Zasady gry

Podstawowe zasady, ogłoszenia parafialne, kalendarz itp.
Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Zasady gry

Postautor: Administrator » 20 kwie 2015, 15:12

Tworzenie postaci

1. Nową postać tworzysz w wątku "Rekrutacja".
2. Tworzenie postaci odbywa się na zasadach określonych w ww. wątku.
3. Każdy gracz zobowiązany jest na forum tajnym swej partii napisać biografię postaci. Biografia podlega zatwierdzeniu przez GMa pod kątem realizmu. Po zatwierdzeniu gracz zobowiązany jest umieścić biografię na forum jawnym.
4. Posiadanie więcej niż jednego konta, z wyjątkiem sytuacji wyjątkowych, za zgodą GMa jest zabronione i skutkuje banem.
5. Zdecydowanie odradza się zmieniania postaci. Powinno grać się tą, którą zaczęło. Postać można zmienić w wyjątkowych przypadkach za zgodą GMa, ale obowiązuje wtedy przymus tygodniowej przerwy w grze.

Gra

1. Gra odbywa się według formuły PBF, przez wpisy na forum.
2. Gra nie odbywa się w czasie rzeczywistym. Każdy tydzień w "realu" odpowiada miesiącowi w "wirtualu". W okresach świątecznych, wakacyjnych, wiążących się z nieobecnościami dużej liczby graczy, upływ czasu może zostać spowolniony, a w przypadku dłuższej nieobecności GMa wiążącej się z brakiem dostępu do internetu - zawieszony.
3. Gra rozgrywa się głównie na trzech płaszczyznach: parlament, media, działalność w okręgu wyborczym. Gracze uczestniczą w debatach i głosowaniach, urządzają konferencje prasowe i komentują bieżące doniesienia medialne, prowadzą biura poselskie, blogi, konta na mediach społecznościowych itp. itd.
4. Zaleca się robienie printscreenów ze wszystkich prowadzonych via PW negocjacji, ustaleń, romansów itp. GM nie ma obowiązku wierzyć w coś na słowo.
5. Wykorzystanie jakiegokolwiek NPC niezależnego od gracza/partii wymaga zgody GMa.
6. Wszelkie strajki, protesty, demonstracje wymagają zgody GMa.
7. Postaci notorycznie łamiące regulamin, orzeczenia i zasady spodziewać się mogą nagonek medialnych oraz bardzo bolesnych wypadków losowych.
8. GM nie może kierować się swoimi sympatiami politycznymi ani sympatiami/antypatiami, a jedynie aktywnością graczy oraz symulowanymi realiami społeczno-politycznymi.
9. Orzeczenia GMa są ostateczne, nie ma możliwości odwoływania się od nich. Tym niemniej, jeżeli co najmniej dwóch graczy, których ona nie dotyczy, uzna decyzje GMa za niesprawiedliwą, może on ją zmienić.
10. Wszelkie niejasności w regulaminie i zasadach rozstrzyga GM.
11. Obowiązują zasady "ignoratia iuris nocet" oraz "in dubio pro reo".

Media

1. Artykuły medialne publikują w odpowiednich watkach GM oraz gracze kontrolujący dziennikarzy (ci ostatni w określonych mediach).
2. Gracze mogą wysyłać GMowi artykuły do publikacji. Ich publikacja wiąże się z określonymi profitami dla partii i postaci gracza. O publikacji decyduje GM, nie publikuje wszystkiego "z automatu".


cdn.

Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Zasady gry

Postautor: Administrator » 01 maja 2015, 14:42

Postaci GMowskie

GM może prowadzić swoje postaci w partiach posiadających kluby poselskie. Postaci te realizują swoje ambicje i próbują przepychać swoje koncepcje w partii. W zamian gracze otrzymują analizy politologiczne, w miejsce niefunkcjonujących w tej grze płatnych porad. Rozwiązuje to też problem, gdyby nagle cala partia była nieaktywna. Prowadzenie postaci GMskich zastępuje symulowanie anonimowych mas partyjnych.

Frakcje i głosowania

Gracze budują swoje frakcje. Na poczatku 1-2 poslow. Potem, w zależności od działań, wyrażanych poglądów itd. mogą przybywać co jakiś czas kolejni.

Gracze glosują tylko swoimi postaciami i frakcjami. Kierując się wagą sprawy, nastrojami w partii, autorytetem postaci i frakcji, dyscypliną partyjna, przebiegiem debaty GM pisze po zakończeniu terminu, jak glosuje reszta posłów, a marszałek zlicza.

Proces ustawodawczy

Zamykając głosowanie marszałek sejmu liczy, czy głosy oddane w terminie spełniają warunek kworum. Jeśli tak - głosy oddane po terminie uznaje za nieważne. Jeśli nie - liczy głosy oddane w kolejnych postach, ale tylko do osiągnięcia kworum!

Senat ma miesiąc na uchwałę ws. przyjętej przez sejm ustawy. Miesiąc w grze to tydzień "w realu". Tydzień upływa w dniu odpowiadającym nazwą dniu następującemu w poprzednim tygodniu po dniu w którym ustawa została przyjęta przez sejm.

Przykład: jeśli ustawa została przyjęta we wtorek, senat powinien zakończyć procedowanie nad nią do środy w następnym tygodniu.

W przypadku ustawy budżetowej termin jest krótszy i wynosi 5 dni - obliczanych w sposób analogiczny.

W przypadku ustawy uznanej za pilną (vide Konstytucja RP) termin liczy się tak samo, ale wynosi on 3 dni.

Prezydent zajmuje stanowisko w sprawie ustawy w ciągu obliczanych w powyżej opisany sposób 5 dni, zaś w przypadku ustawy budżetowej i ustaw pilnych 1 dnia.

Informacja

Zawartość forum jest owocem fikcji quasiliterackiej i gry wyobraźni. Przedstawione wydarzenia nie mają nic wspólnego z prawdziwymi wydarzeniami politycznymi, nawet jeśli zachodzi zbieżność nazwisk lub okoliczności. Celem gry nie jest naruszanie czyichkolwiek dóbr osobistych.

Opinie i poglądy wyrażanie przez graczy podczas rozgrywki są elementem kreacji aktorskiej i nie muszą mieć nic wspólnego z ich rzeczywistymi poglądami. Posty dotyczące świata gry nie odnoszą się do rzeczywistości, a są jedynie elementem gry. Gra nie jest związana z żadną partią i nie propaguje żadnych poglądów.

Zakazane jest propagowanie w części og (niebędącej elementem rozgrywki) ideologii o charakterze totalitarnym oraz innych treści sprzecznych z polskim prawem. Łamanie prawa przez postaci w grze (np. propagowanie totalitaryzmu, zamachy terrorystyczne) nie stanowi w zamierzeniu propagowania łamania porządku prawnego RP. Wszelkie odwoływanie się i dokonywanie na forum czynów zabronionych stanowi element kreacji quasiaktorskiej i odnosi się jedynie do fikcyjnej rzeczywistości przedstawionej w grze.

Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Zasady gry

Postautor: Administrator » 17 cze 2015, 16:57

To co napisałem powyżej o procesie ustawodawczym jest rzecz jasna aktualne.

Do tego proszę by prezydent i gracz kontrolujący marszałka sejmu informowali się np. przez PW o przegłosowanych ustawach, wetach itp. Pozwoli to uniknąć sytuacji takich jak afera legislacyjna z poprzedniej gry, albo przynajmniej łatwiej będzie wskazać winnych.

Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Zasady gry

Postautor: Administrator » 02 lip 2016, 12:30

Ponieważ mamy nową konstytucję nieco zmienił się proces ustawodawczy, m. in. ustawa nie będzie już mogła być przyjęta bez zgody senatu. Ponadto w pierwszym i drugim kroku powoływania rządu konieczne będzie uzyskanie wotum zaufania także w izbie wyższej.

Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Zasady gry

Postautor: Administrator » 27 cze 2017, 16:34

Zasady pracy ministerstw:
Ministerstwa, których pracę "w pełni" symulujemy:

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Ministerstwo Skarbu i Energii
Ministerstwo Finansów i Gospodarki
Ministerstwo Pracy, Polityki Społecznej i Mieszkalnictwa
Do tych resortów powinny zostać utworzone na forum rządowym osobne tematy, gdzie mogłyby się pojawiać informacje o ich pracach. Pytania do członków Rady Ministrów też mogą być dokładniejsze, niż w pozostastałych resortach.

Pozostałe resorty
Ich praca może (choć nie musi! ) być symulowana w mniejszym stopniu. Raz na jakiś czas powinna być jakaś działalność w każdym ministerstwie, ale poza tym uznajemy, że jakieś działania toczą się w tle. W części resortów wystarczą jakieś ogólne plany prac (np: w infrastrukturze lista inwestycji). Pytania do członków Rady Ministrów też nie powinny być jakoś bardzo dokładne, powinny dotyczyć bardziej koncepcji, a nie spraw typu liczba zatrudnionych w jakiejś fabryce.

Aktywność w samorządach
Samorządy są liczącą się częścią gry, choć generalnie aktywność w nich ma mniejszy wpływ na poparcie, niż aktywność medialna czy parlamentarna. Konieczny jest wybór władz w sejmikach, natomiast symulowanie ich dalszych prac poza sejmikiem autonomicznego województwa górnośląskiego nie. Wszelka taka aktywność jest jednak mile widziana. W przypadku sejmiku górnośląskiego władze powinny przygotować statut organiczny tego, od niedawna autonomicznego regionu.
Prawo do głosowania w sejmiku ma każdy gracz, którego partia ma tam swojego reprezentanta, za wyjątkiem sytuacji, w której radnych partii jest mniej niż graczy (wtedy kontroluje ich przewodniczący partii lub po ustaleniu inny gracz). Brak udziału gracza w głosowaniu oznacza także brak udziału w nim części radnych jego partii!

Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Zasady gry

Postautor: Administrator » 22 sie 2017, 18:27

Jeśli nie macie wymaganej liczby posłów by zgłosić projekt ustawy (uchwały) i/lub reprezentanta w Prezydium Sejmu, to wrzucajcie te projekty do Laski Marszałkowskiej, a nie, jak dotąd, od razu do sejmu.


Wróć do „Zasady i ogłoszenia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron