Wasze poglądy w realu i w grze

Wszystko o wszystkim.
Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5230
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: Wasze poglądy w realu i w grze

Postautor: Michał Ajna » 27 maja 2024, 9:13

Jeszcze wyszedł test wyborczy MyPolitics, ale jest niemal tak słaby, jak jego autorzy napuszeni. Poza tym wyniki wyszły mi bardzo "spłaszczone".

Zrobiłem jeszcze raz Latarnika (który też nie jest w tej kampanii nie wiadomo jaki) tym razem właśnie kierując się znanymi mi już objaśnieniami pytań i stanowiskami komitetów i wyszła Lewica przez KO, z różnicą wprawdzie nie dużą, ale zauważalną.
Michał II, Król Senior

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5230
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: Wasze poglądy w realu i w grze

Postautor: Michał Ajna » 28 maja 2024, 15:13

W zasadzie to chyba najbardziej ten mój obecny dylemat odczuwałbym żyjąc w okręgu łódzkim i wahając się, czy zagłosować na Paulinę Matysiak z Razem czy na Hannę Gill-Piątek z KO. Obydwie mają cechy czyniące je dla mnie wartościowymi kandydatkami, obie też mają pewne "red flagi". Co więcej głos na dowolną z nich spokojnie można by uznać za wyraz intelektualnej ciągłości i przepracowania refleksji i doświadczeń o których pisałem wcześniej. Zresztą i w Warszawie, choć póki co skłaniam się do poparcia razemówki - z uwagi na odnajdywanie się w pewnej narracji i arytmetycznie jednak największą zgodność z komitetem, ale także z listy KO miałbym na kogo głosować z czystym sumieniem i jest takich osób więcej niż jedna.

Ma miejsce dzielenie skóry na niedźwiedziu, czyli spekulacje, kto mógłby zastąpić w ratuszu Trzaskowskiego, gdy ten zostanie prezydentem Polski. Ostatnio silną pozycję zbudowała sobie Renata Kaznowska, nie wiem na ile rozpoznawalna poza Warszawą. Ale mówi się też o starcie Aleksandry Gajewskiej - nawet mam wrażenie, że wcześniej to właśnie ona była jakby narzucającą się naturalną następczynią, nawet u nas w grze wystartowała. Ja nie jestem jakimś fanem akurat osobiście Gajewskiej, ani nie uważam żeby była idealna, ale jak pisałem w tym wątku, ona reprezentuje takie oblicze PO/KO które jest mi jakoś miłe. No a poza tym cenię za prace jako wiceministra u ADB - u nas ig to nawet AG przejęła resort. Tak więc pewnie bym popierał.
Michał II, Król Senior

Awatar użytkownika
Jakub Nowak
Posty: 15
Rejestracja: 27 paź 2023, 21:48

Re: Wasze poglądy w realu i w grze

Postautor: Jakub Nowak » 31 maja 2024, 12:19

Michał Ajna pisze:W zasadzie to chyba najbardziej ten mój obecny dylemat odczuwałbym żyjąc w okręgu łódzkim i wahając się, czy zagłosować na Paulinę Matysiak z Razem czy na Hannę Gill-Piątek z KO. Obydwie mają cechy czyniące je dla mnie wartościowymi kandydatkami, obie też mają pewne "red flagi". Co więcej głos na dowolną z nich spokojnie można by uznać za wyraz intelektualnej ciągłości i przepracowania refleksji i doświadczeń o których pisałem wcześniej.


Hanna Gill-Piątek? Tsooooooooooooooo!? To jest tak dramatyczny przypadek kandydatki. Wyskakuje z każdej "lodówki". Przeglądam sobie Facebooka w wolnych chwilach od nauki to co jakiś czas trafiam na jej post jako promowany (Wiecie, że rozmawiała jako radna sejmiku z ministrem Malepszakiem o wiaduktach i tunelach kolejowych, pokazując, że ona je załatwia, a co do których miasto Łódź już jest dogadane z PKP PLK i w ogóle w ostatnim czasie się ten temat ruszył po stronie miasta? To teraz już wiecie), w pociągu ŁKA są gazetki, co tam się dzieje w województwie, i oczywiście ona była na pierwszej stronie, że była na jakimś festynie, co trochę jakieś reklamy, że ktoś ją popiera, ostatnio nawet pojawiły się jej reklamy wyborcze na stronie widzewtomy.net, gdzie wcześniej była zabawna, jak dla mnie, sytuacja z reklamami Grabarczyka z hasłem "Grabarczyk zadba o Polskę w UE". Ona jest tak zdesperowana politycznie, nie prezentuje żadnych realnych postulatów, no może oprócz "Ten PiS to zły i w ogóle".


Ja np. jestem tak zawiedziony projektem politycznym PSLu, Trzecia Droga była tak bardzo dobrym pomysłem w założeniu, że myślałem, że tego nawet nie spierdzielą, a spierdzielili. Wicie się od ściany do ściany, pchanie słabych pomysłów, że w moim przypadku skończy się to głosowaniem na razemków w tych wyborach, czego w europejskich strasznie nie chcę.

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5230
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: Wasze poglądy w realu i w grze

Postautor: Michał Ajna » 04 cze 2024, 14:26

W latarniku oko press wyszła mi Lewica, ze zgodnością 50%, potem KO 30%, a reszta co najwyżej 10%. Można jednak mieć zastrzeżenia do metodologii tego kompasu, bo wybierało się konkretne stwierdzenia, a one nieraz różnymi słowami w zasadzie mówiły to samo.

Mnie też rozczarowała Trzecia Droga i jak na nią głosowałem w parlamentarnych, to przewędrowałem właśnie do razemków. Dlatego na razie faworytką do otrzymania mojego głosu jest Zofia Malisz z Razem, no bo najbardziej to wyraża mój obecny stosunek do zjawisk w polityce krajowej. Może nie powinno się w wyborach europejskich czynnikami krajowymi, ale jestem przekonany że znaczna część wyborców jak Unia długa i szeroka kierować się będzie właśnie nimi.

Z drugiej strony cały czas mam dylemat. Jednak lewicowi Piątek czy Szumlewicz (a więc nie silniczki w rodzaju Wiejskiego) w Resecie Obywatelskim trochę wskazują na łyżki dziegciu w razemowym słoiku miodu. I jak decyzję Szczerby - którego pracę poselską cenie i osobiście poznałem, acz przelotnie - o kandydowaniu do PE odebrałem początkowo jako nieuzasadniony merytorycznie pęd za dietą, to teraz patrzę trochę na to tak, że on z doświadczeniem w Zgromadzeniu Parlamentarnym NATO mógłby się tam zajmować sprawami obronności europejskiej. No i Szczerbę poparł ostatnio Radek Sikorski - dla mnie to mocne "endorsement".
Michał II, Król Senior

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5230
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: Wasze poglądy w realu i w grze

Postautor: Michał Ajna » 05 cze 2024, 15:56

Ponoć wewnętrzne sondaże KO sugerują, że z Warszawy do PE wejdą HGW i Szczerba, przeskakując Kierwińskiego :o

Macie jakieś typy co do kandydatki lewicy na prezydenta. Myślę że razemki będą promować Magdę Biejat, raz że miała w miarę udaną kampanię w Warszawie, dwa że (wice)marszałkowanie to jest dobry wizerunkowo start do prezydentury.
Zaczynam skłaniać się do teorii, że NL może chcieć wystawić Scheuring-Wielgus - szła do debaty telewizyjnej przed wyborami parlamentarnymi (zresztą dobrze w niej wypadła), idzie dzisiaj - wyraźnie buduje się jej rozpoznawalność. Oby nie wpadli na pomysł wystawienia np. Kotuli :lol: Już chyba wolałbym Żukosię, przynajmniej wyrazista.
Najlepsiejsza byłaby oczywiście ADB, ale może lepiej niech ma okazje do realnych działań w ministerstwie jak najdłużej.

Ze strony KO Trzaskowski jest chyba pewny. Ja jestem kibicem Sikorskiego, w 2010 i 2020 miałem nadzieję móc na niego zagłosować.
Michał II, Król Senior

Awatar użytkownika
Marta Fornero-Piotrowska
Posty: 1648
Rejestracja: 27 gru 2022, 16:50

Re: Wasze poglądy w realu i w grze

Postautor: Marta Fornero-Piotrowska » 05 cze 2024, 16:04

Ja myślę, że ADB też w tym miksie potencjalnych kandydatek na prezydenta się znajdzie, ma szansę się pokazywać i promować w mediach jako ministra. Szczerze mówiąc najchętniej na nią bym zagłosowała, ale Biejat też będzie dobrą kandydatką. Za JSW osobiście za bardzo nie przepadam, choć medialnie rzeczywiście dobrze sobie radzi.
Marta Fornero-Piotrowska - posłanka na Sejm RP (od 2034)

Premier RP (2020; 2032-37), minister sprawiedliwości (2015-22), senator RP (2015-34), marszałek woj. pomorskiego (2026-32), przewodnicząca Postępowych Demokratów (2032-35) oraz KNDP (2035-36)

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5230
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: Wasze poglądy w realu i w grze

Postautor: Michał Ajna » 06 cze 2024, 11:03

Oglądaliście wczoraj wyrób debatopodobny? Moim zdaniem bardzo korzystnie wypadli Scheuring-Wielgus i Kobosko.

Wjechał też test wyborczy na mamprawowiedziec i jego wyniki trochę mnie zaskoczyły, a trochę nie.

W skali komitetów wyniki nie są zaskakujące - na czele stawki Lewica (73.1 %), nieznacznie przed KO (70.2%) i 3D (70.1%). Z innymi komitetami dużo mniej mi po drodze - PiS i Konfa ~50%, BS i Polexit ~40%. To jest mniej więcej zgodne z tym, co wychodzi mi w Latarniku i pozostałych testach, proporcje i kolejność to stałe.

Opieram się na tej krótszej wersji testu, bo wyniki dłuższej różniły się o ułamki % a zawierała dużo pytań o rzeczy na których się nie znam i którymi się nie interesuję, gdzie zaznaczałem, że nie mam zdania, ta krótsza imho jest w sam raz.

Ciekawiej jest natomiast jeśli chodzi o poszczególnych kandydatów. Okazuje się, że w moim okręgu największą zgodność mam (wszystko to kandydaci Lewicy) z Karoliną Zioło-Pużuk - 81.8 %, dalej na podium są bliżej nieznany mi Szymon Nowak - 81.3 % i... raczej lekceważony przeze mnie Robert Biedroń - 80.7 %.

Karolina Zioło (pierwszy raz usłyszałem o niej pod panieńskim nazwiskiem, wiec naturalniej mi o niej tak pisać - kiedy ja zaczynałem studia w INP UW, to ona była świeżo upieczoną doktorantką, ze mną zajęć nie miała, ale z moimi znajomymi z roku chyba tak) jest w ogóle bardzo wysoko w tych rankingach - jako druga kandydatka Lewicy z całej Polski (po Marku Rutce) i z czwartym wynikiem spośród kandydatów w ogóle.

Na Twitterze zauważyłem, że Zioło popiera Jakub Pietrzak z PPS, na którego w kwietniu głosowałem do sejmiku

Z kolei Zofia Malisz z Razem wypadła właśnie słabo - 64.6 %, to najsłabszy wynik z warszawskich kandydatów Lewicy, którzy raczyli wypełnić formularz (i nie tylko Lewicy, niżej od niej już tylko pisowcy i konfiarze).

Przyznam, że nie byłem jakoś w 100% przekonany do tej Zofii. Pierwszy raz usłyszałem o niej w kampanii. Szukałem informacji w necie, to co znalazłem wskazywało, że jest raczej ok, ale bez szału. Nawet objerzałem wywiad z nią u Carrionera (którego nie lubię) i było trochę "red flagów" np. krytyka Keira Starmera z lewej flanki - nie jest to coś, z czym bym się zgadzał jako #teamGiełzak ;)

Jest jeszcze w Warszawie drugi kandydat Razem - Jan Harasymowicz i on wypadł dużo lepiej - jest czwarty, tuż za Biedroniem - [trigger warning: żart homofobiczny] dobrze dla niego, że nie przed ;)
Ale o Harasymowiczu ja nie wiem nic - po Twitterze tylko odniosłem wrażenie, że to protegowany Joanny Wichy.

Z kolei w moim okręgu w najmniejszym stopniu zgadzam się z Ewą Zajączkowską-Hernik i Krystianem Kamińskim z Konfederacji i Tobiaszem Bocheńskim z PiS.

W skali kraju największą zgodność - 82.3 % - mam koalicyjnie ex aequo z Łukaszem Kopciem (3D, Pomorze), Markiem Rutką (Lewica, Pomorze) i Kevinem Malińskim (KO, Wielkopolska). Najniższą z kolei - 36.5 % - z Janem Krysiakiem (Konfederacja, Podlasie/W-M), a drugi od końca jest Stanisław Żółtek. Z kolei w tym dłuższym teście te ułamki układają się tak, że Zioło jest druga w kraju, po Malińskim, z kolei najniższą zgodność mam z Jakubem Mierzejewskim (BS, Śląsk) - Dziambor trzeci od końca :o

W ogóle te wyniki pokazują, jak jednak mocno przekształciły się moje poglądy przez ostatnie ~4 lata, choć zdawałem sobie sprawę, że pandemia czy wojna na Ukrainie były znaczącymi katalizatorami ich ewolucji - Dziambor czy Sośnierz, których długo uważałem za "tych normalnych w Konfederacji" są bardzo nisko w zestawieniu, Sośnierz jak Sośnierz, straciłem sentyment do niego, ale że "Dżambo" tak nisko, to sam się trochę zdziwiłem.

Pewnym problem jest to, że mało kandydatów wypełnia formularz i przez to test traci na reprezentatywności. Tym bardziej moim zdaniem należy przy decyzjach wyborczych promować osoby, którym chciało się poświęcić klika chwil na wypełnienie go. Dlatego też, choć coraz przychylniej patrzę na kampanię Michała Szczerby, muszę wyrazić dezaprobatę, że któreś wybory z rzędu on tego nie robi.

Wybadam jeszcze tego Jana Harasymowicza (zdaje się, że Carrioner z nim też rozmawiał), ale jednak chyba czarno na białym widać, że jednak najracjonalniejszą decyzją wydaje się być dla mnie głos na Karolinę Zioło...

Test Mam Prawo Wiedzieć największy wpływ na mają decyzję wyborczą miał w 2015 r. Zagłosowałem wtedy na mającą ze mną najwyższą zgodność kandydatkę ze środka listy Nowoczesnej (Anna Ambroziak - chyba nie próbowała więcej sił w polityce) - i w ogóle indywidualne wyniki kandydatów ostatecznie przekonały mnie do poparcia .N. do której początkowo miałem pewien dystans. Gdyby nie to, pewnie - jako sympatyk Twojego Ruchu entuzjastycznie popierający na prezydenta Palikota - zagłosowałbym na ZLew w osobie Barbary Nowackiej - podobały mi się pewne elementy przekazu Partii KORWiN czy nawet "wolnościowców" w ramch Kukiz'15, ale chyba nie na tyle żeby poprzeć te komitety (omg, jak się cieszę że mogę powiedzieć, że nie głosowałem na Kukiza). Jak się okazało, głos na Nowoczesną w tych wyborach to był jeden z lepiej oddanych głosów w życiu - potem można sobie było na MPW zrobić porównanie poglądów z głosowaniami w kadencji 2015-2019 - i najwyższa zgodność wyszła mi właśnie z Nowoczesną, a szczególnie z posłami, którzy potem stworzyli koło Teraz! (Petru, Schmidt/Mihułka, Scheuring-Wielgus). Zatem jeśli z tego testu mi wychodzi, że powinienem głosować na Zioło, to traktuję to poważenie.
Michał II, Król Senior

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5230
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: Wasze poglądy w realu i w grze

Postautor: Michał Ajna » 06 cze 2024, 19:08

Pomyłka, nie Carrioner a Ralindel, generalnie nie jestem targetem żadnego z nich :)
Michał II, Król Senior

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5230
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: Wasze poglądy w realu i w grze

Postautor: Michał Ajna » 07 cze 2024, 9:54

Zrobiłem jeszcze raz, tym razem trochę konkretyzując niektóre stanowiska i... warszawska lista Lewicy to jest naprawdę top. Zioło-Pużuk, Szymon Nowak, Biedroń i Jan Harasymowicz - w zasadzie mógłbym zagłosować na każde z nich, wszyscy są w przedziale ~84-86% czyli to nie jest jakaś wielka różnica. Jednak zgodność z Pużuk robi wrażenie - teraz mi wyszła najwyższa w całym kraju! (a Nowak i Biedroń też topka)

Nie przyjrzałem się jeszcze temu Harasymowiczowi (nie miałem czasu na ten wywiad Ralindela), ale skoro nie do końca podpasowała mi Zofia Malisz (tzn. jest ok, ale nie porywa), to może zagłosować na drugiego z kandydatów razemowych czyli jego? Widzę na fejsie że zbiera "endorsements" od warszawskich radnych dzielnicowych Razem, tu jest pewien podział, bo Harasymowicz to jest kandydat Warszawy/podwarszawy, a Malisz koło zagraniczne. Cała para partyjnej machiny idzie we wsparcie Malisz, wyraźnie to ona jest widziana jako potencjalna eurodeputowana, ma pewne doświadczenie. Ten Jan sprawie na mnie takie trochę wrażenie niesamodzielnego politycznie, ot protegowany Joanny Wichy, jak nasze postaci ig miały protegowanych.

Z kandydatów Trzeciej Drogi formularz wypełnili Dorożała, Kobosko i (Bożenna) Hołownia i z nimi zgadzam się tak w przedziale ~72-77%

Z KO wypełnili tylko Rozenek, który jest u mnie ex aequo z najbardziej zgodnym kandydatem 3D (Dorożałą) i Joanna Kamińska z Zielonych, która jest ~na poziomie Malisz. Diduszko-Zyglewska jest między nimi dwoma a uśrednioną Trzecią Drogą.

Z PiSu wypełnili tylko Bocheński i Kaleta, a Konfy Kamiński i Zajączkowska i mają zgodność na poziomie swoich komitetów, odpowiednio ~50% i ~40%
Michał II, Król Senior

Awatar użytkownika
Marta Fornero-Piotrowska
Posty: 1648
Rejestracja: 27 gru 2022, 16:50

Re: Wasze poglądy w realu i w grze

Postautor: Marta Fornero-Piotrowska » 07 cze 2024, 15:07

W moim okręgu tylko 10 kandydatów wypełniło ten kwestionariusz :roll:

Największą zgodność mam z Joanną Lipińską-Piekarską z Lewicy (78,6%), Dorotą Kolarską też z Lewicy (73,4%) i uwaga Rafałem Kasprzykiem z Trzeciej Drogi (72,4%), choć ma tyle samo co Jagna Marczułajtis-Walczak z KO. Tylko na Kolarską z tego towarzystwa rozważałam głos, ale chyba podobnie jak do sejmiku, zagłosuję na Magdę Dropek startującą z 10 miejsca Lewicy.

Najmniejszą zgodność mam ze Stanisławem Żółtkiem (26%) :lol: Z kolei w skali kraju największa zgodność z Krzysztofem Śmiszkiem (88,5%), Markiem Przywalnym z KO (88%) i Karoliną Haską z Lewicy (87,5%), a najmniejsza - Witold Waszczykowski (24%).
Marta Fornero-Piotrowska - posłanka na Sejm RP (od 2034)

Premier RP (2020; 2032-37), minister sprawiedliwości (2015-22), senator RP (2015-34), marszałek woj. pomorskiego (2026-32), przewodnicząca Postępowych Demokratów (2032-35) oraz KNDP (2035-36)


Wróć do „Spamowisko”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości