Telewizja

Najważniejsze newsy z kraju. Telewizja, radio, internet.
Administrator
Administrator
Posty: 21891
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Telewizja

Postautor: Administrator » 02 lip 2018, 23:46

Obrazek
Rząd na temat powodzi
Obrazek
Trwa pilna narada rządu w sprawie sytuacji powodziowej w kraju. W poszczególnych województwach działania koordynują wojewodowie, do działań ratunkowych zostali wysłani żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak mówi szef MSWiA minister Marek Balt "sytuacja pogodowa poprawia się". Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w województwie Dolnośląskim. Do Wrocławia udaje się premier Szamir De Leon, który przerwał urlop zdrowotny. Rzecznik rządu Michał Syska potwierdził, że ofiarom powodzi zostaną wypłacone zasiłki celowe

Administrator
Administrator
Posty: 21891
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Telewizja

Postautor: Administrator » 03 lip 2018, 11:33

Obrazek
Maria Radziwiłł przeprasza
Obrazek
Przewodnicząca Postępowych Demokratów u Moniki Olejnik w "Kropce nad i" mówi o aresztowaniu posła Gniewomira Maj-Ołyńskiego, podejrzanego o udział w zatruciu 85 posłów Partii Liberalno-Konserwatywnej w 2025 roku.

- Nie zrezygnuję ze stanowiska, bo to wiązałoby się z przyznaniem do winy, a ja winna nie jestem. Nie brałam udziału w tym procederze. Wiem, że teraz łatwo o ferowanie wyroków i nasi przeciwnicy polityczni chętnie to zrobią, żeby ugrać jak najwięcej punktów procentowych w sondażach. Złożyłam szczegółowe wyjaśnienia w Prokuraturze, jestem dostępna do dalszego śledztwa, odpowiem na każde pytanie. Niczego nie ukrywam, jestem jak otwarta księga. - mówiła w "Kropce nad i" przewodnicząca Postępowych Demokratów Maria Radziwiłł. Liderka opozycji dodała, że choć jej kadencja kończy się dopiero w przyszłym roku, to na specjalnym kongresie wystąpi wraz z zarządem o partyjne wotum zaufania.

Powiedziała, że jest zdecydowanie przeciwko takiemu sposobowi prowadzeniu polityki. - Wiem, że to może wydawać się nieprawdopodobne, ale trzy lata temu, kiedy doszło do tego fatalnego zatrucia posłów, uznałam tak jak większość ludzi, że to był nieszczęśliwy wypadek. Oczywiście, wydawało się to podejrzane, ale śledztwo zostało umorzone. Nie podejrzewałabym, że to może być działanie inspirowane politycznie. - mówiła. Wspomniała o zdecydowanym działaniu władz partii po aresztowaniu Gniewomira Maj-Ołyńskiego. - Zorganizowaliśmy nadzwyczajne posiedzenie zarządu które zdecydowało o zawieszeniu posła w prawach członka partii i jako wiceprzewodniczącego do czasu wyjaśnienia sprawy. Nie będziemy tolerować takich zachowań w naszych szeregach. - podkreśliła.

- Wiem, że cała partia będzie musiała w ramach zasady "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" odpokutować za czyny pana posła, ale będziemy starali się każdego dnia odbudowywać zaufanie obywateli. To będzie zadanie trudne, ale nie awykonalne. - podkreśliła. Mówiła, że partii udawało się już wychodzić z kilku kryzysów.

Administrator
Administrator
Posty: 21891
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Telewizja

Postautor: Administrator » 03 lip 2018, 11:40

Obrazek
19 ofiar powodzi, w tym m.in. 6-letni chłopiec
Obrazek
Już 19 osób, w tym 6-letni chłopiec, zginęło w powodzi - wynika z informacji zebranych przez policję. Według funkcjonariuszy z wielką wodą walczy 7 tys. policjantów.

Pomagają w ewakuacji ludzi, chronią ich dobytek, patrolują zalane rejony, wały. Zabezpieczają też zalane drogi i kierują kierowców na objazdy. Na bemowskim lotnisku w Warszawie działa zespół, który koordynuje pracę 25 śmigłowców - 13 policyjnych, 4 straży granicznej i 8 wojskowych - biorących udział m.in. w ewakuacji powodzian. Sami policjanci ewakuowali z terenów zalanych ponad 6 tys. osób. W nocy do patrolowania opuszczonych domów, używają śmigłowców z kamerami termowizyjnymi. Funkcjonariusze apelują do osób, do których przyjdą policjanci z informacją o ewakuacji, żeby natychmiast opuścili swoje mieszkania.

- Wśród tych, których musieliśmy ewakuować przy pomocy śmigłowców, było też wiele dzieci. Nie ryzykujmy swojego zdrowia i życia" - powiedział rzecznik komendanta głównego policji. Podkreślił też, że trzeba uważać na przekazywanie niesprawdzonych informacji. - Mieliśmy do czynienia z sytuacją w woj. lubelskim, gdy podczas umacniania wałów, rozeszła się plotka, że wieś zostanie rozdzielona na dwie części i jedna z nich będzie zalana. Ludzie wpadli w panikę, konieczny był policyjny negocjator - dodał Sokołowski.

Administrator
Administrator
Posty: 21891
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Telewizja

Postautor: Administrator » 03 lip 2018, 13:40

Obrazek
Królowa-regentka nadała tytuły z okazji 3 maja
Relacja z centralnych obchodów święta
Obrazek
Z okazji Święta Narodowego Konstytucji Trzeciego Maja królowa-regentka Maria dziedziczne tytuły arystokratyczne czterem aktywnym politykom, tytuły szlacheckie pracownikom naukowym, a także odznaczyła zasłużonych ojczyźnie.

Od mszy świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela w Warszawie rozpoczęły się czwartkowe uroczystości z okazji Święta Narodowego 3 Maja. Uczestniczyli w niej królowa-regentka Maria, następczyni tronu, królewna Monika oraz inni członkowie Rodziny Królewskiej, a także Kanclerz Wielki Koronny Wigilia Jankowska. Mszy przewodniczył metropolita warszawski kard. Józef Guzdek. Regentce podczas mszy towarzyszyli także inni członkowie Kancelarii Królewskiej. Król Michał II wziął natomiast udział w mszy w kaplicy na Zamku Królewskim.

Podczas uroczystości na Placu Zamkowym, w których udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, królowa-regentka mówiła, że Polacy zasługują na suwerenne, silne, z roku na rok mocniejsze państwo, sprawnie działające, ze sprawiedliwymi sądami, dobrze funkcjonującym wymiarem sprawiedliwości, z uczciwą i dobrze funkcjonującą administracją, z uczciwą władzą, która dobrze zarządza krajem i sprawami społecznymi, z mocnymi gwarancjami podstawowych praw obywatelskich i podstawowych praw socjalnych, z mocnymi gwarancjami dla polskiej rodziny.

Z okazji 3 maja na Zamku Królewskim odbyło się nadanie przez królową-regentkę Marię tytułów arystokratycznych oraz przyznanie odznaczeń państwowych. Tytuły baronowskie otrzymało czterech aktywnych polityków - Alicja Mikołajczyk (za zasługi dla polskiej dyplomacji), Adam Bodnar (za pracę na rzecz praw człowieka), Wojciech Szczurek (za wieloletnią pracę samorządową) oraz Renata Budzyńska (w uznaniu całokształtu pracy). Królowa uhonorowała także tytułami baronowskim swoje współpracownice - Podkanclerzy Koronną Paulinę Hall i Instygator koronną Laurę Maczek. Takie same tytuły otrzymały także znana rosyjska curlerka Anna Sidorowa (spekuluje się, że ma to związek z ocepleniem stosunków Polska-Rosja) i amerykańska piosenkarka Robyn Adele Anderson (król Michał II jest jej fanem). Pozostali nowi szlachcice tytuły otrzymali za osiągnięcia na polu naukowym, artystycznym i gospodarczym, jest też wśród nich kilku oficerów Wojska Polskiego i służb mundurowych.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą po konstytucji Stanów Zjednoczonych spisaną ustawą zasadniczą na świecie. Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r. stanowiła zwieńczenie reform Rzeczpospolitej podjętych w okresie obrad Sejmu Czteroletniego (1788-1792).


Obrazek
Regentka odwiedziła warszawskie Centrum Zarządzania Kryzysowego
Obrazek
Królowa-regentka Maria odwiedziła 2 maja z samego rana warszawskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Centrum Zarządzania Kryzysowego miasta stołecznego Warszawy stanowi Wydział Centrum Zarządzania Kryzysowego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. - Jestem pod wrażeniem w jak szybkim tempie władze samorządowe zareagowały na powodzie, począwszy na południu kraju, a kończąc właśnie w Warszawie. Stolica miała więcej szczęścia, wały wytrzymały i nie zostały przerwane. - mówiła królowa-regentka Maria podczas spotkania z pracownikami Centrum.

Powiedziała, że była wstrząśnięta skalą zniszczeń w skali kraju, a także ilością ofiar. - Ten kataklizm pochłonął 19 istnień, w tym małe dziecko, które miało przed sobą jeszcze całe życie. Można było zrobić więcej, żeby zapobiec takiej tragedii. Ale niestety, czasu nie da się cofnąć. - dodała. Zaznaczyła, że będzie chciała spotkać się z rodzinami każdej z ofiar. - Wsparcie jest w takich chwilach najważniejsze. Utrata kogoś bliskiego to największa tragedia, jaka może spotkać człowieka. - podkreśliła.

Administrator
Administrator
Posty: 21891
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Telewizja

Postautor: Administrator » 03 lip 2018, 15:42

Obrazek
Prokurator Generalny: Zatrucie posłów sfinansowano z funduszy partyjnych PD
Obrazek
Mimo, że od aresztowania Gniewomira Maj-Ołyńskiego minęło już kilka dni, wciąż nie poznaliśmy zbyt wielu szczegółów sprawy. Najpewniej ma to związek z faktem, że wkrótce po poznaniu zarzutów, były już I wiceprzewodniczący PD dostał zawału i do dziś pozostaje nieprzytomny. Dopiero dziś Prokurator Generalny Krzysztof Karsznicki zdecydował się ujawnić częściowo kulisy sprawy.

Okazuje się, że dla zatrzymania Gniewomira Maj-Ołyńskiego kluczowe były zeznania świadków. To jeden z zatrzymanych kilka tygodni temu pracowników magazynu z żywnością – Tomasz J. ujawnił, że za całą sprawą stał wpływowy poseł. Został on zatrzymany za przemyt narkotyków, śledczy odnaleźli jednak dowody wskazujące, że maczał on palce w tzw. aferze kanapkowej. Tomasz J. po kilku tygodniach zdecydował się, w zamian za nadzwyczajne złagodzenie kary, zdradzić całą prawdę o sprawie. Zgodnie z jego zeznaniami, zatrucie posłów miał mu zlecić poseł Gniewomir Maj-Ołyński. Za usługę zapłacił pieniędzmi, które, jak mówił, ściągnął z konta partii. Śledczy sprawdzili, że istotnie w tamtym czasie Gniewomir Maj-Ołyński dokonał dużej wypłaty z konta partii. Co więcej, zwyczajowo, przy tak dużych kwotach w księgowości podawano dokładny cel wypłaty – tym razem opisano go jako "bieżącą działalność partii". Zeznania Tomasza J. pokrywały się z tymi złożonymi przez innych świadków, w wyniku czego zdecydowano o zatrzymaniu Gniewomira Maj-Ołyńskiego. Na razie, z uwagi na jego zły stan zdrowia, cofnięto wniosek o jego tymczasowe aresztowanie – polityk przebywa nieprzytomny w szpitalu. Ma on zostać jednak ponownie złożony, gdy tylko poseł wybudzi się ze śpiączki.

Prokurator Generalny podkreślił, że nie wyklucza postawienia w związku ze sprawą zarzutów kolejnym osobom. W szczególności Prokuratura bada, czy o prawdziwym celu wypłaty nie wiedziały inne osoby z władz PD.

Komentatorzy wskazują, że teoretycznie w tej sytuacji możliwy jest nawet wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o delegalizację Postępowych Demokratów. Jest to szczególnie prawdopodobne w sytuacji, gdyby okazało się, że o działaniach Gniewomira Maj-Ołyńskiego wiedziała Maria Radziwiłł.

Administrator
Administrator
Posty: 21891
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Telewizja

Postautor: Administrator » 03 lip 2018, 16:07

Obrazek
Maj-Ołyński wykluczony z Postępowych Demokratów
"Każdy powinien ponosić konsekwencje swoich czynów"
Obrazek
- Na dzisiejszym powtórnym posiedzeniu Zarządu krajowego i klubu poselskiego Postępowych Demokratów zdecydowaliśmy o wykluczeniu posła Gniewomira Maj-Ołyńskiego z naszych szeregów. - poinformowała rzeczniczka prasowa partii, Joanna Schmidt. Decyzja zapadła po ujawnieniu nowych faktów w śledztwie w sprawie tzw. "Afery kanapkowej".

- Podczas posiedzenia zdecydowana większość Zarządu krajowego i klubu poselskiego Postępowych Demokratów zdecydowało o wykluczeniu posła Gniewomira Maj-Ołyńskiego z szeregów partii. Decyzja ta zapadła w związku z ujawnieniem nowych faktów w śledztwie na temat tzw. "Afery kanapkowej", którą prowadzi Prokuratura. Nie będzie żadnej taryfy ulgowej, każdy powinien ponosić konsekwencje tego, co zrobił w przeszłości. - powiedziała na konferencji prasowej w Sejmie rzeczniczka prasowa PD Joanna Schmidt.

Podkreśliła, że tak jak powiedziała kilka dni temu w "Kropce nad i" przewodnicząca PD Maria Radziwiłł, partia chce "jak największej jawności i jest skora do współpracy z Prokuraturą". - Chcemy szybkiego wyjaśnienia sprawy. To jest niewątpliwie jeden z największych skandali w najnowszej historii Polski. - podkreśliła. Dodała, że w partii na wniosek zarządu przeprowadzone zostanie z pełną jawnością "wewnętrzne śledztwo na temat wypłacenia przez Maj-Ołyńskiego funduszy z partyjnej kasy". - Osoby odpowiedzialne zostaną pociągnięte do konsekwencji. - podkreśliła.

Administrator
Administrator
Posty: 21891
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Telewizja

Postautor: Administrator » 03 lip 2018, 17:29

Obrazek
Maria Radziwiłł ujawnia szczegóły swojego przesłuchania
Obrazek
W ramach pełnej transparentności śledztwa przewodnicząca Postępowych Demokratów Maria Radziwiłł, w porozumieniu z Prokuraturą, podała do wiadomości publicznej treść swojego przesłuchania.

- Zostałam wezwana na przesłuchanie do Prokuratury w lutym tego roku, podobnie jak premier Szamir DeLeon, czy premier Weronika Ryszkowska. Oczywiście bez oporu stawiłam się, żeby odpowiedzieć na pytania, bo byłam za jak najszybszym wyjaśnieniem śledztwa. Nie spodziewałam się, że przyjmie ono taki obrót. - powiedziała podczas konferencji prasowej w Sejmie przewodnicząca Postępowych Demokratów Maria Radziwiłł. W porozumieniu z Prokuraturą zdecydowała się ona na ujawnienie treści swoich zeznań. - Chcę pełnej transparentności, niczego nie ukrywam. - podkreśliła.

Radziwiłł zeznała, że w styczniu 2025 roku obowiązki przewodniczącego Postępowych Demokratów pełnił pierwszy wiceprzewodniczący Gniewomir Maj-Ołyński, w związku z niezależnymi od niej okolicznościami. - Musiałam poukładać pewne sprawy rodzinne, a nie był to żaden gorący okres, dlatego przekazałam większość swoich obowiązków posłowi Maj-Ołyńskiemu. Właśnie dla takich sytuacji powołane zostało statutowo stanowisko pierwszego wiceprzewodniczącego. - powiedziała. Jak dodała, to także on odpowiadał za negocjacje ze Zjednoczoną Lewicą i Partią Liberalno-Konserwatywną w sprawie kandydatur do Trybunału Konstytucyjnego. - Rozmowy były prowadzone z ówczesnym sekretarzem generalnym SLD, obecnym premierem Szamirem DeLeonem i ówczesną premier Weroniką Ryszkowską. - mówiła.

Liderka opozycji mówiła, że w trakcie wyboru sędziów była obecna w Sejmie, aby głosować nad kandydaturami i była bardzo zdziwiona, kiedy na sali nie pojawiło się kilkudziesięciu posłów partii rządzącej.Podzieliła się tą uwagą z ówczesną szefową klubu Postępowych Demokratów, Alicją Mikołajczyk, która też nie kryła zdziwienia. - Dopiero później, z telewizji, dowiedziałam się o zatruciu posłów. - dodała. - Prokurator pytał mnie także o prywatne rozmowy z posłem Maj-Ołyńskim które odbyłam już po zatruciu. Uznałam, tak jak większość zresztą wtedy, że to był przypadek - niefortunny, ale jednak przypadek. Nikt wtedy nie wyobrażał sobie, że to mogło być działanie celowe. - podkreśliła.

- W trakcie drugiego przesłuchania Prokurator pytał mnie także o 200 tys. wypłacone z partyjnej kasy. Był to 2025 roku, przygotowywaliśmy się do wyborów senackich, zależało nam, żeby je wygrać, więc uznano że to były właśnie wydatki na przyszłą kampanię wyborczą, działania terenowe. Zdecydowanie powinien tutaj być lepszy nadzór, dlatego właśnie zarządziłam wewnętrzne śledztwo, w wyniku którego osoby winne tego niedociągnięcia zostaną pociągnięte do odpowiedzialności. - zakończyła.

Administrator
Administrator
Posty: 21891
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Telewizja

Postautor: Administrator » 03 lip 2018, 18:09

Obrazek
Radziwiłł-Schmidt: Ucierpiało zaufanie do całej klasy politycznej
"Dla oczyszczenia zarząd powinien podać się do dymisji"
Obrazek
Anna Radziwiłł-Schmidt, była premier a obecnie przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, mówiła w specjalnym wywiadzie o konsekwencjach tzw. "Afery kanapkowej".

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, była szefowa Postępowych Demokratów Anna Radziwiłł-Schmidt powiedziała, że bardzo szybko zadziałano w kwestii wykluczenia Gniewomira Maj-Ołyńskiego i to było dobre posunięcie, ale to wciąż za mało. - Chociaż uważam, że moja siostra jest świetnym politykiem, bardzo dobrą alternatywą dla premiera Szamira DeLeona i kandydatką na jego następczynię, to poradzę jej, żeby podała się wraz z zarządem Postępowych Demokratów do dymisji. Tylko tak będzie można oczyścić atmosferę. - powiedziała.

Dodała, że będąc jeszcze szefową partii i liderką opozycji blisko współpracowała z posłem Gniewomirem Maj-Ołyńskim i nie spodziewała się, że byłby zdolny do takiego czynu. - Nie podejrzewałabym nikogo o popełnienie takiego przestępstwa, a na pewno nie bliskiego współpracownika. Kiedy pierwszy raz się o tym dowiedziałam, to był dla mnie duży szok. - przekonywała. - Niemniej jednak jestem za jak najszybszym wyjaśnieniem tej sprawy i podaniem wszystkich szczegółów do wiadomości publicznej. - dodała.

- Przez zachowanie jednego nieodpowiedzialnego polityka ucierpi zdecydowanie zaufanie do całej klasy politycznej. To zaufanie było budowane latami i runęło jak domek z kart w wyniku jednego wydarzenia. Komu innemu mamy zaufać, jeżeli nie naszym bezpośrednim reprezentantom? To muszą być osoby nieskazitelne, bez skaz. W polityce nie ma miejsca dla aferzystów. - powiedziała.

Administrator
Administrator
Posty: 21891
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Telewizja

Postautor: Administrator » 03 lip 2018, 22:02

Obrazek
Z ostatniej chwili: zarząd PD podał się do dymisji
Obrazek
Przewodnicząca Postępowych Demokratów Maria Radziwiłł poinformowała, że na dzisiejszym posiedzeniu zarządu podała się wraz z nim do dymisji. Stanowisko tymczasowej przewodniczącej, do czasu wyboru nowego szefa partii, przejmie Marta Fornero-Piotrowska.

- Ponoszę odpowiedzialność za to, że sprawy zostały nie do końca dopilnowane. Chociaż uważam, że nie ponoszę winy w trwającym od kilkunastu dni skandalu, to rezygnację ze stanowiska szefowej partii uznałam za najlepsze wyjście. Będzie to zdecydowane nowe otwarcie. - powiedziała przewodnicząca Postępowych Demokratów Maria Radziwiłł po zakończonych obradach Zarządu krajowego partii, który również podał się do dymisji. Do czasu wyboru nowych władz tymczasowo w partii władzę obejmie do tej pory p.o. I wiceprzewodniczącej, była minister sprawiedliwości Marta Fornero-Piotrowska.

Radziwiłł powiedziała, że podjęła tą decyzję po rozmowie ze swoją rodziną. - Uważam, że to będzie rozwiązanie w tej chwili najlepsze. - zakończyła. Księżna została wybrana na przewodniczącą największej partii opozycyjnej po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku. Objęła schedę po swojej siostrze, Annie Radziwiłł-Schmidt, która zrezygnowała ze stanowiska po zdobyciu mandatu eurodeputowanej. Prowadziła partię do trzech wyborów, w trakcie których PD zajęli drugie miejsca, w wyborach do Sejmu poprawiając jednocześnie wynik z ostatnich wyborów. Nie wiadomo jaka przyszłość czeka teraz byłą liderkę.

Na razie nie podano także informacji, kto będzie ubiegał się o stanowisko lidera Postępowych Demokratów w nadchodzących wewnątrzpartyjnych wyborach.

Administrator
Administrator
Posty: 21891
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Telewizja

Postautor: Administrator » 05 lip 2018, 18:53

Obrazek
Alicja Mikołajczyk kandydatką na przewodniczącą PD
Obrazek
- Była minister spraw zagranicznych Alicja Mikołajczyk zgłosiła swoją kandydaturę w nadchodzących wyborach na przewodniczącego Postępowych Demokratów. - poinformowała rzeczniczka prasowa partii Joanna Schmidt.

- W związku z ujawnionym skandalem z udziałem Gniewomira Maj-Ołyńskiego, "afery kanapkowej" która jest jednym z największych skandali w najnowszej historii Polski uważam, że naszej partii potrzebne jest nie tylko odświeżenie, ale przede wszystkim odnowa. Musimy pokazać, że to nie jest sposób prowadzenia polityki, który tolerujemy. - podkreśliła w pisemnym oświadczeniu dla prasy Alicja Mikołajczyk, która zgłosiła swoją kandydaturę na przewodniczącą Postępowych Demokratów. Jak czytamy dalej, Mikołajczyk chce "pełnej przejrzystości w działaniach oraz finansach partii". Jak dowiadujemy się nieoficjalnie, Mikołajczyk otrzymała wsparcie ustępującej przewodniczącej Marii Radziwiłł i jej frakcji.

Alicja Mikołajczyk karierę polityczną zaczynała już w 1998 roku. Została wtedy wybrana do sejmiku pomorskiego. W latach 2002-2006 była wiceburmistrzem, a w latach 2006-2010 burmistrzem Nowego Dworu Gdańskiego. W 2011 roku rozpoczęła pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, do 2014 roku pełniła funkcję szefowej Departamentu Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku bez powodzenia ubiegała się o mandat senatora w okręgu nr 67. Bezpośrednio po wyborach została powołana na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W 2016 roku zastąpiła Majidę Karwan na stanowisku ministra w tym resorcie.

To głównie dzięki jej twardym negocjacjom Polska otrzymała niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych na lata 2017-2018. W latach 2020-2026 pełniła funkcję przewodniczącej klubu poselskiego Postępowych Demokratów (w latach 2020-2021 był to klub Porozumienie dla Polski). W czerwcu 2026 roku podczas kongresu Europejskiej Partii Ludowej w Brukseli wybrana została na wiceprzewodniczącą.


Wróć do „Wiadomości z kraju”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

cron