecz przywracania bibliotek na wsiach i miejscowościach do 50 tysięcy mieszkańców, konsultuje zagadnienia dotyczące księgozbiorów w formie tradycyjnej i elektronicznej. Przyśpiesza też program dygitalizacji, tak aby kolejne pozycje były dostępne on -line, w tym materiały źródłowe dotyczące między innymi funkcjonowania miast i życia codziennego w w poprzednich wiekach. Upowszechnianie dostępu jest traktowane priorytetowo

(-)
Barbara Wystryk Benigier

Minister Oświaty i Kultury

Iwona Piątek odpowiada poseł Katarzynie Kajkowskiej

Szanowna Pani Poseł.

Sekretarz stanu ds przeciwdziałania przemocy pani Tamara Starska pracuje nad rozwiązaniami prawnymi pozwalającymi na bardziej efektywną ochronę ofiar przemocy i izolację sprawców,aktualnie kończą się konsultacje. Rządowe projekty ustaw trafią do Sejmu w okresie około 2 miesięcy.

(-)
Iwona Piątek

Minister Sprawiedliwości, Równości i Praw Człowieka

Re: Pytania do członków Rady Ministrów

: 02 lip 2018, 15:22
autor: Krzysztof Hans
Katarzyna Kajkowska do minister Barbara Wystryk Benigier

Szanowna Pani Minister
Dziękuje za odpowiedź ale mam jeszcze jedno pytanie a mianowicie czy pani Edyta Głębka przygotowuje jakiś projekt na gruncie prawnym na potrzeby prac w Sejmie? Jako jej była koleżanka partyjna chciałabym zapoznać się z efektami jej pracy.

Katarzyna Kajkowska do Premiera Szamira de Leona
Panie Premierze czy mógłby pan jako szef Rady Ministrów określić całościowe efekty pracy przedstawicieli Tak Inaczej w rządzie od strony partii jako całości jak i jej poszczególnych członków. Chciałabym też dowiedzieć jak przebiega współpraca z Tak Inaczej na szczeblu partyjnym.

Re: Pytania do członków Rady Ministrów

: 16 lip 2018, 13:28
autor: Anna Radziwiłł-Schmidt
Do ministra spraw wewnętrznych i administracji

Panie Ministrze,

w kwietniu miała miejsce awaria rządowych systemów Obywatel.gov.pl, Pz.gov.pl, Cepik.gov.pl, Epuap.gov.pl, SRP, CEPiK, ePUAP, a także część stron w domenie gov.pl. Skala awarii była niespotykana, dotychczas nie było sytuacji, aby wszystkie wymienione systemy były niedostępne równocześnie.

W związku z powyższym, proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1) Jakie były przyczyny awarii systemów Obywatel.gov.pl, Pz.gov.pl, Cepik.gov.pl, Epuap.gov.pl, SRP, CEPiK, ePUAP a także części stron w domenie gov.pl w kwietniu tego roku?
2) Czy w dniach poprzedzających awarię prowadzone były prace modernizacyjne ww. systemów?
3) Czy w dniach poprzedzających awarię prowadzone były prace modernizacyjne infrastruktury informatycznej ww. systemów?
4) Czy za bieżącą obsługę ww. systemów odpowiadając pracownicy Centralnego Ośrodka Informatyki?
5) Czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji lub Centralny Ośrodek Informatyki współpracuje z profesjonalnymi podmiotami zewnętrznymi w zakresie obsługi oraz prac serwisowych ww. systemów? Jeśli nie, kiedy i z jakimi podmiotami zewnętrznymi współpracowało wcześniej?
6) Dlaczego nie został wydany komunikat dotyczący przyczyn awarii systemów?

Łączę wyrazy szacunku,
/-/ Anna Streżyńska,
poseł na Sejm RP

Re: Pytania do członków Rady Ministrów

: 20 lip 2018, 14:12
autor: Anna Radziwiłł-Schmidt
Do minister spraw zagranicznych

Pani Minister,

w maju miała miejsce pierwsza wizyta prezydent Stanów Zjednoczonych Kamali Harris w Polsce. W przypadku wizyty prezydenta Jeba Busha kilka lat temu otrzymaliśmy dokładne informacje na temat rozmów, jakie rząd przeprowadził z amerykańską delegacją. W przypadku majowej wizyty dowiedzieliśmy się tylko, że spotkanie miało miejsce i kto wziął w nim udział. Dodatkowo w mediach pojawiają się informacje na temat niedyspozycji premiera Szamira DeLeona.

W związku z powyższym, proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1) Dlaczego nie został wydany komunikat na temat treści rozmów amerykańsko-polskich?
2) Jakie tematy poruszono podczas międzyrządowych rozmów?
3) Czy premier Szamir DeLeon wziął udział w ww. rozmowach z amerykańską delegacją? Jeśli nie, kto go zastępował?

Łączę wyrazy szacunku,
/-/ Alicja Mikołajczyk,
poseł na Sejm RP

Re: Pytania do członków Rady Ministrów

: 20 lip 2018, 22:18
autor: Laura
og do wieczora do niedzieli na wszystkie pytania odpowiem.

Re: Pytania do członków Rady Ministrów

: 23 lip 2018, 22:45
autor: Laura
Szanowna Pani Poseł.

1. Komunikat na temat rozmów został wydany z niewielkim opóźnieniem w związku z naradą ambasadorów w której uczestniczyła Minister Spraw Zagranicznych i Wiceministrowie
2. Rozmawiano na następujące tematy Program Bezpieczna Żywność, który jest jedną z ważnych inicjatyw polskiej dyplomacji. Poruszono zagadnienia związane z ustanowieniem reżimu międzynarodowego w wykorzystaniu dronów w działań militarnych, obydwie strony zgodziły się co do konieczności ustanowienia norm prawnomiędzynarodowych, które byłyby respektowane przez różne strony. Przepisy powinny dotyczyć możliwości użycia dronów i odpowiedzialności związanej z ich użytkowaniem. Obydwie strony mają świadomość złożoności materii, wagi problemu, trudu przyszłych rozmów, ale też poczucie, że jest to niezbędne, z uwagi na obecną anarchizację na tym polu. Podpisane zostało Memorandum w sprawie wspólnych badań nad odnawialnymi źródłami energii, oraz umowa dotycząca współpracy w leczeniu nowotworów.
3. Prezes Rady Ministrów uczestniczył w rozmowach przez 90 minut.

Z poważaniem
(-) Wiktoria Anastazja Skolska
Minister Spraw Zagranicznych RP

Re: Pytania do członków Rady Ministrów

: 24 lip 2018, 11:01
autor: Anna Radziwiłł-Schmidt
Poseł Anna Streżyńska również zadała pytania - ministrowi spraw wewnętrznych i administracji.

Re: Pytania do członków Rady Ministrów

: 16 wrz 2018, 17:02
autor: Wincenty Nowak
Do minister obrony narodowej

Pani Minister,

W expose wasze rządu nie przedstawiono szczegółowych planów reform Sił Zbrojnych, ani nawet nie wskazano problemów armii. Zgadzamy się, że są potrzebne reformy, ale chcemy znać ich szczegóły.
W związku z czym mam następujące pytania:
1) Jakie reformy czekają Marynarkę Wojenną, czy zostaną zakupione nowe okręty i jakie zadania będą spełniać?
2) Czy zostaną poczynione reformy w dowództwie, jeśli tak co zostanie zmienione?
3) Jakie kierunki rozwoju obejmą Siły Zbrojne i jakie jej problemy zostaną rozwiązane?
4) Co zostanie zmodernizowane w Siłach Zbrojnych oprócz ww. Marynarki Wojennej?
5) Czy stworzone zostaną siły szybkiego reagowania, jeśli tak to w jaki sposób i czy w oparciu o istniejące jednostki?
6) Na południowo-wschodniej Polsce jest rozmieszczonych mało sił wojskowych. Czy zostanie ona wzmocniona poprzez nowe jednostki?

Z wyrazami szacunku,
Marek hrabia Potocki,
poseł na Sejm RP