Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8237
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 24 sty 2016, 16:13

Rozpoczyna się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, które wybierze króla Polski. Obecni są m.in. regent Mikołaj Liściowski, premier Anna Radziwiłł-Schmidt, a także byli prezydenci Stanisław Goszczyński, Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa.

Posłowie i senatorowie wstają do hymnu państwowego.

Obrazek


og: proszę GMa o podanie wszelkich wytycznych dotyczących posiedzenia
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Administrator
Administrator
Posty: 21891
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego

Postautor: Administrator » 24 sty 2016, 18:56

OG: O jakie konkretnie wytyczne chodzi?
W zasadzie moglibyście uchwalić regulamin, ale można to pominąć.
Zgodnie z ustawą kandydatury na Króla może zgłaszać 50 000 obywateli lub 15 parlamentarzystów.
Także najlepiej najpierw dać ze dwa dni na zgłaszanie kandydatur, potem debata i na końcu głosowanie.

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8237
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 25 sty 2016, 15:40

Proszę o zgłaszanie kandydatów, tak jak powyżej wymagane są podpisy 15 parlamentarzystów lub 50 tys obywateli. Czas na zgłaszanie - 72h, do 28 stycznia do godziny 15.
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8237
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 25 sty 2016, 15:49

Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Razem dla Najjaśniejszej (334 podpisy) zgłaszają kandydaturę pani Marii Karwickiej.

Maria Karwicka, dawniej Maria Stern (ur. 21.12.1979 r. w Londynie) - polska polityk, pisarka. Posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, wicemarszałek Sejmu VII i VIII kadencji (od 2014).

Przyszła na świat w Londynie, jej ojciec, Jan Karwicki (z Lubomirskich) wyemigrował do Wielkiej Brytanii i prowadził tam kancelarię prawną, matka, hrabina Granville Mary Leveson-Gower, urodzona w Wielkiej Brytanii, wykładała na UCL. Studiowała marketing i zarządzanie na University of Cambridge, posiada tytuł doktora. Następnie wróciła do Polski, wraz z matką, ojcem i siostrą, Anną Karwicką. Młodsza siostra, Paulina Karwicka pozostała w Londynie.

W 2005 roku po raz pierwszy uzyskała mandat posłanki na Sejm RP. W 2007 i 2011 roku uzyskała poselską reelekcję. Od 2001 roku należy do Polskiego Stronnictwa Ludowego. W 2014 roku została wybrana Wicemarszałkiem Sejmu RP, po rezygnacji Eugeniusza Grzeszczaka. W 2015 roku uzyskała mandat poselski w okręgu kieleckim. Sejm ponownie wybrał ją na Wicemarszałka.

W 2009 roku bez powodzenia ubiegała się o mandat posłanki do Parlamentu Europejskiego z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W 2002 roku wydała tomik wierszy: "Trepka i Trecki", a w 2003 i 2004 roku wydała dwa tomy książki kryminalnej "Morderca", "Zaginiona dusza". Zna trzy języki obce - angielski, francuski, i niemiecki. Posiada certyfikaty: FCE (First Certificate in English) oraz CAE (Certificate in Advanced English)

Prywatnie, w latach 1998-2016 związana z Mateuszem Stern, z którym się rozwiodła. Ma z nim dwie córki, Annę Marię (ur. 2001) i Karolinę (ur. 2004) oraz syna Jerzego (ur. 2011). W lutym 2016 roku poinformowała, że spodziewa się kolejnego dziecka. W maju 2016 roku urodziła bliźnięta Paulinę i Karola, których ojcem jest minister i senator Michał Ajna. Pod koniec października 2016 roku para wzięła ślub humanistyczny w Łazienkach Królewskich.
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Administrator
Administrator
Posty: 21891
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego

Postautor: Administrator » 25 sty 2016, 17:00

Parlamentarzyści PiS zgłaszają kandydaturę Tytusa Czartoryskiego:
Książę Tytus Czartoryski urodził się 30 maja 1945 w Krakowie. Mieszka w Morzęcinie Małym k. Wrocławia. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu, Wydziału Leśnego (1972) oraz Podyplomowego Studium Afrykanistycznego na Uniwersytecie Warszawskim (1976).
1972-1975 pracownik Zjednoczonych Zespołów Gospodarczych Inco we Wrocławiu, następnie Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Przemyślu, 1975-2005 prowadził własne gospodarstwo rolne w Morzęcinie Małym; wyjeżdżał do rodziny do Austrii, Szwecji, Danii, Niemiec i Wielkiej Brytanii; zatrudniony jako taksówkarz. W marcu 1968 uczestnik demonstracji w Poznaniu, zatrzymywany; inwigilowany przez SB jako potencjalny przywódca protestów studenckich. Od 1977 w kontakcie ze środowiskiem opozycyjnym, po udzieleniu noclegu działaczowi KOR poddany rewizji przez SB, zatrzymywano również członków jego rodziny; kolporter wydawnictw niezależnych i czasopism emigracyjnych.
W 1980 współorganizator niezależnego ruchu związkowego rolników na Dolnym Śląsku; w 1981 Tymczasowego Wojewódzkiego Komitetu Założycielskiego „S” RI, przedstawiciel „S” RI na I KZD; V-XI 1981 współtwórca i współredaktor czasopisma „S” RI „Nasza Ziemia”; w XII 1981 uczestnik spotkania założycielskiego Klubu Samorządnej Rzeczpospolitej Wolność-Sprawiedliwość-Niepodległość we Wrocławiu.
15 grudnia 1981 internowany w Ośrodku Odosobnienia we Wrocławiu i w Grodkowie, zwolniony 16 stycznia 1982. Po wyjściu kolporter czasopism podziemnych; uczestnik akcji malowania napisów antykomunistycznych na szosach, budynkach stacji i peronach kolejowych; autor artykułów w czasopismach podziemnych; członek podziemnej „S” kolejarzy. W 1982 uczestnik spotkania działaczy „S” RI w Czernej k. Krakowa, uciekł z obławy zorganizowanej po spotkaniu przez SB. Zatrzymywany, wzywany na rozmowy ostrzegawcze, rewizje w domu i gospodarstwie, w 1985 odebrano mu koncesję na prowadzenie taksówki. W 1986 członek założyciel Tymczasowej Ogólnopolskiej Rady „S” RI, powołanej w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Warszawie; po rewizji w domu, przeprowadzonej przez SB pod jego nieobecność, przez tydzień w ukryciu (obawa, że SB odkryła skrytkę z podziemną prasą). We wrześniu 1988 uczestnik zebrania, na którym przywrócono jawną działalność „S” RI w woj. wrocławskim; Zarząd Wojewódzki zawiadomił o tym wojewodę Janusza Owczarka, wskutek czego członków Zarządu wezwano do prokuratury na rozmowy ostrzegawcze.
W 1989 członek wrocławskiego KO; od 1990 radny, następnie przewodniczący Rady Miasta i Gminy Oborniki Śląskie; w 1998 radny Sejmiku Dolnośląskiego z listy AWS.
Odznaczony medalem Zasłużony dla Rozwoju Rolnictwa (2006).
Od 9 kwietnia 1981 rozpracowywany przez Wydział IV KW MO we Wrocławiu w ramach SO krypt. Solidarność Wiejska; 11 lutego 1986 – 25 października 1989 rozpracowywany przez RUSW w Trzebnicy w ramach SOR krypt. Książę.
Ma żonę Danutę i pięcioro dzieci Tytusa, Lecha, Marię, Cecylię i Brygidę. Pochodzi z książęcej rodziny Czartoryskich.


50 000 podpisów pod swoją kandydaturą zebrali także:
Leszek Antoni Wierzchowski (ur. 10 września 1949 w Zawierciu) – polski polityk, założyciel i przywódca partii politycznej Polski Ruch Monarchistyczny, a także członek Związku Literatów Polskich – poeta i dramaturg.
Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Żeromskiego w Zawierciu i Studium Nauczycielskiego w Gliwicach. Ukończył filologię polską z tytułem magisterskim na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
W latach 70. i 80. pracował jako dziennikarz w czasopiśmie "Poglądy" w Katowicach, w "Żołnierzu Wolności" w Warszawie , a następnie w dwutygodniku "Budowlani" w Katowicach, czasopiśmie "Konstrukcje" w Warszawie i Dzienniku Zachodnim w Katowicach. Był naczelnym redaktorem czasopism: "Echo Czeladzi", "Śląsko-Zagłębiowskie Nieruchomości" i "Nowa Monarchia". Był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich . Na łamach prasy debiutował fraszkami w 1970 r. Swoje wiersze i fraszki publikował na łamach wielu ogólnopolskich i regionalnych śląskich czasopism (m.in. "Szpilki", "Żołnierz Polski", "Głos Nauczycielski", "Zielony Sztandar", "Głos Pracy", "Tak i Nie"), na antenie rozgłośni Radia Katowice, a także w prasie polonijnej ("Naprzód", Londyn).
Od 1999 roku – związany z Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.
W latach 70. był współorganizatorem Grupy Poetyckiej im. Wł. Sebyły w Częstochowie oraz literackiego Towarzystwa Wolnistów we Wrocławiu, a także członkiem Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy w Katowicach i Klubu Literackiego przy katowickim Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego Swoje utwory podpisywał: Leszek Pobóg-Wierzchowski. Należał do PZPR, a w 1981 wstąpił do "Solidarności". Startował w wyborach prezydenckich w Polsce w 1995 roku. Był kandydatem na senatora z woj. śląskiego.
Otrzymał stypendium Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich w Warszawie. Należy do Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach. Jest autorem m.in. poetyckiego dramatu paradokumentalnego – współczesnej epopei pt. "Millenium", pięcioksiągu fraszek – zbiorów: "Manifest erotyczny", "Dziwne stany świadomości", "Imionnik zakochanych" , "Erotyczne przymiarki" , "Sztuka pieszczot", a także wielu recenzji literackich. Właściciel książkowego Wydawnictwa AUTOR.
Rodzinnie związany z Zawierciem. Przez wiele lat mieszkał i działał w Gliwicach, Sosnowcu, a obecnie w Katowicach. Używa herbu Pobóg.


Jan Zbigniew Potocki (ur 10 czerwca 1955 w Kaliszu, syn Józefa i Teresy) – polski biznesmen zamieszkały w Niemczech, 23 października 2008 inwestowany we Włocławku w poczet Kawalerów Orderu św. Stanisława (otrzymał Wielką Wstęgę Orderu Świętego Stanisława, w maju 2009 wyznaczony przez Juliusza Nowina-Sokolnickiego na urząd Lieutenant Grand Master Orderu św. Stanisława, 15 sierpnia 2009 wyznaczony przez Juliusza Nowina-Sokolnickiego na następcę na urzędzie Prezydenta RP. Po śmierci Juliusza Nowiny-Sokolnickiego 17 sierpnia 2009 IX Wielki Mistrz Orderu Świętego Stanisława, równocześnie ogłosił się Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej


Marek Świętopełk Światopełk-Zawadzki – zamieszkały w Warszawie, przedstawiający się jako ostatni potomek Piastów i używający tytulatur Król Polski Polskiej Partii Królewskiej Pomocy Człowiekowi, Hetman Koronny, Prezydent Założyciel Polskiego Stowarzyszenia Właścicieli Ziemi, Rolników, Ogrodników i Kupców, Prezydent Założyciel Polskiego Zrzeszenia Fundacji Pomocy Człowiekowi, Główny Dowódca i Przewodniczący Komitetu Obrony Właścicieli Ziemi, Rolników, Ogrodników i Kupców na Targowisku Okęcie w Warszawie Książę Marek Światopełk Świętopełk Zawadzki. Kawaler nadawanego przez Juliusza Nowinę Sokolnickiego Orderu Świętego Stanisława.

Awatar użytkownika
Leo_Been-Hacker
Posty: 1000
Rejestracja: 11 sie 2015, 13:39

Re: Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego

Postautor: Leo_Been-Hacker » 26 sty 2016, 0:03

50 000 podpisów pod swoją kandydaturą zebrał również:

Aleksander Poniatowski, cał. Aleksander Axel Moritz Albert Ciolek Poniatowski (ur. 11 listopada 1977r. w Brukseli)- przedsiębiorca, działacz lokalny, od 2014 Radny Osiedla Łazarz, a od 2017 Przewodniczący Rady Osiedla Łazarz.

Obrazek

Szkołę podstawową ukończył w Brukseli. Na studia wyjechał do Poznania, gdzie na tamtejszym Uniwersytecie Ekonomicznym w 1999 roku zdobył tytuł magistra księgowości. Następnie pracował jako księgowy w poznańskiej firmie sprzątającej, a w 2005 roku założył firmę zajmującą się księgowością, która istnieje do dziś. W 2010 został radnym osiedla Wilda-Łazarz, gdzie mieszka. W 2000 otrzymał obywatelstwo Polskie. W 2017 roku dołączył do Inicjatywy Wolność.

Wywodzi się z arystokratycznej rodziny Poniatowskich herbu Ciołek. Potomek Stanisława Poniatowskiego i Cassandry Luci. Jest synem francuskiego polityka, Axel'a Poniatowskiego. Poprzez swoją prababkę, Marie Josephe de Riquet, jest także potomkiem cesarza Napoleona Bonaparte. Ojciec 4 dzieci.
Leo Beenhakker - wiceprzewodniczący Inicjatywy Wolność

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8237
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 29 sty 2016, 15:34

Marszałek Joanna Mucha:
Obrazek
Zgłoszonych zostało sześciu kandydatów:

- Maria Karwicka
- Tytus Czartoryski
- Leszek Antoni Wierzchowski
- Jan Zbigniew Potocki
- Marek Świętopełk Światopełk-Zawadzki
- Aleksander Poniatowski

Przechodzimy do debaty. Proszę o zabranie głosu przez kandydatów.


og: Debata potrwa 72h. Niech każdy z kandydatów, jeśli chce to coś powie. Kolejność dowolna ;)
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Leo_Been-Hacker
Posty: 1000
Rejestracja: 11 sie 2015, 13:39

Re: Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego

Postautor: Leo_Been-Hacker » 29 sty 2016, 19:19

Na mównicę wchodzi Aleksander Poniatowski
Obrazek

Drodzy Rodacy! Wysokie Zgromadzenie Narodowe! Szanowni Goście!

Czeka nas ciężki dzień. Musimy wybrać króla Polski, który będzie zweryfikowany w referendum ogólnopolskim. Oznacza to koniec pewnej części demokracji, w której wybieraliśmy prezydenta. Niektórzy będą uważać to za początek końca demokracji, a inni za początek dobrej zmiany. Wszyscy jednak uważamy, że to koniec wyborów prezydenckich oraz koniec urzędu prezydenta.
Liczymy, że wybór jakiego dokona Zgromadzenie Narodowe będzie najlepszym wyborem lub przynajmniej porównywalnym z tym, jakiego dokonałby naród w wyborach. Żeby ten wybór był najlepszym wyborem musimy pamiętać, że król będzie sprawował władzę dożywotnio.
Aby król był dobrym, bezstronnym królem musi być spoza wszelkich opcji politycznych. Dlatego apeluję do wszystkich parlamentarzystów, którzy będą głosować, aby pomyśleli, w jakim stopniu moi kontrkandydaci są bezpartyjni oraz w jakim stopniu ja jestem bezpartyjny i niepowiązany, nieuwikłany z główną sceną polityczną. Wybranie partyjnego króla to przedłużenie władzy partii.
Kolejną ważną cechą przyszłego króla jest dostrzeganie go wśród zwykłych ludzi. Zobaczcie na sondaże, posłuchajcie sąsiadów, poczytajcie fora internetowe, a wasz wybór będzie dobrym wyborem, który będzie odzwierciedlał naród. Warto też poczytać ostatnie wypowiedzi, działania kandydatów i je ocenić.
Może to brzmiało jak czyste wodolejstwo, ale takie wodolejstwo jest dzisiaj potrzebne. Jeśli wybór Zgromadzenia Narodowego zostanie odrzucony w referendum to będzie to głośny sygnał dla uprawomocnienia tez, poglądów przeciwników demokracji, wolności i wspólnoty europejskiej oraz przeciwników powrotu do monarchii, czyli wasz błąd, głosowanie zgodnie z partyjnymi nakazami może doprowadzić do ogólnej kłótni i problemów z debatą.
Żeby nie przedłużać, to opowiem coś o sobie:
Mam świadomość emocji towarzyszącym wybraniu króla, ale mam też wolę i determinację, by tym wyzwaniom sprostać. Wierzę w demokrację, a przede wszystkim w demokrację bezpośrednią. Po zarządzeniu referendum w celu wyboru króla zaproszę tę osobę, wybraną przez Zgromadzenie Narodowe do debaty. Nie jest politykiem tylko radnym osiedla, startującym z własnego komitetu, nie otrzymuje wynagrodzenia z budżetu państwa, nie żyje na koszt podatników. Jestem małym przedsiębiorcą. Gdy Zgromadzenie wybierze mnie to moja kampania przedreferendalna będzie prosta i skromna, bo przecież tak jak każdy z nas, czas na sprawy publiczne mam po pracy.
Jestem ojcem czwórki dzieci, wychowuję je tak, aby w przyszłości były szczerymi obywatelami Polski. Byłem w życiu sportowcem, podróżnikiem, poetą, przedsiębiorcą, bezrobotnym, szlachcicem udało mi się tylko nigdy nie być politykiem. I mam zamiar nigdy nim nie zostać, bo jako król dalej zostanę zwykłym obywatelem takim, na służbie dla nas wszystkich.
Dziękuję
Ostatnio zmieniony 30 sty 2016, 19:27 przez Leo_Been-Hacker, łącznie zmieniany 1 raz.
Leo Beenhakker - wiceprzewodniczący Inicjatywy Wolność

Administrator
Administrator
Posty: 21891
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego

Postautor: Administrator » 29 sty 2016, 23:36

Na mównicę wchodzi Marek Świętopełk-Zawadzki
Obrazek
Pani marszałek!
Wasza ekscelencjo regencie Liściowski!
Wysokie Zgromadzenie!

W zasadzie nie sposób nie zgodzić się z większością opinii mojego przedmówcy, w szczególności z tą, że król nie powinien być związany z żadną z partii politycznych. Tyle, że w istocie Jego Książęca Wysokość Aleksander książę Poniatowski także nie jest kandydatem pozapartyjnym. Przecież od dawna współpracuje z Inicjatywą Wolność i jest kandydatem tego ugrupowania. Także akurat ta sugestia o głosowanie na pozapartyjnych kandydatów ma chyba na celu zachęcenie do głosowania na mnie.
Jak zapewne państwo wiecie wywodzę się z dynastii Piastów. Jestem jedynym legalnym potomkiem rodu królewskiego - ja książę Marek Swiatopełk Zawadzki - po królu Polski Bolesławie Chrobrym, jego córce, która była żoną Wielkiego Kniazia Rusi Kijowskiej - Światopełka.
śmiech z sali
Dlatego też tak napraw jestem jedynym legalnym kandydatem do tronu. I proszę się nie śmiać, bo to oczywiste fakty.
śmiech z sali
Jako król doprowadzę do repolonizacji banków i mediów publicznych. Nie może być tak, że Polską rządzą Żydzi lub Niemcy.
W polityce zagranicznej postawię na sojusz z krajami słowiańskimi - Ukrainą, Białorusią, Rosją, Czechami, Słowacją, Słowenią, Chorwacją czy Serbią. W Europie Środkowo-Wschodniej musi powstać jeden zwarty sojusz polityczno-gospodarczy. Trzeba rozbić ten biurokratyczny moloch, jakim jest Unia Europejska.
A jeśli chodzi właśnie o gospodarkę, to będę wspierał małe firmy i przedsiębiorstwa, a nie jak to ma miejsce dziś wielkie korporacje. I przede wszystkim będę zawsze po stronie ludzi w ich wszelkich trudnych sytuacjach życiowych, jak to czyniłem także dotychczas, nie sprawując pełnej władzy.
Ważnym aspektem mojego panowania będzie wsparcie dla psychologii. Jak zapewne państwo wiecie jestem z zawodu psychologiem. Od 20 lat pracuję jako psycholog - pedagog w Poradni Anonimowej dla Dzieci, Młodzieży i ich Rodziców oraz Osób Dorosłych. Spopularyzuję metodę Chirurgii głębinowo-psychologicznej, która została opracowana przeze mnie i pomogła tysiącom osób, a może pomóc milionom.

Liczę na głosy szanownego zgromadzenia. Jeśli nawet nie uzyskam ich wystarczająco dużo, to i tak przecież będę królem, bo ten tytuł przysługuje mi jako potomkowi Piastów. Matka Boska objawiła mi się i prosiła, abym powrócił do władzy.
śmiech z sali
I proszę się nie śmiać, bo to poważna debata.
jeszcze większe śmiechy
Proszę ich uciszyć pani marszałek!
Widzę, że nie chcecie mnie państwo do końca wysłuchać!
W takim razie dziękuję.
Schodzi z mównicy

Awatar użytkownika
Maria Karwicka
Posty: 1726
Rejestracja: 19 kwie 2015, 17:27

Re: Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego

Postautor: Maria Karwicka » 29 sty 2016, 23:57

Na mównicę wchodzi Maria Karwicka:
Obrazek
Szanowny Regencie, Szanowna Pani Marszałek, Szanowna Pani Premier, Wysokie Zgromadzenie Narodowe, Drodzy Rodacy!

Polska potrzebuje dziś wyznaczenia długofalowych celów, wyraźnego kierunku, w którym powinna podążać. Rolą przyszłego króla będzie nazywanie najważniejszych problemów polskiego życia publicznego i tworzenie przestrzeni kompromisu politycznego, by je skutecznie rozwiązać. Uważam, że różnice – także polityczne – nie mogą być powodem do wzajemnej nienawiści. Dlatego fundamentalną metodą mojego panowania będzie dialog i otwartość na wszystkie środowiska. Wielu z państwa mogło poznać mnie jako osobę spokojną i koncyliacyjną. Jako wicemarszałek Sejmu, prowadząc posiedzenia staram się łagodzić wszelkie spory, pozostając przy tym sprawiedliwa i bezstronna. Jeszcze nigdy w czasie pełnienia funkcji nie zdarzyło mi się zająć stronniczego stanowiska.

Jednym z celów moich działań będzie wzmacnianie konkurencyjności Polski – czyli zdolności do skutecznego współzawodnictwa i współpracy z innymi krajami na wszystkich polach – od gospodarki po naukę i szkolnictwo, od prawa i bezpieczeństwa po jakość życia. Do wzmocnienia polskiej konkurencyjności niezbędne są: reformy polskiej gospodarki i osiągnięcie gotowości do przyjęcia euro, promocja polskich przedsiębiorstw na świecie i otwarcie na nowe centra wzrostu, nowoczesny system bezpieczeństwa, długofalowa polityka rodzinna, efektywny system stanowienia i egzekwowania prawa, a także promowanie i inicjowanie postaw nowoczesnego patriotyzmu.

Za konieczność uznaję również dalsze reformy gospodarki i finansów publicznych, pozwalające utrzymać wzrost gospodarczy. Uważam, że istnieje potrzeba stworzenia szerokiej, kompleksowej strategii polityki rodzinnej, planu, który zdobędzie jak najszerszą akceptację społeczną i polityczną. Proponuję m.in. ustanowienie kwoty wolnej od podatku uzależnionej od liczby dzieci w rodzinie i zastąpienie nią obecnego sposobu obliczania ulgi na wychowanie dzieci, czy wprowadzenie kompleksowej polityki mieszkaniowej dla osób mniej zamożnych.

W odniesieniu do spraw zagranicznych będę zabiegać o utrzymanie europejskiej perspektywy dla wszystkich państw Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich. To ważne, aby państwa takie jak Ukraina, czy Białoruś kontynuowały zbliżenie z Unią Europejską. Będę promować zbliżenie z Europą we wszystkich środowiskach politycznych. Z kolei w relacjach z Rosją za najważniejsze uznaję rozwijanie stosunków partnerskich. Dużą wagę przykładam zarówno do kwestii historycznych, takich jak odtajnienie kolejnych tomów akt dotyczących zbrodni katyńskiej, jak i do rozwijania współpracy gospodarczej oraz kontaktów międzyludzkich. Będę dążyć do poprawy stosunków polsko-rosyjskich.

Dziś myślą przewodnią wszelkich wysiłków na rzecz zapewnienia Polsce bezpieczeństwa jest nadanie priorytetu zdolnościom obrony własnego terytorium. Polskie wojsko w najbliższych latach powinno przejść reformy, m.in. pogłębioną modernizację techniczną – rozwój systemów informacyjnych, obronę powietrzną, w tym przeciwrakietową oraz mobilność wojsk lądowych; zmiany organizacyjne – reformę systemu dowodzenia i kierowania oraz konsolidację dyslokacyjną; konsolidację szkolnictwa wojskowego. Zmiany te pozwolą wzmocnić potencjał Sił Zbrojnych służący do wypełniania ich podstawowej funkcji – czyli obrony terytorium naszego kraju. Dzięki temu Polska oprócz niezmiennie ważnych sojuszniczych gwarancji bezpieczeństwa jakie daje nam NATO, umocni filar narodowego bezpieczeństwa, jakim są własne możliwości obronne.

Dialog jest podstawą do budowania zgody. Zgody, której tak bardzo potrzebowała i potrzebuje Polska. Jeśli tylko Zgromadzenie Narodowe zdecyduje o moim wyborze, dialog będzie podstawą mojego panowania. Bardzo proszę Szanownych Państwa o zaufanie i zagłosowanie za moją kandydaturą.

Dziękuję.

Karwicka schodzi z mównicy, towarzyszy jej burza oklasków i owacje na stojąco z ław koalicji.
Królowa Maria, księżna sandomierska


Wróć do „Archiwum”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości