[OR, RI, SLD] Wniosek o wotum nieufności wobec MF Małgorzaty Janowskiej

Marszałek: Oliwia Popowska
Awatar użytkownika
Nikodem Kepp
Posty: 381
Rejestracja: 29 wrz 2022, 20:33

[OR, RI, SLD] Wniosek o wotum nieufności wobec MF Małgorzaty Janowskiej

Postautor: Nikodem Kepp » 07 sty 2024, 6:27

Wniosek

Na podstawie art. 159 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 116 Regulaminu Sejmu RP, niżej podpisani posłowie, składają wniosek: o wyrażenie wotum nieufności wobec Minister Finansów - Małgorzaty Janowskiej.

Podpisy
Klub parlamentarny Rządzić Inaczej - 17 posłów
Klub parlamentarny Sojusz Lewicy Demokratycznej - 12 posłów
Klub poselski Polskie Stronnictwo Ludowe - 11 posłów
Klub parlamentarny Obywatelska Rewolucja - 10 posłów
Koło poselskie Polska Partia Transhumanistyczna - 5 posłów
Koło parlamentarne Radykalna Lewica - 5 posłów
Koło parlamentarne Górnośląska Partia Regionalna - 4 posłów
Koło poselskie Samoobrona - 3 posłów
Niezrzeszeni - 9 posłów

Sprawozdawca: Sławomir Dudek
Uzasadnienie

W związku z nieudolnością działania nie tylko pani minister, ale całego kierowanego przez nią Ministerstwa Finansów wnioskujemy o wyrażenie wobec Minister Finansów Małgorzaty Janowskiej wotum nieufności.

W ustawie budżetowej celowo lub przez niekompetencję zawyżone zostały dochody z podatku od wynagrodzeń, a uzasadniając wysokość wzrostu reprezentantka MF wskazywała na inflację i wzrost gospodarczy, które nie mają bezpośredniego wpływu na wielkość funduszu płac.

Zapowiadana konsolidacja finansów publicznych do dziś nie doczekała się opracowania choćby założeń. Art. 109 ustawy o finansach publicznych, wyraźnie określa, że budżet państwa stanowi podstawę gospodarki finansowej państwa. Wszelkie zatem dane dotyczące gospodarki finansowej państwa powinny mieć odzwierciedlenie w tym właśnie akcie prawnym. Przyjęta ustawa budżetowa na rok 2036 nie spełnia tych wymogów.

Pominięcie części funduszy w ustawie budżetowej ogranicza zasadę jawności finansów publicznych, a także ogranicza funkcję kontrolną Parlamentu w zakresie stanowienia o finansach państwa. Ponadto brak tych planów w budżecie, o takiej skali wydatków, narusza art. 219 Konstytucji RP.

To wszystko sprawia, że dochodzi do obchodzenia Stabilizującej Reguły Wydatkowej poprzez ukrywanie realnej wielkości deficytu budżetowego. Jednocześnie brak transparentności finansów publicznych utrudnia określenie wysokości tego deficytu oraz długu publicznego. To powoduje, że możemy już w tym momencie nie spełniać kryteriów dyscypliny finansowej określonych w art. 126 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Protokole nr 12 do tego Traktatu, a tym samym istnieje ryzyko, że Polska zostanie objęta procedurą nadmiernego deficytu.

Ponadto szereg wątpliwości co do zgodności z Konstytucją RP, prawem Unii Europejskiej oraz polskim ustawodawstwem budzą trzy ostatnie projekty ustaw zgłoszone przez MF. Ustawy te sprawiają wrażenie pisanych na kolanie, nie przemyślanych i w wielu aspektach błędnych rozwiązań. Do uwag zgłoszonych w Sejmie do dziś ministerstwo kierowane przez minister Janowską się nie odniosło.

To wszystko powoduje, że nie możemy pozwolić, aby tak niekompetentna osoba, nie panująca nad finansami państwa oraz tym co przygotowuje podległy jej resort, dłużej piastowała stanowisko Ministra Finansów.
[/quote]

Awatar użytkownika
Nikodem Kepp
Posty: 381
Rejestracja: 29 wrz 2022, 20:33

Re: [OR, RI, SLD] Wniosek o wotum nieufności wobec MF Małgorzaty Janowskiej

Postautor: Nikodem Kepp » 07 sty 2024, 6:28

Jan Śpiewak
Otwieram debatę nad projektem ustawy.
og: 50h

Awatar użytkownika
Aleksander Sternicki
Posty: 346
Rejestracja: 22 paź 2023, 10:39

Re: [OR, RI, SLD] Wniosek o wotum nieufności wobec MF Małgorzaty Janowskiej

Postautor: Aleksander Sternicki » 07 sty 2024, 13:04

Fryderyk Skarbiński

Panie Marszałku!
Wysoka Izbo!

Oprócz zarzutów, które zgrabnie i w skondensowanej formie przedstawił Sławomir Dudek, chciałbym wspomnieć jeszcze o kilku istotnych faktach z działań Minister Finansów. Ten negatywny obraz minister Janowska pogłębia każdym kolejnym działaniem, każdą kolejną wypowiedzią.

Jednym z głównych zarzutów jest kontynuacja przez obecne MF prowadzonej od lat nieprzejrzystej polityki fiskalnej poprzez ukrywanie znacznej części długu publicznego w funduszach pozostających poza kontrolą parlamentu. Pozwoliło to kolejnym rządom ukrywać fatalną sytuację funduszy zdrowia oraz systemu ubezpieczeń społecznych. Zapowiadana konsolidacja finansów nie nadchodzi, żadne założenia czy plany poza deklaracjami nie zostały przedstawione.

A niewydolność obu systemów się pogłębia. W szczególności system emerytalny wymaga pilnych reform wraz z rosnącą liczbą świadczeniobiorców i malejącą liczbą aktywnych zawodowo dziura finansowa w systemie rośnie, a tym samym nasz publiczny dług. Dodatkowo przez wiele lat budżetowe dotacje na ubezpieczenia społeczne były zamrażane lub ich wzrosty nie nadążały za inflacją. Rząd woli na ten temat milczeć, a minister Janowska swoimi działaniami próbuje przykryć fatalną sytuację w FUS.

Brak jest w działaniach ministerstwa finansów także myślenia długofalowego o sytuacji finansów publicznych. Nie prowadzi się żadnych działań, aby ograniczyć sztywne wydatki państwa i przeciwdziałać wzrostowi strony wydatkowej. Nie ma żadnego pomysłu na to, aby nasze państwo działało efektywniej, a tym samym taniej. Jednocześnie sposobem na zasypywanie luki pomiędzy wydatkami i dochodami jest zwiększanie przychodów z podatków.

Do długiej listy zarzutów należy dodać też ostatnie tłumaczenia minister Janowskiej w sprawie planowanego wzrostu o 18% podatku od funduszu wynagrodzeń. Zdaniem minister wzrost ten osiągnięty zostanie przez aktywizację osób pozostających poza rynkiem pracy oraz dodatnie saldo migracji. Tylko minister nie dodaje, że musiałoby przybyć minimum 2 miliony nowych pracowników i to przy założeniu, że wszyscy oni zarabialiby średnią krajową. To założenie absolutnie nierealne zwłaszcza, że borykamy się w ostatnich latach ze zmniejszeniem nominalnej liczby aktywnych zawodowo ze względu na sytuację demograficzną. Takie tłumaczenie absolutnie dyskredytuje panią minister finansów.

W związku z całą listą uwag co do kompetencji i działań minister finansów Małgorzaty Janowskiej Klub Parlamentarny Obywatelskiej Rewolucji oczywiście będzie głosował za wyrażeniem jej wotum nieufności.

Dziękuję.

Administrator
Administrator
Posty: 21891
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: [OR, RI, SLD] Wniosek o wotum nieufności wobec MF Małgorzaty Janowskiej

Postautor: Administrator » 08 sty 2024, 16:37

Posłowie PSL informują o wycofaniu poparcia dla wniosku.


Wróć do „Sejm RP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron