Sprawa K 1/33

Prezes: Artur Ławniczak
Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5116
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: Sprawa K 1/33

Postautor: Michał Ajna » 17 maja 2023, 9:22

Dominika Olszewska

Z mojej strony również.
Michał II, Król Senior
w Sejmie: BdWR

Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Sprawa K 1/33

Postautor: Administrator » 17 maja 2023, 19:36

Prokurator Generalny
Wysoki Trybunale,
co prawda to nie wniosek formalny, ale chciałbym zgłosić wniosek dowodowy. W związku z wystąpieniem przedstawicielki wnioskodawców powstała wątpliwość co do charakteru obowiązków wykonywanych przez członków rodziny królewskiej. Zdaniem przedstawicielki wnioskodawców obowiązki te nie mają charakteru publicznoprawnego, moim zdaniem absolutnie nie ma podstaw prawnych do takich twierdzeń. W mojej opinii art. 9 ustawy o rodzinie królewskiej pozwala na przekazanie członkom rodziny królewskiej przez Panującego właśnie obowiązków związanych z wykonywaniem funkcji głowy państwa, takie było ratio legis tego przepisu. Oczywiście to będą kwestie o niskiej doniosłości, królowa nie może w tym trybie delegować wykonywania konkretnych kompetencji konstytucyjnych czy ustawowych polegających na sprawowaniu władzy, do tego podstawę daje art. 145 Konstytucji i to tylko w odniesieniu do następcy tronu.
Kwestia immunitetu bezpośrednio wiąże się z charakterem obowiązków członków rodziny królewskiej, bez wyjaśnienia tego sprawa będąca przedmiotem dzisiejszej rozprawy nie będzie wyjaśniona.

Przechodząc do konkretów, chciałbym zgłosić wniosek o dopuszczenie dowodu z zeznań świadka - króla-seniora Michała II co do charakteru obowiązków wykonywanych przez niego obecnie jako członka rodziny królewskiej, jak i tego, czy przed wejściem w życie ustawy o rodzinie królewskiej powierzał on jako król Polski powierzał on wykonywanie jakichś obowiązków członkom rodziny królewskiej, a jeśli tak, to na jakiej podstawie, a także jakie były to obowiązki. Król senior jako były władca, a obecnie już tylko zwykły, że tak powiem, członek rodziny królewskiej, jest osobą, która bez wątpienia posiada w tej kwestii najszerszą wiedzę. Uzyskanie informacji o praktyce stosowania prawa dotyczącego rodziny królewskiej będzie pomocne dla rozwiązania problemu będącego przedmiotem sprawy. Przede wszystkim pomoże wykazać, że członkowie rodziny królewskiej rzeczywiście wykonują obowiązki państwowe, w związku z czym uzasadnione konstytucyjnie jest objęcie ich immunitetem formalnym.

Dziękuję.

Trybunał uwzględnił wniosek dowodowy Prokuratora Generalnego i odroczył rozprawę na dzień 25 lutego 2034 r.
Na rozprawę w tym dniu w charakterze świadka został wezwany król-senior Michał II.


OG: Rozprawa będzie kontynuowana 27 maja irl.

Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Sprawa K 1/33

Postautor: Administrator » 29 maja 2023, 18:38

Trybunał zbiera się na kolejnym terminie rozprawy. Rozpoczyna się przesłuchanie Michała II. Ustalona zostaje jego tożsamość itd. Przewodniczący poucza świadka o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań oraz prawie do odmowy odpowiedzi na zadane mu pytanie, jeżeli zeznanie mogłoby narazić jego lub jego bliskich (małżonka, wstępnego, zstępnego i rodzeństwo oraz powinowatych w tej samej linii lub stopniu, jak również osobę pozostającą w stosunku przysposobienia), na odpowiedzialność karną, hańbę lub dotkliwą i bezpośrednią szkodę majątkową albo jeżeli zeznanie miałoby być połączone z pogwałceniem istotnej tajemnicy zawodowej.
Świadek składa przyrzeczenie.

Przewodniczący
Co Wasza Królewska Mość wie o sprawie będącej przedmiotem dzisiejszej rozprawy?

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5116
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: Sprawa K 1/33

Postautor: Michał Ajna » 30 maja 2023, 8:56

Wysoki Trybunale,

Przedmiot sprawy jest mi znany z procesu legislacyjnego oraz udostępnionych akt sprawy, dokumentujących dotychczasowy jej przebieg.
Michał II, Król Senior
w Sejmie: BdWR

Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Sprawa K 1/33

Postautor: Administrator » 30 maja 2023, 18:12

Przewodniczący
Dobrze, przejdźmy zatem do konkretów.
Jaki jest zakres obowiązków Waszej Królewskiej Mości jako członka rodziny królewskiej?

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5116
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: Sprawa K 1/33

Postautor: Michał Ajna » 31 maja 2023, 9:35

Wysoki Trybunale,

Obecnie obowiązujące przepisy nie wyznaczają mi ściśle określonego zakresu obowiązków jako króla seniora.
Jeśli chodzi o przedmiot mojej faktycznej działalności, to w razie wyrażonej przez nią potrzeby służę pomocą i radą mojej córce, królowej Monice. Czasem zdarza mi się też wykonywać zadania przez nią zlecone, reprezentując ją w różnych sytuacjach. Przykładowo właśnie działaniem w imieniu Jej Królewskiej Mości była moja aktywność na Białorusi w czasie walki z puczystami, którą wykonywałem zresztą w koordynacji z ówczesnym rządem.
Michał II, Król Senior
w Sejmie: BdWR

Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Sprawa K 1/33

Postautor: Administrator » 31 maja 2023, 9:38

Przewodniczacy
Jakie konkretnie zadania zleca Waszej Królewskiej Mości córka?

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5116
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: Sprawa K 1/33

Postautor: Michał Ajna » 31 maja 2023, 9:54

Zadania te mają szeroki zakres i zróżnicowaną wagę. Na Białorusi byłem w samym centrum wydarzeń, wspierając na miejscu wielką księżną Emilię i inne ośrodki legalnej władzy, a także uczestnicząc w budowaniu koalicji międzynarodowej w tej sprawie.
Często królowa prosi mnie o opinie w sprawach merytorycznych czy personalnych, choć jak miałem okazję kilkakrotnie się przekonać nie traktuje moich rad jako wiążących.
Zdarza mi się też uczestniczyć w królewskich podróżach zagranicznych - jak np. wizycie w Szwecji i Danii czy wyjeździe na pogrzeb króla Juana Carlosa, jak również przyjmowaniu gości zagranicznych w Polsce.
Zdarzało się też reprezentowanie królowej na różnych wystawach, koncertach czy galach, w tym odczytywanie listu od niej.
Michał II, Król Senior
w Sejmie: BdWR

Administrator
Administrator
Posty: 21890
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Sprawa K 1/33

Postautor: Administrator » 31 maja 2023, 10:11

Przewodniczący
Czy w czasie tych wizyt zagranicznych, w tym na Białorusi, reprezentowała Wasza Królewska Mość Rzeczpospolitą Polskę? Obowiązki te mają charakter państwowy? Wasza Królewska Mość jest traktowany zagranicą jako wysłannik Polski?

Awatar użytkownika
Michał Ajna
Posty: 5116
Rejestracja: 20 wrz 2015, 21:57

Re: Sprawa K 1/33

Postautor: Michał Ajna » 31 maja 2023, 10:53

Mój pobyt na Białorusi związany był z wykonywaniem obowiązków państwowych - rozpoczął się od tego, że reprezentowałem Polskę na pogrzebie wielkiego księcia Mikołaja. Także podczas dalszych działań związanych z wsparciem legalnych władz w obliczu puczu byłem wysłannikiem królowej Moniki, wykonywałem swoje zadania we współpracy z Ambasadą RP, wszystko było koordynowane z premier Radziwiłł-Schmidt, łączyłem się też zdalnie z członkami Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Także przez gospodarzy, z wielką księżną Emilią na czele, byłem traktowany jako przedstawiciel Polski.
Michał II, Król Senior
w Sejmie: BdWR


Wróć do „Trybunał Konstytucyjny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron