[Prawica] o ułatwieniu odrzucenia spadku przez rodziców w imieniu dziecka

Marszałek: Oliwia Popowska
Awatar użytkownika
Wincenty Nowak
Posty: 2498
Rejestracja: 07 lip 2015, 11:57

[Prawica] o ułatwieniu odrzucenia spadku przez rodziców w imieniu dziecka

Postautor: Wincenty Nowak » 08 lip 2023, 23:34

Wiktoria Wiedeńska
Przechodzimy do debaty nad poselskim projektem ustawy o ułatwieniu odrzucenia spadku przez rodziców w imieniu dziecka:

Referuje poseł Artur Lingfeld.

Ustawa
z dnia...
o ułatwieniu odrzucenia spadku przez rodziców w imieniu dziecka

Art. 1. W ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy w art. 101 dodaje się § 4 w brzmieniu:
„§ 4. Jeżeli dziecko jest powołane do dziedziczenia wskutek uprzedniego odrzucenia spadku przez rodzica, to czynność polegająca na odrzuceniu spadku w imieniu dziecka przez rodzica, któremu w tym zakresie przysługuje władza rodzicielska, gdy jest dokonywana za zgodą drugiego z rodziców, któremu również w tym zakresie przysługuje władza rodzicielska, albo gdy jest dokonywana wspólnie, nie wymaga zezwolenia sądu opiekuńczego – chyba że spadek przyjmuje inny zstępny rodziców tego dziecka. W braku porozumienia rodziców stosuje się przepis § 3.”.

Art. 2. W ustawie z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego w art. 641 po § 3 dodaje się § 3^1 i 3^2 w brzmieniu:
„§ 3^1. Rodzic, składając w imieniu dziecka oświadczenie o odrzuceniu spadku, informuje o:
1) przysługiwaniu mu władzy rodzicielskiej i jej zakresie,
2) wyrażeniu przez drugiego z rodziców zgody na odrzucenie spadku, chyba że
oświadczenie to jest składane wspólnie,
3) uprzednim odrzuceniu spadku przez któregokolwiek z rodziców,
4) przyjęciu spadku przez innego zstępnego rodziców tego dziecka – chyba że przed złożeniem oświadczenia zostało wydane zezwolenie sądu na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka w postaci odrzucenia spadku.

§ 3^2. Pod względem skutków karnych podanie informacji wskazanych w § 3^1 jest równoznaczne ze złożeniem zeznań pod przyrzeczeniem, o czym sędzia lub notariusz powinien uprzedzić składającego oświadczenie. Jeżeli oświadczenie jest składane na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym, informacje wskazane w § 3^1 zawiera się w treści oświadczenia. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w treści oświadczenia klauzuli o następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za podanie fałszywych informacji.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za podanie fałszywych informacji.”.

Art. 3. Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.


UZASADNIENIE
Projekt ustawy wprowadza regulację wyłączającą konieczność uzyskania w każdej sytuacji zezwolenia sądu na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, gdy czynność polega na odrzuceniu spadku przez rodzica w imieniu dziecka, któremu w tym zakresie przysługuje władza rodzicielska, gdy jest dokonywana za zgodą drugiego z rodziców, któremu w tym zakresie również przysługuje władza rodzicielska, albo jest dokonywana wspólnie, a dziecko jest powołane do dziedziczenia w wyniku uprzedniego odrzucenia spadku przez któregokolwiek z rodziców. Zgoda sądu będzie jednak wymagana, jeśli inny zstępny rodziców tego dziecka przyjmuje spadek.

Założeniem leżącym u podstaw opisywanego rozwiązania jest swoiste domniemanie faktyczne, że spadek odrzucony przez rodzica powołanego do spadku jest najprawdopodobniej zadłużony i kwestia jego odrzucenia w imieniu dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską tego rodzica nie musi być poddawana ocenie sądu. W takiej sytuacji rodzic ma początkowo własny interes w dokładnym zbadaniu konsekwencji przyjęcia przez siebie spadku. Proponowane rozwiązanie nie stwarza zatem zagrożenia dla interesów majątkowych dziecka.

Należy wskazać, że nadal będzie konieczne uzyskanie zezwolenia sądu w sytuacjach, w których dziecko będzie powołane do spadku „obok” rodzica (a więc dziecko nie będzie dochodziło do dziedziczenia na skutek uprzedniego odrzucenia spadku przez któregokolwiek z jego rodziców). Taką sytuację można identyfikować jako rodzącą potencjalnie konflikt interesów między osobą małoletnią a reprezentującymi ją rodzicami, a w konsekwencji składane przez rodziców oświadczenie musi być poddane kontroli sądu.

Podobnie należy odnieść się do sytuacji, w której dziecko będzie dochodzić do dziedziczenia obok innych zstępnych rodziców, którzy spadek przyjmują, lub na skutek częściowego odrzucenia spadku przez jego rodzica (por. art. 1014 § 1 i 2 k.c.). Może mieć to miejsce przykładowo wówczas, gdy powołany do dziedziczenia testamentowego rodzic odrzuci udział spadkowy przypadający mu z tytułu przyrostu i do dziedziczenia tej części spadku dojdzie jego dziecko (por. art. 1014 § 2 k.c.). W takim przypadku dziecko dojdzie co prawda do dziedziczenia na skutek uprzedniego odrzucenia udziału w spadku przez rodzica, jednak jednocześnie będzie dziedziczyło „obok” niego.

Decydującym momentem dla ustalenia, czy danemu rodzicowi przysługuje władza rodzicielska nad dzieckiem, w imieniu którego miałby odrzucić spadek, jest moment złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku. W celu prawidłowego zabezpieczenia interesów dziecka zezwolenie sądu na odrzucenie spadku przez rodziców w imieniu dziecka nie będzie wymagane w przypadku, gdy będzie dokonywane za zgodą drugiego z rodziców albo wspólnie. W przypadku braku porozumienia rodziców będzie wymagane zezwolenie sądu opiekuńczego albo sądu spadku, w przypadkach wskazanych w przepisach szczególnych. Te nowe rozwiązania promują zgodną postawę rodziców w zakresie zarządu majątkiem dziecka. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje wyłącznie jednemu z rodziców (czy to wobec pozbawienia drugiego rodzica tej władzy czy też wobec śmierci drugiego z rodziców), należy uznać, że odrzucenie spadku przez rodzica, który sprawuje wyłączną władzę nad dzieckiem, nie będzie wymagało zezwolenia sądu
rodzinnego.

Konsekwencją dodania § 4 do art. 101 k.r.o. jest nowelizacja art. 641 k.p.c. przez dodanie § 3^1, w którym przewidziano, że rodzic, składając oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego dziecka, informuje także o:
1) przysługiwaniu władzy rodzicielskiej i jej zakresie;
2) wyrażeniu przez drugiego z rodziców zgody na odrzucenie spadku, chyba że oświadczenie
to jest składane wspólnie;
3) uprzednim odrzuceniu spadku przez któregokolwiek z rodziców;
4) przyjęciu spadku przez innego zstępnego rodziców tego dziecka.
Jeżeli bowiem nie zaistnieją okoliczności, o których mowa w art. 101 § 4 k.r.o., to konieczne będzie udzielenie zgody przez sąd na odrzucenie spadku, wówczas pozyskanie wskazanych informacji przez sąd odbierający oświadczenie o odrzuceniu spadku jest zbędne.

Podkreślając doniosłość prawną przedstawianych przez rodzica informacji, projektodawca zdecydował się – wzorując się na treści art. 671 § 3 k.p.c. – na wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą – pod względem skutków karnoprawnych – podanie tych informacji jest równoznaczne ze złożeniem zeznań pod przyrzeczeniem. Projektodawca miał przy tym na uwadze, że skoro zostaje zniesiony obowiązek uzyskania zezwolenia sądu na złożenie przez rodzica oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego (w sytuacji, gdy uprzednio rodzic złożył oświadczenie o odrzuceniu spadku), należy w to miejsce wprowadzić inną regulację gwarancyjną, która zmniejszy ryzyko nieuprawnionego korzystania z uproszczonego trybu składania oświadczeń o odrzuceniu spadku w imieniu dziecka.

Jednocześnie, mając na względzie, że oświadczenie o odrzuceniu spadku może zostać złożone także w formie pisemnej z podpisem urzędowo poświadczonym (art. 1018 § 3 k.c.), wprowadzono szczególną regulację w zakresie obowiązku informacyjnego rodzica i pouczenia o odpowiedzialności karnej za podanie przez składającego oświadczenie o odrzuceniu spadku fałszywej informacji. Projekt przewiduje, że jeżeli oświadczenie jest składane na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym, informacje wskazane w § 3^1 będą zawarte w treści oświadczenia. Składający oświadczenie będzie zobowiązany do zawarcia w treści oświadczenia klauzuli o treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za podanie fałszywych informacji.”, która będzie zastępować pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za podanie fałszywych informacji. Powyższy zapis pozwoli m.in. na zachowanie dotychczasowej praktyki stosowanej przy składaniu oświadczenia w przedmiocie spadku przed konsulem, gdzie dominuje forma pisemna z podpisem poświadczonym przez konsula.

Projekt ustawy nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego

Projekt jest zgodny z prawem Unii Europejskiej, nie wpłynie negatywnie na sytuację rodzin z dziećmi.


Og: debata potrwa do 12:00 11 czerwca.

Awatar użytkownika
Aleksander Beski
Posty: 2028
Rejestracja: 31 lip 2017, 20:30
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [Prawica] o ułatwieniu odrzucenia spadku przez rodziców w imieniu dziecka

Postautor: Aleksander Beski » 09 lip 2023, 12:10

Sylwia Gregorczyk-Abram
Pani marszałek,
Wysoka Izbo.

Wirtualna Polska: "Bank ściga 5-letnią dziewczynkę za dług ponad 130 tys. zł. Dziecko zostało wrobione w spadek po dziadku, którego nie znało", "Dwulatek najbardziej zadłużonym dzieckiem w Polsce", chodziło o milionowy dług, "Rzecznik Praw Dziecka zajmie się sprawą 9-letniego Kacpra, który ma 18 tys. długu", oraz Gazeta Wyborcza: "Do 10-latka przyszedł komornik. Dziecko musi zapłacić za długi, których narobiła jego matka", chodziło o 30 tysięcy złotych.

Wysoka Izbo, Rządzić Inaczej jak najbardziej poprze ten słuszny społecznie projekt, aż dziw bierze, że współkoalicjanci nie odnieśli się tak entuzjastycznie, że ustawa nie jest zgłoszona jako projekt rządowy. Chyba, że po prostu nie wiedzieli wcześniej o tej ustawie.

Dziękuję.
Aleksander Beski - Poseł IV kadencji, członek Rządzić Inaczej.

Awatar użytkownika
Aleksander Beski
Posty: 2028
Rejestracja: 31 lip 2017, 20:30
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [Prawica] o ułatwieniu odrzucenia spadku przez rodziców w imieniu dziecka

Postautor: Aleksander Beski » 11 lip 2023, 13:55

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz
Przechodzimy do głosowania. Kto jest za, kto przeciw, kto się wstrzymał? Dziękuję.
Og: 48h
Aleksander Beski - Poseł IV kadencji, członek Rządzić Inaczej.

Awatar użytkownika
Aleksander Beski
Posty: 2028
Rejestracja: 31 lip 2017, 20:30
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [Prawica] o ułatwieniu odrzucenia spadku przez rodziców w imieniu dziecka

Postautor: Aleksander Beski » 11 lip 2023, 13:55

Za
Aleksander Beski - Poseł IV kadencji, członek Rządzić Inaczej.


Awatar użytkownika
Laura
Posty: 9030
Rejestracja: 08 lip 2015, 0:29

Re: [Prawica] o ułatwieniu odrzucenia spadku przez rodziców w imieniu dziecka

Postautor: Laura » 11 lip 2023, 14:25

Za
Laura Novak
Wicepremier RP- Minister Skarbu i Energii.( 2026-2027 i 2028-2031)
Premier RP ( 2027)
Poseł na Sejm IV RP. I-VI kadencji
W latach 2020-2024 i od 2029 przewodnicząca SLD i ZL.
Przewodnicząca KP ZL w latach 2019-2026

Awatar użytkownika
Wincenty Nowak
Posty: 2498
Rejestracja: 07 lip 2015, 11:57

Re: [Prawica] o ułatwieniu odrzucenia spadku przez rodziców w imieniu dziecka

Postautor: Wincenty Nowak » 11 lip 2023, 18:45

Za

Awatar użytkownika
Marta Fornero-Piotrowska
Posty: 1613
Rejestracja: 27 gru 2022, 16:50

Re: [Prawica] o ułatwieniu odrzucenia spadku przez rodziców w imieniu dziecka

Postautor: Marta Fornero-Piotrowska » 11 lip 2023, 19:00

za
Marta Fornero-Piotrowska - posłanka na Sejm RP (od 2034)

Premier RP (2020; 2032-37), minister sprawiedliwości (2015-22), senator RP (2015-34), marszałek woj. pomorskiego (2026-32), przewodnicząca Postępowych Demokratów (2032-35) oraz KNDP (2035-36)


Awatar użytkownika
Beata Majewska
Posty: 87
Rejestracja: 19 kwie 2023, 11:14

Re: [Prawica] o ułatwieniu odrzucenia spadku przez rodziców w imieniu dziecka

Postautor: Beata Majewska » 13 lip 2023, 0:08

Za
Beata Majewska - wicemarszałek Sejmu RP, posłanka z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego


Wróć do „Sejm RP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości