Obywatelska Rewolucja - program

Liczba posłów: 13 Liczba senatorów: 2
Prezes: Aleksander Sternicki
Awatar użytkownika
Aleksander Sternicki
Posty: 346
Rejestracja: 22 paź 2023, 10:39

Obywatelska Rewolucja - program

Postautor: Aleksander Sternicki » 24 sty 2024, 13:23

Obrazek

PROGRAM OBYWATELSKIEJ REWOLUCJI
wolnościowy plan rządzenia - 200 konkretów


1. USTRÓJ I STRUKTURA RZĄDU

KONSTYTUCYJNE PODSTAWY USTROJU
1. Zbudujemy państwo ograniczone wcielające w życie zasadę subsydiarności, nie chcące wszystkiego regulować oraz pozostawiające ogromne pole do samodzielności ale jednocześnie państwo mocne wypełniające wobec obywatela swoje obowiązki i dostarczające wysokiej jakości usług.
2. Przywrócimy Konstytucji jej zasadniczą rolę obrony obywateli przed rządem, obecna Konstytucja nie spełnia tego warunku więc należy ją zmienić.
3. Zniesiemy monarchię i przywrócimy republikę z parlamentarno-gabinetową formą rządów i silną pozycją premiera.
4. Zlikwidujemy Senat, który jest przechowalnią dla nie wybranych przez społeczeństwo nominatów zamkowej kliki.
5. Zreformujemy sposób wybierania posłów poprzez wprowadzenie głosowania preferencyjnego w wyborach parlamentarnych zamiast obecnego nieprzejrzystego systemu mieszanego. Umożliwimy wybór "nikt z powyższych" na kartach do głosowania.
6. Wprowadzimy mechanizmy demokracji partnerskiej, deliberatywnej i bezpośredniej tam gdzie będzie to możliwe. Wprowadzimy weto obywatelskie, zreformujemy referendum i obywatelską inicjatywę ustawodawczą.
7. Uporządkujemy uprawnienia głowy państwa i premiera, aby kompetencje obu organów zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa i polityki zagranicznej były jasno zdefiniowane i nie nakładały się na siebie.

SILNE CENTRUM RZĄDU
10. Zmniejszymy liczbę ministerstw do 11: spraw wewnętrznych, spraw zagranicznych, obrony narodowej, kapitału ludzkiego, finansów, zdrowia, sprawiedliwości, rolnictwa i rozwoju wsi, środowiska i energii, wolności gospodarczej oraz nauki i technologii.
11. Zracjonalizujemy zatrudnienie w administracji centralnej co przyniesie zmniejszenie kosztów administracji minimum o 10%.
12. Powołamy instytucję odpowiedzialną za całokształt problemów strukturalnych i funkcjonalnych administracji, która będzie wdrażać nowoczesne rozwiązania w dziedzinie zarządzania do administracji publicznej.
13. Utworzymy Rządowe Centrum Bezpieczeństwa Narodowego oraz skonsolidujemy kolegialne struktury zajmujących się szczegółowymi kwestiami bezpieczeństwa (Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, Kolegium do spraw Służb Specjalnych) w ramach Rządowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego.
14. Przywrócimy rangę i rolę apolitycznej służby cywilnej w administracji i powołamy centralny Urząd Służby Cywilnej.
15. Zbudujemy niezależne zaplecze merytoryczne rządu w postaci Narodowego Centrum Studiów Strategicznych (w tym zespołu nauk behawioralnych).
16. Zbudujemy Centrum Usług Wspólnych dla rządu, które będzie dostarczycielem wysokiej jakości rozwiązań dla całej administracji m.in. w zakresie zamówień publicznych, zarządzania projektami czy obsługi prawnej.
19. Doprowadzimy do tego, że państwo stanie się uczciwym pracodawcą godnie wynagradzającym pracowników służby publicznej potrafiącym przyciągnąć najlepszych fachowców w swoich dziedzinach.

2. FINANSE PAŃSTWA

WYDATKI PUBLICZNE
20. Zaprojektujemy budżet od nowa według metodologii zero-based budgeting w celu wyeliminowania nadmiernych i nieefektywnych wydatków państwa.
21. Wprowadzimy budżetowanie wieloletnie i zasadę N+2 umożliwiającą wydatkowanie niewykorzystanych środków w kolejnych latach.
22. Przywrócimy przejrzystość finansów publicznych i doprowadzimy do ich konsolidacji poprzez ujawnienie wszelki zobowiązań i przychodów państwa w budżecie włączając agencji i funduszy celowych do budżetu państwa
23. Zracjonalizujemy koszty obsługi długu publicznego refinansując dług funduszy jako dług skarbu państwa na korzystniejszych warunkach
24. Dokonamy przeglądu i audytu wszystkich rządowych agencji, instytutów i innych jednostek oraz zlikwidujemy te, które dublują się kompetencjami lub są przechowalnią dla politycznych aparatczyków
25. Zmniejszymy dotację do spółek z udziałem Skarbu Państwa (PAP, POT, CBOS) i poddamy je komercjalizacji lub prywatyzacji.
26. Wprowadzimy elementy budżetu obywatelskiego w budżecie państwa tak aby obywatele mogli wskazywać priorytetowe zadania inwestycyjne.
27. Zlikwidujemy urzędy obsługujące Państwowy Fundusz Kombatantów i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne oraz przekażemy ich obsługę do ministerstw.

NISKIE I PROSTE PODATKI
28. Dokończymy reformę PIT i obejmiemy przedsiębiorców prowadzących działalność na własny rachunek, rolników, artystów i wszelkie inne rodzaje działalności podatkiem od wypłat na cele prywatne wraz z kwotą wolną równoważną z kwotą wolną w podatku od wynagrodzeń.
29. Wprowadzimy proinwestycyjny podatek od dywidend w miejsce CIT dla osób prawnych.
30. Wprowadzimy zasadę, że podatek jest płacony dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury tzw. metoda kasowa.
31. Doprowadzimy do wprowadzenia jednego przelewu z wszystkimi podatkami i składkami od dochodów osobistych likwidując tym samym składki rentowe i emerytalne.
32. W zakresie poboru danin publicznych włączymy zadania ZUS, KRUS, branżowe zakłady ubezpieczeń (Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA, Wojskowe Biura Emerytalne) i urzędów celnych do Urzędów Skarbowych.
33. Zlikwidujemy miesięczne deklaracje na podatek VAT.
34. Ujednolicimy stawki podatku VAT i stopniowo będziemy ją obniżać, aby docelowo osiągnąć poziom 15%.
35. Zlikwidujemy szereg mniej istotnych z fiskalnego punktu widzenia podatków: od czynności cywilnoprawnych, od spadków i darowizn, od psa, od środków transportowych, tonażowego, opłata uzdrowiskowa, opłata emisyjna, opłata mocowa, opłata przejściowa, opłata reprograficzna, opłata wodna, opłata miejscowa, opłata targowa.
36. Doprowadzimy do wydawania wiążących interpretacji podatkowych.
37. Wycofamy ulgę dla twórców i ulgę aktywizacyjną w podatku od wynagrodzeń wprowadzające nieuzasadnione rozróżnienie obciążenia podatkowego pracowników pozostawiając ulgę w kocie wolnej od podatku i ulgę na dziecko.
38. Powstrzymamy próby zbierania nadmiernych danych o podatnikach w rękach organów administracji skarbowej i traktowania podatników jako potencjalnych przestępców.

STABILIZACJA MAKROEKONOMICZNA
39. Doprowadzimy do długookresowej stabilizacji makroekonomicznej i stworzymy warunki do utrzymania inflacji na niskim poziomie, w tym celu wprowadzimy możliwość wydawania obligacji antyinflacyjnych przez NBP oraz wejdziemy na ścieżkę umożliwiającą zlikwidowanie deficytu całego sektora finansów publicznych.
40. Zmniejszymy uprawnienia NBP m.in. likwidując jego rolę jako pożyczkodawcy ostatniej instancji czy uzależniając ilości pieniędzy w obiegu od wartości wytwarzanych dóbr i usług.
41. Będziemy stopniowo uwalniać sektor bankowy, aby banki mogły działać w warunkach zbliżonych do innych przedsiębiorstw powstrzymując jednocześnie nadmierną kreację pieniądza bankowego poprzez wymóg utrzymywania stuprocentowych rezerw.
42. Wprowadzimy konkurencję walutową wprowadzając do obrotu na równych prawach obok złotówek również waluty cyfrowe, waluty prywatne a po dodatkowej analizie jeśli będzie to możliwe także euro.
43. Przyjmiemy nowe prostsze zasady realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich oraz uprościmy organizację zarządzania i wdrażania programów w oparciu o ustawę o koordynacji polityki strukturalnej, która wprowadzi nową filozofię podejścia do polityki rozwoju opartą o wieloletnie programowanie, decentralizację i systematyczną ocenę efektywności zrealizowanych inwestycji.

3. WOLNOŚĆ GOSPODARCZA

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
45. Doprowadzimy do przyjęcia prostek i krótkiej konstytucji przedsiębiorczości przywracającej swobodę działalności gospodarczej.
46. Połączymy KRS, CEiDG oraz rejestr stowarzyszeń w jeden rejestr podmiotów z możliwością zgłoszenia i zmiany danych online, dostępu do ujawnionych umów i powiązań. Scyfryzujemy wszelkie państwowe rejestry w tym rejestr firm i księgi wieczyste opierając je o technologię blockchain, co umożliwi pominięcie notariuszy i urzędników przy ich tworzeniu.
47. Umożliwimy założenie firmy na podstawie zgłoszenia wypełnianego online, które zajmie nie więcej niż dziesięć minut.
48. Ograniczymy czas łącznej kontroli mikro przedsiębiorców przez wszystkie instytucje do 6 dni w skali roku, a Urzędy Skarbowe nie będą mogły w nieskończoność przedłużać kontroli.
49. Doprowadzimy do konsolidacji inspekcji pozostawiając trzy zespolone inspekcje: Nadzoru Rynku, Zdrowia i Żywności, Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
50. Obniżymy bariery wejścia na rynki, tak aby zdynamizować konkurencję, w tym ze strony zagranicznych firm oraz start-upów oraz umożliwimy tworzenie tzw. piaskownic regulacyjnych
51. Skonsolidujemy regulatorów (UOKiK i branżowi regulatorzy) w ramach Urząd Antymonopolowego i wzmocnimy jego niezależność, wprowadzimy nieusuwalność i kadencyjność wraz z określeniem jasnego celu polityki antymonopolowej w Polsce.
52. Zmniejszymy minimalną ilość kapitału do założenia spółki prawa handlowego.
53. Wprowadzimy ustawowy, a jeśli będzie to możliwe także konstytucyjny, zakaz tworzenia monopoli i ograniczymy zakres oddziaływania patentów i praw majątkowych.
54. Wprowadzimy domyślność cyfrową w administracji czyli pierwszeństwo rozwiązań cyfrowych nad procesami analogowymi. Będziemy dążyć do wdrożenia zasady funkcjonowania jednego okienka kontaktu z administracją w formie jednego adresu elektronicznego do doręczeń, pod którym przyjmowane są dokumenty utrwalone w postaci elektronicznej w każdej z realizowanych spraw.
55. Zlikwidujemy Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, a zaoszczędzone środki przeznaczymy na zmniejszenie obciążeń podatkowych i biurokratycznych nakładanych na przedsiębiorców.
56. Wprowadzimy notarialny nakaz zapłaty w celu przyspieszenia procesu egzekucji wierzytelności.

GOSPODARKA RYNKOWA
58. Sprywatyzujemy przedsiębiorstwa państwowe i sprzedamy resztówki i mniejszościowe udziały w innych firmach jednocześnie pozostawiając pełną kontrolę państwa nad newralgicznymi obszarami infrastruktury takimi jak: rurociagi, sieć przesyłowa gazu, sieć energetyczna, naftoport czy gazoport.
58. Oddzielimy funkcję właścicielską państwa od regulacyjnej, eliminując tym samym konflikt interesów.
59. Ograniczymy reglamentację gospodarki (koncesje, zezwolenia, licencje) w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej.
60. Doprowadzimy do realnego utrzymywania dróg przez ich użytkowników poprzez ustalenie opłaty paliwowej i opłat za korzystanie z dróg na poziomie umożliwiającym ich utrzymanie i nowe inwestycje. Uwolnimy rynek przewoźników drogowych i zwiększymy możliwości prywatnego inwestowania w infrastrukturę drogową.
61. Odejdziemy od obecnego systemu przymusowego finansowania dużej infrastruktury przez wszystkich podatników.
62. Otworzymy tory na prywatnych przewoźników i umożliwimy finansowanie infrastruktury kolejowej z kapitału prywatnego.
63. Zniesiemy prohibicję narkotykową oraz przepisy ograniczające produkcję i sprzedaż papierosów, alkoholu i innych środków odurzających.
64. Zniesiemy wymóg uzyskiwania pozwolenia na budowę dla domów jednorodzinnych, a większą odpowiedzialność za utrzymanie spójności krajobrazowej przeniesiemy na architektów zmniejszając ustawowe ograniczenia ustalania warunków zabudowy.
65. Zmniejszymy biurokrację związaną z budową domów wielorodzinnych oraz uprościmy proces zmiany kwalifikacji gruntów w miastach (złożenie wniosku o otrzymanie warunków zabudowy lub pozwolenia na budowę będzie z mocy prawa zmieniać przeznaczenie gruntu) i usuniemy opłatę za wyłączenie gruntu z produkcji rolnej, aby ułatwić odrolnienie i odlesienie gruntów znajdujących się w granicach miast.
66. Zatrzymamy finansowanie publicznych zasobów mieszkaniowych blokujących rozwój rynku prywatnego najmu i mobilności pracowników oraz dotowanie deweloperów przez preferencyjne kredyty mieszkaniowe.
67. Przywrócimy właścicielom nieruchomości możliwość samodzielnego wyboru firmy zajmującą się odbiorem odpadów oraz ukrócimy możliwość zlecania zamówień publicznych in-house bez przetargów.

4. OBRONA NARODOWA

SYSTEM BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA
68. Wykluczymy możliwość uczestniczenia Wojska Polskiego w jakichkolwiek konfliktach zbrojnych i misjach zagranicznych, o ile nie jest to związane bezpośrednio z obroną kraju.
69.Usprawnimy proces kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi i oddzielimy realnie funkcję dowodzenia armią od kierowania resortem Obrony Narodowej, przy zachowaniu cywilnej kontroli nad wojskiem.
70. Przekształcimy WOT w prawdziwą Obronę Powszechną organizacyjnie skorelowaną ze strukturą administracyjną państwa, tak aby jej najmniejsze jednostki były stworzone ze znajomych, ludzi z tej samej okolicy, co jest podstawą każdej obrony terytorialnej.
71. Umocujemy Obronę Powszechną jako drugi obok Sił Zbrojnych składnik systemu obrony państwa wzmacniając ten rodzaj sił jako komplementarny do zawodowej armii.
72. Będziemy stopniowo wprowadzać elementy kompleksowego systemu bezpieczeństwa państwa.
73. Wzmocnimy zdolności państwa do przeciwdziałania zagrożeniom związanym z cyberatakami i dezinformacją.
74. Zbudujemy potencjał militarny i architekturę polityczną, która będzie zniechęcać ewentualnego agresora do ataku. Naszym nadrzędnym celem będzie utrzymanie pokoju i nie dopuszczenie do wojny, która jest zawsze porażką dla strony prowadzącej wojnę obronną.

NOWOCZESNY SPRZĘT
75. Będziemy alokować zamówienia w polskim przemyśle zbrojeniowym, a przy zakupach za granicą zadbamy o offsety i budowę zdolności serwisowych w kraju.
76. Wzmocnimy zdolności obrony przeciwrakietowej i powietrznej poprzez włączenie się w program Europejskiej Kopuły oraz budowę własnych zdolności na wszystkich poziomach zasięgu.
77. Doprowadzimy do modernizacja Sił Zbrojnych poprzez realizację kluczowych programów rozwojowych - czołgi i myśliwce nowej generacji, nowe okręty podwodne, nowe bojowe wozy piechoty, śmigłowce szturmowe, indywidualny system wyposażenia, nowoczesne drony.
78. Zbudujemy nowoczesną mobilną artylerię wykorzystującą amunicję programowalną, a także drony rozpoznawcze oraz radary dające możliwość kompleksowej odpowiedzi na każdego rodzaju zagrożenie lądowe.
79. Wzmocnimy siłę uderzeniową naszych Wojsk Lądowych poprzez wyposażenie ich w nowoczesne czołgi oraz helikoptery szturmowe i w końcu zastąpimy wiekowe BWP-1 nowymi bojowymi wozami piechoty.
80. Odbudujemy potencjał bojowy Marynarki Wojennej do działań w akwenie Morza Bałtyckiego poprzez realizację programów budowy nowoczesnych fregat oraz okrętów podwodnych w oparciu o polskie stocznie.
81. Włączymy nasze Siły Powietrzne w jeden z programów rozwoju i produkcji myśliwców 6 generacji oraz wyposażymy je w samoloty wczesnego ostrzegania klasy AWACS.
82. Wyposażymy wszystkich żołnierzy w jednolite indywidualne systemy walki oraz zwiększymy nasycenie jednostek ręczną broń przeciwpancerną.

5. POLITYKA ZAGRANICZNA

PRIORYTET NIEAGRESJI
83. Wzmocnimy pozycję Polski na arenie międzynarodowej poprzez rozwój potencjału ekonomicznego, społecznego i militarnego państwa, ale także przez jasne zasady naszej polityki zagranicznej, które sprawią, że będziemy wiarygodnym partnerem dla innych państw.
84. Będziemy wspierać wszelkie wysiłki na rzecz przestrzegania prawa międzynarodowego i utrzymania pokoju, a także włączać się w mediacje na rzecz pokojowego rozwiązywania konfliktów w tym przywrócenia integralności terytorialnej państw, których część terytorium jest bezprawnie okupowana.
85. Potępiamy wszelkie używanie siły, a w szczególności terroryzmu, przeciwko niewinnym, niezależnie od tego czy takie czyny są popełniane przez rządy czy grupy polityczne lub rewolucyjne.
86. Powstrzymamy udział Polski w konfliktach zbrojnych, które nie dotyczą w sposób bezpośredni naszej obronności oraz we wszelkiej agresji ekonomicznej (embarga, sankcje) przeciwko innym narodom i państwom.
87. Postawimy na handel i dobrowolną pomoc humanitarną organizowaną przez obywateli zamiast bezpośredniej pomocy finansowej państwa.
88. Postawimy w relacjach dwu i wielostronnych na promocję swobodnego przepływ ludzi, kapitału, usług oraz towarów ponad granicami suwerennych państw, aby geopolityka nie była barierą dla naszych obywateli do budowania społecznych i gospodarczych relacji z mieszkańcami innych państw.
89. Będziemy kierować się zasadą, że nie ma wiecznych sojuszników ani wiecznych wrogów i podejmować oparty na otwartości dialog ze wszystkimi partnerami, którzy zechcą ów dialog podjąć.

INSTYTUCJE MIĘDZYNARODOWE
90. Będziemy lobbować na rzecz reformy Unii Europejskiej w celu przywrócenia jej charakteru związku niezależnych, suwerennych i współpracujących ze sobą państw w ramach konkurencyjnej federacji europejskiej.
91. Podejmiemy dążenia do gruntownej reformy Wspólnej Polityki Rolnej w celu przywrócenia prawdziwej konkurencji i podniesienia efektywności rolnictwa w Europie.
92. Wykorzystamy pełne spektrum zasobów, uprawnień i narzędzi wobec unijnych projektów i odbudujemy zdolność do budowania wielonarodowych koalicji wokół konkretnych spraw na forum Unii Europejskiej.
93. Stworzymy trwałej alians państw w Unii Europejskiej w ramach którego podejmowane będą decyzje o najważniejszych aspektach europejskiej polityki zagranicznej i ekonomicznej, a także o modelu unijnej współpracy zgodnie z naszymi oczekiwaniami.
94. Rozpoczniemy na forum unijnym dyskusję o granicach Unii Europejskiej i perspektywach na członkostwo w jej strukturach dla państw kandydujących i stowarzyszonych.
95. Będziemy stać na straży zasad wynikających z unijnych Traktatów i dbać o powstrzymanie łamania zasady pomocniczości oraz pozatraktatowego rozszerzania kompetencji Unii Europejskiej.
96. Przedstawimy propozycję reformy NATO w celu przygotowania Paktu na współczesne zagrożenia oraz stworzenia doktryny obrony i odpowiedzi na ataki hybrydowe (cyberataki, dezinformacja).
97. Zaangażujemy się na rzecz reformy Organizacji Nardów Zjednoczonych i jej większej demokratyzacji.

6. KAPITAŁ LUDZKI

POLITYKA SPOŁECZNA
98. Zmienimy model pomocy społecznej i stopniowo wprowadzimy system oparty o większą rolę organizacji pomocowych finansowanych dobrowolnie uzupełniony o koncepcję tzw. negatywnego podatku dochodowego.
99. Wprowadzimy zasadę, że za każdą dodatkowo zarobioną złotówkę świadczenia będą zmniejszane o 50 gr tak, aby zawsze opłacało się zarabiać więcej.
100. Zautomatyzujemy przyznawanie i waloryzację świadczeń społecznych - dostępne narzędzia i dane zbierane przez państwo umożliwiają wyeliminowanie czynnika ludzkiego z tych procesów.
101. Wyjdziemy z obecnej pułapki niewydolnego repartycyjnego systemu emerytalnego opartego o zdefiniowaną składkę całkowicie go wygaszając i zastępując systemem zaopatrzeniowym, w którym państwo wypłaci wszystkim finansowaną z budżetu emeryturę w wysokości minimum socjalnego uzupełnionego o dobrowolny filar kapitałowy.
102. Wprowadzimy możliwość pracy zawodowej zarobkowej przy jednoczesnym pobieraniu świadczenia pielęgnacyjnego dla rodziców
i opiekunów osób w spektrum autyzmu i osób z niepełnosprawnościami.
103. Zlikwidujemy tzw. "pułapkę rentową" - osoby z niepełnosprawnością będą mogły pracować nie tracąc renty

EDUKACJA
104. Stworzymy system edukacji na miarę XXI, a nie XIX wieku doprowadzając co demokratyzacji edukacji, zwiększenia autonomii szkół, likwidacji nadmiernych prac domowych i zmianie nauczania ze szczegółowych wiadomości na kluczowe kompetencje.
105. Zlikwidujemy kuratoria oświaty i doprowadzimy do uruchomienia martwych przepisów o Krajowej Radzie Oświatowej.
106. Przywrócimy prestiż zawodu nauczyciela likwidując Kartę Nauczyciela i urynkawiając ich wynagrodzenia. Zmniejszy biurokrację i zwiększymy niezależność nauczycieli w doborze programu, metod nauczania i lektur.
107. Zniesiemy przymus szkolny pozostawiając obowiązek nauki do 16 roku życia.
108. Doprowadzimy do neutralności światopoglądowej i świeckości szkoły poprzez usunięcie religii ze świadectwa i zaprzestanie finansowania z budżetu zajęć religii.
109. Zmienimy rolę państwa z organizatora na finansującego edukację i zastąpimy obecne mechanizmy finansowania żłobków, przedszkoli i szkół ze środków publicznych bonem edukacyjno-opiekuńczym zapewniającym finansowanie dowolnych form opieki i nauki od pierwszego roku życia dziecka.
110. Zlikwidujemy bezpłatne studia wyższe z jednoczesnym powołaniem państwowego funduszu, który będzie opłacał czesne wybitnie uzdolnionym, niezamożnym studentom.
111. Otworzymy rynek edukacji umożliwiając każdemu zakładanie i prowadzenie dowolnych szkół bez wymogu uzyskania pozytywnej opinii urzędnika oraz urzędniczego nadzoru i pozostawiając jedynie wymóg wpisania szkoły do ewidencji.
112. Ograniczymy ilość informacji przechowywanych i przetwarzanych w Systemie Informacji Oświatowej w szczególności danych dziedzinowych uczniów i nauczycieli.

RYNEK PRACY
113. Przywrócimy faktyczną swobody zawierania umów na rynku pracy poprzez likwidację płacy minimalnej i liberalizację przepisów Kodeksu Pracy.
114. Zlikwidujemy przywileje związków zawodowych i ułatwimy dobrowolne zrzeszanie się pracowników i negocjowanie układów zbiorowych wolne od ingerencji rządu.
115. Zlikwidujemy Urzędy Pracy i Ochotnicze Hufce Pracy, które nie przyczyniają się do rozwiązywania strukturalnych problemów osób bezrobotnych.
116. Wprowadzimy politykę dla bezrobotnych opartą o flexicurity. Zapewnimy zasiłek przez dziewięć miesięcy oparty o średnią wynagrodzenia (z określonym maksimum), zmniejszający się co trzy miesiące od 80% do 60%.

DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA, KULTURA
117. Ułatwimy finansowanie działalności kulturalnej dobrowolnie ze środków prywatnych i będziemy dążyli, aby prywatny mecenat stał się głównym źródłem finansowania kultury.
118. Zwolnimy z podatków dochodowych środki przeznaczane na sponsoring, mecenat i działalność charytatywną poprzez odpowiednią konstrukcję nowych podatków od dywidendy i wypłat na cele prywatne.
119. Umożliwimy swobodne zbieranie funduszy lub darów w naturze od kogokolwiek na dowolny cel i w dowolnej formie bez rejestracji i pozwoleń.

WOLNOŚĆ SŁOWA I INFORMACJI
120. Pozbawimy państwo kontroli właścicielskiej nad środkami masowego przekazu i zniesiemy zniesienie specjalne ustawowe regulacje dotyczące publicznej telewizji i radia.
121. Zniesiemy koncesje, zezwolenia i obowiązki rejestracji dotyczące rozpowszechniania informacji w tym prasy, radia i telewizji.
122. Będziemy przeciwdziałać cenzurze Internetu poprzez powstrzymanie przymusowego blokowania dostępu do jego zasobów lub nakładanie odpowiedzialności na dostawców usług za sprzeczne z prawem treści użytkowników tych usług i dążyć do ograniczenia obowiązków przechowywania danych telekomunikacyjnych przez przedsiębiorców.
123. Rozszerzymy dostęp do informacji publicznej i jej ponownego wykorzystania i wprowadzimy ustawową zasadę, że wszelkie materiały doradcze zamawiane przez instytucje publiczne, dokumenty robocze wytworzone w tych instytucjach oraz wewnętrzna korespondencja tych instytucji, w tym treść służbowej poczty elektronicznej urzędników, jest informacją publiczną.
124. Zniesiemy potencjalnie cenzorskie regulacje dotyczących audycji i innych przekazów zawarte w ustawie o radiofonii i telewizji w szczególności zakazu propagowania działań sprzecznych z polską racją stanu, postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym czy nakazu szanowania chrześcijańskiego systemu wartości.
125. Zniesiemy odpowiedź karną za korzystanie z wolności słowa w tym karalność zniesławienia, znieważania głowy państwa, znieważania Narodu lub Państwa Polskiego, znieważania funkcjonariusza publicznego lub konstytucyjnego organu RP czy obrazy uczuć religijnych.

7. OCHRONA ZDROWIA

SYSTEM SŁUŻBY ZDROWIA
126. Zlikwidujemy fundusze zdrowia i uwolnimy rynek ubezpieczeń medycznych, abonamentów medycznych i medycznych kont oszczędnościowych.
127. Stopniowo sprywatyzujemy lub skomercjalizujemy wszystkie szpitale.
128. Wprowadzimy bon zdrowotny, który zabezpieczy pomoc państwa w opłacaniu ubezpieczeń lub abonamentów medycznych dla najbiedniejszych
129. Zapewnimy system wsparcia państwa z udziałem organizacji pomocowych w zapewnieniu pomocy finansowej dla najbardziej chorych.
130. Zniesiemy obowiązkową przynależność lekarzy do izb lekarskich i inne nieuzasadnione przymusowe regulacje ograniczające wykonywanie zawodu lekarza.

POLITYKA OCHRONY ZDROWIA
131. Umożliwimy pacjentom pokrycie z bonu zdrowotnego kosztów usługi w dowolnej wybranej przez siebie placówce medycznej, a nie tylko w tych, z którymi został zawarty wcześniej kontrakt na te usługi.
132. Położymy większy nacisk na profilaktykę zdrowotną i codzienną aktywność fizyczną.
133. Zniesiemy lub znacznie skrócimy czas obowiązywania patentów na leki, co umożliwi produkcję oraz import tanich odpowiedników wielu drogich leków chronionych obecnie monopolem patentowym oraz umożliwi otwarte innowacje w przemyśle farmaceutycznym.
134. Wprowadzimy recepty okresowe i bezterminowe, umożliwiające przewlekle chorym kupowanie leków bez każdorazowo wystawianej recepty – zaoszczędzi to czas tak chorych, jak i lekarzy, zmniejszając kolejki w przychodniach.
135. Położymy kres finansowaniu zawodowych klubów sportowych i ich infrastruktury z pieniędzy podatników,
136. Przedefiniujemy cele polityki państwa w obszarze sportu tak, aby nie była skupiona na produkcji wyczynowców i zdobywaniu medali na wszelkich imprezach sportowych ale zarażeniu jak największej liczby osób do sportu, powszechności aktywności fizycznej i wspieraniu zdrowia publicznego.
137. Doprowadzimy do tego, aby prawo nie ograniczało dysponowania własnym życiem, zdrowiem lub ciałem w myśl zasady samoposiadania zgodnie z którą każdy człowiek jest wyłącznym właścicielem samego siebie.
138. Wprowadzimy awaryjną antykoncepcję bez recepty oraz dopuścimy szerszy katalog sytuacji, w których możliwe będzie przerwanie ciąży w ramach systemu wspierającego kobiety w trakcie podejmowania decyzji dotyczących ciąży.
139. Dopuścimy do tworzenia testamentów życia umożliwiających wcześniejsze spisanie woli pacjenta co do postępowania medycznego, w tym o niepodejmowaniu czynności przedłużających proces umierania.

8. SPRAWY WEWNĘTRZNE

SAMORZĄDY
140. Zlikwidujemy stanowisko wojewody i przekażemy jego kompetencje samorządom.
141. Będziemy prowadzić dalszą decentralizację i zwiększać autonomię samorządów przede wszystkim zwiększając zasoby finansowe jednostek samorządu terytorialnego i uniezależniając je od decyzji politycznych na szczeblu centralnym.
142. Zlikwidujemy powiaty jako niepotrzebny szczebel pośredniczący i rozdzielimy ich kompetencje i zasoby pomiędzy gminy i województwa.
143. Przekażemy środki z FOŚiGW i innych funduszy do budżetów samorządów likwidując urzędy i jednostki obsługujące te fundusze.
144. Przyjmiemy zasadę, w ramach której żadne nowe wydatki lub zmniejszenie przychodów nie będzie możliwe bez wskazania źródła ich rekompensaty, a w przeciwnym wypadku dopuścimy samorządowe weto.

BEZPIECZEŃSTWO I PORZĄDEK PUBLICZNY
145. Zlikwidujemy Centralne Biuro Antykorupcyjne i przywrócimy jego zadania do jednostek policji.
146. Zreformujemy służby specjalne, a w szczególności system nadzoru nad nimi w celu zwiększenia społecznej i demokratycznej kontroli oraz transparentności działań wywiadu.
147. Umożliwimy obywatelom pozyskanie informacji o tym że są przedmiotem zainteresowania służb.
148. Zracjonalizujemy dostępu do posiadania broni w modelu zbliżonym do szwajcarskiemu, a w szczególności ułatwimy procedury dla osób służących w Obronie Powszechnej.
149. Stworzymy system zapewniający szybką i skuteczną reakcję adekwatną do wszystkich możliwych zagrożeń bezpieczeństwa w zakresie ochrony ludności, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego zapewniający całościowe, międzyinstytucjonalne podejście w tym harmonizację planowania obronnego i cywilnego oraz współdziałanie pomiędzy sferą wojskową i cywilną, uwzględniając przedsiębiorców i organizacje pozarządowe.
150. Uprościmy procedury związane z legalnym zatrudnianiem cudzoziemców na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy i stworzymy szybką ścieżkę uznania kwalifikacji zawodowych imigrantów, a w dłuższej perspektywie przejrzystą procedurę uzyskiwania kart stałego pobytu.
151. Wprowadzimy proces przyjmowania imigrantów ekonomicznych w oparciu o kryteria selektywne, tak aby osoby z określonymi kompetencjami i umiejętnościami potrzebnymi na rynku pracy chcące prowadzić uczciwe życie na terenie Polski mogły to zrobić bez żadnych przeszkód i rozdawania przywilejów.
152. Doprowadzimy do likwidacji IPN poprzez otwarcie zbiorów Instytutu i przekazanie działalności pionu prokuratorskiego do prokuratury, którą wzmocnią kadrowo dotychczasowi śledczy z IPN.

9. WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

SĄDOWNICTWO
153. Będziemy dążyć do powołania nowego Sądu Najwyższego, który powinien stać się jedynym sądem szczególnym, nie będącym sądem powszechnym. Likwidacji uległyby Trybunał Konstytucyjny, Trybunał Stanu i wyodrębnione sądownictwo administracyjne, a ich zadanie przejęłyby sądy powszechne i Sąd Najwyższy.
154. Przyspieszymy prace sądów poprzez odciążenie sędziów z zadań administracyjnych. Sędziowie skupią się na orzekaniu, a zarządzać sądem będą menadżerowie i urzędnicy.
155. Zwiększymy rolę mediacji i ugód w rozstrzyganiu sporów włączając w proces prywatne sądy mediacyjne i arbitrażowe.
156. Wykorzystamy ePUAP do doręczeń dokumentów sądowych do obywateli i ich profesjonalnych pełnomocników.
157. Przeniesiemy zarządzanie systemem rejestracji spółek, księgami wieczystymi, rejestrem dłużników i rejestrem zastawów z sądów do administracji publicznej. Czynności te nie wymagają specjalnych kompetencji i niezawisłości sędziowskiej.
158. Przekształcimy KRS z instytucji stojącej na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, w instytucję stojącą na straży prawa do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy przez niezawisłych sędziów w niezależnych sądach z dostosowaniem do takiej misji składem Rady.
159. Skończymy z patologicznym nadużywaniem tymczasowego aresztowania jako środka zapobiegawczego wprowadzając maksymalny czas jego stosowania, ograniczając go do najcięższych przestępstw i zwiększając wykorzystanie nieizolacyjnych środków zapobiegawczych a w szczególności systemu dozoru elektronicznego.

KOŚCIOŁY I ZWIĄZKI WYZNANIOWE
160. Zlikwidujemy Fundusz Kościelny, a finansowanie kościołów i związków wyznaniowych będzie się odbywało przez dobrowolne darowizny wiernych.
161. Wyrównamy status wszystkich kościołów i związków wyznaniowych w ramach jednej ustawy dbając o przestrzeganie konstytucyjnej zasady konsensualnej formy regulacji relacji między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi.
162. Opodatkujemy dochody duchownych oraz kościołów i związków wyznaniowych na zasadach ogólnych
163. Będziemy prowadzić politykę zero tolerancji dla pedofilii i jej ukrywania wśród duchownych.

OCHRONA PRAW OBYWATELI I RÓWNOŚĆ WOBEC PRAWA
164. Przeprowadzimy głęboką reformę prokuratury likwidując prokuratury apelacyjne i wojskowe oraz wydziały nadzoru, których zadania przejmą sądy.
165. Stopniowo będziemy usuwać z porządku prawnego przestępstwa bez ofiar takie jak mowa nienawiści, znieważenie, posiadanie narkotyków, obraza uczuć religijnych
166. Zlikwidujemy wszelkie nieuzasadnione przywileje klasowe m.in. rodziny królewskiej, polityków, duchownych
167. Zlikwidujemy suwak na listach wyborczych, aby umożliwić realne równouprawnienie do startu w wyborach i dobór kandydatów ze względu na kryteria merytoryczne a nie płeć.
168. Uwolnimy prawo od ustawodawstwa moralnego
169. Będziemy chronić prawo do prywatności i wolności w sieci tak, aby każdy z nas miał kontrolę nad tym, kto co o nas wie i mógł świadomie decydować o swoim życiu. Uważamy za zagrożenie ogrom informacji w rękach państw i korporacji dzięki którym ograniczają one naszą wolność, prywatność i demokrację.

10. ENERGIA I OCHRONA ŚRODOWISKA

170. Nie będziemy dotować ani dyskryminować żadnej formy pozyskiwania energii, a co za tym idzie zlikwidujemy wszystkie programy dotacji do odnawialnych źródeł energii i górnictwa uwalniając jednocześnie rynek energii.
171. Pozwolimy na kupno prądu z paneli i innych instalacji prywatnych bezpośrednio od prywatnych właścicieli farm oraz pozwolimy im działać na zasadach rynkowych.
172. Zmodernizujemy linie energetyczne, aby pozwolić na rozwój rozproszonej energetyki, która doprowadzi do ograniczenia kosztów przesyłu energii, a tym samym ich ceny dla użytkowników końcowych.
173. Zmodernizujemy systemy oczyszczania i przetwarzania ścieków i uruchomimy narzędzia pozwalające na skuteczne zwalczanie nielegalnych zrzutów ścieków i składowisk odpadów.
174. Wprowadzimy mechanizmy odpowiedzialności za wprowadzane odpady i zanieczyszczenia (opłaty emisyjne, system kaucyjny dla opakowań).
175. Zapewnimy społeczny nadzór nad lasami i możliwość zaskarżania planów urządzenia lasu do sądu.
176. Wstrzymamy istniejące plany regulacji rzek i wykorzystywania ich jako dróg wodnych, ograniczymy meliorację odwadniającą żeby przeciwdziałać suszom, powodziom i skutkom innych gwałtownych zjawisk pogodowych. Będziemy dążyć do renaturyzacji rzek, powstrzymania ich dalszej fragmentacji i przywracania ciągłości ekologicznej tam gdzie to możliwe.
177. Wyeliminujemy bezsensowne zręby, a najcenniejsze części polskich lasów obejmiemy całkowitym zakazem wycinek. Ograniczymy eksport drewna poza UE.
178. Wesprzemy rozwój prywatnych form ochrony środowiska.
179. Zakażemy importu śmieci do Polski.

11. ROLNICTWO

180. Doprowadzimy do tego, aby rolnictwo działało na zasadach wolnorynkowych poprzez likwidację dopłat i preferencja dla rolników, a w zamian zmniejszymy biurokrację i odsuniemy urzędnika od rolnika. Zadaniem rolnika jest wytwarzanie żywności i innych artykułów rolnych a nie rejestrowanie każdej aktywności.
181. Obejmiemy działalność rolniczą nowym podatkiem od wypłat na cele prywatne zamiast dotychczasowego archaicznego wprowadzonego w latach 80 ubiegłego stulecia podatku rolnego.
182. Ograniczymy przywileje podatkowe i ubezpieczeniowe związane z posiadaniem ziemi rolnej, które hamują niezbędne zmiany strukturalne poprzez umożliwianie "zaczepiania się o ziemię" w celu korzystania z tych przywilejów.
183. Zlikwidujemy rządowe fundusze promocji produktów rolno-spożywczych, a tym samym opłaty na nie zawarte w cenie produktów.
184. Ułatwimy bezpośrednią i pośrednią sprzedaż wyrobów rolniczych, aby także mieszkańcy miast mogli kupić zdrową żywność prosto od polskich rolników.
185. Połączymy Agencję Modernizacji Rolnictwa i Agencję Rynków Rolnych oraz ograniczymy zakres ich odpowiedzialności i majątek którym zarządzają.
186. Uwolnimy obrót ziemią rolną i zracjonalizujemy wsparcie dla rolników, aby zbudować adekwatną do obecnych czasów i nowych wyzwań strukturę rolną i doprowadzić do wzrostu wydajności rolnictwa.
187. Zweryfikujemy przeznaczenie środków unijnych tak, aby większa ich część trafiała na cele inwestycyjne do gospodarstw posiadających potencjał rozwojowy w celu wzmacniania ich efektywności i trwałości.
188. Stworzymy warunki dla rozwoju rolnictwa i przejścia producentów rolnych do sektorów generujących wyższe marże, co pozwoli w najlepszy możliwy sposób wchłonąć i racjonalnie wykorzystać tańsze surowce rolne z zagranicy w szczególności z Ukrainy
189. Uprościmy system aplikowania o dotacje dla gospodarstw rolniczych.

12. NAUKA I TECHNOLOGIA

190. Zwiększymy autonomię uczelni i zapewnimy im swobodę kształtowania programów i eksperymentowania z formami realizacji zajęć.
191. Zrewolucjonizujemy system ewaluacji jednostek naukowych – naukowcy powinni prowadzić badania, a nie tracić czas na ich opis w dziesiątkach sprawozdań.
192. Wdrożymy program państwa w komórce pozwalający na digitalizację relacji administracji publicznej z obywatelami w tym wykorzystania dokumentów cyfrowych, które zostaną zrównane prawnie z dokumentami w formie nieelektronicznej.
193. Będziemy dbać o proinwestycyjny charakter podatków - tak długo jak środki pozostają w przedsiębiorstwie nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym.
194. Będziemy wspierać innowacje poprzez zamówienia publiczne na innowacyjne produkty i usługi oraz partnerstwo publiczno-prywatne na rzecz innowacji.
195. Doprowadzimy do rozpowszechnienia lekcji programowania i robotyki w szkołach.
196. Wprowadzimy zasadę, że wyniki badań naukowych, finansowanych z pieniędzy publicznych, będą dostępne publicznie w otwarty sposób, tak by mogli z nich korzystać nieodpłatnie wszyscy zainteresowani.
197. Otworzymy dostęp do wiedzy poprzez otwarty dostęp do publikacji oraz do danych badawczych udostępnianych w sposób gwarantujący wszystkim swobodny i bezpłatny dostęp umożliwiający powstawanie otwartych innowacji. Będzie także wspierać takie formy jak otwarte recenzowanie, naukę obywatelską, czy otwarte laboratoria.
198. Ograniczymy prawa własności intelektualnej, patenty i prawa autorskie, aby zdynamizować procesy innowacji.
199. Wesprzemy powstawanie inkubatorów, akceleratorów i klastrów innowacji, a także firm dostarczających kapitał wysokiego ryzyka
200. Zbudujemy krajowe zdolności konstruowania i wynoszenia obiektów kosmicznych w celu zapewnienia dostępu do infrastruktury satelitarnej umożliwiającej zaspokojenie potrzeb gospodarki i administracji publicznej.

Wróć do „Obywatelska Rewolucja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość