Expose premier Anny Radziwiłł-Schmidt

Marszałek: Małgorzata Tracz
Sejm w latach 2026-2030
Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8238
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Expose premier Anny Radziwiłł-Schmidt

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 06 wrz 2018, 22:42

Wśród zaproszonych gości obecni są m.in. król Michał II, królowa Maria, królewna Monika oraz marszałek Senatu RP książę Marcin Schmidt.

Wicemarszałek Agnieszka Pomaska:

Wysoka Izbo!

Przechodzimy do następnego punktu porządku dziennego. Na podstawie art. 154 ust. 2 Konstytucji, przystępujemy do wysłuchania wystąpienia Prezesa Rady Ministrów, Jej Książęcej Wysokości księżnej Anny Radziwiłł-Schmidt, związanego z przedstawieniem programu działań Rady Ministrów i wnioskiem o udzielenie wotum zaufania Radzie Ministrów. Bardzo proszę, pani premier.
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8238
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Expose premier Anny Radziwiłł-Schmidt

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 06 wrz 2018, 23:01

Na mównicę wchodzi Anna Radziwiłł-Schmidt:
Obrazek
Wasza Królewska Mość!
Wasze Królewskie Wysokości!
Pani Marszłek!
Szanowne panie posłanki i panowie posłowie!
Czcigodni goście!

Nie potrafię słowami wyrazić radości, która napełnia mnie, kiedy mogę po raz trzeci stanąć przed Wysoką Izbą, wnioskując o wotum zaufania dla mojego rządu. Ostatnie kilka tygodni, przełom roku, naznaczone były kryzysem politycznym. Rządu nie udało się powołać w dwóch pierwszych konstytucyjnych krokach. Pragnę z tego miejsca podziękować Jego Królewskiej Mości królowi Michałowi II za zaufanie, którym obdarzył mnie, powierzając mi misję sformowania nowego gabinetu. To jest ogromny zaszczyt, ale przede wszystkim ogromna odpowiedzialność.

Staję przed państwem, z kompletnym rządem, składającym się z ekspertów gotowych do działania, opartym na stabilnej koalicji dwóch największych partii w polskim parlamencie - Zjednoczonej Lewicy i Postępowych Demokratów. Żeby utworzyć ten rząd, byliśmy w stanie odsunąć na bok dawne kłótnie, usiąść do rozmów i wypracować najlepszy, naszym zdaniem, kompromis. Nasz rząd będzie kontynuował pozytywne zmiany zapoczątkowane przez moich poprzedników. Zapewniam, że to będzie rząd dynamiczny, pracujący na pełnych obrotach, aby z dnia na dzień Polkom i Polakom żyło się co raz lepiej.

Jednym z fundamentów mojego rządu będzie skuteczna polityka zagraniczna. Minister Wiktoria Anastazja Skolska będzie kontynuować zapoczątkowane przez poprzednie rządy poszerzanie siatki konsulatów i ambasad na całym świecie, rozpoczynając od otwarcia ambasad RP w Dakarze, Dar es Salaam i Ułan Bator, czy konsulatu w Chengdu. Przygotujemy Polskę do wejścia do strefy euro. O tym kroku spekuluje się już od kilkunastu lat, a zostaliśmy do tego zobowiązani, wstępując do Unii Europejskiej. Przystąpiliśmy kilka lat temu do mechanizmu ERM II, co było pierwszym krokiem ku przyjęciu wspólnej waluty. Powołany zostanie zespół ekspertów oraz członek Rządu odpowiedzialny za przygotowanie Polski do wejścia do tej prestiżowej pierwszej ligi europejskiej gospodarki. Proces ten potrwa minimum 5 lat.

Źródłem atrakcyjności Polski i zarazem zdolności jej skutecznego oddziaływania na procesy decyzyjne, czy to jako sojusznika w ramach NATO, czy też partnera w strukturach Unii Europejskiej, jest jej zdolność do artykułowania interesów państw naszego regionu i działania w roli ich adwokata. Dlatego Polska nadal będzie popierała wzmacnianie relacji Ukrainy z Unią Europejską i NATO oraz ambitne reformy, które zbliżą ten kraj do standardów zachodnich. W interesach Polski oraz Europy jest Ukraina jako nowoczesne państwo, z dobrze działającą gospodarką, która zagwarantuje swoim obywatelom wysoki poziom życia.

Dostrzegając głęboką potrzebę stabilizowania naszego europejskiego sąsiedztwa, widzimy we Francji kluczowego partnera we współpracy wojskowej, zarówno w stosunkach dwustronnych, jak i w ramach NATO i Unii Europejskiej. Francja jest czwartym największym inwestorem w Polsce. Zależy nam na wykorzystaniu potencjału Trójkąta Weimarskiego w rozwiązywaniu wspólnych problemów oraz wzmacnianiu jedności i spójności Unii Europejskiej. Rozwój współpracy regionalnej jest jednym z naszych nadrzędnych priorytetów. W łonie Grupy Wyszehradzkiej odczuwamy rosnącą wolę współdziałania na rzecz realizacji wspólnoty interesów. W jej ramach będzie kontynuowana i rozwijana współpraca z organizacjami regionalnymi. W wymiarze wschodnim będziemy stawiać na rozwój współpracy transgranicznej i odnowę Partnerstwa Wschodniego.

Bezpieczeństwo narodowe naszego kraju, oprócz oczywistego oparcia w systemie obronnym państwa polskiego, oparte jest na sile i spoistości Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dziękuję zatem sojusznikom Polski za obecność ich wojsk na naszym terytorium. Polska stała się państwem, które dostarcza wspólnego bezpieczeństwa, a nie tylko jest jego odbiorcą. Będziemy dążyć dążyć do zwiększenia obecności wojskowej i infrastruktury NATO w regionie, uznając, że tylko wiarygodne, oparte na realnej sile, odstraszanie może zapewnić nam pokój i bezpieczeństwo. Będziemy dążyć do zapewnienia sił wsparcia, umocnienia sojuszniczej mobilności, realistycznego planowania oraz przyspieszenia procesów decyzyjnych.

Opowiadamy się za utrzymaniem przez Sojusz Północnoatlantycki polityki "otwartych drzwi". Chcemy rozwijać współpracę z państwami partnerskimi NATO, przede wszystkim z jego najbliższego otoczenia: Finlandią, Szwecją, Ukrainą, Mołdawią i Gruzją, z którymi łączy nas daleko posunięta zbieżność poglądów na naturę zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Zwiększymy swoją obecność w Arktyce, poprzez działania ekonomiczne. Analizowane są również możliwości inwestycji w Svalbardzie. Będziemy chcieli zwiększania bezpieczeństwa w regionie Bałtyku, poprzez lepsze monitorowanie ruchu morskiego, czy środowiska. Trwają prace nad programem Go America Latina, który zostanie zainaugurowany wiosną 2028 roku. Intensyfikacji ulegnie współpraca w organizacji IOM. Będziemy kontynuować rozwijanie współpracy z państwami azjatyckimi i afrykańskimi, w Afryce głównie w obszarach wskazanych w Przyszłości dla Afryki.

Wysoka Izbo!

W energetyce zostaną przeprowadzone inwestycje w węgiel z wykorzystaniem nowych możliwości jego zastosowania. Będziemy kontynuować aktywność na rzecz przemysłowego wykorzystania CO2. Uregulowane zostaną stosunki własnościowe pomiędzy skarbem państwa i skarbem górnośląskim. Przyspieszymy prace nad budową farm wiatrowych na Bałtyku, będziemy zwiększać możliwości magazynowania energii. Wsparcie otrzymają ciepłownie, aby jak najwięcej mieszkań mogło zostać podłączonych do miejskiego ciepła. Monitorujemy także możliwości odkupienia kilku ważnych obiektów w energetyce krajowej.

Czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne. Miarą tego, czy Polska jest naprawdę dojrzałym krajem. Powietrze, woda, ziemia – przecież nie należą tylko do nas, należą też do przyszłych pokoleń i to w jakim stanie zostawimy je naszym wnukom, wystawi nam świadectwo. Z powodu smogu umiera przedwcześnie 48 tys. Polaków rocznie, a dym z palenia w piecu śmieciami nie ulatuje do nieba. Ten pył trafia do płuc naszych i naszych dzieci. Ale zdajemy sobie również sprawę z tego, że nie wszystkich stać na czystsze paliwo. Dlatego program walki ze smogiem to program wsparcia najuboższych, których nie stać dziś na ocieplenie domu, na wymianę okien czy drzwi, nie stać na dobre – nie trujące – paliwo. Bardzo ważna w tym kontekście jest również rola samorządów. To one są na pierwszej linii frontu i dobra współpraca rządu i samorządu będzie tu miała kluczowe znaczenie. Chcemy wspólnie z wami skutecznie rozwiązać ten problem. Zreformujemy Państwową Inspekcję Ochrony Środowiska, zmienimy jej obowiązki i uprawnienia tak by stała się ona prawdziwą strażą ekologiczną.

Wprowadzimy podatek od transakcji finansowych, który obowiązuje w większości krajów Unii Europejskiej. Będziemy kontynuować uszczelnianie systemu podatkowe i walkę z nieuczciwymi przedsiębiorcami.

Wprowadzimy "Godzinę dla rodziny". Jesteśmy w samej czołówce, w pierwszej trójce najbardziej zapracowanych narodów w Europie. Rodziny często nie mają czasu na spędzanie ze swoimi dziećmi, nie mają czasu na pomoc im w lekcjach, a jest to konieczne, bo obciążanie dzieciaków nauką jest wielkie. Zgodnie z naszymi planami, pracownik opiekujący się dzieckiem do ukończenia przez nie 10 roku życia będzie mógł korzystać ze skróconego czasu pracy w wymiarze 7 godzin na dobę - z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za nieprzepracowaną godzinę. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień skróconego czasu pracy mógłby skorzystać jeden z rodziców lub opiekunów dziecka. Oprócz możliwości krótszego czasu pracy dla kobiet, które karmią swoje dzieci w pierwszych latach życia, konieczne jest także wprowadzenie skróconego czasu pracy z przeznaczeniem na opiekę nad dzieckiem do lat 10, co pozwoli jednemu z rodziców na przykład na odwiezienie dzieci do szkoły, czy przedszkola.

Program "Godzina dla rodziny" to dopiero początek. Rząd będzie dbać o prawa pracownicze. Będziemy postulować skrócenie tygodniowego czasu pracy do 35 godzin- 7 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu przy zachowaniu dotychczasowego wynagrodzenia. Wprowadzimy minimalną stawkę godzinową oraz stopniowo będziemy zwiększać płacę minimalną do europejskiego poziomu 1 000 euro w ciągu kilku najbliższych lat. Będziemy zwalczać i ograniczać zatrudnianie pracowników w oparciu o umowy cywilnoprawne. Wszystkie osoby, bez względu na rodzaj umowy, muszą mieć zagwarantowane takie same prawa pracownicze, zasady BHP. Państwo zaangażuje się bardziej w ich przestrzeganie i egzekwowanie. Równa praca to równa płaca - kobiety muszą zarabiać tyle samo, co mężczyźni na tych samych stanowiskach.

Mimo wprowadzenia wielu obostrzeń prawnych, wciąż wielu młodych Polaków nie ma szans po zakończeniu nauki na zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę. Zmuszeni są pracować na umowach śmieciowych bez prawa do urlopu czy chorobowego. Administracja publiczna powinna dać dobry przykład pracodawcom wprowadzając obowiązek dla kontrahentów w zamówieniach publicznych zatrudniania pracowników wyłącznie na umowie o pracę.

Umożliwimy matkom i ojcom łączenie pracy z opieką nad dzieckiem w pierwszych latach życia dziecka. Prawnie zagwarantujemy pracę na pół etatu po urlopie rodzicielskim przez 24 miesiące. Przez ten czas otrzymywać będą dodatkowo 1 tys. zł miesięcznie niezależnie od formy zatrudnienia. Wszyscy rodzice powinni mieć wybór, czy po urodzeniu dziecka chcą zostać w domu czy wrócić do pracy. W pierwszym roku życia dziecka to proste, bo wprowadziliśmy roczne urlopy rodzicielskie. Ale co dalej? Pierwszym krokiem będzie podwojenie liczby żłobków i klubów dziecięcych. To jednak nie wystarczy. Musimy sprawić, żeby placówki stały się dostępne dla wszystkich rodziców. Dlatego zagwarantujemy 20 godzin tygodniowo darmowej opieki żłobkowej.

Każda matka, która pracuje, powinna mieć możliwość przechodzenia na emeryturę o rok wcześniej za każde urodzone dziecko. Wychowanie co najmniej czwórki dzieci przez niepracującą matkę będzie traktowane na równi z zatrudnieniem i uprawniać do emerytury na poziomie minimalnym. Bo wychowywanie dzieci, proszę państwa, to praca na pełen etat. Ponad to, wprowadzimy możliwość przechodzenia na emeryturę przez pracowników posiadających co najmniej 40 letni staż pracy, bez względu na wiek.

Obecne programy mieszkaniowe skupiają się na największych aglomeracjach, zupełnie pomijając średniej wielkości i najmniejsze miejscowości. Szansę na wynajem taniego lokum powinni mieć również pozostali mieszkańcy, których nie stać na zakup mieszkania lub nie chcą brać kredytu hipotecznego. Z myślą o nich wprowadzimy program "Tanie mieszkania na wynajem". We współpracy z samorządami będziemy wprowadzać programy budowy mieszkań komunalnych by mogły zostać tanio wynajęte. Nie każdego obywatela stać na najem po zawyżonych wolnorynkowych cenach. Mieszkanie jest prawem, a nie towarem.

Wysoka Izbo!

Dwie najczęstsze przyczyny śmierci Polaków to choroby nowotworowe i choroby układu krążenia. 3/4 Polaków odchodzi z tego świata ze względu na te dwa rodzaje chorób. Dlatego trzeba położyć większy nacisk na profilaktykę i leczenie tych chorób, i dlatego też uruchomimy dwa programy, które unowocześnią polską służbę zdrowia. Pierwszy z nich to budowa Narodowego Instytutu Onkologii, który będzie nie tylko miejscem, gdzie skutecznie leczy się nowotwory, ale również prowadzi się nowoczesne badania i terapię. Druga inicjatywa, to Narodowy Program Zdrowia Kardiologicznego. Polacy mieli wielki wkład w rozwój kardiologii i chcemy, żeby leczenie chorób serca pozostało naszą specjalnością. Wprowadzimy Powszechny Program Profilaktyki, a także przedłużymy finansowanie programu in vitro z budżetu państwa.

Nie możemy pozwolić, żeby nowe pieniądze zostały źle wydane, żeby system był nieefektywny. Każda złotówka zainwestowana w zdrowie musi oznaczać poprawę jakości życia Polaków. Zyskają na tym pacjenci, ale również mają zyskać ci, którzy na co dzień stoją przy ich łóżkach. Nie może być prywatyzacji zysków i upaństwowienia strat. Publiczny sprzęt medyczny służyć ma celom wspólnym, dobru pacjentów. Dlatego położymy ogromny nacisk na elektronizację i informatyzację służby zdrowia. Utworzymy państwową aplikację "e-lekarz", dzięki której pacjenci będą mogli konsultować ze swoimi lekarzami drobne choroby, nie wychodząc z domu. Zmniejszy to przede wszystkim duże kolejki, ale i poprawi dostępność do służby zdrowia.

Ponad to, rząd zmieni obowiązujące prawo tak, by skutecznie przeciwdziałać przemocy domowej, przestępstwom na tle seksualnym, agresji i nienawiści wobec mniejszości.

Szanowni państwo!

Oświata nie potrzebuje rewolucji. Prawdziwy skok jakościowy w edukacji może zapewnić jedynie droga ewolucji. Potrzebujemy przemyślanych zmian, które pozwolą naszym dzieciom stawić czoła wyzwaniom współczesnego świata. Przeludnione klasy stają się prawdziwą zmorą polskich szkół. Mimo wysoko wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej, taki system uniemożliwia zapewnienie edukacji na odpowiednio wysokim poziomie. Rozwiązaniem jest propozycja ograniczenia liczby uczniów w klasie do maksymalnie 20 osób. W pierwszym etapie liczebność klas zostałaby zmniejszana do 25 osób w 2029 r. Docelowy pułap osiągnęlibyśmy w 2031 r.

Współczesny świat oferuje coraz więcej możliwości dla młodych ludzi. Kluczem do ich wykorzystania jest często dobra znajomość języków obcych. Pokazują to również realia rynku pracy. Dlatego zadbamy o dobry start młodych w dorosłość. Proponujemy zapewnienie uczniom minimum 5 godzin nauki języka angielskiego w tygodniu już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Ponad to, czas powiedzieć stop niszczeniu szans rozwoju dla dzieci z małych ośrodków. One mają prawo mieć takie same szanse na godne życie i dobre zarobki jak ich rówieśnicy w wielkich miastach. Dlatego wprowadzimy bon edukacyjny, który będzie uprawniał gorzej sytuowanych do odbioru czterech godzin korepetycji. Dzieci z biedniejszych rodzin i wsi często odstają poziomem od swoich bogatszych rówieśników. Nie może tak być, musimy dać wszystkich równe szanse, dlatego bon edukacyjny będzie pozwalał na podciągnięcie się tych dzieci w nauce. Uruchomimy też program iTornister na który złoży się tablet z internetem i wszystkimi niezbędnymi podręcznikami dla każdego dziecka na wsi i w małych miejscowościach. Będziemy chcieli zreformować liceum, które obecnie jest kursem przygotowującym do matury, nie uczy praktycznych umiejętności, a nauczyciele pędzą z materiałem, by zdążyć przed egzaminem maturalnym. Wydłużymy naukę o rok po to, by nauczyciele mogli spokojnie ćwiczyć z uczniami, nie martwiąc się, że nie zdążą z materiałem.

Z każdym rokiem spada rok inicjacji seksualnej oraz rośnie liczba nastoletnich matek. Młodzi ludzie nie są świadomi konsekwencji, jakie wynikają z odbywania stosunku płciowego bez zabezpieczenia oraz bez wiedzy. Dlatego przywrócimy do szkół obowiązkową edukację seksualną, którą ze szkół wyprowadził prawicowy rząd. Zwiększymy także liczbę godzin języków obcych, a także rozszerzymy obecny program języka migowego. Rozszerzymy także ofertę świetlic szkolnych, wydłużymy czas jej pracy oraz zwiększymy wynagrodzenie nauczycielom świetlicy. Będziemy dążyli także do wprowadzenia bezpłatnych obiadów dla uczniów.

Kultura zawsze zajmowała ważne miejsce w moim sercu. Dlatego utworzymy działającą przy ministrze kultury radę, która będzie zajmowała się zabytkami czy instytucjami kultury podległymi ministrowi, sprawując nad nimi kontrolę, by uniezależnić je od wpływów politycznych. Rada będzie także opiniować kandydatury na szefów instytucji, których powołuje minister właściwy ds. kultury. Rozszerzymy także program "Kultura za złotówkę" o Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum II Wojny Światowej - dwa najpopularniejsze w świecie polskie muzea, który każdy powinien zobaczyć chociażby raz w życiu. Będziemy rozmawiać także z przedstawicielami różnych kościołów, by wystawili i udostępnili swoje najcenniejsze eksponaty. Wprowadzimy kulturalny budżet obywatelski, gdzie obywatele będą mogli zgłaszać swoje propozycje organizowania pikników, festynów, przedstawień, sztuk, przeglądu talentów, przeglądów literackich etc. O zdobyciu tych środków w 100% decydować będą obywatele.

Szanowne panie posłanki i panowie posłowie!

Silny samorząd to podstawa silnej demokracji. Zalety istnienia samorządu terytorialnego to m.in. większa efektywność, skupienie się na sprawach o charakterze lokalnym i regionalnym, większy udział obywateli w sprawowaniu władzy i szerszy do niej dostęp. Zmienimy Kodeks Wyborczy, wydłużając kadencję samorządów do pięciu lat, wprowadzając "listę rezerwową" w przypadku komisji do liczenia głosów oraz obowiązkową transmisję internetową z lokalu wyborczego. W komisjach często pracują osoby starsze, które po kilkunastu godzinach głosowania mogą być zmęczone, osoby z listy mogłyby je zastąpić. Każdy obywatel będzie mógł śledzić pracę komisji w lokalu wyborczym dzięki internetowej transmisji video. Chcemy również, aby obowiązkowe były transmisje internetowe z sesji rad gmin, powiatów czy miast. Transmitowane i udostępniane. Czyli wszystko, co będzie działo się na sesji będzie przedstawione mieszkańcom. Każdy będzie mógł wejść na stronę internetową i będzie mógł daną sesję oglądać.

Zlikwidujemy Trybunał Stanu i przekażemy jego kompetencje do Sądu Najwyższego. TS jest instytucją nie tylko kosztowną i absolutnie niewydolną, ale wręcz niemoralną w świetle zasad prawa. Każdy członek Trybunału otrzymuje miesięcznie 10 tys. zł wynagrodzenia. Tymczasem od początku istnienia, organ wydał tylko jeden wyrok. Trybunał sądzi polityków za różne przestępstwa, w oparciu o ich stanowisko. Przy tym składa się z 19 członków, z których 16-tu wybieranych jest przez Sejm. Stanowi to naruszenie jednej z podstawowych zasad sprawiedliwości, "nemo iudex in causa sua" - "nikt nie może być sędzią we własnej sprawie". Niemoralnym jest, by politycy posiadali "specjalny sąd", składający się z osób wybranych przez tych właśnie polityków celem ich sądzenia. W państwie prawdziwej demokracji, pozycja obywatela oraz polityka jest zrównana wobec prawa. Wszyscy podlegają tym samym, niezawisłym sądom.

Idea e-government dotyczy stosowania technologii informatycznych w administracji publicznej. Z informatyzacji urzędów płynie wiele korzyści. Podniesiona zostaje jakość usług, ograniczane są niepotrzebne wydatki, zwiększa się wydajność urzędów, poprawiony zostaje dostęp usług dla osób niepełnosprawnych, a ponadto realizacja usług poprzez zautomatyzowany system zwiększa przejrzystość administracji i ogranicza czynniki korupcyjne. Zwiększa się także zaufanie do administracji ze względu na formalne przejście do podejścia przedmiotowego. Istotny jest wyłącznie cel usługi a nie osoba, która ją świadczy. Rozszerzymy obowiązki urzędów w zakresie wdrażania oraz stosowania systemów informatycznych. Proces przebudowy administracji rozpocznie się od gmin wiejskich poprzez realizację programu E-gmina.

Wprowadzone zostaną dla obywateli elektroniczne dowody osobiste. Dowód taki będzie dokumentem tożsamości obywatela zintegrowanym z innymi pożytecznymi funkcjami. Obywatel będzie mógł z jego pomocą nie tylko oddać ważny głos w wyborach, lecz nawet zarejestrować się u lekarza czy korzystać z komunikacji miejskiej. Dokument ten będzie także pełnił funkcje karty płatniczej i zawierać będzie podstawowe szkolenia jakie przeszedł obywatel – np. prawo jazdy.

Wpiszemy prawo do internetu do Konstytucji oraz wprowadzimy powszechny program "Internet w każdym domu". Powszechny dostęp do Internetu dla społeczeństwa ma wiele zalet. W sferze wolności słowa, zwiększa pluralizm mediów, tworzy dostęp do niezależnych portali i niekomercyjnych źródeł informacji. Dzięki Internetowi obywatele skuteczniej monitorują poczynania władzy w swoim państwie. Wiele czynności urzędowych dokonać można za pośrednictwem Internetu. Po stworzeniu możliwości prowadzenia referendów drogą elektroniczną, a jednocześnie przy dostatecznym upowszechnieniu Internetu, koszty demokracji będą maleć.

Będziemy kontynuować proces decentralizacji organów władzy państwowej, zapoczątkowany przez poprzedników. Władza musi być bliżej ludzi, wszystkie urzędy nie mogą znajdować się tylko w Warszawie.

Na koniec, zwracam się do Wysokiej Izby z wnioskiem o udzielenie mojemu rządowi wotum zaufania. Zachęcam równocześnie państwa posłów do zadawania pytań, postaram się odpowiedzieć dzisiaj na jak najwięcej z nich, jeśli jednak tego nie zrobię w trakcie debaty, odpowiedź zostanie udzielona pisemnie.

Dziękuję. oklaski z ław koalicji rządzącej
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8238
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Expose premier Anny Radziwiłł-Schmidt

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 06 wrz 2018, 23:06

Pomaska:

Otwieram debatę nad expose.
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Lukasz Wojtowicz
Posty: 2667
Rejestracja: 19 lis 2017, 23:06

Re: Expose premier Anny Radziwiłł-Schmidt

Postautor: Lukasz Wojtowicz » 06 wrz 2018, 23:39

Malinowski:

Pani Marszałek!
Szanowni Goście!
Pani Premier!
Wysoka Izbo!

Mówi pani premier, że pani rząd będzie wprowadzał walutę Euro. Tylko wydaje mi się, że bez wyraźnej woli w referendum nie powinniśmy wprowadzać waluty Euro. Inna kwestia, że to będzie dla nas, Polaków niekorzystne przez zwrost cen. I jak ktoś powie, że miałem w czasie referendum 5 lat, więc się nie znam, odpowiem. Polacy nie zdawali sobie sprawy, że głosują też za Euro, więc nie dawałbym równoznaczności "wejście do UE, wejście do strefy Euro".
Co do wydłużenia kadencji samorządów, to Ruch Konserwatywny się cieszy, że to zostanie wprowadzone. Tylko, czy będzie w związku z tym wprowadzona dwukadencyjność prezydentów i marszałków?
Z całym szacunkiem, ale albo pani premier uprawia populizm, bowiem popularna "śmieciówka" to umowa o pracę na czas określony. (OG: Tak jest ;) ) Więc jeżeli już, to trzebaby było zlikwidować tą formę umowy o pracę.
Na koniec pani premier, czy będą wprowadzone programy prosportowe, które proponował premier Szamir DeLeon w expose?
Były prezydent Sosnowca, Były premier RP, były członek Partii Liberalno-Konserwatywnej, prezes stowarzyszenia Ruch Konserwatywny.

Wg. Katarzyny Kajkowskiej jej lokaj.

Awatar użytkownika
Katarzyna Kajkowska
Posty: 1374
Rejestracja: 09 sie 2018, 22:24

Re: Expose premier Anny Radziwiłł-Schmidt

Postautor: Katarzyna Kajkowska » 07 wrz 2018, 11:39

Katarzyna Kajkowska (SCD) :

Pani Marszałek!
Szanowni Goście!
Pani Premier!
Wysoka Izbo!

Mam kilka pytań odnośnie zagadnień wspomnianych w expose i nie tylko:
1. Czy rząd Pani Premier będzie kontynuuacją działań rządów Szamira deLeona czy też obalonego przez Senat rządu Laury Novak którego to przyczyną porażki było między innymi właśnie jawne przyznawanie się do bycia kalką poprzednika. Chodzi mi oto czy pani rząd zaproponuje coś czego nie było w planach poprzednich rządów Lewicy i czy w przeciwieństwie do rządu Pani Premier Novak nie będzie bazował na dokonaniach poprzedników.
2. Czy wydłużenie kadencji samorządów będą dotyczyć też ich główne władze czyli wójtów, burmistrzów i prezydentów? Jeżeli tak to konieczne jest wprowadzenie także ograniczenie liczby kadencyjności dla danych osób do dwóch kadencji połączony nawet z jednokadencyjną przerwą między kadencjami i zakazem startu dla osób które mają już minimalnie trzy kadencje na koncie. Nie może być tak że dane osoby zbyt długo (nawet po 20 lat i więcej) są gospodarzami gmin i miast. Trzeba dać każdemu szanse.
3. Dlaczego w bonie edukacyjnym ma być tylko 4 godziny na korepetycje i dlaczego on ma być tylko na korepetycje skoro można by go też wprowadzić na przykład jako możliwosć zakup książek artykułów szkolnych i całych wyprawek poniższej cenie czy jako opcję zapłaty za koszt rocznego posiłku w stołówkach? Nie lepiej dać aż 10 godzin na korepetycje i dodatkowe bony w innej formie? To też przydałoby się dzieciom i młodzieży z mniejszych miejscowości.
4. Czy jeżeli Euro ma być wprowadzone to czy jednocześnie będą użyte jakieś zabezpieczenia przed wzrostem cen? Bez tego taka zmiana nie powinna w ogóle mieć miejsca.
5. Pani na stanowisko Premiera został powołana nie przez partie rządzącą a przez samego Króla. Co pani zatem sądzi na temat powołania dodatkowej funkcji Kanclerza Koronnego którego to funkcja byłaby oparta na uprawnieniach dawnego Prezydenta (w zgodzie z uprawnieniami Króla) a nawet Premiera przy wybieraniu go przez polskich obywateli. Według badań przeprowadzonych przez działaczy mojej partii aż 74 procent Polaków po powrocie monarchii odczuwa pustkę gdyż brakuje im osoby zajmującej się państwem a która to byłaby przez nich wybierana.
6. Czy za pani rządów podział terytorialny ulegnie zmianom? Obecnie niektóre województwa (np: śląskie; mazowieckie czy wielkopolskie) są terytorialnie zbyt duże a głos mieszkańców z Pomorza Środkowego i środkowej Polski (Kalisza i okolic) proszących od lat o własne województwo jest ciągle pomijany. Pora coś z tym zrobić.
7. Czy likwidując Trybunał Stanu jest pani w stanie zabezpieczyć Sąd Najwyższy przed zakusami partii politycznych tak aby nie był on stronniczy. To powinien być gwarant przy takich zmianach.
8. Jak ocenia pani stan polskich mediów publicznych i czy pani zdaniem powinno dojść na przykład do powstania organów internetowych i prasowych (prasy papierowej) uzupełniających radio i telewizję? Chciałabym uzyskać zdanie od Pani Premier w tej sprawie.

Podsumowując liczę na odpowiedź ze strony Pani Premier na zadane pytania. Dziękuje.
Ostatnio zmieniony 08 wrz 2018, 15:59 przez Katarzyna Kajkowska, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek
Katarzyna Kajkowska
Więcej Słońca!

Awatar użytkownika
Renata Budzyńska
Posty: 1307
Rejestracja: 12 gru 2016, 18:04

Re: Expose premier Anny Radziwiłł-Schmidt

Postautor: Renata Budzyńska » 07 wrz 2018, 19:52

Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!
Wasza Wysokość!

W imieniu klubu poselskiego Prawo i Sprawiedliwość chciałabym zadać Jej Książęcej Wysokości kilka pytań.

Pierwsze z nich dotyczy polityki zagranicznej. Zapowiedziała Pani działania zmierzające do zbliżenia Ukrainy do Unii Europejskiej. Co z pozostałymi państwami Europy Wschodniej, jak Białoruś, Gruzja, Armenia czy Mołdawia? Jaką wizję stosunków z nimi ma Pani gabinet? Czy rząd zamierza wspierać także reformy w tych państwach? Chciałabym tutaj szczególnie zwrócić uwagę na Białoruś, gdzie przed kilkoma miesiącami zmienił się władca i przewiduje się, że wielki książe Mikołaj przyjmie bardziej prozachodni kurs.

Jeśli chodzi o edukację, to proponuje Pani wydłużenie o rok nauki w szkołach średnich. Czy taka reforma na pewno ma sens? Będzie to bowiem oznaczało, że przeważająca część uczniów liceów będzie je kończyła w wieku 20 lat, a techników w wieku 21 lat. Rok później wejdą w ten sposób na rynek pracy, na którym już dziś brakuje pracowników.

Zapowiedziała Pani przywrócenie w szkołach edukacji seksualnej. Jako argumenty za tą decyzją podała Pani jednak dane kłamliwe. Powiedziała Pani, że z roku na rok "rośnie liczba nastoletnich matek". Jest tymczasem wręcz odwrotnie. Według danych Głownego Urzędu Statystycznego jeszcze w latach 70. XX wieku co roku liczba urodzeń wydawanych na świat przez nastoletnie matki wynosiła ponad pięćdziesiąt tysięcy. Dziś jest to około 10 tysięcy. Dlaczego okłamuje Pani Sejm?

Proponuje Pani wydłużenie kadencji samorządów do pięciu lat. Jaki jest cel tej zmiany?

Ze zdziwieniem słuchałam fragmentu Pani expose, który dotyczył proponowanej reformy Trybunału Stanu. Zapowiedziała Pani likwidację tej instytucji. Pragnę jednak przypomnieć, że jest ona umocowana w Konstytucji, a rząd nie jest władny do inicjowania jej zmiany. To wyłączna kompetencja posłów, Senatu i Króla. Czy mamy rozumieć tę zapowiedź, jako chęć złamania ustawy zasadniczej, czy też uznać to jedynie za czczą obietnicę, której i tak Pani nie spełni, przynajmniej jako premier?
Argumentując za likwidacją Trybunału Stanu podała Pani także informację, jakoby jego członkowie otrzymywali pensję w wysokości 10 tys. zł. Skąd zasięgnęła Pani takiej wiedzy? Według ustawy o Trybunale Stanu jego członkom przysługuje jedynie dieta za każdy dzień udziału w pracach Trybunału Stanu oraz zwrot poniesionych kosztów podróży i zakwaterowania. Jeśli Trybunał Stanu obecnie niczym się nie zajmuje, co istotnie ma miejsce, jego członkowie nie otrzymują żadnego wynagrodzenia.

Zapowiada Pani wprowadzenie do Konstytucji prawa do internetu. Pomijając już kwestię, że nie jest kompetencją rządu zmienianie ustawy zasadniczej, chciałabym powiedzieć, że jest to zły pomysł. Konstytucja RP zawiera bardzo szeroki katalog praw podmiotowych i z którego też wiele dalszych praw można pośrednio wyprowadzić, a część pozostaje wciąż martwych. Dlaczego chce Pani rozszerzać listę tych praw akurat o prawo do internetu, a nie np: prawo do telewizji czy innych mediów?

Kończąc chciałabym powiedzieć, że Prawo i Sprawiedliwość nie poprze tego rządu. Nie możemy się zgodzić na gabinet, który chce przyznawać sobie dodatkowe kompetencje z naruszeniem Konstytucji, rządu, którego szefowa celowo wprowadza w błąd Sejm, aby móc łatwiej uzasadnić swoje postulaty.

Dziękuję.
baronowa Renata Budzyńska - poseł na Sejm I, II, III, IV, V, VI i VII kadencji.

Wicepremier (2022-24), MSWiA (2022-26), prezes PiS (2021-24), Wicemarszałek Sejmu IV kadencji (2026-2030), koordynator służb specjalnych (2032-2038)

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8238
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Expose premier Anny Radziwiłł-Schmidt

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 08 wrz 2018, 14:38

Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!

Panie pośle Malinowski!

Nasz kraj zobowiązał się do przyjęcia waluty Euro w momencie akcesji do Unii Europejskiej i pragnę przypomnieć, że nikt tego zobowiązania nie unieważnił. Zapis w sprawie porzucenia złotówki na rzecz euro znajduje się w traktacie akcesyjnym przyjętym przez społeczeństwo w referendum z 2003 r. Wejście do strefy euro umocni naszą pozycję w Unii Europejskiej, będziemy mogli także stać się członkami Unii Gospodarczej i Walutowej co jeszcze dodatkowo podniesie prestiż naszego kraju na arenie międzynarodowej oraz da nam większe możliwości na oddziaływanie na politykę międzynarodową.

Odnośnie wydłużenia kadencji samorządów - jak pan doskonale wie, od kilku lat obowiązuje kadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów, mogą oni sprawować swoje funkcje maksymalnie przez trzy kadencje. Zapowiedziane przez premiera Szamira DeLeona i wprowadzane przez ostatnie kilkanaście miesięcy programy w dziedzinie sportu będą kontynuowane, nie widzę przeszkód aby tak nie było.

Pani poseł Kajkowska!

Nasz rząd będzie kontynuował działania rozpoczęte przez poprzedników, nie wyobrażam sobie bowiem, aby przy każdej zmianie rządu wprowadzane było "coś nowego". Niektóre reformy, pani poseł, potrzebują kilku lat, żeby zostać wprowadzone. Jeżeli chodzi o pani pytanie o wydłużenie kadencji samorządów - tak jak mówiłam przed chwilą, obecnie gospodarze miast mogą sprawować swoje funkcje maksymalnie przez trzy kadencje.

Jak zapewne Pani wie, a jeśli nie wie - to panią uświadomię, budżet nie jest z gumy. Równie dobrze mogłabym obiecać pięć tysięcy miesięcznie uczniom za samo chodzenie do szkoły, ale wtedy państwo zbankrutowałoby szybciej niż pstryknę palcami. Nie o to tu chodzi. Chodzi o wyrównywanie szans. Korepetycje, w zależności od przedmiotu i tego kto je udziela, kosztują od 30 do nawet 100 złotych, chociaż zdarzają się także ceny wyższe. Hipotetycznie zakładając, że jest to średniej wielkości miasto i godzina zegarowa korepetycji kosztuje 50 zł, to jest to wydatek rzędu 200 zł miesięcznie. Nie ulega wątpliwości, że każdy program trzeba wdrażać stopniowo i te cztery godziny korepetycji miesięcznie pozwolą na podciągnięcie się młodych ludzi w nauce.

Pani poseł, winna pani wiedzieć, że podręczniki są darmowe od pierwszej klasy szkoły podstawowej do trzeciej klasy gimnazjum i rodzice ponoszą tylko koszty przyborów szkolnych, jest to koszt nieprzekraczający kilkudziesięciu złotych. Tak jak wspomniałam w expose, będziemy starali się wprowadzić także darmowe obiady dla uczniów, dlatego nie rozumiem, dlaczego bon edukacyjny miałby obowiązywać także na pokrycie kosztów pożywienia w szkołach. Jaki sens miałby bon o wartości zero złotych?

Likwidacja Trybunału Stanu to niewątpliwe oszczędności dla budżetu, które pozwolą na pokrycie wynagrodzeń dla sędziów Sądu Najwyższego, a dokładniej Izby Odpowiedzialności Konstytucyjnej, którą w niedługim czasie powołamy, zmieniając ustawę o Sądzie Najwyższym. Nie bardzo rozumiem, jak, jako premier, miałabym "zabezpieczać" Sąd Najwyższy przed wpływem politycznym, skoro ani nie jestem sędzią SN, nie powołuję sędziów, nie jestem także w składzie Krajowej Rady Sądownictwa, która powołuje sędziów. To przecież KRS, wybierany w 3/5 przez sędziów, decyduje o nominacjach sędziowskich. Ja nie mam na te nominacje wpływu, ale być może pani poseł ma taki plan, żeby zlikwidować trójpodział władzy w Polsce, po blisko 40 latach jego obowiązywania, to najpierw niech pani wygra wybory i utworzy koalicję, która będzie w stanie zmienić Konstytucję.

W ostatnich latach, dzięki m.in. powołaniu w pełni niezależnej Rady Mediów Publicznych, udało się poprawić poziom TVP oraz Polskiego Radia. Obecni prezesi tych instytucji to osoby bardzo kompetentne i doświadczone, znające się na tym co robią, być może pani ma inną ocenę prezesów, nie ulega jednak wątpliwości, że pani prezes Odorowicz i pan prezes Metz bardzo troszczą się o stan polskich mediów publicznych, próbując zachować idealną równowagę między ambitnymi produkcjami dla osób, które się tym interesują, a popularnymi produkcjami, którymi żyją miliony Polaków.

Pani poseł, przecież zarówno TVP, jak i Polskie Radio, mają swoje strony internetowe i są to strony różnorodne tematycznie, dlatego nie bardzo rozumiem pani pytanie. A co do prasy - wszystkie badania pokazują spadki liczby sprzedanych egzemplarzy, ludzie nie kupują już gazet, a informacji wyszukują, przede wszystkim, w internecie. Stąd uważam, że nie ma potrzeby zakładania prasy "uzupełniającej radio i telewizję", ale oczywiście rynek wydawniczy jest wolny i państwo nie ma prawa na niego wpływać.

Pani premier Budzyńska!

Odnośnie wspierania państw Europy Wschodniej, tak jak powiedziałam, na arenie międzynarodowej jesteśmy postrzegani niejako jako swoisty adwokat regionu. Będziemy chcieli wspomagać te państwa w zbliżeniu z Zachodem. Postulujemy wydłużenie nauki o rok w szkołach średnich, aby przede wszystkim uczniowie dużo lepiej przygotowani przystępowali do matury. Obecnie w liceach na przerobienie dość sporego materiału są trzy lata, w technikach cztery. Nauczyciele, aby nadążyć z podstawą programową muszą wszystko robić bardzo szybko. Jeśli wydłużymy naukę o rok, to poprawimy także zdawalność wśród uczniów - będą pisać maturę z dużo mniejszym stresem, że czegoś się nie nauczyli. Odnosząc się do liczby nastoletnich matek - hiperbolizowałam. Chcemy po prostu, aby nasze dzieci były odpowiednio uświadomione w kwestiach seksualnych.

W przypadku wyborów odbywających się na jesieni, gdy nowi włodarze obejmują realną władzę z początkiem roku kalendarzowego, przez pierwszy rok swojego rządzenia realizują uchwałę budżetową przygotowaną przez swoich poprzedników. Skraca to więc w praktyce o rok czas wprowadzania przez nich realnych zmian. Istotnym argumentem na rzecz tego pomysłu jest też charakter współczesnych kampanii wyborczych. Praktyka wielu gmin pokazuje, że ostatni rok kadencji nie jest dobrym czasem na realizację śmiałych projektów. Uwaga magistratu koncentruje się wówczas głównie na nadchodzącej kampanii wyborczej. Te dwa czynniki – planowane wcześniej budżety gmin oraz specyfika roku wyborczego – sprawiają, że w trakcie pierwszej kadencji włodarze gmin mają czas na realizację dalekosiężnych projektów jedynie w drugim i trzecim roku swoich rządów.

Mówiąc o likwidacji Trybunału Stanu miałam na myśli, że zrobią to partie wchodzące w skład koalicji rządzącej. Nie da się zaprzeczyć, że jest to instytucja wymarła, dodatkowo powoływana na początku każdej kadencji Sejmu przez polityków, dlatego lepiej będzie przekazać jego kompetencje w ręce wymiaru sprawiedliwości, do Sądu Najwyższego.

Pierwszym krajem, który uznał prawo dostępu do Internetu była Estonia. Zrobiła to także Finlandia, czy Grecja. Przykład Estonii jest nieprzypadkowy. Od 2000 roku dostęp do Internetu jest tam zagwarantowany w konstytucji prawem każdego obywatela. W tej chwili w całym kraju działa ponad 2 400 hot spotów z darmowym, szybkim internetem bezprzewodowym. Dostęp do sieci jest możliwy z nawet najtrudniej dostępnych miejsc w Estonii.

Niemal wszystkie ważne urzędowe sprawy można tu załatwić z własnej kanapy. Potrzeba do tego jedynie urządzenia z dostępem do Internetu. Dzięki rozwiniętej eadministracji możemy nie tylko zarejestrować firmę przez internet, ale także zagłosować w wyborach parlamentarnych, wypełnić i złożyć deklaracje podatkowe, wyrobić paszport czy podpisać ważne urzędowe dokumenty. Z rządowych statystyk wynika, aż 95 proc. zeznań podatkowych w Estonii jest składanych przez Internet. W ten sposób można tu nawet obserwować w czasie rzeczywistym wydatki rządowe. Podobne rozwiązania będą możliwe w Polsce pod warunkiem, że wszyscy będą mieli możliwość dostępu do Internetu.

Nie ulega wątpliwości, że korzystanie z Internetu powinno być powszechne, a brak internetu to dziś gigantyczne wykluczenie społeczne. To jest brak możliwości rozwijania siebie w zakresie edukacji. Ogromne utrudnienie w prowadzeniu biznesu. To też utrudniony kontakt z bliskimi w Polsce i zagranicą. Właśnie dlatego chcemy darmowy dostęp do sieci zagwarantować konstytucyjnie.

Dziękuję.
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Lukasz Wojtowicz
Posty: 2667
Rejestracja: 19 lis 2017, 23:06

Re: Expose premier Anny Radziwiłł-Schmidt

Postautor: Lukasz Wojtowicz » 08 wrz 2018, 15:26

Malinowski:

Pani Marszałek!
Szanowni Goście!
Wysoka Izbo!

Pani premier, mało konkretnie odpowiedziała pani na moje pytania. Moim zdaniem, jeżeli dojdzie do wydłużenia samorządów do 5 lat, to logiczne, żeby naważniejsze organy samorządowe jak wójtowie, czy marszałkowie rządzili maksymalnie dwie kadencje.
Nie odpowiedziała też pani premier na pytanie co do umów o pracę. Jaka forma umowy zostanie zlikwidowana?
I jeszcze co do pytań o darmowy internet, bo nabrały mnie wątpliwości. Wedle prawa unijnego na darmowy internet zostały zamówione częstotliwości, które teraz są zajmowane w Polsce przez 5 i 6 multipleks naziemnej Telewizji cyfrowej. Żeby miał być powszechny internet, trzebaby było ponownie zwolnić te częstotliwości na rzecz internetu. Czy planuje rząd rekompensaty na rzecz mediów obecnych na multipleksie 5 i 6 i jakie one będą? Czy rząd planuje też rekompensaty dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy np. Inwestując w lokalny internet będą musieli zamknąć swój interes?

Dziękuję.

OG: Jak rząd chce pomocy, co do prawa telekomunikacyjnego, chętnie pomogę ;)
Były prezydent Sosnowca, Były premier RP, były członek Partii Liberalno-Konserwatywnej, prezes stowarzyszenia Ruch Konserwatywny.

Wg. Katarzyny Kajkowskiej jej lokaj.

Awatar użytkownika
Katarzyna Kajkowska
Posty: 1374
Rejestracja: 09 sie 2018, 22:24

Re: Expose premier Anny Radziwiłł-Schmidt

Postautor: Katarzyna Kajkowska » 08 wrz 2018, 16:41

Katarzyna Kajkowska (SCD) :

Pani Marszałek!
Szanowni Goście!
Pani Premier!
Wysoka Izbo!

Chciałabym się odnieść do skierowanej do mnie wypowiedzo Pani Premier. Niestety ale będą musiała zrozumieć że pani rząd będzie kopiować rozwiązania poprzedników. Mam jednak nadzieje że pani rząd zaskoczy też czymś nowym czego poprzednie rządy nie miały jakoś się wyróżniając. Mam też nadzieje że pani Premier pomyśli też nad rozwiązaniami zabezpieczającymi w samorządach o których wcześniej wspomniałam. To co powiedziała pani Premier o szkole ale myślę że warto pomyśleć o bonach na posiłki dla dzieci przynajmniej do czasu gdy darmowe posiłki zostaną wprowadzone.

Co do Sądu Najwyższego to my ja i moja partia planów wobec Sądu Najwyższego ani trójpodziału władzy nie mamy żadnych planów ale chodziło mi o zabezpieczenie prawne na wypadek zakusów partii politycznych wobec nowych uprawnień SN i nie tylko.

W kwestii mediów chodziło mi po prostu o uzupełnienie mediów publicznych o organy działające w kwestii prasy papierowej i internetu.

Poza tym dziękuje za odpowiedź z pani strony na moje pytania. Dziękuje.
Obrazek
Katarzyna Kajkowska
Więcej Słońca!

Awatar użytkownika
Jakub Sopniewski
Posty: 181
Rejestracja: 24 sie 2018, 7:35

Re: Expose premier Anny Radziwiłł-Schmidt

Postautor: Jakub Sopniewski » 08 wrz 2018, 19:26

Stanisław Szwed:
Panie Marszałku!
Szanowni Goście!
Wysoka Izbo!
Pani Premier!
Po pierwsze. Czy Pani nowy rząd rozważa eksplorację i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej?

Po drugie. Przyjęcie przez Polskę waluty Euro może przyczynić się do katastrofy ekonomicznej, m. in. nastąpi wzrost inflacji, i będziemy bardziej uzależnieni od UE.

Po trzecie. Co najmniej 5 godzin angielskiego to za dużo, szczególnie wtedy, kiedy coraz to starszych klasach jest coraz więcej przedmiotów. Byłoby to obciążenie dla uczniów starszych klas. Ja proponowałbym co najmniej 3 godziny angielskiego.

Po czwarte. Czy Pani rząd zamierza zrobić coś dla polskiej infrastruktury, transportu, kolei, rolnictwa i niepełnosprawnych?

Po piąte. Czy Pani rząd zamierza podwyższyć zarobki dla mundurowych?

Po szóste. Jakie jest stanowisko Pani rządu odnośnie aborcji i eutanazji?

Po siódme. Czy Pani rząd zamierza finansować in vitro z budżetu państwa?

Dziękuję.

(żeby nie było żadnych pomówień, czy coś w tym stylu, aborcję popieram tylko w przypadku zagrożenia dla życia matki, a eutanazji, in vitro, i tym bardziej finansowania in vitro z budżetu państwa nie popieram)






Dziękuję.
Jakub Sopniewski, adwokat, radny osiedla Ługi w Jarocinie (2022-2026); burmistrz Jarocina od 2026 roku, od 2028 roku prezes Ruchu Konserwatywnego, absolwent LO im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie oraz wydziału prawo i administracja na UAM


Wróć do „Sejm RP IV kadencji”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron