[Królowa] o rodzinie królewskiej

Marszałek: Zofia Czetwertyńska-Liściowska
Awatar użytkownika
Adrianna Wisłocka
Posty: 348
Rejestracja: 09 lis 2016, 1:10

[Królowa] o rodzinie królewskiej

Postautor: Adrianna Wisłocka » 16 sty 2023, 16:18

Przechodzimy do debaty nad uchwaloną przez Sejm ustawą o rodzinie królewskiej:
Ustawa z dnia 15 września 2032 r. o rodzinie królewskiej

Preambuła
Chcąc zagwarantować odpowiednie i transparentne funkcjonowanie najznamienitszej rodziny Królestwa Polskiego, jaką jest Dom Królewski Ajnów-Afifów, zapewnić trwałe podstawy dla wychowania potomków królewskich na sprawiedliwych, odważnych w dążeniu do dobra ojczyzny i pomyślności obywateli, przyszłych władców Polski, uchwalamy tę ustawę.

Rozdział I – Przepisy wstępne
Art. 1.
Rodziną królewską - Domem Ajnów-Afifów rządzi prawo i tradycja.

Art. 2.
Dom Królewski Ajnów-Afifów, zwany dalej rodziną królewską, jest autonomiczną wspólnotą rodzinną, ustanowioną i zorganizowaną na podstawie przepisów niniejszej ustawy.

Art. 3.
Głową rodziny królewskiej jest każdorazowy panujący Król Polski, zwany dalej Panującym. Natychmiast po śmierci Panującego, bez dodatkowej proklamacji, Następca Tronu lub kolejny potencjalny następca — którykolwiek podówczas będzie żyw oraz pierwszy w linii sukcesji — przyjmie w owym momencie rangę i miano Króla lub Królowej.

Art. 4. Akty urzędowe wydawane przez Króla Polski na podstawie niniejszej ustawy nie wymagają dla swej ważności podpisu Prezesa Rady Ministrów.

Rozdział II – Członkowie rodziny królewskiej

Art. 5.
1. W skład rodziny królewskiej wchodzą:
1) Król Polski,
2) Królowa Polski,
3) rodzice Panującego,
4) dzieci Panującego,
5) wnuki Panującego pochodzące od dwojga jego najstarszych dzieci,
6) małżonkowie osób wymienionych w pkt. 1-5,
7) inne osoby, jeżeli Panujący tak postanowi.
2. Osoby wymienione w ust. 1 pkt. 4-5 uzyskują status członków rodziny królewskiej niezależnie od tego, czy przyszły na świat przed wstąpieniem na tron Panującego, w trakcie jego panowania, czy też po jego zakończeniu.
3. Nie powoduje utraty członkostwa w rodzinie królewskiej zmiana na tronie ani rozwód.

Art. 6.
1. Członkowie rodziny królewskiej mogą zrzec się statusu członkowskiego.
2. Panujący może odebrać status członkowi rodziny królewskiej w przypadku rażących naruszeń obowiązków wynikających z niniejszej ustawy.
3. Status członka rodziny królewskiej może zostać przywrócony wyłącznie decyzją Panującego.


Rozdział III – Tytuły członków rodziny królewskiej

Art. 7.
1. Król Polski ma prawo do używania tytułu Jego Królewskiej Mości.
2. Królowa Polski ma prawo do używania tytułu Jej Królewskiej Mości.
3. Członkowie rodziny królewskiej, którym nie przysługują tytuły wynikające z ustępów poprzedzających, przysługuje, odpowiednio do płci, tytuł Jego Królewskiej Wysokości bądź Jej Królewskiej Wysokości.
4. Synom Panującego przysługuje tytuł królewicza.
5. Córkom Panującego przysługuje tytuł królewny.
6. Innym członkom rodziny królewskiej przysługuje tytuł książęcy. Przysługuje on także potomkom członków rodziny królewskiej w linii męskiej, będącym jednocześnie potomkami któregokolwiek Panującego.
7. W przypadku zmiany na tronie dotychczasowi Król Polski i Królowa Polski zachowują prawo do używania dotychczasowych tytułów, co nie wyłącza możliwości używania przez nich innych tytułów, wynikających z przepisów odrębnych.
8. Przepis powyższy stosuje się odpowiednio także do tytułów innych członków rodziny królewskiej. Utrata członkostwa w rodzinie królewskiej nie powoduje ich utraty chyba, że Panujący postanowi inaczej.

Rozdział IV – Prawa i obowiązki członka rodziny królewskiej

Art. 8.
Członkowie rodziny królewskiej zobowiązani są do wykonywania obowiązków powierzonych im przez Panującego, w szczególności reprezentowania go w kraju i zagranicą.


Art. 9.
Członek rodziny królewskiej powinien zawsze kierować się zasadami uczciwości, godności, honoru, poczuciem obowiązku oraz przestrzegać dobrych obyczajów.


Art. 10.
Członkowi rodziny królewskiej nie wolno wykorzystywać swego statusu i prestiżu sprawowanej funkcji w celu wspierania interesu własnego lub innych osób. W szczególności nie powinien on nadużywać posiadanego immunitetu.

Art. 11.
Członek rodziny królewskiej powinien unikać wszelkiego rodzaju kontaktów osobistych i związków ekonomicznych z osobami fizycznymi, prawnymi i innymi podmiotami, a także unikać podejmowania działań w sferze prywatnej, zawodowej i publicznej, które mogłyby negatywnie wpływać na postrzeganie członka rodziny królewskiej jako osoby bezstronnej oraz podważać zaufanie do niego i Panującego. Powinien on także dołożyć należytej staranności, żeby takie kontakty lub działania nie były udziałem  jego najbliższych.


Art. 12.
Członek rodziny królewskiej nie może żadnym swoim zachowaniem stwarzać nawet pozorów nierespektowania porządku prawnego.

Art. 13.
1. Członek rodziny królewskiej powinien wykazywać nie budzącą wątpliwości rzetelność w swoich sprawach finansowych oraz skrupulatność w wypełnianiu wynikających stąd obowiązków.
2. Członek rodziny królewskiej nie powinien podejmować działań finansowych, które mogą być odebrane jako wykorzystanie własnej pozycji.
3. Członkowi rodziny królewskiej nie wolno przyjmować jakichkolwiek korzyści mogących wywołać odczucie, że stanowią próbę wpływu na jego osobę. Powinien on dbać również o to, aby jego najbliżsi nie przyjmowali takich korzyści.

Art. 14.
Członek rodziny królewskiej nie może należeć do jakiejkolwiek organizacji działającej poza obowiązującym porządkiem prawnym lub w jakiejkolwiek formie ją wspierać.

Art. 15.
Członek rodziny królewskiej powinien powściągliwie korzystać z mediów społecznościowych.


Art. 16.
Członkom rodziny królewskiej przysługuje zwrot kosztów poniesionych w związku z wykonywaniem obowiązków powierzonych na podstawie art. 7. Wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących z tego tytułu określa rozporządzenie Króla Polski.

Art. 17.
1. Pełnoletnim członkom rodziny królewskiej przysługuje wynagrodzenie, którego wysokość określają przepisy odrębne.
2. Członek rodziny królewskiej może zrzec się prawa do wynagrodzenia.

Art. 18.
1. Od wynagrodzenia członków rodziny królewskiej nie odprowadza się składek na ubezpieczenie społeczne.
2. W razie utraty statusu członka rodziny królewskiej, od wynagrodzenia wypłaconego, od którego nie odprowadzano składki na ubezpieczenie społeczne, przekazuje się składkę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przewidzianą za ten okres w przepisach o ubezpieczeniu społecznym.
3. Składka na ubezpieczenie społeczne, o której mowa w ust. 2, podlega waloryzacji wskaźnikiem waloryzacji składek określonym na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
4. Przy obliczaniu kwoty należnych składek, waloryzowanych na podstawie ust. 3, stosuje się odpowiednio art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych


Rozdział V – Kształcenie członków rodziny królewskiej

Art. 19.
1. Kancelaria Królewska organizuje kształcenie członków rodziny królewskiej na poziomie przedszkolnym, szkolnym i gimnazjalnym.
2. Król Polski określa w drodze rozporządzenia treści programowe w ramach kształcenia organizowanego na podstawie ust. 1, a także zasady tego kształcenia, z uwzględnieniem wiedzy i kompetencji koniecznych do wykonywania obowiązków państwowych.
3. Rodzice niepełnoletnich członków rodziny królewskiej mogą zdecydować o ich kształceniu na zasadach ogólnych.
4. Niepełnoletnim członkom rodziny królewskiej przysługuje zwrot kosztów wykształcenia i wychowania. Tryb pokrywania tych kosztów określa Król Polski w drodze rozporządzenia.

Art. 20.
Niepełnoletnim członkom rodziny królewskiej po ukończeniu 13 roku życia przysługuje kieszonkowe w wysokości 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę. Kieszonkowe nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Rozdział VI – Przepisy przejściowe i końcowe


Art. 21.
1. Dotychczasowi członkowie rodziny królewskiej zachowują swój status.
2. Przepisy dotyczące potomków Panującego stosuje się odpowiednio do potomków Michała II.


Art. 22.
W ustawie o szlachectwie, tytulaturze królewskiej oraz organizacji dworu i kancelarii królewskiej z dnia 5 listopada 2017 roku uchyla się art. 4.

Art. 23.
W ustawie z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 2 pkt 5 otrzymuje brzmienie:
"pełnoletniego członka rodziny królewskiej"
2) w art. 3a:
a) uchyla się ust. 3,
b) dodaje się ust. 4 w brzmieniu:
"4. Prawo do otrzymywania wynagrodzenia określonego w ustępach poprzedzających członkowie rodziny królewskiej nabywają wraz z uzyskaniem pełnoletności według przepisów Kodeksu cywilnego."


Art. 24.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2033 r.


viewtopic.php?f=196&t=3366#p79919

OG: Debata trwa do godziny 16:00 18 stycznia.
księżna Adrianna Wisłocka - księżna głogowska, senator II i III kadencji, wicemarszałek Senatu od 2031 r.

Prezes Rady Ministrów w latach 2020-2022. Poseł na Sejm I, II, III i IV kadencji

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5208
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: [Królowa] o rodzinie królewskiej

Postautor: Michał Ajna » 17 sty 2023, 15:31

Najdostojniejsza Pani Marszałek,
Wielce Dostojni Senatorowie

Senatorski Klub Dworski wnosi następującą poprawkę:

Art. 7b.
1. Członek rodziny królewskiej nie może być zatrzymany ani pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zezwolenia Senatu. Nie dotyczy to zatrzymania w razie ujęcia członka rodziny królewskiej na gorącym uczynku przestępstwa, jeżeli zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania. Do czasu wydania uchwały zezwalającej na pociągnięcie członka rodziny królewskiej do odpowiedzialności karnej wolno podejmować tylko czynności niecierpiące zwłoki.
2. O zatrzymaniu członka rodziny królewskiej niezwłocznie powiadamia się Panującego i Marszałka Senatu. Marszałek Senatu może nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego członka rodziny królewskiej.
3. Wniosek o zezwolenie na pociągnięcie członka rodziny królewskiej do odpowiedzialności karnej, jeżeli nie pochodzi od prokuratora, powinien być sporządzony i podpisany przez adwokata albo radcę prawnego będącego pełnomocnikiem.


Artykuł wprowadzony przez poprawkę naprawia wady dawnego art.8, który został usunięty przez Sejm. Uważamy, że nie należy, mówiąc obrazowo, wylewać dziecka z kąpielą, usuwając cały artykuł. Rozumiemy wątpliwości związane z sytuacją, kiedy jedna osoba może nie zgodzić się na zatrzymanie członka swojej rodziny. Uważamy, że gdyby kontrolę nad zatrzymaniem członka rodziny królewskiej przenieść z osoby Panującego na Izbę Wyższą, skutkowałoby to o wiele większą przejrzystością i nie budziło wątpliwości ani podejrzeń o stronniczość.
Michał II, Król Senior
w Sejmie: BdWR

Awatar użytkownika
Aleksander Beski
Posty: 2028
Rejestracja: 31 lip 2017, 20:30
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [Królowa] o rodzinie królewskiej

Postautor: Aleksander Beski » 17 sty 2023, 21:38

Patrycja Sasnal
Pani Marszałek,
Wysoka Izbo.

Dlaczego w czasach, kiedy polscy parlamentarzyści nie mają immunitetów, rodzina króla ma je uzyskać tylko dlatego, że są rodziną króla? Dlaczego brytyjska rodzina królewska potrafi żyć (bez)* jakiegokolwiek immunitetu?

Wysoka Izbo, gdyby w jakimś republikańskim kraju próbowano by przyjąć przepisy, że potrzeba specjalnej zgody na zatrzymanie rodziny prezydenta, jednogłośnie zostałoby to uznane za absurd. Apelujemy o odrzucenie jakichkolwiek regulacji w tej kwestii.

Dziękuję.

Og: *dopisane
Ostatnio zmieniony 18 sty 2023, 2:34 przez Aleksander Beski, łącznie zmieniany 1 raz.
Aleksander Beski - Poseł IV kadencji, członek Rządzić Inaczej.

Awatar użytkownika
Fryderyk Skarbinski
Posty: 1066
Rejestracja: 26 lip 2017, 23:33

Re: [Królowa] o rodzinie królewskiej

Postautor: Fryderyk Skarbinski » 18 sty 2023, 0:44

Marcin Górski

Pani Marszałek!
Wysoka Izbo!

Dawno temu mówiono, że żona Cezara jest poza wszelkim podejrzeniem, i klub Rządzić Inaczej byłby bardzo zadowolony, gdyby to porzekadło było nadal aktualne. Ale jeśli nawet żona Cezara jest ponad wszelkim podejrzeniem, to nie ma żadnych powodów - nawet Rzymianie tego nie mówili - żeby poza wszelkim podejrzeniem była teściowa Cezara, szwagier Cezara i pozostali członkowie rodziny panującego. Niestety w tym duchu i bez żadnego merytorycznego uzasadnienia czemu ma to służyć proponuje się przywrócenie w artykule 7b immunitetu dla członków rodziny królewskiej. Zmiana wydającego zezwolenie z Panującego na Senat nie ma tutaj większego znaczenia, bo wszyscy wiemy jakimi wpływami rodzina królewska dysponuje w Izbie Wyższej.

Moje poważne wątpliwości budzi też niejasność wielu przepisów w tym projekcie. Ze względu na szacunek dla Państwa czasu nie będę czepiał się wszystkich niejasnych przepisów, a jest tego w tym projekcie mnóstwo, np. co znaczą zwroty: "nie może żadnym swoim zachowaniem stwarzać nawet pozorów nierespektowania porządku prawnego" czy "powinien powściągliwie korzystać z mediów społecznościowych". Bez doprecyzowania tych pojęć ta ustawa nie istnieje.

No i na koniec perełka art. 5 ust. 1 pkt 7 mówiący, że w skład rodziny królewskiej wchodzą inne osoby, jeżeli Panujący tak postanowi. Dający de facto możliwość Panującemu nadawania przywilejów przynależnych rodzinie królewskiej dowolnym osobom, które według własnego uznania postanowi włączyć w skład rodziny królewskiej. Nie ma na to naszej zgody i z całą stanowczością będziemy głosować przeciw temu projektowi i przeciw zaproponowanej poprawce.

Jest to projekt który utrwala przywileje rodziny królewskiej i wszystkie patologie związane z naszą monarchią, daje niczym nieuzasadnioną możliwość dysponowania środkami publicznymi według własnego uznania Panującemu i odciąga Wysoką Izbę od zajmowania się realnymi problemami obywateli.

Dziękuję.
Fryderyk Skarbiński - przewodniczący Stowarzyszenia "Rządzić Inaczej", ekonomista behawioralny, doktor ekonomii i psychologii, project manager, działacz społeczny
Obrazek

Awatar użytkownika
Aleksander Beski
Posty: 2028
Rejestracja: 31 lip 2017, 20:30
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [Królowa] o rodzinie królewskiej

Postautor: Aleksander Beski » 18 sty 2023, 2:39

Patrycja Sasnal
Pani Marszałek,
Wysoka Izbo,

zgłaszam następującą poprawkę:

1) W art. 5 wykreśla się ust. 7 w pkt. 1 o treści: 7) inne osoby, jeżeli Panujący tak postanowi.
2) W ust. 6 w pkt. 1 art. 5 zamiast przecinka na końcu jest kropka.


Dziękuję.
Aleksander Beski - Poseł IV kadencji, członek Rządzić Inaczej.

Awatar użytkownika
Aleksander Beski
Posty: 2028
Rejestracja: 31 lip 2017, 20:30
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [Królowa] o rodzinie królewskiej

Postautor: Aleksander Beski » 18 sty 2023, 18:02

Pisarska:
Przechodzimy do głosowania nad poprawką Senatorskiego Klubu Dworskiego, klubu Rządzić Inaczej, oraz nad samą ustawą:
1) poprawka SKD
2) poprawka RI
3) ustawa
Kto jest za? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał?

Dziękuję.

Og: 48h
Aleksander Beski - Poseł IV kadencji, członek Rządzić Inaczej.

Awatar użytkownika
Aleksander Beski
Posty: 2028
Rejestracja: 31 lip 2017, 20:30
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [Królowa] o rodzinie królewskiej

Postautor: Aleksander Beski » 18 sty 2023, 18:04

1) przeciw
2) za
3) jeśli poprawka 1 przejdzie kategoryczny przeciw, jeśli nie przejdzie, wstrzymuję się, przy czym czym nie ma dyscypliny, można głosować przeciwko
Aleksander Beski - Poseł IV kadencji, członek Rządzić Inaczej.

Awatar użytkownika
Fryderyk Skarbinski
Posty: 1066
Rejestracja: 26 lip 2017, 23:33

Re: [Królowa] o rodzinie królewskiej

Postautor: Fryderyk Skarbinski » 18 sty 2023, 19:27

1) przeciw
2) za
3) przeciw
Fryderyk Skarbiński - przewodniczący Stowarzyszenia "Rządzić Inaczej", ekonomista behawioralny, doktor ekonomii i psychologii, project manager, działacz społeczny
Obrazek

Awatar użytkownika
Ignacy Schmidt
Posty: 1183
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:48

Re: [Królowa] o rodzinie królewskiej

Postautor: Ignacy Schmidt » 18 sty 2023, 19:35

1) przeciw
2) za
3) jeśli przejdzie poprawka 1 to przeciw, jeśli nie - wstrzymuję się

Awatar użytkownika
Marta Fornero-Piotrowska
Posty: 1612
Rejestracja: 27 gru 2022, 16:50

Re: [Królowa] o rodzinie królewskiej

Postautor: Marta Fornero-Piotrowska » 19 sty 2023, 12:28

1) za
2) przeciw
3) za
Marta Fornero-Piotrowska - posłanka na Sejm RP (od 2034)

Premier RP (2020; 2032-37), minister sprawiedliwości (2015-22), senator RP (2015-34), marszałek woj. pomorskiego (2026-32), przewodnicząca Postępowych Demokratów (2032-35) oraz KNDP (2035-36)


Wróć do „Senat RP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości