[Naprzód!] Ustawa na temat częściowej likwidacji tzw. „sieciowania" jednostek medialnych

Awatar użytkownika
Katarzyna Kajkowska
Posty: 1374
Rejestracja: 09 sie 2018, 22:24

[Naprzód!] Ustawa na temat częściowej likwidacji tzw. „sieciowania" jednostek medialnych

Postautor: Katarzyna Kajkowska » 26 maja 2022, 8:41

Niniejszy do wprowadzenia pod obrady Sejmu potrzebuje 10 podpisów. 3 są już posłów od N! więc zostaje ich 7 do złożenia.
Ustawa na temat częściowej likwidacji tzw. sieciowania jednostek medialnych

[Art. 1]
Niniejsza ustawa odnosi się do tworzenia różnego rodzaju sieci w firmach i ośrodkach medialnych. Ustawa dotyczy w szczególności ogólnopolskich firm medialnych oraz ich jednostek w postaci stacji telewizyjnych i radiowych o ponadregionalnym i lokalnym charakterze koncesji. Ustawa dotyczy też internetowych jednostek medialnych posiadających lokalny i ponadregionalny charakter treści.

[Art. 2]
Przez pojęcie sieci rozumie się sytuacje w której to dana firma czy ośrodek medialny realizuje ten sam kontent na wszystkich obszarach wskazanych w dokumentacji danej jednostki medialnej, pomimo nie posiadania ogólnopolskiego zasięgu.

[Art. 3]
Zakazuje się firmom i ośrodkom medialnym, które to inwestują w sieciowość zwolnień większej ilości niż 50 procent pracowników przejmowanej firmy lub samej jednostki medialnej.

[Art. 4]
W przypadku treści mediów zakazuje się aby oferta sieciowa wypełniała więcej niż 50% pojemności (w przypadku gazet i internetu) czy też tak zwanej ramówki (w przypadku radia i telewizji) ponieważ reszta musi przypadać na treści lokalne.

[Art. 5]
W przypadku mediów podlegających zmianie dokumentacyjnej uprawnia się aby:
1. Dane firmy i ośrodki medialne zgłaszały chęć zmiany w dokumentacji do odpowiednich jednostek kontrolnych odpowiedzialnych w kraju za ich sektor medialny.
2. Jednostki kontrolne takie jak na przykład Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jak najszybciej zezwalały na zmiany w zgłaszających się do nich podmiotom medialnym.
3. Jak najszybciej, ale zgodnie z możliwościami firmy i ośrodki medialnej dokonywały zmian w jednostkach medialnych podlegających planowanej metamorfozie kontentowej lub programowej.
4. Trzymały się postanowień zawartych w niniejszej ustawie - w przypadku kwestii treści jak i zwolnień dotyczą ich bowiem te same prawa (zawarte w Art. 3 i 4 niniejszej ustawy) co nowopowstałe jednostki.

[Art. 6]
Na podstawie niniejszej ustawy:
1. Zezwala się radiowym i telewizyjnym stacjom ogólnopolskim na używanie w swojej ofercie rozszczepień i rozszyć programowych, jeżeli będą miały one na to ochotę. Wówczas stacje zmieniają charakter na ponadregionalny przy zachowaniu zasięgu i ogólnokrajowej części kontentu.
2. Zwiększa się liczbę czasu przeznaczonego na pasma lokalne w TVP3 oraz innych mediach posiadających ośrodki regionalne do minimalnie 50 procent łącznego czasu antenowego danej stacji radiowej lub telewizyjnej tj. 12 godzin dobowego czasu antenowego. Ogranicza się tym samym ogólnopolską część oferty danej jednostki medialnej do maksymalnie 12 godzin dobowego czasu antenowego.
3. Zezwala się aby ogólnopolskie podmioty w prasowe lub internetowe które są zainteresowane lokalnością posiadały ją w przynajmniej w 50 procentach łącznej treści danego medium.
4. Zezwala się aby lokalne podmioty medialne łączyły się w sieci o wielkości max. 50 procent łącznego kontentu na jedną jednostkę medialną.

[Art. 7]
Złamanie niniejszych postanowień przez firme sieciującą grozi karą grzywny w wysokości 1500 zł/ 1 dzień złamania przepisów.

[Art. 8]
Powyższe zapisy niniejszej ustawy wchodzą w życie z momentem ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i po przejściu vacatio legis trwającego 3 miesiące


Katarzyna Kajkowska (Naprzód!)
Uzasadnienie:
Projektowany przepis ma na celu nie jako naprawienie zła jakie przez wiele lat istnienia poczyniło KRRiT w zakresie rynku medialnego w którym to treści lokalne są w mniejszości na rzecz treści z centrali. Jest to takie naprawienie krzywd już nieistniejącym mediom zaczynając od skandalu z lokalnym radiem Blue FM z Krakowa którego to częstotliwość 97,7 MHz została w karygodny sposób przejęta przez Radio Eska.
Koszt wejścia ustawu w życie to 0 zlotych po stronie budzetu państwa. Wydatii związane z reorganizacją ponoszone będą przez media.
Ustawa jest zgodna z prawem europejskim i nie wpływa na sytuacje rodzin z dziećmi.
Obrazek
Katarzyna Kajkowska
Więcej Słońca!

Awatar użytkownika
Katarzyna Kajkowska
Posty: 1374
Rejestracja: 09 sie 2018, 22:24

Re: [Naprzód!] Ustawa na temat częściowej likwidacji tzw. „sieciowania" jednostek medialnych

Postautor: Katarzyna Kajkowska » 21 lip 2022, 15:28

W dniu dzisiejszym niniejszy projekt został poprawiony jeżeli chodzi o uzasadnienie.
Obrazek
Katarzyna Kajkowska
Więcej Słońca!


Wróć do „Laska Marszałkowska”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron