Nuda

Wszystko o wszystkim.
Awatar użytkownika
Aleksander Sternicki
Posty: 346
Rejestracja: 22 paź 2023, 10:39

Re: Nuda

Postautor: Aleksander Sternicki » 16 gru 2023, 15:26

Moim zdaniem powinniśmy zrezygnować zupełnie z samorządów i kampanii eventowych na rzecz skupienia się na debatach, komentowania wydarzeń z mediów i działań sejmowo-rządowych. Dla mnie też kampania zawsze była wyczerpująca i traciłem po niej energię do gry.

Może zamiast eventów wystarczy że każdy wrzuci jednego posta z opisem swojej kampanii a reszta kampanii to będą ewentualne dyskusję wymiany zdań itp.

Awatar użytkownika
Laura
Posty: 9030
Rejestracja: 08 lip 2015, 0:29

Re: Nuda

Postautor: Laura » 16 gru 2023, 20:16

Aleksander Sternicki pisze:Moim zdaniem powinniśmy zrezygnować zupełnie z samorządów i kampanii eventowych na rzecz skupienia się na debatach, komentowania wydarzeń z mediów i działań sejmowo-rządowych. Dla mnie też kampania zawsze była wyczerpująca i traciłem po niej energię do gry.

Może zamiast eventów wystarczy że każdy wrzuci jednego posta z opisem swojej kampanii a reszta kampanii to będą ewentualne dyskusję wymiany zdań itp.


Do kolejnych wyborów samorządowych ig jeszcze dużo czasu, będzie więc można jakieś ustalenia co do toku kampanii zrobić. To jest poboczny raczej temat na zasadzie dopełnienia czegoś, czasem pozwala na ,,pokazanie'' jakiegoś gracza npc. Znacząca ilość eventów charakteryzuje tę grę i mam wrażenie, że już sie gracze do tego przyzwyczaili. Szkoda jedynie, że nie dochodzą nowe osoby teraz, które dopiero zaczynałyby swą przygodę z grami tego typu. Może też z innym spojrzeniem.
Laura Novak
Wicepremier RP- Minister Skarbu i Energii.( 2026-2027 i 2028-2031)
Premier RP ( 2027)
Poseł na Sejm IV RP. I-VI kadencji
W latach 2020-2024 i od 2029 przewodnicząca SLD i ZL.
Przewodnicząca KP ZL w latach 2019-2026

Awatar użytkownika
Franciszek Kaminski
Posty: 20
Rejestracja: 29 cze 2023, 21:40

Re: Nuda

Postautor: Franciszek Kaminski » 17 gru 2023, 21:40

Dlatego ja ogółem się zastanawiam, czy nie jest to czas i pora na coś nowego, lub reset tej gry. Biorąc pod uwagę "zmęczenie materiału" może to być wcale nienajgorsza opcja.

Awatar użytkownika
Aleksander Sternicki
Posty: 346
Rejestracja: 22 paź 2023, 10:39

Re: Nuda

Postautor: Aleksander Sternicki » 17 gru 2023, 22:19

Swiąteczno-noworoczna przerwa i wracamy w styczniu z czystymi głowami? czemu nie ;)

Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Nuda

Postautor: Administrator » 18 gru 2023, 11:03

Jednak wybory samorządowe są dość istotne, z jakiejś głębszej symulacji już i tak zrezygnowaliśmy.

To jest Wasza decyzja, jak przeprowadzacie kampanie. Nie ma wymogu przygotowywania wielu eventów, oczywiście one wpływają na wynik, ale dużo większy wpływ ma plan kampanii czy to, jak wypadniecie w debacie.

Myślę, że możemy spowolnić rozgrywkę w okresie świąteczno-noworocznym, pewnie i tak większość z nas i tak będzie miała inne rzeczy na głowie.

Nie mam oczywiście nic przeciwko tworzeniu nowej gry, jeśli ktoś ma siłę i czas się tym zająć. Na pewno sam nie miałbym jednak czasu być GMem takiej gry, to jednak byłoby bardziej angażujące, niż GMowanie tutaj. I też trzeba mieć świadomość, że tworzenie nowej gry od podstaw na pewno będzie bardziej czasochłonne, niż gra tutaj.

Awatar użytkownika
Marta Fornero-Piotrowska
Posty: 1554
Rejestracja: 27 gru 2022, 16:50

Re: Nuda

Postautor: Marta Fornero-Piotrowska » 18 gru 2023, 11:23

W żadnym wypadku nie miałam na celu wywoływania dyskusji na temat ewentualnej nowej gry (wielokrotnie przecież już próbowaliśmy, a też chyba nie ma za bardzo okresu w którym moglibyśmy zacząć). Raczej mówię o własnym "zmęczeniu materiału" i że potrzebuję personalnego resetu, dłuższej przerwy od aktywnego grania, żeby może wrócić z nowymi pomysłami itp.
Marta Fornero-Piotrowska - premier RP (2020; od 2032)

Minister sprawiedliwości (2015-22), senator RP (2015-34), posłanka na Sejm RP (od 2034), marszałek woj. pomorskiego (2026-32), przewodnicząca Postępowych Demokratów (2032-35) oraz KNDP (2035-36)

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5117
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: Nuda

Postautor: Michał Ajna » 18 gru 2023, 11:29

Ja od dłuższego czasu odczuwam to co Marta, nie jest też niczym dziwnym że w realiach gry tak naprawdę nie odnajduje się już nikt, skoro trwa ona od tylu lat. Co do kampanii, to ja zawsze nienawidziłem pisania eventów kampanijnych, typowo partyjnych. Mnie najbardziej tutaj trzyma ta możliwość kreacji świata i elementy quasierpegowe. Identyfikuję się też z tym, co napisała Marta, że gra pochłania coraz więcej czasu i energii kosztem życia prywatnego czy innych obowiązków i aktywności. Nie wiem, jak inni, ale raczej z Martą i GMem mam stały kontakt na forach niejawnych i naprawdę bardzo dobrze widzę, jak obciążająca dla całej naszej trójki, mimo całego serca wkładanego w tę stronę, jest działalność w grze. Od dawna też piszę, że to forum powinno ewoluować od typowej gry politycznej w stronę mikronacji. Może przyszedł na to czas. Szczerze mówiąc nie bardzo widzę możliwość trwania gry bez aktywnego uczestnictwa takiej osoby jak Marta, która w zależności od stopnia aktywności innych wyrabiała tak na oko 65-85% aktywności. Może rzeczywiście jak radzi Aleksander, zrobić sobie przerwę - zamrozić grę i zdecydować, czy powitamy jednocześnie nowy rok 2024 irl i 2036 ig. Tylko wybierzmy wpierw człowieka roku, co prawda Skolska wydaje się murowaną faworytką, ale niech wszystko będzie pro forma.

Temat ewentualnego restartu poruszany był wielokrotnie - zawsze opinia społeczności forum była raczej sceptyczna co do takiego rozwiązania. Przede wszystkim nie należy sobie wyobrażać, że jakoby jest tak, że jak zaczniemy od nowa to forum odżyje. Prawda jest taka, że stara gwardia się wykrusza, choćby ludzie z dawnego PRPG, którzy mają teraz prace, rodziny i po prostu nie w głowie im już te zabawy. Młode roczniki jakoś nie garną się do gier PBF, bo to dla nich jakaś archaiczna formuła, a nie wiem czy wszyscy dostosowaliby się do ewentualnej jej modernizacji - ja np. po dizś dzień nie wiem jak obsługiwać Discorda. Doświadczeni aktywni użytkownicy jak Marta czy ja są zaś coraz bardziej wypaleni. Z dużym prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością na forum po restarcie byłyby te same osoby co obecnie i raczej tylko one. Kilka miesięcy temu zmarnowaliśmy idealną, trafiającą się raz na parę lat okazję - mogliśmy zacząć nową grę kilka tygodni przed wyborami w realu, wtedy byłby naprawdę niezły power na starcie. A jak teraz zaczniemy, to nam się mimowiednie gra dostosuje do realu i zaczniemy się bawić w rozliczanie PiSu, co przecież już robiliśmy w grze Radziwiłłki. Możemy też bawić się w jakieś scenariusze alternatywne - np. że "rząd chwilówkowy" Morawieckiego przeszedł, bo opozycja uznała, że niech PiS pije piwo, które sobie nawarzył (a jak tylko premier wróci do klasycznego oblicza PiSu to robimy konstruktywne wotum nieufności) - i mamy rząd mniejszościowy o dość ograniczonym polu manewru, z poparciem prezydenta, ale kontra większość parlamentarna.

Nie jest też tak, że nie próbowaliśmy restartu, uruchomienia innych gier. Była przecież dawno temu gra Dalewina, w niedawnych czasach wspomniana gra Radziwiłłki czy też gra o przemianach na Białorusi. Tylko że świat gier forumowych rządzi się Darwinowską zasadą "survival of the fittest". To że nasza gra, albo wcześniej pierwszy PRPG trwają tyle lat to są fenomeny. Większość efemerycznych gier trwała po kilka tygodni. Co do przemian na Białorusi, to jak kogoś nie rażą klimaty political fiction. to moglibyśmy zrobić spin offa o Białorusi pod berłem Emilii :)

Jak sam zgłaszałem nieraz kilka pomysłów na realia potencjalnej nowej gry. Przede wszystkim był to pomysł restartu przed wyborami 2015, pełno wtedy było politycznego kolorytu i była atmosfera do nowego otwarcia. Nie musiało przecież skończyć się "dobrą zmianą", jeśli już to nie w takiej postaci. Tylko że... wszystkie nasze gry w ostatnich latach zaczynały się w 2015, ile można.

Miałem też pomysł lekko zmodyfikowanej kampanii 2005 - z założeniem, że ig nawiązana została współpraca demokratów.pl z SdPl i na tej bazie (z poparciem mediów typu Wyborcza) powstała trzecia siła w stylu Liberal Democrats w UK (którzy mają podobny rodowód), co osłabiałoby trochę duopol PO-PiS. Pytanie czy dalibyśmy radę wczuć się w tak jednak dawne realia.

Nie tak dawno miałem luźny pomysł... wznowienia poprzedniej gry, Rzeczypospolitej 2015. Ona skończyła się ig w 2023, realia w tym ustrojowe nie były tak oddalone od rzeczywistości jak te obecne. Tylko to by było chyba wchodzenie po raz drugi do tej samej rzeki. Może lepiej zostawić tamtą grę, jako produkt ówczesnego stanu naszych świadomości, wspomnieniom i nostalgii.

Należy pamiętać, że lepsze jest wrogiem dobrego. Niezaprzeczalną zaletą obecnej gry w obecnych realiach jest to, że jest. Być może nie będziemy już mieli lepszej gry politycznej. Ja sam jestem bardzo przywiązany do naszego forum, do naszej monarchii, na tajnych forach wymyślam mnóstwo rzeczy, które są tak naprawdę ornamentyką. Jednocześnie mam świadomość, że potencjał rozwojowy naszej gry jest zerowy, że służy ona tak naprawdę utrzymaniu spoistości naszego środowiska. I szczerze mówiąc nie jest to cel godny poświęceń i wyrzeczeń, o których napisała Marta. No i w grze upłynęło już 20 lat. Ajna w zeszłym roku skończył 70-kę, a jest dalej aktywny, żwawy i jurny jak 50-latek na początku gry (w zasadzie nie wiadomo czemu abdykował, skoro tak). Może my już "przeskoczyliśmy rekina"?

Trzeba też mieć świadomość, że ewentualną nową grę ktoś musiałby założyć i w niej GMować. Mikołaj nie będzie miał na to czasu. Ja również nie.

Tak w ogóle jakiś czas temu zwierzałem się Marcie i GMowi z refleksji o pewnym "zablokowaniu" potencjału naszej gry. Mi się wydaje, że dla wielu graczy system polityczny wydaje się być zablokowany jakoby przez monarchię i "niewybierany i niedemokratyczny senat" np. trochę stąd może wynikać, poza tym, ze jest świadomie wykreowanym na potrzeby gry pomysłem politycznym - agresywna republikańska retoryka OR - zapewniam że nigdy nie dążyliśmy do jakiegoś "zabetonowania się", jednak kasztelanie starano się rozdzielać proporcjonalnie między różne siły polityczne, nie zawsze to wychodziło, a też republikanie na złość odmrażali sobie uszy i były okresy kiedy jakaś siła polityczna (kiedyś Lewica, potem Rządzić Inaczej) odmawiała przyjmowania kasztelanii, przez co miała mniej głosów w senacie, przez co czuła się pokrzywdzona, przez co utwardzała swą postawę. Myślę, że nawet przy zachowaniu faktycznie niewybieralnych kasztelanów, w grze były perspektywy na reformę czy udemokratycznienie senatu np. przez delegowanie do izby wyższej przez samorządy marszałków województw. W ogóle to ciekawa była Izba Samorządowa, jaką wprowadziliśmy w poprzedniej grze. Poza tym miejsca w senacie z automatu dla wojewodów to był silny handicap dla większości rządowej i przecież gdyby wybory wygrali republikanie i antysenatyści, to by z tego tez korzystali.

Natomiast trudno ukryć, że bardzo istotne w grze były powiązania różnego rodzaju między postaciami moimi, Mikołaja Liściowskiego i Radziwiłłki/Marty. Były one zresztą naturalne i w naturalny sposób zawsze się odtwarzały - w końcu nasza trójka blisko współpracuje ze sobą w grach już od dekady no i nie dziwne, że też przy okazji powstała jakaś więź og. Żeby uniknąć ewentualnego negatywnego wpływu tych relacji, trzeba będzie po prostu jeśli będzie nowa gra, podzielić się bardziej wg obecnych realnych poglądów wyrażanych w akcie wyborczym. Np. Anka/Marta jako jakaś Razemka, a ja w Trzeciej Drodze (postać Ajny w tej grze została zamierzona jako kogoś takiego z dalekiej orbity PO, ale skoro w 3D odnalazł się Petru, to i Ajna dałby radę), gdzie pewnie musielibyśmy dogadywać się np. z Beskim czy nawet Sternickim. A jeśli nie grać według realnych sympatii politycznych, to przynajmniej wykreować sobie zupełnie nowe postaci, a nie odtwarzać po raz kolejny Ajnę czy Radziwiłłkę, którzy w sposób naturalny zaraz zaczną trzymać ze sobą sztamę ;)
Michał II, Król Senior
w Sejmie: BdWR

Awatar użytkownika
Aleksander Sternicki
Posty: 346
Rejestracja: 22 paź 2023, 10:39

Re: Nuda

Postautor: Aleksander Sternicki » 18 gru 2023, 13:07

Co do kampanii, to ja zawsze nienawidziłem pisania eventów kampanijnych, typowo partyjnych. Mnie najbardziej tutaj trzyma ta możliwość kreacji świata i elementy quasierpegowe.


podpisuję się obiema rękami + ja jeszcze lubię debaty sejmowe i dyskusje o konkretnych projektach / zmianach / reformach czego mi mocno brakuje, a co jest też niekiedy utrudnione bo brane są rzeczywiste ustawy/projekty które dotyczą marginalnych/technicznych kwestii i siłą rzeczy krytyka sprowadza się do technikaliów, a nie wizji państwa

Co do przemian na Białorusi, to jak kogoś nie rażą klimaty political fiction. to moglibyśmy zrobić spin offa o Białorusi pod berłem Emilii


Jak totalne political fiction, to tylko totalne przebudowanie polskiej sceny na zasadzie okazje się że wszystkie polskie partie sejmowe były zamieszane w jakąś grubą aferę i klasa polityczna jest wymieciona całkowicie i wchodzą nowi ze swoimi ugrupowaniami. Każdy kreuje sobie taką partię jaka mu pasuje. Na podobnej zasadzie zafunkcjonowała kiedyś dobrze przeze mnie wspominana gra Finnmark, tu jest chyba jeszcze nawet jej zajawka: https://wykop.pl/link/9451/finnmark-the-game

Nie ruszałbym już nic co przerabialiśmy, a z jakichś względów upadło jak rzeczpospolita2015

Awatar użytkownika
Maria Karwicka
Posty: 1726
Rejestracja: 19 kwie 2015, 17:27

Re: Nuda

Postautor: Maria Karwicka » 18 gru 2023, 14:01

Z tego co pamiętam, to kiedyś była taka gra, zdaje się osadzona po 2005 roku, gdzie gracze porzucono dotychczasowe partie polityczne i gracze mogli zbudować swoje od podstaw. To mogłoby być ciekawe urozmaicenie takiej gry, w końcu od jakiegoś czasu w kółko przerabiamy to samo. W sumie rzeczpospolita2015 też z czasem ewoluowała z istniejących partii do całkowicie fikcyjnych, zbudowanych z przekształceń itp. (Nowa Prawica, Umiarkowani, Obywatelskie Centrum etc.) :)
Królowa Maria, księżna sandomierska

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5117
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: Nuda

Postautor: Michał Ajna » 18 gru 2023, 15:37

Swoją drogą ciekaw jestem, jak to odejście Marty z aktywnej gry rozwiążemy? Czy pani premier stanie się NPCem pod kontrolą GMa i po prostu poczekamy, jak rozwinie się sytuacja wokół gry?
Czy może zgodnie z kalendarzem uznamy, że przytrafił się jakiś wypadek na nartach we Włoszech i szefowa rządu jest w śpiączce? - ze wszystkimi konsekwencjami politycznymi ig?

Tak sobie pomyślałem, że jeśli to drugie, to faktyczną szefową rządu na jakiś czas zostałaby Barbara Nowacka - jako wicepremierka z KNDP.
W ogóle w łonie KNDP mogłaby wtedy odbyć się ciekawa "gra o tron", tylko nie byłoby za bardzo komu jej rozegrać...
Michał II, Król Senior
w Sejmie: BdWR


Wróć do „Spamowisko”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

cron