[SCD] o zmianie ustawy o RTV - naziemna radiofonia cyfrowa i wyłączenie analogu radiowego

Awatar użytkownika
Katarzyna Kajkowska
Posty: 1374
Rejestracja: 09 sie 2018, 22:24

[SCD] o zmianie ustawy o RTV - naziemna radiofonia cyfrowa i wyłączenie analogu radiowego

Postautor: Katarzyna Kajkowska » 23 wrz 2018, 21:53

Potrzebne 8 podpisów. Są już 2 od posłów SCD.
Ustawa z dnia .. ... 2030 o zmianie ustawy o Radiofonii i Telewizji

Art. 1
W ustawie z dnia 29 grudnia 1992 roku o Radiofonii i Telewizji dokonuje się następujących zmian:
1. Utworzony zostaje Art. 43a który otrzymuje brzmienie:
Art. 43a. 1. Operator rozprowadzający program radiowy z wyłączeniem podmiotu rozprowadzającego program w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną w multipleksie, jest obowiązany do rozprowadzania:
1) Programów ,,Jedynka”, ,,Dwójka”, ,,Trójka", ,,Czwórka", ,,Polskie Radio Rytm", ,,Polskie Radio 24", ,,Polskie Radio Chopin", ,,Polskie Radio Dzieciom", regionalnego programu radiowego, kanałów tematycznych rozgłośni regionalnych oraz innych programów które to będą rozpowszechniane drogą cyfrową,naziemną przez Polskie Radio S.A;
2) Programów lokalnych i regionalnych nadawców komercyjnych którzy złożą wniosek a następnie otrzymają koncesje na rozprowadzanie regionalnych programów komercyjnych w ramach multipleksów krajowych na zasadzie podobnej zasadzie co kanały regionalne udostępniane przez Polskie Radio S.A;
3) Programów rozpowszechnianych w ramach analogowej radiofonii naziemnej na podstawie koncesji na rozpowszechnianie tych programów w sposób analogowy i cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną przez nadawców takich jak: Grupa RMF Sp. z.o.o, Eurozet Sp. z.o.o, Grupa Radiowa Time S.A, Agora S.A, Fundacja Lux Veritatis, Telewizja Polsat S.A, Polskie Fale Średnie S.A, Agencja Radiowo-Telewizyjna FaMa sp.z.o.o, Radio Wnet Sp. z.o.o;
4) Programów rozpowszechnianych w ramach analogowej radiofonii naziemnej na podstawie koncesji na rozpowszechnianie tych programów w sposób analogowy i cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną przez nadawców wyspecjalizowanych - w tym akademickich i diecezjalnych diecezjalnych;
5) Programów rozpowszechnianych w ramach analogowej radiofonii naziemnej na podstawie koncesji na rozpowszechnianie tych programów w sposób analogowy i cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną przez nadawców lokalnych;
6) Programów rozpowszechnianych dotychczas tylko drogą internetową przez nadawców publicznych, komercyjnych, diecezjalnych i akademickich którzy złożą wniosek a następnie otrzymają koncesje na rozprowadzanie programów komercyjnych w ramach multipleksów krajowych bądź lokalnych na zasadzie podobnej zasadzie co nadawcy nadający dotychczas wyłącznie drogą analogowej radiofonii naziemnej;
7) Programów uruchomionych przez nadawców publicznych, komercyjnych, diecezjalnych i akademickich którzy złożą wniosek a następnie otrzymają koncesje na rozprowadzanie programów komercyjnych w ramach multipleksów krajowych  bądź lokalnych na zasadzie podobnej co nadawcy nadający dotychczas wyłącznie drogą analogowej radiofonii naziemnej;
8) Programów uruchomionych przez nadawców radiofonii amatorskiej (dotychczas pirackiej) którzy złożą wniosek a następnie otrzymają koncesje na rozprowadzanie programów komercyjnych w ramach multipleksów lokalnych i mikroskopijnych o niskiej mocy z możliwością prowadzenia stałej lub nie regularnej emisji ze spełnieniem warunków dotyczących między innymi języka używanego na antenie określonych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Zapis ten stosuje się także wobec analogowej radiofonii naziemnej;
2.
Nadawca, który rozpowszechnia program, wymieniony w ust. 1, nie może odmówić operatorowi rozprowadzającemu program w sieci telekomunikacyjnej, o której mowa w ust. 1, zgody na rozprowadzanie tego programu, ani też nie może uzależnić udzielenia takiej zgody od uiszczania jakiegokolwiek wynagrodzenia, w tym w szczególności z tytułu udzielenia licencji za korzystanie z nadania.
3.
Przewodniczący Krajowej Rady przeprowadza ocenę realizacji obowiązku, o którym mowa w ust. 1, nie rzadziej niż raz na dwa lata, kierując się interesem społecznym w zakresie dostarczania informacji, udostępniania dóbr kultury i sztuki, ułatwiania korzystania z oświaty, sportu i dorobku nauki i upowszechniania edukacji obywatelskiej.
4.
Wyniki oceny Przewodniczący Krajowej Rady przedstawia ministrowi właściwemu do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, który podejmuje działania konieczne do zapewnienia, aby obowiązki, o których mowa w ust. 1, były proporcjonalne i przejrzyste oraz nakładane jedynie wtedy, gdy jest to niezbędne do realizacji celów określonych w ust. 3.
5. Wprowadza się Naziemną Radiofonię Cyfrową w standardzie DAB+ FM (dawne HD Radio) w oparciu o częstotliwości następujacych stacji dostępnych w paśmie FM:
a) RMF FM dla R-MUX1
b) Radia Zet dla R-MUX2
c) Polskiego Radia Programu I dla R-MUX3
d) Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia dla R-MUX4 który to stanowiłyby rozgłośnie lokalne.
6. Wprowadza się Naziemną Radiofonię Cyfrową w standardzie DAB+ drugiej generacji (DAB+2) w oparciu o częstotliwości następujacych stacji dostępnych w paśmie VHF.
7. Dla obu standardów ustanawia się standard kodeku HDC2 (MDCT2) oparty na kodeku na standardzie MPEG-4 HE-AAC.
8. Ustanawia się okres 4 miesięczny dla wprowadzenia Naziemnego Radia Cyfrowego w technologiach DAB+ FM i DAB+ 2. Okres ten jest osobny dla każdej z tych technologii z zastrzeżeniem wprowadzenia go do 1 stycznia 2021 roku.
9. Po upływie 5 lat kończy się ochrona prawna analogowej radiofonii naziemnej.
10. Okresy wymienione w ust. 3 liczy się od dnia wejścia niniejszego artykułu w życie.
11. Jako ostatnie dni okresów wymienionych w ust. 3 wymienia się dzień 31 grudnia. Oznacza to że po tym czasie wyżej wspomniani nadawcy radiowi nie mogą rozprowadzać swoich programów w sposób rozsiewczy naziemny, analogowy.
12. W przypadku technologii DAB+ 2 oraz DAB+ FM wprowadza się limit 25 stacji na multipleks o jakości nie mniejszej niż 128 kbp/s
13. Z racji dużej liczby nadajników zaleca się nadawcom o charakterach wymienionych w ust. 1 - 3 stosowania zasady wysp używanych w przypadku wyłączena  telewizji analogowej obejmujących  województwa w kilku następujących po sobie etapach etapach:
1) województwa - zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie
2) województwa - dolnośląskie, górnośląskie i jurajsko-dąbrowskie,  wielkopolskie i łódzkie
3) województwa -  świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie i lubelskie
4) województwa - mazowieckie, warszawskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie
14. Jako termin wyłączenia z obiegu analogowej radiofonii naziemnej przyjmuje się dzień 1 stycznia 2031 roku z możliwym poślizgiem wynoszącym trzy lata.
15. Wprowadza się możliwość dalszego upgradu technologicznego Naziemnej Radiofonii Cyfrowej w drodze rozporządzenia Ministra odpowiedzialnego za Sprawy Wewnętrzne lub Infrastrukturę na wniosek Prezesa UKE lub Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji bądź Rady Mediów Narodowych..W momencie ich wprowadzenia automatycznemu wygaszeniu ulegają przepisy niniejszej ustawy. Przepis ten dotyczy także Naziemnej Telewizji Cyfrowej.
16. Minister odpowiedzialny za Sprawy Wewnętrzne lub Infrastrukturę q porozumieniu z przedstawicielami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, przedstawicielami Rady Mediów Publicznych oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz przy wynikach konsultacji społecznych ustala i podaje do publicznej wiadomości drogą rozporządzenia lub specjalnej ustawy zasady zmiany generacji technologicznej naziemnej telewizji cyfrowej. Przepisy te dotyczą również naziemnej radiofonii cyfrowej.


Art. 2
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 marca 2030 roku.

UZASADNIENIE - poseł Katarzyna Kajkowska
Proponowana ustawa ma na celu uzupełnić zapisy Art. 43 o podobne zapisy dotyczące cyfryzacji radia naziemnego która w końcu zostanie przeprowadzona podczas bieżącego roku w sposób podobny do wyłączeń naziemnej telewizji analogowej tak by analog w radiu zakończył działalność mniej więcej 20 lat po telewizji. Stąd jako termin oficjalnego wyłączenia zostanie uznany 31 grudnia 2030 roku z limitem opóźnienia wynoszącym trzy lata. Przy okazji zostaje wprowadzone pojęcie radiofonii amatorskiej która jest legalną odpowiedzią na rozwój radiofonii pirackiej. Ustawa jest zgodna z prawem europejskim i nie wpływa na sytuacje rodzin z dziećmi.
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2022, 15:26 przez Katarzyna Kajkowska, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Katarzyna Kajkowska
Więcej Słońca!

Awatar użytkownika
Katarzyna Kajkowska
Posty: 1374
Rejestracja: 09 sie 2018, 22:24

Re: [SCD] o zmianie ustawy o RTV - naziemna radiofonia cyfrowa i wyłączenie analogu radiowego

Postautor: Katarzyna Kajkowska » 28 gru 2018, 13:03

Projekt został zaaktualizowany.
Obrazek
Katarzyna Kajkowska
Więcej Słońca!

Awatar użytkownika
Lukasz Wojtowicz
Posty: 2667
Rejestracja: 19 lis 2017, 23:06

Re: [SCD] o zmianie ustawy o RTV - naziemna radiofonia cyfrowa i wyłączenie analogu radiowego

Postautor: Lukasz Wojtowicz » 28 gru 2018, 13:09

OG: Ty dalej nie rozumiesz, że ustawą nie wprowadzić wszystkiego.
Były prezydent Sosnowca, Były premier RP, były członek Partii Liberalno-Konserwatywnej, prezes stowarzyszenia Ruch Konserwatywny.

Wg. Katarzyny Kajkowskiej jej lokaj.

Awatar użytkownika
Katarzyna Kajkowska
Posty: 1374
Rejestracja: 09 sie 2018, 22:24

Re: [SCD] o zmianie ustawy o RTV - naziemna radiofonia cyfrowa i wyłączenie analogu radiowego

Postautor: Katarzyna Kajkowska » 28 gru 2018, 13:12

Dlatego skupiłam się w niej na podstawowych aspektach.
Poza tym kiedyś jakoś udało się drogą prawną wprowadzić cyfryzacje telewizji naziemnej. Teraz chciałabym aby było podobnie z radiem i update'm technologicznym zarówno radia jak i telewizji.
Ostatnio zmieniony 12 maja 2022, 7:53 przez Katarzyna Kajkowska, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Katarzyna Kajkowska
Więcej Słońca!

Awatar użytkownika
Katarzyna Kajkowska
Posty: 1374
Rejestracja: 09 sie 2018, 22:24

Re: [SCD] o zmianie ustawy o RTV - naziemna radiofonia cyfrowa i wyłączenie analogu radiowego

Postautor: Katarzyna Kajkowska » 17 kwie 2022, 12:06

Wprowadziłam zmiany w projekcie pod wprowadzenie radia cyfrowego :)
Obrazek
Katarzyna Kajkowska
Więcej Słońca!


Wróć do „Laska Marszałkowska”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości