Wiadomości ze świata

Najważniejsze newsy ze świata. Telewizja, radio, internet itp.
Awatar użytkownika
Człowiek-Media
Posty: 624
Rejestracja: 28 lip 2015, 13:25

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Człowiek-Media » 12 lip 2018, 13:46

Obrazek
Kto kandydatem Republikanów na prezydenta?
Obrazek
Choć jeszcze nie zaczęły się prawybory prezydenckie poszczególnych partii, już teraz spekuluje się, kto będzie kandydował w przyszłorocznych wyborach. Prezydent Kamala Harris nominację Demokratów ma w kieszeni, ale po stronie Republikanów kandydatów jest bardzo dużo.

Jedną z poważniejszych kandydatek na prezydenta z ramienia Republikanów jest Marsha Blackburn, która w latach 2003-2020 była członkinią Izby Reprezentantów, a od 2020 roku jest senatorem ze stanu Tennessee (zastąpiła nie ubiegającego się o reelekcję Lamara Alexandra). W zeszłym roku, nie bez problemów, ale udało jej się uzyskać reelekcję na drugą kadencję. Blackburn jest zdecydowaną przeciwniczką małżeństw jednopłciowych, uchodzi za jednego z najbardziej konserwatywnych republikanów. Spekuluje się także, że o nominację będzie walczyć była sekretarz stanu i kandydatka na wiceprezydenta w 2024 roku Kelly Ayotte, która jest opisywana jako bardziej umiarkowana.

Była sekretarz stanu Nikki Haley, która przegrała prawybory prezydenckie z Pence'm w 2024 roku, wielokrotnie publicznie rozważała możliwość ponownego startu, ale informacji nie potwierdziła. Haley, która ma korzenie indyjskie, mogłaby być dobrą kandydatką w walce o głosy mniejszości. O możliwości startu wypowiadali się także były spiker Izby Reprezentantów Paul Ryan, senator z Florydy Marko Rubio oraz senator z Arkansas Tom Cotton. Spekulacje o ewentualnym starcie zdecydowanie ucina z kolei była wiceprezydent w administracji Jeba Busha Carly Fiorina, głównie ze względu na wiek.

Ktokolwiek będzie kandydatem Republikanów, trudno będzie mu przełamać dobrą passę Kamali Harris, pierwszej kobiety-prezydent, która według sondaży jest jednym z najlepiej ocenianych przywódców Stanów Zjednoczonych w historii. W 2024 roku wygrała wybory zdecydowaną większością głosów, przekraczając także próg 400 głosów elektorskich, czego nie udało się żadnemu kandydatowi od 1988 roku. Harris wygrała także w tradycyjnych republikańskich stanach, takich jak Teksas, Arizona i Georgia.

Administrator
Administrator
Posty: 21865
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 23 lip 2018, 18:13

Obrazek
Premier Japonii z wizytą w Polsce

Szef rządu Japonii Shinzo Abe odbył dwudniową wizytę w Polsce. Spotkał się z premierem Szamirem De Leonem, wicepremierami Luizą Fronczewską i Laurą Novak, szefową MSZ Wiktorią Anastazją Skolską oraz przedstawicielami dworu - podkanclerzy Pauliną Hall i doradcą ds. międzynarodowych Witoldem Juraszem. Podczas wizyty mówiono między innymi o współpracy w zakresie czystego wykorzystywana węgla, oraz optymalnego wykorzystania dwutlenku węgla dla celów gospodarczych. - W Japonii wzrasta znaczenie węgla w energetyce, jesteśmy zainteresowani szeroką współpracą w tym zakresie dwu i wielostronną - powiedział premier Abe. Nad szczegółami współpracy ws. CO2 i jego wykorzystania w gospodarce rozmowy będą prowadziły odpowiednie resorty. Rozmawiano też o problemach globalnych tj. niedożywienie, terroryzm, przestępczość zorganizowana. Poinformowano również o zniesieniu embarga na wieprzowinę z Polski.

Administrator
Administrator
Posty: 21865
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 25 lip 2018, 8:56

Obrazek

Ojciec Święty Pius XIII pokazuje swe tradycyjne oblicze.

Obrazek

Papież Pius XIII wstrząsnął Watykanem. Od dawna w kruchtach Bazyliki św. Piotra mówiło się o radykalnych zmianach, które wprowadzić miał Ojciec Święty. Pius XIII słynie z odważnego myślenia oraz otwartego krytykowania liberalnego poglądu na świat. Sam osobiście jest blisko ludzi potrzebujących i ludzi pracy. W zbiorze konstytucji apostolskich oraz bulli "Et libera nos a malo" Ojciec Święty podjął się reformy sądownictwa kościelnego, uważając, że oficjałowie zbyt często orzekają o nieważności sakramentu małżeństwa; nadto przygotował reformę seminariów duchownych, zaostrzając procedury przyjmowania oraz odrzucania kandydatów do kapłaństwa, wzmacniając także nauczanie biblijne, duszpasterskie i prawnicze alumnów. Papież przywrócił także kościelne tytuły honorowe zdjęte przez Sobór Watykański II oraz papieża Franciszka (2013-2023), przywracając również przywileje wynikające z urzędów i stanowisk honorowych pełnionych przez duchownych. Dokumenty zaznaczają także udrożnienie pracy organizacji charytatywnych nakazując przekazywanie przez każdego duchownego dziesięciny na rzecz działalności parafialnych organizacji charytatywnych oraz podwójnej dziesięciny na biskupów. Nakazano także, by kapłani przekazywali kurii diecezjalnej spis majątku, żeby nie pozwolić na ogromne bogacenie się duchownych. Najważniejsze zmiany dotknęły struktury Kościoła: Ojciec Święty Pius XIII włączył do wspólnoty Kościoła Bractwo Kapłańskie św. Piusa X jako pełnoprawną organizację zakonną działającą pod pełnym zarządem Stolicy Apostolskiej. Biskup Antonio Sierra, następca biskupa Fellaya wyraził ogromną radość z powodu łączności i jedności Bractwa ze Stolicą Apostolską. Zmiany dotknęły także liturgii, osobistym dokumentem "Musica gloriosis" papież odradził używanie instrumentów świeckich, w tym gitar, perkusji, trąb czy skrzypiec podczas liturgii oddając należne miejsce organom oraz chorałowi. Ojciec Święty dopuścił także możliwość prywatnego odprawiania Mszy św. według Nadzwyczajnej Formy Rytu Rzymskiego dla zwykłych księży. Dotąd potrzebna była zgoda biskupa.


Administrator
Administrator
Posty: 21865
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 01 sie 2018, 20:50

Obrazek
Europa Otwarta nadal działa

Mimo utraty statusu grupy politycznej w Parlamencie Europejskim na szczeblu europejskim nadal działa partia Europa Otwarta. Powrót do działalności politycznej inicjatorów tego porozumienia z Polski może pozwolić na ponowną konsolidację proobywatelskiego porozumienia. Jedna z liderek Europy Otwartej Ewa Hartman podkreśla, że członkowie OE nadal mocno współpracują mimo, że zdecydowali się dołączyć do różnych frakcji.

Obrazek

"Jesteśmy po rozmowach z osobami i partiami, które zdobyły mandaty z list Open Europe. Jest nadzieja, że uda się przywrócić frakcję w Parlamencie Europejskim. Chcemy zacząć od kilku wspólnych działań, bo co widać po głosowaniach w PE nadal mówimy jednym głosem w sprawach ważnych dla Europejczyków." - mówi Richard Sulik, który był kandydatem OE na szefa Komisji Europejskiej.

Problemy Rządzić Inaczej, największej grupy porozumienia, na krajowym podwórku odbiły się czkawką w Parlamencie Europejskim. Nie wszystkim członkom OE pasowało wycofanie liderów z frontu do czasu wyjaśnienia sprawy niesłusznych jak się okazało oskarżeń. "Chcę abyśmy zawsze byli wzorem przejrzystości działania, dlatego te oskarżenia o ukrywanie spraw finansowych i powiązaniach biznesowych były dla mnie szczególnie krzywdzące." - tłumaczy lider RI Fryderyk Skarbiński.

"Cały czas mocno promujemy jedną z naszych kluczowych inicjatyw "Trade not aid", która jest kontrpropozycją dla "Przyszłości dla Afryki". Unia Europejska swoją inicjatywą kolonizuje ekonomicznie kraje afrykańskie uzależniając je od pomocy finansowej i wspierając skorumpowane lokalne rządy. Musimy dać szansę Afrykańczykom, aby mogli sami o siebie zadbać swobodnie konkurując z Zachodem." - wyjaśnia Marek Prawda, o którym spekulowało się, że miał przystąpić w EPL, ale po nieporozumieniach w zakresie pomocy zagranicznej pozostał w grupie posłów niezrzeszonych.

Ciepło na temat odbudowy Otwartej Europy wypowiada się także Gosia Pearson, która dołączyła do Postępowych Demokratów. "Cały czas jestem członkinią Stowarzyszenia Rządzić Inaczej. Moje przejście było podyktowane tym, że chciałam mieć realny wpływ na to co dzieje się w PE, a poza frakcją nie byłoby to możliwe" - podkreśla europosłanka.

Administrator
Administrator
Posty: 21865
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Telewizja

Postautor: Administrator » 09 sie 2018, 20:51

Obrazek
Z OSTATNIEJ CHWILI: Katastrofa samolotu LOTu w Alpach

Boeing 767 należący do LOTu rozbił się w Alpach. Samolot leciał z Warszawy do Rzymu.

Jak poinformowały służby austriackie nikt nie przeżył katastrofy. Prawdopodobną przyczyną katastrofy była awaria układu paliwowego, o czym piloci informowali na 5 minut przed katastrofą. LOT poinformował, że sporządza liczbę ofiar katastrofy.

Administrator
Administrator
Posty: 21865
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 10 sie 2018, 13:36

Obrazek
Spotkanie Europy Otwartej w Brukseli

Liderzy partii oraz eurodeputowani, którzy weszli do Parlamentu Europejskiego z list partii należących do Otwartej Europy spotkali się w Brukseli, aby porozmawiać o kontynuacji działania porozumienia. Z 25 posłów, którzy mandat zdobyli z list OE zabrakło tylko Magdaleny el-Ghamari, która przeszła do frakcji S&D. Większość partii OE należy obecnie do frakcji ALDE, ale ze swoim uniosceptycznymi poglądami są dosyć marginalizowane. Na spotkaniu pojawili się też przedstawiciele słoweńskiej Partii Nowoczesnego Centrum (ALDE) i holenderskiego Forum na rzecz Demokracji.


Obrazek

"Nasze ideały nadal nas łączą. Chcemy reformy Unii Europejskiej opartej o cztery filary otwartości. Ta kadencja pokazuje, że żadna z innych proeuropejskich frakcji nie ma odpowiedniej determinacji by walczyć o naprawę UE. Zacznijmy znów mówić jednym głosem, aby nasze postulaty silniej wybrzmiewały w Brukseli i innych europejskich miastach" - nawoływał Richard Sulik, który był kandydatem Otwartej Europy na przewodniczącego KE zbierają aplauz wśród zgromadzonych.

Jeśli do porozumienia dołączyłyby Forum na rzecz Demokracji i Partia Nowoczesnego Centrum to frakcja mogłaby uzyskać brakujące mandaty i znów powstać w Parlamencie Europejskim. Z obecnych eurodeputowanych tylko Katarzyna de Lazari-Radek sceptycznie wypowiadała się na temat takiej możliwości, a Gosia Pearson nie udzieliła jednoznacznego komentarza. "To nasze wspólne dziecko, które powstało przed poprzednimi wyborami i nieźle nabroiło. Trochę zeszło z obranej wcześniej drogi, ale możemy je przywrócić na właściwy kierunek. Nie pozwólmy by ten olbrzymi potencjał został zmarnowany." - mówiła członkini zarządu partii europejskiej Open Europe Ewa Hartman.

W spotkaniach liderów partii wziął udział lider Rządzić Inaczej Fryderyk Skarbiński, który podkreślał, że czuje osobistą odpowiedzialność za rozpad frakcji. "Nasze problemy na krajowym podwórku odbiły się na naszych reprezentantach w Parlamencie Europejskim. Odpowiednia atencja dla porozumienia została już przywrócona i liczymy, że uda się odbudować frakcję." - podkreślał przewodniczący RI. To rozłam wśród polskich eurodeputowanych Otwartej Europy spowodował rozwiązanie frakcji. "Nie żywię do nikogo urazy, rozmawialiśmy z wszystkimi naszymi reprezentantami w PE i jesteśmy na dobrej drodze by wyjść z okresu separacji." - dodawał.

Patrizia Bisinella z włoskiej koalicji Europa Aperta zaznaczała, że Open Europe na pewno wystartuje w kolejnych wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Niezależnie czy przywrócimy frakcję w PE tej kadencji czy nie nasze partie nadal działają w ramach wspólnej partii europejskiej. Nie poddajemy się w walce o bardziej obywatelską, mniej zbiurokratyzowaną i po prostu skuteczniejszą Unię Europejską." - zaznaczała. Na koniec spotkania większość zebranych podpisała manifest na rzecz Otwartej Europy przypominając najważniejsze postulaty porozumienia.

Administrator
Administrator
Posty: 21865
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 11 sie 2018, 17:06

Obrazek
Otwarta Europa: Potrzebna ambitna reforma WPR

Na konferencji prasowej w Brukseli przedstawiciele Otwartej Europy przedstawili propozycję reformy Wspólnej Polityki Rolnej w kolejnej perspektywie finansowej. Komisja Europejska zakłada utrzymanie statusu quo i mimo negatywnych ocen wielu aspektów WPR zakłada utrzymanie obu filarów polityki rolnej. Propozycja OE zakłada bardziej rynkowo zorientowaną i kompleksową politykę, która odpowie na znacznie szersze wyzwania jakie stoją nie tylko przed rolnictwem, ale przed całością obszarów wiejskich w Państwach Członkowskich.

Obrazek

Głównymi autorami reformy są europosłanka Oana-Mioara Bizgan-Gayral ze Związku Zbawienia Rumunii, eurodeputowany Richard Sulik z Wolności i Solidarności i ekspert polityki rolnej z Rządzić Inaczej Aleksander Szostakiewicz. "Główne cele WPR w kolejnej perspektywie finansowej powinny być zdefiniowane znacznie szerzej niż dotychczas. Zaczynając od wzmacniania bioróżnorodności, ochrony klimatu, poprawy jakości wody i zachowania malowniczych krajobrazów przez poprawę warunków dla zwierząt po promocję innowacyjnego i efektywnego rolnictwa, uczciwej konkurencji na rynku wewnętrznym i nieszkodzenia rolnikom z poza UE." - wskazywał Richard Sulik.

W proponowanej reformie WPR autorzy wskazali na 5 głównych priorytetów: celowanie w dobra publiczne, koncentracja na środowisku, orientacja rynkowa, globalne bezpieczeństwo żywnościowe i pomocniczość. Najbardziej kontrowersyjnym postulatem Otwartej Europy jest stopniowe wygaszanie dopłat bezpośrednich w ramach systemu płatności jednolitej i systemu jednolitej płatności obszarowej. "Łagodzenie ubóstwa na obszarach wiejskich powinno być elementem polityki społecznej, a nie rolnej. Subsydia nie są powiązane z dostarczaniem dóbr publicznych dla obywateli Unii Europejskiej. Potrzeba dobrze funkcjonującego rynku bardziej niż interwencji w celu stworzenia zorientowanego na popyt, innowacyjnego i konkurencyjnego rolnictwa." - wyjaśniała Oana Bizgan.

"Unia Europejska powinna skupić się tylko na tych instrumentach, które na poziomie koordynacji międzypaństwowej dają największą wartość dodaną. Niestety Komisja Europejska przejawia rozczarowujący brak ambicji w zakresie reform WPR. Tak było przy planowaniu obecnej perspektywy i tak jest w przypadku perspektywy na lata 2028-2034. Musimy zatem podjąć radykalną reformę, która skoncentruje się na zredukowanym, ograniczonym i ukierunkowanym wsparciu dochodów rolniczych głównie na poziomie krajowym, poprawie konkurencyjności obszarów wiejskich poprzez badania naukowe i innowacje oraz kontraktowanie świadczeń na rzecz ekosystemów." - dodawał Aleksander Szostakiewicz.

Administrator
Administrator
Posty: 21865
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 15 sie 2018, 18:59

Obrazek
Skarbiński spotyka się z Czechami i Słowakami

Przewodniczący Rządzić Inaczej Fryderyk Skarbiński wraz z rzeczniczką ds. zagranicznych w Rządzie Cieni RI Beatą Piskorską spotkali się w Pradze z czeskimi i słowackimi liderami partii wchodzących w skład Open Europe. Tematem spotkań była nowa perspektywa finansowa UE, funkcjonowanie poszerzonej Grupy Wyszehradzkiej oraz współpraca polityczna w regionie.

Obrazek

W spotkaniu wzięli udział także Ivan Bartos (Czeska Partia Piratów), Tomas Pajonk (Partia Wolnych Obywateli) oraz Richard Sulik (Wolność i Solidarność). Liderzy we wspólnej deklaracji podkreślili konieczność zintensyfikowania prac nad reformami Unii Europejskiej. "Wielki europejski projekt nie rozwija się w kierunku oczekiwanym przez obywateli Państw Członkowskich" - czytamy w deklaracji.

Zdaniem przedstawicieli OE potrzebny jest silniejszy głos państw Europy Środkowo-Wschodnie w zakresie proobywatelskich i prowolnościowych reform w Europie. Zapowiedzieli także silniejszą współpracę w trakcie kampanii w wyborach krajowych na rzecz wspólnych idei Open Europe. Podjęto także temat zdefiniowania roli rozszerzonej Grupy Wyszehradzkiej, która po dołączeniu Austrii jest mniej klarowna.

W najbliższym czasie Skarbiński ma udać się także do Berlina, Paryża i Madrytu. W stolicy Francji ma spotkać się m.in. z prezydentem Emmanuelem Macronem, a w Hiszpanii z premier Inés Arrimadas.


Obrazek
Reaktywacja frakcji Otwartej Europy

Od kilku tygodni coraz głośniej na brukselskich korytarzach mówiło się o reaktywacji frakcji Otwartej Europy w Parlamencie Europejskim. Przeszkodą był rozłam w polskiej części frakcji. Europosłanki, które opuściły frakcję na rzecz S&D i EPP bez entuzjazmu przyjęły informacje o próbie odbudowania OE. Do porozumienia zdecydowały się jednak dołączyć Forum na rzecz Demokracji i Partia Nowoczesnego Centrum dając frakcji brakujące 3 mandaty.

Obrazek

Partia zyskała jeszcze dodatkowych europosłów po rozłamie do jakiego doszło w Ruchu Pięciu Gwiazd. Trójka bardziej liberalnych działaczy niezadowolonych z kierunku współpracy w ramach EAND zdecydowała się opuścić R5G i dołączyć do włoskiej koalicji Europa Aperta. Wciąż trwają rozmowy z Gosią Pearson jedną ze współtwórczyń Otwartej Europy, która po rozpadzie frakcji dołączyła do Postępowych Demokratów.

"Często nasze głosy w PE były bliższe ALDE czy Zielonym, ale ze względu na nasze uniosceptyczne podejście te frakcje zamknęły swoje drzwi dla Ruchu Pięciu Gwiadz. Europa Otwarta stwarza możliwość realizacji naszych postulatów w zgodzie z programem frakcji. Dlatego zdecydowaliśmy się na zmiany." - wyjaśnia Eleonora Evi jedna z europosłanek, która przeszła z Ruchu Pięciu Gwiazd do Europa Aperta.

Na czele frakcji ponownie stanie Polka Ewa Hartman, a wiceprzewodniczącymi będą Richard Sulik, Patrizia Bisinella, Oana Bizgan-Gayral i Mikula Peksa. "Chcemy mocno zaakcentować potrzebę reform przed kolejną perspektywą finansową. Czasu już jest niewiele, a S&D i EPP nic nie robią w tym zakresie dążąc do zachowania statusu quo. Mamy gotowy program reform i służymy pomocą jeśli rządzący duopol nie wie jakich reform potrzebuje Unia." - podkreślała Hartman.

"Chcemy zaproponować ponowne podjęcie tematu głosowania w Radzie Unii Europejskiej. Obecny system jest bardzo niesprawiedliwy dla państw średniej wielkości. Kilka lat temu polscy naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali tzw. kompromis jagielloński w zakresie systemu głosowania, który naszym zdaniem jest godnym rozważenia systemem pośrednim." - tłumaczy eurodeputowany Łukasz Jasina.

"Unia Europejska przeżywa kryzys legitymizacji. Większość kluczowych decyzji podejmowana jest w ramach decyzji międzyrządowych i technokratycznych struktur. Aby to zmienić chcemy, aby Parlament Europejski miał prawo inicjatywy ustawodawczej, aby szefem Komisji Europejskiej zostawał zawsze lider zwycięskiej frakcji w wyborach do PE i aby państwa wskazywały nie jednego, ale trzech kandydatów na komisarzy, z których przewodniczący będzie dobierał skład Komisji. No i oczywiście last but not least realne mechanizmy demokracji bezpośredniej." - przedstawiał propozycje OE Richard Sulik.

Administrator
Administrator
Posty: 21865
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 15 sie 2018, 21:53

Obrazek
Nowa Demokracja wygrywa wybory parlamentarne w Grecji. Kyriakos Mitsotakis po raz trzeci premierem
Obrazek
Rządząca Grecją od ośmiu lat Nowa Demokracja wygrała niedzielne wybory parlamentarne w tym kraju. Oznacza to, że w fotelu premiera na trzecią kadencję pozostanie Kyriakos Mitsotakis, który dzięki temu ma szansę zostać najdłużej urzędującą osobą sprawującą to stanowisko.

W niedzielnych wyborach Nowa Demokracja zdobyła niecałe 33% głosów, co przełożyło się na 147 mandatów w parlamencie. Partii rządzącej zabraknie zatem czterech głosów do samodzielnej większości. Niemal pewnym koalicjantem premiera Mitsotakisa jest jednak socjaldemokratyczny KINAL, który zdobył prawie 9% i 25 mandatów.
Trzecią z rzędu porażkę wyborczą poniosła lewicowa Syriza, która jednak nieco poprawiła swój wynik sprzed czterech lat, zdobywając 27% głosów i 81 mandatów. Do parlamentu dostały się jeszcze neonazistowski Złoty Świt (10% i 28 mandatów) oraz komunistyczna KKE (7% i 19 mandatów). Komentatorzy zwracają uwagę szczególnie na najwyższy w historii wynik tej pierwszej partii, jego przyczyny doszukując się w zmęczeniu części elektoratu długimi rządami ND i brakiem innej silnej prawicowej alternatywy.

Choć Nowa Demokracja wygrała wybory po raz trzeci z rzędu, to zanotowała zauważalny spadek poparcia – w ostatniej kadencji partia cieszyła się samodzielną większością. Mimo, że grecka gospodarka od kilku lat wreszcie staje na nogi, wciąż boryka się z wieloma problemami, a rozwój nie jest równomierny.

Administrator
Administrator
Posty: 21865
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wiadomości ze świata

Postautor: Administrator » 17 sie 2018, 13:00

Obrazek
Nie żyje Aleksandr Łukaszenka. Władca Białorusi miał 73 lata
Obrazek

Tej nocy w w swojej mińskiej rezydencji zmarł wielki książę Białorusi Aleksander I Łukaszenka. Informację o jego śmierci podał w specjalnym orędziu do narodu jego syn i następca, wielki książę Mikołaj, popularnie zwany dotąd księciem Kolą.


Jeszcze kilka dni temu nic nie wskazywało na rychłą śmierć Aleksandra I. Siedemdziesięciotrzyletni władca jak gdyby nigdy nic brał udział w państwowych wydarzeniach. Wczoraj wieczorem wielki książę miał jednak źle się poczuć i mimo najlepszej pomocy lekarskiej umrzeć.

Nowy władca, wielki książę Mikołaj I wprowadził w związku ze śmiercią ojca żałobę narodową, która potrwa aż do pogrzebu zmarłego władcy. Wezwał również cały naród do zjednoczenia.
Kondolencje narodowi białoruskiemu i rodzinie wielkoksiążęcej złożyli już m. in. car Rosji Jerzy I, prezydent USA Kemala Harris, prezydent Ukrainy Julia Tymoszenko, kanclerz Niemiec Ursula von der Leyen i ambasador Polski na Białorusi Barłomiej Sienkiewicz.

Aleksander I Łukaszenka został wielkim księciem Białorusi w 2020 roku po zwycięskim dla siebie referendum. Wcześniej od 1994 roku pełnił funkcję prezydenta tego państwa. Był nazywany ostatnim dyktatorem współczesnej Europy. Przekształcenie przez niego postsowieckiej republiki w monarchię uznano powszechnie za próbę wzmocnienia swojej pozycji i usankcjonowanie prawne sukcesji najmłodszego syna Łukaszenki, Koli.
Nowy wielki książę, Mikołaj I ma 23 lata. Jest owocem jego romansu z lekarką Iriną Abelską. Od pięciu lat jest żonaty z daleką krewną króla Michała II, Emilią Mazurkiewicz. Mają razem córkę Ksenię.


Wróć do „Wiadomości ze świata”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron