Wybory na Górnym Śląsku 2034

Liczba posłów: 121 Liczba senatorów: 65
Liderka: Marta Fornero-Piotrowska
Awatar użytkownika
Marta Fornero-Piotrowska
Posty: 1554
Rejestracja: 27 gru 2022, 16:50

Wybory na Górnym Śląsku 2034

Postautor: Marta Fornero-Piotrowska » 12 sie 2023, 10:57

Kandydat na marszałka województwa: Łukasz Borkowski


Listy DPS do Sejmiku Województwa Górnośląskiego

Okręg nr 1
1. Zbigniew Kubalańca
2. Renata Ćwirzeń-Szymańska
3. Tomasz Kostuś
4. Grażyna Kulik (Zieloni)
5. Roman Góra (SD)
6. Jagoda Makselon (SD)
7. Tomasz Wantuła

Okręg nr 2
1. Łukasz Borkowski
2. Barbara Wnęk-Gabor
3. Maciej Biskupski
4. Alina Bednarz (FD)
5. Patryk Białas
6. Magdalena Wieczorek (UED)
7. Michał Gramatyka

Okręg nr 3
1. Barbara Dolniak
2. Dawid Kostempski
3. Karina Siwiec-Magielnicka (FD)
4. Michał Staniszewski
5. Agnieszka Beger
6. Bartosz Karcz (ND)
7. Natalia Ciupińska-Szoska

Okręg nr 4
1. Anna Hetman
2. Piotr Kuczera
3. Agnieszka Luty
4. Wojciech Kiljańczyk
5. Jolanta Hrycak (ND)
6. Tomasz Pietrzykowski (UChS)
7. Zuzanna Tomaszewska

Okręg nr 5
1. Andrzej Potocki (SD)
2. Krystyna Szumilas
3. Leszek Curyło
4. Katarzyna Kuczyńska-Budka
5. Rafał Matyszczyk
6. Łucja Chrzęstek-Bar (UED)
7. Robert Mrozek

Okręg nr 6
1. Aleksandra Gajewska-Przydryga
2. Adam Zdziebło
3. Sylwia Cieślar
4. Tomasz Knopik (SD)
5. Monika Szlauer
6. Tomasz Bujok
7. Dorota Walker

Okręg nr 7
1. Marta Górna (Zieloni)
2. Dariusz Skrobol
3. Patrycja Kosowska-Pawłowicz (FD)
4. Jacek Klimas
5. Małgorzata Gościniak
6. Marek Mikuła
7. Anna Kaczmarzyk
Marta Fornero-Piotrowska - premier RP (2020; od 2032)

Minister sprawiedliwości (2015-22), senator RP (2015-34), posłanka na Sejm RP (od 2034), marszałek woj. pomorskiego (2026-32), przewodnicząca Postępowych Demokratów (2032-35) oraz KNDP (2035-36)

Awatar użytkownika
Marta Fornero-Piotrowska
Posty: 1554
Rejestracja: 27 gru 2022, 16:50

Re: Wybory na Górnym Śląsku 2034

Postautor: Marta Fornero-Piotrowska » 12 sie 2023, 10:58

Łukasz Borkowski kandydatem DPS na marszałka górnośląskiego
viewtopic.php?p=85740#p85740
Marta Fornero-Piotrowska - premier RP (2020; od 2032)

Minister sprawiedliwości (2015-22), senator RP (2015-34), posłanka na Sejm RP (od 2034), marszałek woj. pomorskiego (2026-32), przewodnicząca Postępowych Demokratów (2032-35) oraz KNDP (2035-36)

Awatar użytkownika
Marta Fornero-Piotrowska
Posty: 1554
Rejestracja: 27 gru 2022, 16:50

Re: Wybory na Górnym Śląsku 2034

Postautor: Marta Fornero-Piotrowska » 13 sie 2023, 16:04

Kampania Borkowskiego i kandydatów na radnych w okręgu nr 1
Obrazek
Opole oraz powiaty kędzierzyńsko-kozielski, kluczborski, krapkowicki, oleski, opolski, prudnicki, strzelecki, głubczycki to pierwsze miejsca na trasie kandydata Demokratycznego Porozumienia Samorządowego na marszałka województwa górnośląskiego, Łukasza Borkowskiego. Jego, oraz kandydatów do sejmiku wojewódzkiego, wspierał poseł reprezentujący Opole, Witold Zembaczyński.

- Poprawa jakości środowiska przyrodniczego jest kluczowym wyzwaniem. Mój program przewiduje dofinansowanie zakupu nowych autobusów elektrycznych, szkolenie kierowców pojazdów transportu publicznego z obsługi bezemisyjnego taboru oraz opcjonalnie infrastruktury i zarządzania polegające na modernizacji lub budowie stacji ładowania pojazdów transportu zbiorowego w zakresie dostosowania do autobusów elektrycznych. Celem tych działań jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć polegających na obniżeniu zużycia energii i paliw w transporcie publicznym. Zapewni to ochronę powietrza poprzez realizację wskazanych wskaźników efektu ekologicznego oraz poprawa bezpieczeństwa energetycznego - mówił w trakcie spotkania w Opolu Łukasz Borkowski. Towarzyszyła mu kandydująca do Sejmiku Renata Ćwirzeń-Szymańska, radna Opola, była skarbniczka miasta.

- Jeśli Demokratyczne Porozumienie Samorządowe będzie rządzić w regionie, nasze działania będą nakierowane przede wszystkim na podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki regionalnej, w tym również na aktywizację gospodarczą i wzrost poziomu wykorzystania dostępnych instrumentów pobudzających gospodarkę, inwestycje w nowoczesny przemysł oraz rozwijanie i promowanie współpracy biznesu z nauką. Potrzebne jest zwiększenie liczby innowacji w sektorze elektroenergetycznym, ograniczenie poziomu emisji zanieczyszczeń generowanych przez przedsiębiorstwa z sektora elektroenergetycznego, zwiększenie udziału energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł energii w miksie paliwowym sektora elektroenergetycznego oraz zwiększenie efektywności energetycznej i gotowości sektora do intensywnego rozwoju energetyki prosumenckiej - podkreślił na spotkaniu w Kędzierzynie-Koźlu kandydat DPS na marszałka, z którym kampanię prowadził były prezydent miasta, kandydat do sejmiku Tomasz Wantuła.

- Niezbędne jest podjęcie działań, które będą służyć podniesieniu kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa oraz zwiększeniu jakości oferowanych studiów. Kluczowe znaczenie dla przyszłości górnośląskiego rynku pracy będzie miało również wsparcie dla współpracy uczelni z biznesem i wzmacnianie prozatrudnieniowej roli szkolnictwa wyższego. Potrzebne jest również wsparcie zmian organizacyjnych i podniesienie kompetencji kadr w systemie szkolnictwa wyższego - powiedział Borkowski podczas spotkania z wyborcami w Kluczborku. W kampanii towarzyszył mu kandydat do sejmiku, były poseł Tomasz Kostuś.

- W kontekście bezpieczeństwa energetycznego wyzwaniem jest zapewnienie stabilnych dostaw energii dla regionu i kraju przy wykorzystaniu wewnętrznych potencjałów województwa śląskiego i nowoczesnych technologii. Istotna jest modernizacja i rozwój mocy wytwórczych i sieci przesyłowych energii elektrycznej oraz zwiększenie wykorzystania OZE - wskazywał na spotkaniu w Dobrodzieniu Łukasz Borkowski, wraz z którym kampanię prowadził radny sejmiku ubiegający się o reelekcję, Zbigniew Kubalańca.
Obrazek
Marta Fornero-Piotrowska - premier RP (2020; od 2032)

Minister sprawiedliwości (2015-22), senator RP (2015-34), posłanka na Sejm RP (od 2034), marszałek woj. pomorskiego (2026-32), przewodnicząca Postępowych Demokratów (2032-35) oraz KNDP (2035-36)

Awatar użytkownika
Marta Fornero-Piotrowska
Posty: 1554
Rejestracja: 27 gru 2022, 16:50

Re: Wybory na Górnym Śląsku 2034

Postautor: Marta Fornero-Piotrowska » 14 sie 2023, 20:07

Łukasz Borkowski kontynuuje kampanię w okręgach 2 i 3
Obrazek
Kandydat Demokratycznego Porozumienia Samorządowego na marszałka województwa górnośląskiego, Łukasz Borkowski oraz kandydaci do sejmiku prowadzili intensywną kampanię w Katowicach, Bytomiu, Chorzowie, Piekarach Śląskich, Rudzie Śląskiej, Świętochłowicach i Siemianowicach Śląskich. Kandydatów wspierali m.in. była komisarz UE Elżbieta Bieńkowska, prezydent Katowic Monika Rosa i prezydent Świętochłowic Agnieszka Kostempska.

- Nasz program ma na celu stworzenie dogodnych warunków dla upowszechniania korzystania z pojazdów elektrycznych, w tym głównie zbiorowego transportu miejskiego, opartego zarówno o autobusy elektryczne, jak i pozostałe środki transportu wykorzystujące napęd elektryczny wraz z infrastrukturą ładowania. Rozwój elektromobilności oznacza badania i rozwój oraz produkcję autobusów, komponentów i infrastruktury, wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w zakupie autobusów elektrycznych. Wymaga też działań związanych z modernizacją i rozwojem infrastruktury wytwórczej i przesyłowej. Nasze województwo posiada ogromny potencjał w tym obszarze, wiele światowych marek ulokowało swoje zakłady produkcyjne właśnie tutaj, tym samym powodując rozwój branży dostarczającej komponenty do samochodów - podkreślił Łukasz Borkowski podczas spotkania w Katowicach. Wraz z nim kampanię prowadzili kandydaci na radnych sejmiku, Barbara Wnęk-Gabor, Maciej Biskupski, Alina Bednarz, Patryk Białas, Magdalena Wieczorek i Michał Gramatyka.

- Górny Śląsk, aspirując do konkurowania z innymi regionami w kraju i za granicą w dłuższej perspektywie, musi rozwiązać problem niedoboru umiejętności i kwalifikacji niezbędnych do kreowania i wdrażania rozwiązań innowacyjnych. Jednym z moich postulatów jest utworzenie w województwie centrum kompetencyjno-demonstracyjnego, które zakładałoby propagowanie ośrodków innowacji cyfrowych jako ośrodków zaawansowanych szkoleń dla pracowników oraz promowanie rozwoju przedsiębiorczości poprzez doradztwo i szkolenia dla wybranych grup zawodowych, branż, sektorów - mówił kandydat na marszałka województwa w trakcie spotkania z wyborcami w Bytomiu. Towarzyszyła mu była marszałek Sejmu, radna sejmiku ubiegająca się o reelekcję Barbara Dolniak.

- Procesy depopulacji i odpływ ludności z Górnego Śląska do lepiej rozwiniętych ośrodków to problem, który obecnie charakteryzuje region. Bardzo ważne są działania polegające na zwiększeniu adaptacyjności i dostosowaniu do rynku pracy. Niezwykle istotna jest identyfikacja trendów profili kształcenia w odniesieniu do potrzeb regionalnego rynku pracy oraz analiza potrzeb pracodawców i trendów rozwojowych. Potrzebne jest również opracowanie indywidualnego planu działania, który będzie stanowił schemat kroków koniecznych do podjęcia w celu poprawy sytuacji wybranych grup i jednostek na rynku pracy - zauważył w Świętochłowicach Borkowski. Wraz z nim kampanię prowadził były prezydent miasta, radny sejmiku Dawid Kostempski oraz urzędująca prezydent, Agnieszka Kostempska.

- Z uwagi na dotychczasowy profil gospodarczy województwa, czyli koncentrację w tym regionie działalności górniczej, wiele terenów zostało zniszczonych w skutek działalności przemysłowej człowieka. Tereny te wymagają przywrócenia im dawnego charakteru lub racjonalnego zagospodarowania w nowy sposób, czemu posłuży ich rekultywacja. Działania rekultywacyjne muszą być zgodne z naturalnymi procesami osiągania równowagi przyrodniczej. Będziemy podejmować działania, które będą miały na celu zachowanie i ochronę najwartościowszych, nieprzekształconych zespołów i fragmentów krajobrazów wraz z panoramami widokowymi - zapowiedział Łukasz Borkowski na spotkaniu z wyborcami Chorzowa. Towarzyszyła mu kandydująca do sejmiku Karina Siwiec-Magielnicka.
Obrazek
Marta Fornero-Piotrowska - premier RP (2020; od 2032)

Minister sprawiedliwości (2015-22), senator RP (2015-34), posłanka na Sejm RP (od 2034), marszałek woj. pomorskiego (2026-32), przewodnicząca Postępowych Demokratów (2032-35) oraz KNDP (2035-36)

Awatar użytkownika
Marta Fornero-Piotrowska
Posty: 1554
Rejestracja: 27 gru 2022, 16:50

Re: Wybory na Górnym Śląsku 2034

Postautor: Marta Fornero-Piotrowska » 15 sie 2023, 23:01

Aktywna kampania Łukasza Borkowskiego w okręgach 4 i 5
Obrazek
Łukasz Borkowski, który z ramienia Demokratycznego Porozumienia Samorządowego ubiega się o stanowisko marszałka województwa górnośląskiego, wraz z kandydatami komitetu do sejmiku prowadził kampanię w Rybniku, Żorach, Jastrzębiu-Zdroju, Gliwicach, Zabrzu oraz powiatach rybnickim, wodzisławskim, gliwickim, lublinieckim i tarnogórskim, a także w księstwie raciborskim. Wspierał ich europoseł wywodzący się z regionu, Marcin Krupa.

- Efektywność drogowego układu komunikacyjnego uzależniona jest od jakości całego układu drogowego, który zapewnia obsługę mieszkańców. Dlatego niezbędne jest prowadzenie prac inwestycyjnych na drogach zarządzanych przez administrację wszystkich szczebli. Kontynuowane muszą być działania na rzecz wyposażenia Górnego Śląska w odpowiednią sieć dróg krajowych i autostrad, jak również dróg wojewódzkich czy lokalnych spełniających odpowiednie standardy techniczne - podkreślił kandydat Demokratycznego Porozumienia Samorządowego na marszałka w trakcie spotkania z wyborcami w Rybniku. Wraz z nim kampanię prowadził były prezydent tego miasta, kandydujący do sejmiku Piotr Kuczera.

- W miastach na terenie województwa występuje silne natężenie obszarów zdegradowanych, wymagających kompleksowej rewitalizacji, która może przywrócić funkcje społeczno-gospodarcze oraz przyrodnicze, w tym również na terenach poprzemysłowych. Planujemy m.in. wsparcie miast w procesie realizacji projektów z zakresu rewitalizacji, w tym podkreślenie roli zachęt dla miast do otwierania nowych przestrzeni publicznych oraz aktywności gospodarczej w sferze reindustrializacji i nowych specjalizacji usługowych. Część działań ukierunkowanych będzie na edukację, w szczególności poprzez podnoszenie wiedzy o rewitalizacji i świadomości jej znaczenia, a także rozpowszechnianie wiedzy o narzędziach i dobrych praktykach stosowanych w rewitalizacji - mówił podczas spotkania z mieszkańcami Jastrzębia-Zdroju Łukasz Borkowski. Towarzyszyła mu była wieloletnia prezydent tego miasta, Anna Hetman, która otwiera listę DPS w okręgu nr 4.

- Dobrze funkcjonujący system komunikacji miejskiej może zachęcać większą liczbę osób do rezygnacji z podróży samochodem, właśnie na rzecz transportu zbiorowego. To zaś przyczyni się do zmniejszenia uciążliwości wynikających zarówno z zakorkowanych ulic, emitowanego hałasu, jak i spalin. Zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia środowiska wywoływanego przez transport zależeć będzie m.in. od stopnia nowoczesności taboru obsługującego komunikację publiczną. Oprócz wymiany taboru i rozwoju i modernizacji infrastruktury powinniśmy także zadbać o o odpowiednią ilość połączeń komunikacyjnych - mówił w Gliwicach kandydat na marszałka górnośląskiego. Wraz z nim kampanię prowadziła wieloletnia radna miejska, kandydująca do sejmiku Katarzyna Kuczyńska-Budka.

- Konieczna jest aktywizacja osób starszych poprzez rozwój nowoczesnych metod telekomunikacyjnych w opiece i profilaktyce. Proponujemy utworzenie specjalnej platformy stanowiącej Centrum Usług Seniora. Platforma miałaby stanowić jedno spójne centrum usług, umożliwiające optymalizację procesów leczenia, wzrost aktywności osób starszych, przy maksymalnym wykorzystaniu zasobów w postaci specjalistów - podkreślił Borkowski na spotkaniu z wyborcami Zabrza. W kampanii wspierał go wiceprzewodniczący sejmiku, Andrzej Potocki, który otwiera listę kandydatów w okręgu nr 5.
Obrazek
Marta Fornero-Piotrowska - premier RP (2020; od 2032)

Minister sprawiedliwości (2015-22), senator RP (2015-34), posłanka na Sejm RP (od 2034), marszałek woj. pomorskiego (2026-32), przewodnicząca Postępowych Demokratów (2032-35) oraz KNDP (2035-36)

Awatar użytkownika
Marta Fornero-Piotrowska
Posty: 1554
Rejestracja: 27 gru 2022, 16:50

Re: Wybory na Górnym Śląsku 2034

Postautor: Marta Fornero-Piotrowska » 17 sie 2023, 15:51

Borkowski i kandydaci do sejmiku aktywnie na ostatniej prostej
Obrazek
Kandydat Demokratycznego Porozumienia Samorządowego na marszałka województwa górnośląskiego, Łukasz Borkowski, nie zatrzymuje się w swoim objeździe po regionie. Wraz z kandydatami do sejmiku wojewódzkiego, a także lokalnymi parlamentarzystami, prowadzi intensywną kampanię na ostatniej prostej przed głosowaniem.

- Nasz region jest wysoko zurbanizowany, świetnie położony i ma duży potencjał na stworzenie kuźni wysoko wykwalifikowanych kadr. Dodatkowo sprawiedliwa transformacja energetyczna jest szansą dla Górnego Śląska na trwały wzrost i osiągnięcie PKB per capita podobnego do innych regionów poprzemysłowych Europy - mówił były radny sejmiku dawnego województwa opolskiego, działacz samorządowy z Opola Tomasz Kostuś, który kandyduje z trzeciego miejsca w okręgu nr 1.

- Podniesienie konkurencyjności naszej gospodarki wymaga długofalowej polityki modernizacyjnej, stawiającej na kilka czynników. Pierwszym z nich jest postawienie na takie branże jak przemysł maszynowy, elektrotechniczny i elektroniczny, chemiczny czy farmaceutyczny. Kolejnym - rozwój segmentu zaawansowanych usług, m.in. inżynieryjnych, informatycznych, badawczo-rozwojowych i doradczych. Następnym poprawa konkurencyjności uczelni wyższych oraz instytutów badawczych - zauważył katowicki radny Patryk Białas, który ubiega się o mandat radnego sejmiku z piątego miejsca w okręgu nr 2.

- Podniesienie konkurencyjności województwa śląskiego wymaga gotowości do prowadzenia długofalowej polityki modernizacyjnej tak przez władze centralne, jak i regionalne. Polityka publiczna powinna wspierać przedsiębiorstwa w dywersyfikacji ich działalności i wychodzeniu na nowe rynki, w tym globalne, nie marnotrawiąc jednocześnie zasobów na sztuczne podtrzymywanie popytu na rozwiązania stopniowo tracące pozycję rynkową, takie jak konwencjonalne technologie energetyczne - mówił był prezydent Świętochłowic, dwójka na liście DPS w okręgu nr 3, Dawid Kostempski.

- Kompleksowa rewitalizacja musi brać pod uwagę wyzwania nie tylko lokalne, ale także takie jak konieczność adaptacji infrastruktury miejskiej do wymagań stawianych przez politykę klimatyczną, uwzględnienie przemian demograficznych czy szybki postęp cyfryzacji wymagający nie tylko inwestycji w sieci światłowodowe, ale i wdrażania technologii cyfrowych we wszystkich podsystemach komunalnych i transportowych. Istotne znaczenie będzie miało włączenie do miast rewitalizowanych terenów poprzemysłowych. Niezbędne jest wzmacnianie świadomości oraz upowszechnianie wiedzy na temat dobrych praktyk w tym zakresie wśród pracowników administracji lokalnej, poprzez dedykowane programy szkoleniowe skierowane do samorządów - mówił były prezydent Rybnika, Piotr Kuczera, nr 2 na liście w okręgu nr 4.

- W energetyce istotne jest połączenie rozwoju inteligentnych sieci z technologiami energetyki rozproszonej, w tym OZE, zarządzanie popytem i magazynowanie energii. Musi następować także rozwój energetyki rozproszonej - wskazywała Łucja Chrzęstek-Bar, przewodnicząca rady miasta Zabrze, kandydująca z 6 miejsca w okręgu nr 5.

- Dużym wyzwaniem jest malejąca liczba ludności województwa, będąca następstwem niskiego przyrostu naturalnego i emigracji. Potrzebujemy nowych programów rozwojowych oraz wsparcia dla uczelni wyższych, które zachęcą młodych ludzi do pozostawania w województwie - mówiła wieloletnia radna sejmiku, Aleksandra Gajewska-Przydryga, jedynka w okręgu nr 6.

- Jakość życia w naszym regionie zależy od tego, w jaki sposób jego mieszkańcy mogą zaspokajać własne potrzeby transportowe. Mimo bardzo wysokiej urbanizacji, region cieszy się przeciętną w skali kraju intensywnością przewozów komunikacją miejską. Niezbędna jest dużo lepsza niż dziś koordynacja rozwoju sieci transportu publicznego pomiędzy miastami oraz jego uspójnienie z transportem kolejowym realizowanym przez Koleje Śląskie - podkreśliła liderka listy DPS w okręgu nr 7, radna Mysłowic Marta Górna.

Na spotkaniach z wyborcami na terenie całego województwa kandydatom do sejmiku towarzyszył ubiegający się o stanowisko marszałka Łukasz Borkowski. Kampanię DPS wspierali lokalni samorządowcy, m.in. prezydent Katowic Monika Rosa, prezydent Mysłowic Wojciech Król, prezydent Świętochłowic Agnieszka Kostempska oraz parlamentarzyści z regionu - posłowie Witold Zembaczyński, Borys Budka, Daria Tataj, Jacek Brzezinka, Marek Migalski, Ewa Kołodziej, Gabriela Morawska-Stanecka i Andrzej Kotala oraz senator Michał Zembala.
Obrazek
Marta Fornero-Piotrowska - premier RP (2020; od 2032)

Minister sprawiedliwości (2015-22), senator RP (2015-34), posłanka na Sejm RP (od 2034), marszałek woj. pomorskiego (2026-32), przewodnicząca Postępowych Demokratów (2032-35) oraz KNDP (2035-36)

Awatar użytkownika
Marta Fornero-Piotrowska
Posty: 1554
Rejestracja: 27 gru 2022, 16:50

Re: Wybory na Górnym Śląsku 2034

Postautor: Marta Fornero-Piotrowska » 21 sie 2023, 1:06

Łukasz Borkowski objeżdża województwo przed drugą turą
Obrazek
Kandydat Demokratycznego Porozumienia Samorządowego na marszałka górnośląskiego, Łukasz Borkowski, prowadził aktywną kampanię przed zbliżającą się drugą turą wyborów. Wsparcia udzielili mu politycy ze szczebla lokalnego, jak i ogólnopolskiego.

Łukasz Borkowski objeżdża wszystkie powiaty województwa górnośląskiego elektrycznym vanem. W trakcie wizyt w różnych miejscowościach wskazał na potrzebę rozwoju sieci punktów ładowania dla samochodów elektrycznych. - Pojazdów z napędem elektrycznym w Polsce szybko przybywa, dlatego powinniśmy jak najszybciej zadbać o rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych elektrycznych w naszym województwie. Będę podejmował działania w tym zakresie, przekazując dofinansowanie dla przedsiębiorstw, które zajmują się działalnością w tym obszarze - podkreślił Borkowski na spotkaniu w Piekarach Śląskich, gdzie towarzyszył mu wiceminister innowacyjności i technologii Filip Serafin. Politycy wskazali na potencjał województwa do rozwoju nowoczesnych technologii, które pomogą w transformacji regionu i stopniowym odejściu od węgla.

W Ustroniu Łukasz Borkowski, w towarzystwie minister klimatu i środowiska Urszuli Zielińskiej zapowiedział, że jeżeli zostanie wybrany na marszałka, będzie wraz z lokalnymi samorządami oraz ministerstwem działał na rzecz przekształcenia Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego w park narodowy. - Porośnięte lasem pasmo Czantorii i Baraniej Góry potrzebuje większej ochrony, zwłaszcza że tutejsze obszary są bardzo popularne pod względem turystycznym. Moim priorytetem będzie racjonalne wykorzystywanie zasobów środowiska przyrodniczego przy jednoczesnych wysiłkach na rzecz ograniczenia niekorzystnego wpływu człowieka na środowisko - zaznaczył kandydat Demokratycznego Porozumienia Samorządowego na marszałka województwa górnośląskiego. Park Narodowy Beskidu Śląskiego byłby drugim parkiem narodowym w województwie po Jurajskim Parku Narodowym, powołanym w 2031 roku z inicjatywy Zielińskiej.

- Nasz region posiada potencjał do rozwoju krótkoterminowej turystyki, czemu sprzyjają bogactwo przyrodnicze, interesujące miejsca oraz dziedzictwo kulturowe regionu, w tym m.in. liczne zabytki czy historyczne układy urbanistyczne i ruralistyczne. Kluczowa jest promocja, rozwój i sieciowanie posiadanych atrakcji. Ważne jest także poszukiwanie niszowych produktów turystycznych, sprzyjających rozwojowi turystyki i aktywnemu wypoczynkowi, także wśród mieszkańców regionu - mówił Borkowski na spotkaniu z wyborcami w Kluczborku. Wspierała go wiceminister sportu i turystyki, Jagna Marczułajtis-Walczak.

- Będę działał na rzecz zwiększania partycypacji mieszkańców w działaniach na rzecz swoich środowisk lokalnych i całego województwa. Bardzo ważne jest wsparcie wspólnych inicjatyw różnych grup społecznych, w tym służących integracji europejskiej, włączanie społeczne osób zagrożonych wykluczeniem, wzrost świadomości potrzeb i problemów osób z niepełnosprawnościami, rozwój budżetów obywatelskich i sołeckich, a także promocja wolontariatu i innych dobrych praktyk w działalności społecznej - powiedział kandydat Demokratycznego Porozumienia Samorządowego na marszałka w trakcie spotkania z mieszkańcami Rybnika. Towarzyszyła mu wiceminister sprawiedliwości i posłanka reprezentująca Katowice, Gabriela Morawska-Stanecka.

- Kluczowe jest wspieranie budowy spójnego systemu świadczeń medycznych od podstawowej opieki zdrowotnej przez ambulatoryjną opiekę specjalistyczną po leczenie szpitalne, a także poprawa infrastruktury ochrony zdrowia, zwiększanie dostępu do opieki medycznej i rozwój nowoczesnych usług zdrowotnych, w tym rehabilitacyjnych. Nie możemy również zapominać o edukacji i profilaktyce zdrowotnej, promocji zdrowia fizycznego, psychicznego i psychospołecznego. Jeżeli zostanę wybrany na marszałka, zarząd pod moim kierownictwem będzie działał na rzecz polepszenia jakości świadczonych usług - powiedział Borkowski w Mysłowicach. Jego kampanię wspierał wiceminister zdrowia, senator z Katowic Michał Zembala.

Kampanię Borkowskiego wspierali również nowo wybrani radni sejmiku górnośląskiego z ramienia DPS, a także członkowie Stowarzyszenia Młodzi Demokraci, którzy zachęcali do jak najliczniejszego udziału w drugiej turze.
Marta Fornero-Piotrowska - premier RP (2020; od 2032)

Minister sprawiedliwości (2015-22), senator RP (2015-34), posłanka na Sejm RP (od 2034), marszałek woj. pomorskiego (2026-32), przewodnicząca Postępowych Demokratów (2032-35) oraz KNDP (2035-36)

Awatar użytkownika
Marta Fornero-Piotrowska
Posty: 1554
Rejestracja: 27 gru 2022, 16:50

Re: Wybory na Górnym Śląsku 2034

Postautor: Marta Fornero-Piotrowska » 21 sie 2023, 16:04

Łukasz Borkowski aktywny w terenie i Internecie
Obrazek
Łukasz Borkowski, który wszedł do drugiej tury wyborów bezpośrednich na marszałka województwa górnośląskiego, kontynuuje intensywną kampanię w regionie. Kandydata Demokratycznego Porozumienia Samorządowego w terenie wspierają politycy z różnych szczebli polityki, sam Borkowski jest również aktywny w Internecie.

- Konieczne jest skuteczne zapobieganie skutkom zjawisk klimatycznych. W tym celu postawimy na tworzenie prośrodowiskowego systemu ochrony przeciwpowodziowej i przeciwdziałania suszy, zwiększanie powierzchni terenów leśnych, przystosowanie składu gatunkowego lasów, zwiększanie retencji, w szczególności retencji naturalnej, ochronę i odtwarzanie terenów bagiennych, zalewowych oraz renaturyzację rzek. Konieczny jest również rozwój zielono-błękitnej infrastruktury, w postaci np. stawów retencyjnych, niecek, zbiorników, czy rowów bioretencyjnych, a także wdrażanie rozwiązań służących zatrzymywaniu wód opadowych i wykorzystaniu tzw. "szarych wód" - mówił Łukasz Borkowski na spotkaniu z mieszkańcami Strzelców Opolskich. W kampanii wspierała go wiceminister klimatu i środowiska Sylwia Laskowska-Bobula.

W Katowicach w towarzystwie prezydent Moniki Rosy i wiceminister gospodarki i rozwoju Julii Rokickiej Borkowski mówił o znaczeniu badań w gospodarce. - Powinniśmy inwestować w większym stopniu w badania na rzecz gospodarki. Kluczowe jest wsparcie badań na uczelniach, instytutach naukowo-badawczych i innych organizacjach służących przede wszystkim wdrożeniom produktów oraz komercjalizacji wiedzy, badania potencjału specjalizacji regionalnych oraz identyfikacja nisz rozwojowych, badania potrzeb i możliwości wsparcia przedsiębiorców, a także monitoring klimatu inwestycyjnego - mówił.

- Jako marszałek województwa będę dział na rzecz wzmocnienia konkurencyjności i innowacyjności regionu. W tym kontekście ważne jest podnoszenie poziomu technologicznego w firmach, rozwój sektora B+R, zwiększenie wykorzystania najnowszych technologii w gospodarce województwa, a także włączanie firm regionalnych w międzynarodowe sieci współpracy. Oprócz tego skupimy się na wsparciu przedsiębiorców, w tym firm rodzinnych i start-upów, w poszerzaniu rynków zbytu produktów i świadczenia usług również na skalę międzynarodową, m.in. poprzez dostęp do usług świadczonych przez IOB oraz rozwój systemu wsparcia dla przedsięwzięć innowacyjnych - podkreślił Borkowski na spotkaniu z mieszkańcami Siemianowic Śląskich, gdzie towarzyszył mu wiceminister innowacyjności i technologii Marek Poznański.

- Niezwykle ważna, zwłaszcza w kontekście posiadanej przez nasze województwo autonomii, jest dbałość o zachowanie i rozwój dziedzictwa kulturowego. Zarząd pod moim kierownictwem będzie działał na rzecz popularyzacji wiedzy o regionie i jego mieszkańcach pochodzących z różnych kręgów kulturowych: polskiego, niemieckiego, śląskiego, kresowego, czeskiego i romskiego. Nie zapomnimy również o promocji i rozwoju dziedzictwa kulinarnego regionu - górnośląskie dania są przecież często hitem podczas różnego rodzaju międzynarodowych targów. Będziemy również podejmować działania na rzecz zachowania i przystosowania zabytków do nowych funkcji użytkowych, w szczególności służących kulturze, turystyce, edukacji - wskazywał na spotkaniu w Zabrzu Łukasz Borkowski. Wraz z wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, liderką Ligi Polskich Rodzin, Natalią Dębicką odwiedził Restaurację Szyb Maciej, gdzie zaserwowano im Gulasz Donnersmarcków i szpajzę.

Na spotkaniu z mieszkańcami powiatu bieruńsko-lędzińskiego kandydat Demokratycznego Porozumienia Samorządowego na marszałka poruszył temat rozwoju infrastruktury krytycznej, aby zapewnić większe bezpieczeństwo w województwie. Towarzyszył mu wiceminister infrastruktury, Ryszard Świlski. - Postawimy w dużej mierze na rozwój infrastruktury zapewniającej bezpieczeństwo w różnych obszarach życia społeczno-gospodarczego m.in. służącej zarządzaniu kryzysowemu, rozwój systemów IT w zakresie informowania o zagrożeniach. Równie ważne jest wsparcie działań organizacyjnych na rzecz poprawy bezpieczeństwa - podkreślił Borkowski.

Wszystkie spotkania z wyborcami transmitowane są za pośrednictwem mediów społecznościowych Borkowskiego. Kandydat każdego wieczoru prowadzi również live streamy na Facebooku, #ZapytajBorkowskiego, w których rozmawia z internautami na temat swojego programu wyborczego i planów na rozwój województwa górnośląskiego.
Marta Fornero-Piotrowska - premier RP (2020; od 2032)

Minister sprawiedliwości (2015-22), senator RP (2015-34), posłanka na Sejm RP (od 2034), marszałek woj. pomorskiego (2026-32), przewodnicząca Postępowych Demokratów (2032-35) oraz KNDP (2035-36)


Wróć do „Demokracja i Postęp”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości