Prasa

Najważniejsze newsy z kraju. Telewizja, radio, internet.
Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Prasa

Postautor: Administrator » 09 lut 2024, 18:11

Obrazek
Monika Rosa odchodzi z KNDP!

Pełniąca drugą kadencję urząd prezydenta Katowic i członkini zarządu krajowego KNDP Monika Rosa zrezygnowała z członkostwa w partii. Powodem jest całkowite zlekceważenie obaw samorządów dotyczących procedowanych właśnie ustaw, które nakładają im nowe zadania.

Obrazek

Monika Rosa od lat była jedną z czołowych działaczek środowisk skupionych obecnie w KNDP. Na razie nie wskazała jakie ma dalsze plany polityczne. "Od lat mówiło się o przekształceniu Senatu w izbę samorządową, ale gdy reprezentant samorządów podnosi tam poważne obiekcje rząd nawet nie fatyguje się żeby je wyjaśnić. Obecne działania gabinetu Fornero-Piotrowskiej i KNDP nie są zgodne z moimi oczekiwaniami co do współpracy władzy centralnej z samorządem." - podkreślała prezydent Katowic.

"Oczywiście nie odżegnuję się od współpracy z moimi kolegami i koleżankami z KNDP, politycznie nadal nas wiele łączy, ale okazuje się że coraz więcej dzieli zwłaszcza w sposobie prowadzenia polityki. W ten symboliczny sposób pragnę wyrazić też niepokój innych prezydentów również zauważających lekceważenie z jakim władza w Warszawie podchodzi do samorządów." - dodała Rosa.

Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Prasa

Postautor: Administrator » 16 lut 2024, 22:48

Obrazek
Księżna obnażała się dla "Playboya". Rodzina jej się wtedy wyrzekła
Obrazek
Niemiecka księżniczka Ksenia, obecnie księżna czerska i ziębicka i małżonka króla seniora Michała II znana jest ze swoich kontrowersyjnych zachowań i burzliwego życia miłosnego, ale to, co zrobiła w 2024 r. zaszokowało cały świat. Pierwszy raz w historii ktoś pochodzący z rodziny arystokratycznej pojawił się w rozbieranej sesji magazynu "Playboy". Rodzina wtedy się od niej odcięła i podkreślała, że nie chce mieć z nią nic wspólnego.

Ksenia Florencja Gabriela Sophie Iris to obecnie 50-letnia niemiecka księżniczka pochodząca z dynastii Wettynów, a jej prapradziadkiem był ostatni król Saksonii, Fryderyk August III. Jako 37-latka została twarzą jednego z numerów niemieckiego wydania najpopularniejszego magazynu dla dorosłych.

Jej ojciec był rolnikiem, natomiast matka Iris fryzjerką i kosmetyczką. Ojcem Iris był książę Saksonii Timo, z kolei jego ojcem, a jednocześnie pradziadkiem Ksenii, był książę Ernest Henryk, mąż arcyksiężnej Luizy Austriackiej i syn Fryderyka Augusta III, ostatniego króla Saksonii.

Ale chociaż Ksenia Florencja Gabriela Sophie Iris to księżniczka i prawnuczka króla jej życie wcale nie opiewało w luksusy charakterystyczne dla arystokracji. Mimo to kobieta wykorzystała swoje powiązania z koroną i zyskała sporą popularność w niemieckim, ale też zagranicznym show-biznesie.

Księżniczka ma na swoim koncie występy w licznych realisty show, programach rozrywkowych, a także na pokazach mody. Próbowała swoich sił również w branży muzycznej.

Niemiecka księżniczka zasłynęła przede wszystkim ze swojego burzliwego życia miłosnego. Ksenia już sześć razy była zaręczona, zanim stanęła na ślubnym kobiercu z Michałem Ajną. "Tego jedynego" szukała nawet w różnych programach, nie tylko w Niemczech, jednak i to nie przynosiło efektu.

O Kseni zrobiło się także głośno, gdy wydała swoją biografię "Ksenia: Życie księżniczki w XXI wieku". Wtedy rodzina wyrzekła się jej i podkreśliła, że nie chce mieć z nią nic wspólnego. "Ona jest niczym. Nie może mieć biografii. To straszne faux-pas, nieszczęście dla 1000-letniego rodu Wettinów" — powiedziała wtedy ówczesna głowa dynastii, Maria Emanuel, margrabina Miśni.

Przed kilkunasty laty zdecydowała się na szokujący krok. Została gwiazdą niemieckiego wydania "Playboyu". To pierwszy raz w historii, gdy ktoś pochodzący z arystokracji pojawił się w magazynie dla dorosłych.

Ówczesna 37-latka podkreśliła, że zrobiła to, aby pokazać, że "każda kobieta jest piękna taka, jaka jest" i zachęcić inne kobiety do akceptacji siebie. "Nie musisz dostosowywać się do trendów ani poddawać się operacjom chirurgicznym tylko po to, by się komuś przypodobać. Mam rozstępy i jestem dumna, że mogę je pokazać" — mówiła w wywiadzie dla magazynu.
Obrazek

Księżniczka dodała też, że ze względu na swój tytuł cały czas walczy z różnymi uprzedzeniami, ale nauczyła się z tym żyć i to akceptować. "W niektórych programach reality show byłam jedyną osobą, która nie miała nic zrobionego ze swoim ciałem. [...] To było okropne. Prawie ugięłam się pod presją i zmodyfikowałam swoje ciało" — zdradziła.

W sesji dla "Playboya" 37-letnia księżniczka pozuje w seksownych pozowała bez ubrania, zakrywając się częściowo białym prześcieradłem, długimi włosami, czy częściami garderoby.

Ksenia powiedziała, że byłaby "zaskoczona", gdyby jej członkowie rodziny szlacheckiej kupili magazyn, ale ma nadzieję, że "przynajmniej go tolerują". Co ciekawe, księżniczka stwierdziła też, że jest pewna, że jej prapradziadek, ostatni król Saksonii Fryderyk August III, "zdecydowanie zaakceptowałby" jej najnowszą sesję zdjęciową. "Został mi opisany jako bardzo dowcipny i kochający" — wyjaśniła podczas rozmowy przy basenie.

Należy dodać, że od tego czasu nastąpiło ponowne zbliżenie Kseni z resztą rodziny Wettynów, z której wywodzi się także król Jerzy. Co ciekawe, księżna Ksenia to już druga z żon Michała II, która zdecydowała się na sesję dla Playboya. W polskiej edycji magazynu w 2015 r. wystąpiła królowa Maria, wówczas marszałek Sejmu Maria Stern, pod hasłem "Laska Marszałkowska". Należy jednak podkreślić, że pani marszałek była wówczas całkowicie ubrana. Pamiętając różne wyskoki króla Michała, trzeba stwierdzić że z niemiecką księżniczką stanowią bardzo dobraną parę.

Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Prasa

Postautor: Administrator » 27 lut 2024, 12:04

Obrazek
Ryszard Petru wziął ślub. Jego żoną została Joanna Mihułka, kiedyś znana jako Schmidt
Obrazek
Były lider Inicjatywy Wolność, obecnie ambasador-przedstawiciel RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Organizacjach Międzynarodowych Ryszard Petru, wziął ślub? Według nieoficjalnych informacji polityk oraz jego wybranka, eurodeputowana KNDP Joanna Mihułka, była wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego (znana wcześniej jako Joanna Schmidt po pierwszym mężu), powiedzieli sobie „tak” w połowie lutego.

O tym, że w połowie lutego, 64-letni Ryszard Petru wziął ślub donosi portal Onet Plejada, powołując się na „dobrze poinformowane źródła”.

Jak pisze to medium, tajemnicę udało się zachować przez ponad pół roku. Wybranką ambasadora jest eurodeputowana 58-letnia Joanna Mihułka (teraz Mihułka-Petru), która wcześniej używała nazwiska pierwszego męża, który nazywa się Paweł Schmidt.

Na jaw wyszło, że para nie tylko „miała się ku sobie”, ale żyła wspólnie od dwóch dekad. Przyznała to Joanna Schmidt, która powiedziała „Super Expressowi”, że jej relacja z Petru trwa od października 2016 roku. Ona była już rozwiedziona, a Petru, który był z żoną w separacji, wyprowadził się z domu i złożył pozew o rozwód.

Oboje świeżo upieczeni małżonkowie mają dzieci z pierwszych małżeństw. W przypadku eurodeputowanej są to dwie córki oraz syn, z kolei obecny ambasador również ma dwie córki.

Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Prasa

Postautor: Administrator » 04 mar 2024, 18:04

Obrazek
W wieku 91 lat zmarła Estera Wiśniewska
Obrazek
Estera Wiśniewska urodziła się w 1945 roku w Warszawie. Jej ojciec był konwertytą z judaizmu na katolicyzm i członkiem AK, który umarł w czasie powstania warszawskiego. Wychowywała ją matka z pomocą stryja który był komunistą (przedwojenny działacz KPP). Studiowała dziennikarstwo na UW. Była członkinią PZPR. Już w trakcie studiów wyjeżdżała do licznych krajów (głównie Azji), jako korespondentka Polskiego Radia i reportażystka. Po wydarzeniach z marca 1968 roku wystąpiła z partii, ale kontynuowała pracę w Polskim Radiu, oraz choć z większymi problemami działalność podróżniczki i reportażystki (m.in. dzięki zapisaniu się do ZSL). W latach 70 przeprowadziła się do Ząbek gdzie mieszkała do śmierci. Współzałożycielka KOR. Przyjaciółka Antoniego Macierewicza. Początkowo związana raczej z Unią Demokratyczną przeszła po upadku rządu Jana Olszewskiego do środowisk związanych z Mecenasem i Antonim Macierewiczem. Była senatorem I, II, IV, V, VI i VII kadencji Senatu z okręgu warszawskiego, a później podwarszawskiego. Po wprowadzeniu okręgów jednomandatowych zrezygnowała z ubiegania się o mandat senatora i wystartowała do Sejmu RP. Była posłanką na Sejm III RP VIII kadencji, po zakończeniu której przeszła na polityczną emeryturę. Główna działalność Estery Wiśniewskiej skupiała się na walce z dyskryminacją religijną, obronie wolności wyznania, ustroju państwa, polityce społecznej, oraz kontaktach z Polonią, oraz Izraelem.

Mąż Estery Daniel (również Wiśniewski, więc nie zmieniała nazwiska po ślubie) był farmaceutą i prowadził apteki w Ząbkach, Markach, Radzyminie i Kobyłce. Estera była matką trojaczków Walentego, Waleriana i Wiktora (ur. 1970 r.). Walerian jest dominikaninem, Wiktor filologiem klasycznym ojcem dwójki wnucząt Estery (Heleny i Korneliusza), Walenty ukończył zootechnikę i zajął się hodowlą krów mięsnych, oraz jest ojcem dziewięciorga dzieci z dwóch małżeństw (pierwsza żona umarła w wypadku) Jana, Józefa, Tomasza z pierwszego małżeństwa i Tadeusza, Zbigniewa, Romana, Franciszka, Klary, Alicji, oraz Daniela.

Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Prasa

Postautor: Administrator » 04 mar 2024, 18:28

Obrazek
Magdalena Persson twierdzi, że była ofiarą mobbingu
Obrazek

Magdalena Persson, która obecnie jest kasztelanową czerską oraz jako podkomorzyna czerska najbliższą współpracownicą króla seniora w Księstwie Czerskim, wróciła pamięcią do wydarzenia w jednym z dawnych miejsc zatrudnienia. Jak wspomina, znalazła w sobie wystarczająco dużo siły, by nie być pomiataną przez osobę, u boku której pracowała. Persson nie podała żadnych danych, które pozwoliłyby zidentyfikować wspomnianą osobę. Na pewno nie chodzi jednak o Michała II. Przed rozpoczęciem współpracy z księciem czerskim, Magdalena Persson pracowała w Brytyjsko-Polskiej Izbie Handlowej, Urzędzie Ochrony Konkurencji i Kosumentów, Allen & Overy oraz Ambasadzie Królestwa Szwecji. Nie wiadomo, okresu pracy w którym z tych podmiotów dotyczy opisana sytuacja.

„Pamiętam, że był taki moment, w którym ta osoba czuła się niezbyt komfortowo i reagowała złością, bo nie była w stanie dotrzymywać terminów. A ja czułam się taka bezbronna, że na mnie krzyczała. A ponieważ ta osoba była na szczycie komórki organizacyjnej, nie było dla mnie żadnego zabezpieczenia. Nikt mnie nie wspierał, a ja płakałam szykując się rano do pracy” – wspomina Magdalena Persson w podcaście „Imponderabilia”.

Persson, która jest córką Polki i Szweda, nie zdradziła o kogo chodzi. Zaznaczyła jednak, że nie mówi o księciu czerskim, królu seniorze Michale II.

„Ta osoba mówiła do mnie przykre rzeczy. +I ty nazywasz się prawniczką?!+, +Z kimś takim muszę pracować?!+. Słuchał tego cały zespół. Stałam tam i byłam bliska załamania. Bałam się konfrontacji, ale następnego dnia znalazłam w sobie siłę. Spojrzałam na tę osobę i powiedziałam: +Możesz się odpier*****! Zrobię to sama, a ciebie nie chcę nigdy więcej widzieć!+. Pamiętam, że dyrektorzy podeszli do mnie i powiedzieli, że nie mogę tak mówić do przełożonego. Nie zamierzali wyciągać konsekwencji wobec tej osoby” – mówi dalej kasztelanowa.

Myślę, że nie powinno się to rozgrywać w taki sposób. Po wszystkim poszłam porozmawiać z dyrektor generalną. Przyznała mi rację. Obiecała pozbyć się tej osoby, bo jej zdaniem była niezrównoważona. Był to dla mnie wspaniały moment, ale trochę potrwało, zanim się na coś takiego zdobyłam” – kończy podkomorzyna czerska.

Persson podkreśliła, że mobbing w pracy wciąż może być dużym problemem i wezwała, aby nie dać mobberom wejść sobie na głowę, tylko reagować.

Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Prasa

Postautor: Administrator » 08 mar 2024, 21:17

Obrazek
Kto szefem rządu po dymisji Fornero-Piotrowskiej? Giełda nazwisk ruszyła
Obrazek

Premier Marta Fornero-Piotrowska zapowiedziała, że niebawem ustąpi z funkcji przewodniczącej KDNP i w konsekwencji złoży dymisję ze stanowiska szefowej rządu. Swoje plany uzasadniła wypaleniem. Politolodzy, komentatorzy i - co ciekawe - bukmacherzy - spekulują, kto ma szanse zostać następcą Fornero-Piotrowskiej. Opozycja, szczególnie dobitnie Obywatelska Rewolucja, domaga się przedterminowych wyborów. Ten scenariusz wydaje się jednak mało prawdopodobny, ponieważ obóz rządowy posiada stabilną większość w parlamencie.

Obrazek
Niejako naturalną kandydatką na zastąpienie Fornero-Piotrowskiej do końca kadencji wydaje się Barbara Nowacka, minister innowacji i technologii. Nowacka jest bowiem wicepremierem z rekomendacji KDNP, więc wydawałaby się najodpowiedniejszą kandydatką do kontynuowania kierowania rządem. Nowacka jest doświadczoną polityczką, cenioną w partii, w koalicji i na dworze, wydaje się że posada premiera nie jest poza jej zasięgiem. Co ciekawe, Barbara Nowacka nie wywodzi się politycznie z rdzenia KDNP, jakim są dawni Postępowi Demokraci, w których przekształciła się Platforma Obywatelska. Nowacka działała w środowiskach lewicowych, była zaangażowana w Ruch Palikota i Twój Ruch, a następnie była liderką lewego skrzydła liberalnej Inicjatywy Wolność.

Obrazek
Inną mocną kandydatką na nową premier wydaje się szefowa dyplomacji Hanna Kwiecień. Kwiecień wydaje się być jednym z bardziej udanych członków rządu, a ponadto jawi się jako perspektywiczna polityczka, od jakiegoś czasu jest coraz częściej wymieniana jako potencjalna przyszła liderka KDNP. Być może dymisja Fornero-Piotrowskiej przyspieszy karierę Kwiecień.

Obrazek
Nieco może niespodziewaną, ale wysoko notowaną kandydatką jest Aleksandra Olszańska. Szczególnie optować ma za nią "stara gwardia" Postępowych Demokratów, w tym pamiętająca jeszcze czasy PO, a przynajmniej "złotą erę Radziwiłłki", przychylni Olszańskiej wydają się też być koalicjanci z Prawicy. Aleksandra Olszańska była kiedyś czołową postacią swojego środowiska, przewodziła nawet Postępowym Demokratom, ale ustąpiła na rzecz wracającej do polityki krajowej Anny Radziwiłł-Schmidt - tę umiejętność rezygnacji z osobistych ambicji przywołują dziś zwolennicy Olszańskiej jako jej atut. Po porażce w wyborach o prezydenturę Warszawy Olszańska stała się w zasadzie backbencherką, jednak wciąż cieszy się ogromnym szacunkiem w swojej formacji - jest jedną z honorowych przewodniczących KDNP. Wydaje się, że stanowiska rządowe, może nawet kierowanie rządem, stoją przed nią otworem. Pytanie tylko, czy sama Olszańska będzie chętna, by łączyć rolę posłanki ze stanowiskiem w radzie ministrów. Aleksandra Olszańska jest posłanką mocno związaną - i popularną w nim - ze swoim okręgiem wyborczym na warszawskiej Woli i może woleć nadal koncentrować się na nim.

Obrazek
Dość nieoczywistą kandydatką wydaje się z kolei wicepremier Dominika Olszewska, liderka BdWR. Przedstawicielka najmniejszego z koalicyjnych partnerów mogłaby okazać się kandydatką kompromisową, akceptowalną zarówno dla KDNP, jak i dla Prawicy. Jednocześnie, podobnie jak w przypadku Olszańskiej, jest to polityczka, która potrafiła rezygnować z osobistych ambicji i z natychmiastowej gratyfikacji. Dwukrotnie - w wyborach samorządowych i senackich rezygnowała ze startu, by nie robić konkurencji partnerom w ważnych dla nich elekcjach. Niejako odpłatą za to było poparcie w "bezpiecznym okręgu" KDNP, odziedziczonym po samej Annie Radziwiłł-Schmidt. Od powołania BdWR Olszewska zdobyła rozpoznawalność i popularność, od tego momentu w zasadzie "gra na własny rachunek". Niewątpliwie, choć jej rząd byłby przede wszystkim rządem kontynuacji, to miałby też mocny rys autorski. Prawdopodobnie powierzenie misji formowania rządu właśnie Olszewskiej, doprowadziłoby do dalszego zbliżenia między KDNP a BdWR.

Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Prasa

Postautor: Administrator » 22 kwie 2024, 11:32

Obrazek
Taro von Sachsen ogłosił, że obejmie Księstwo Ziębickie
Obrazek
Ksenia i Taro von Sachsen

Kilka tygodni temu król senior Michał II zwrócił się do królowej Moniki z prośbą o odebranie mu godności księcia czerskiego i księcia ziębickiego. W związku z tym pojawiła się kwestia sukcesji tych tytułów. Zgodnie z istniejącym w porządku prawnym postanowieniem królowej, nową księżną czerską została najstarsza córka króla Michała II i księżnej Pauliny, czyli królewna Elżbieta. Bardziej skomplikowana sytuacja zaistniała w księstwie ziębickim. Zgodnie z postanowieniem monarchini, tytuł miał być dziedziczony przez najstarszego potomka Michała Ajny pochodzącego z małżeństwa, który przyjdzie na świat po utworzeniu księstwa ziębickiego. Od tego czasu na świat przyszedł potomek Michała II - córka Wanda Helena, jednak jest ona dzieckiem pochodzącym spoza małżeństwa, a jej matką jest łowcza czerska Anna Katarzyna Elsner. W sytuacji braku potomstwa spełniającego hipotezę zawartą w postanowieniu, dziedzicem miał zostać Taro von Sachsen, syn księżnej Kseni ze związku z Rajabem Hassanem.

Nie rodziłoby to żadnego problemu, gdyby nie fakt nikłych związków pasierba księcia z księstwem jak i naszym krajem. W przeciwieństwie do matki, Taro wciąż na stałe zamieszkiwał w Niemczech, natomiast do Polski przyjeżdżał głównie na uroczystości rodzinne. W związku z tym istniała wątpliwość, czy zdecyduje się w ogóle przyjąć przynależny mu tytuł. Rozwiał je sam zainteresowany, wydając oświadczenie, że obejmuje tytuł księcia ziębickiego. Wyraził też zamiar osiedlenia się w Polsce i zamieszkania na terytorium księstwa ziębickiego. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że nowy książę ziębicki od jakiegoś czasu spotyka się z Renatą Targalską, córką Wiktora Targalskiego, sekretarza stanu w MSWiA. Rodzina Targalskich może wykazać się pokrewieństwem m.in. z królem seniorem, jak i białoruską wielką księżną Emilią.
Obrazek
Renata Targalska, źródło: media społecznościowe

Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Prasa

Postautor: Administrator » 24 kwie 2024, 17:26

Obrazek
Aleksander Sternicki człowiekiem roku 2036
Obrazek
Lider Obywatelskiej Rewolucji Aleksander Sternicki został głosami czytelników i naszej redakcji uznany za Człowieka Roku 2036 tygodnika Wprost.

Zwycięstwo Sternickiego jest bezdyskusyjne. W głosowaniu czytelników nie miał żadnego poważnego konkurenta!

W minionym roku Sternicki na długi czas wywindował Obywatelską Rewolucję na czoło sondaży. Choć wyniki poparcia poszczególnych sił politycznych zdążyły się już wyrównać, to jednak Aleksander Sternicki pozostaje głównym pretendentem do przejęcia władzy. Jego zwycięstwo wyborcze zwiastowałoby natomiast duże zmiany w Polsce.


Wróć do „Wiadomości z kraju”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości