Wybór senatora

Administrator
Administrator
Posty: 21891
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Wybór senatora

Postautor: Administrator » 05 paź 2016, 15:33

Wiceprzewodnicząca Bartoszak
Proszę o zgłaszanie kandydatur na senatora.
OG: Czas do godziny 17:00 7 października.

Administrator
Administrator
Posty: 21891
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wybór senatora

Postautor: Administrator » 05 paź 2016, 22:51

Klub radnych Obywatelskie Pomorze zgłasza kandydaturę Roberta Biedronia:
Robert Biedroń (ur. 13 kwietnia 1976 w Rymanowie) – polski polityk, działacz na rzecz osób LGBT i publicysta. Założyciel i w latach 2001–2009 prezes Kampanii Przeciw Homofobii, od 2011 do 2014 poseł na Sejm VII kadencji, od 2014 prezydent Słupska.

Urodził się 13 kwietnia 1976 w Rymanowie, a wychował w Krośnie. Jest synem Heleny i Zdzisława. Ma dwóch młodszych braci i młodszą siostrę. Jego matka należała do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, a ojciec do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Jego rodzice postanowili zapisać go do technikum hotelarskiego w Ustrzykach Dolnych, ponieważ uczono tam trzech języków obcych na raz (francuskiego, rosyjskiego i angielskiego), a Robert Biedroń wykazywał zainteresowanie językami obcymi. W 1991 wyjechał do Ustrzyk Dolnych i zamieszkał w internacie. W czasie swojego pobytu w tej miejscowości uświadomił sobie, że jest homoseksualistą. Jak wspominał, w szkole twierdzono, że homoseksualizm jest zboczeniem, zaburzeniem i grzechem, na skutek czego przeżywał kryzys psychiczny, a nawet miewał myśli samobójcze.

W 1995, w czasie swojego pobytu w Berlinie, zapoznał się z działalnością organizacji LGBT Manometer. Wtedy postanowił zająć się działalnością społeczną na rzecz mniejszości seksualnych. Technikum ukończył w następnym roku. Następnie rozpoczął studia politologiczne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W czasie studiów był działaczem Stowarzyszenia Lambda. W 1998 zapisał się do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, przystąpił również do jej organizacji młodzieżowej. Po przekształceniach partyjnych został działaczem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 2003 uzyskał tytuł zawodowy magistra nauk politycznych.

Podjął również studia doktoranckie na Wydziale Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, których nie ukończył. Został absolwentem Szkoły Liderów Politycznych i Społecznych oraz Szkoły Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W czasie swojego pobytu w Ustrzykach Dolnych zdobył uprawnienia przewodnika górskiego. Deklaruje znajomość języków angielskiego, francuskiego, rosyjskiego i włoskiego.

Po ukończeniu studiów wyjechał na rok do Londynu, gdzie działał w organizacji OutRage!, działającej na rzecz praw osób LGBT.

Jesienią 2000 wraz z krytykiem filmowym i pisarzem Bartoszem Żurawieckim podjął inicjatywę utworzenia organizacji, która za cel obierze sobie walkę ze stereotypami oraz uprzedzeniami wobec gejów i lesbijek. 11 września 2001 założył ogólnopolską organizację pozarządową o nazwie Kampania Przeciw Homofobii i przez osiem lat pełnił funkcję jej prezesa. 1 maja 2001 wraz z Piotrem Ikonowiczem, jako jedyni aktywni politycy, wziął udział w pierwszej w Polsce Paradzie Równości. 9 lutego 2009 ogłosił swoją rezygnację ze stanowiska prezesa KPH, pozostając członkiem jej zarządu.

W 2007 wydał książkę popularnonaukową Tęczowy elementarz, poruszającą kwestie związane z LGBT. Wystąpił do Ministerstwa Edukacji Narodowej, by jego książkę zakwalifikować jako lekturę uzupełniającą w szkołach średnich, wzbudzając tą inicjatywą krytykę ze strony polityków.

Od 2009 był prezesem Instytutu Podkarpackiego, zrzeszeniem powołanym dla rozwoju lokalnych organizacji pozarządowych. Współpracował jako konsultant różnych organizacji praw człowieka z Polski i zagranicy. Był fundatorem fundacji Instytutu Myśli Demokratycznej, członkiem rady programowej Zielonego Instytutu, przewodniczącym rady Fundacja Trans-Fuzja, członkiem rady nadzorczej Fundacji Replika i członkiem rady Fundacji Równość. Był także ekspertem unijnym w sprawach antydyskryminacyjnych i członkiem Rady Programowo-Konsultacyjnej przy pełnomocniku rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn oraz doradcą wicepremier Izabeli Jarugi-Nowackiej.

Zajmował się działalnością publicystyczną, jego teksty ukazywały się m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Trybunie”, „Polityce” i „Rzeczpospolitej”. Prowadził też własne wydawnictwo AdPublik.


W 2011 zamierzał wziąć udział w wyborach parlamentarnych z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, jednak zrezygnował w sierpniu tegoż roku. Motywował to tym, iż zaproponowano mu słabe miejsce na liście wyborczej mimo odmiennych wcześniejszych deklaracji. Przedstawiciel SLD stwierdził jednak, że Robert Biedroń nie był brany pod uwagę jako kandydat SLD z uwagi na toczące się postępowanie karne. W tym samym miesiącu Janusz Palikot, który przygotowywał właśnie własne listy wyborcze w ramach komitetu wyborczego powołanego wówczas Ruchu Palikota, ogłosił prowadzenie rozmów m.in. z założycielem KPH. 18 sierpnia ogłoszono, że Robert Biedroń otworzy listę wyborczą Ruchu Palikota w okręgu wyborczym nr 26 w Gdyni.

Ruch Palikota zdobył w tym okręgu 9,53% głosów, zajmując 4. miejsce. Robert Biedroń otrzymał 16 919 głosów, co stanowiło 3,73% wszystkich głosów ważnych i 39,11% głosów oddanych na listę RP w Gdyni. Uzyskał mandat poselski jako jedyny kandydat Ruchu Palikota w tym okręgu. Został tym samym pierwszą osobą wybraną do polskiego parlamentu, otwarcie deklarującą orientację homoseksualną.

W Sejmie VII kadencji należał do Klubu Parlamentarnego Ruchu Palikota. W październiku 2013, w wyniku przekształcenia tej formacji, został członkiem KP Twój Ruch. Jako poseł zgłosił ponad 100 interpelacji, dotyczących m.in. spraw osób LGBT, praw człowieka, równości kobiet i mężczyzn, polityki zagranicznej, a także ochrony zwierząt. Był wiceprzewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, jak też dwóch parlamentarnych zespołów, a także członkiem Komisji Spraw Zagranicznych. W trakcie kadencji miał blisko 140 wystąpień, wziął udział w 83% głosowań. Reprezentował Sejm w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy i to się pokrywało z głosowaniami.

Jego mandat wygasł 8 grudnia 2014 w związku z wybraniem na funkcję prezydenta miasta Słupska. W sejmie zastąpił go Jarosław Gromadzki.

Na początku września 2014 Robert Biedroń wyraził chęć kandydowania na prezydenta Słupska, gdy urzędujący wówczas prezydent Maciej Kobyliński ogłosił rezygnację z ubiegania się o kolejną kadencję. W trakcie kampanii zarzucano mu, że nie miał żadnych powiązań z miastem (przeprowadził się do niego w październiku 2014). Polityk określał ten stan jako swoją zaletę, wcześniej zarzucał dotychczasowemu prezydentowi m.in. nepotyzm i kumoterstwo.

Wystartował ostatecznie jako kandydat niezależny z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Roberta Biedronia „Nareszcie Zmiana”. Jego komitet wystawił także kandydatów do rady miasta, dwóch jego przedstawicieli uzyskało mandaty radnych. Jako największe problemy Słupska wskazywał zadłużenie, niskie nakłady na inwestycje, wydatki na oświatę i organizacje pozarządowe oraz małe pozyskiwanie środków unijnych. Deklarował zwiększenie rezerw budżetowych miasta i inwestycje w zieloną technologię, a także dokończenie budowy aquaparku Trzy Fale oraz odpartyjnienie miasta. Kandydował z hasłem wyborczym „Nadeszła zmiana”, zapowiadając zamiar sprawowania urzędu przez dwie kadencje.

W I turze zagłosowało na niego 5972 osób, co stanowiło 20,34% wszystkich głosów ważnych. Przeszedł do II tury z posłem PO Zbigniewem Konwińskim, który zdobył 29,09% głosów. W drugiej turze zdobył 15 308 głosów (57,08%), wygrywając tym samym wybory.

Po objęciu stanowiska na swoich zastępców powołał Krystynę Danilecką-Wojewódzką, długoletnią dyrektorkę liceum ogólnokształcącego i radną, a także radnego sejmiku z Platformy Obywatelskiej Marka Biernackiego.

W okresie prezydentury różne inicjatywy Roberta Biedronia wywołały zainteresowanie ogólnopolskich mediów. Dotyczyło to m.in. niewydawania zezwoleń na występy cyrków ze zwierzętami w Słupsku. Dyskusję wzbudziła decyzja o niewywieszeniu portretu Jana Pawła II na fasadzie ratusza w 10. rocznicę śmierci, co było nieoficjalną tradycją miasta i usunięciu portretu papieża z gabinetu prezydenta (który przekazano do jednego z kościołów), a co Robert Biedroń uzasadniał przestrzeganiem zasady świeckości państwa. W 2016 wystąpił z inicjatywą nazwania jednego z rond imieniem Triny Papisten, ostatniej osoby, którą spalono na stosie w Słupsku w ramach wyroku za zajmowanie się magią. Zyskał także rozgłos osobistym udzielaniem ślubów tym, którzy sobie tego zażyczą, co według ratusza wywołało w mieście spore zainteresowanie.

W ramach prezydentury zapoczątkował cotygodniowe publiczne konferencje prasowe, w 2016 opublikował infografik ze szczegółowymi wydatkami budżetu miasta. W tym samym roku zaczął występować w internetowej telewizji na żywo Biedroń Live, finansowanej z budżetu gminy, odpowiadając na pytania zadawane przez internautów.

Po objęciu urzędu zapowiedział politykę oszczędzania (miasto na początku jego kadencji było zadłużone na ponad 300 milionów złotych). Uzyskał rozgłos, gdy zrezygnował z samochodu służbowego (na rzecz roweru lub komunikacji miejskiej) i odebrał urzędnikom miejskim dodatki na benzynę. Na jego wniosek rada miasta obniżyła jego pensję ponad 12 do 10 tysięcy złotych. Sam obniżył pensje członkom zarządów spółek komunalnych, ograniczył liczbę członków organów tych przedsiębiorstw. Zlikwidował agencję Ziemia Słupska i i Agencję Promocji Regionu, a także stanowisko rzecznika prasowego, jako organ doradczy powołał działającą społecznie Radę Prezydencką. Według opublikowanych danych z maja 2016 dochody miasta przekroczyły w tym czasie jego wydatki.

W ramach polityki mieszkaniowej zainicjował program inwentaryzacji lokali, który doprowadził do ujawnienia w 2015 około 150 pustostanów, z których ponad 100 zostało w tymże roku wyremontowanych. Jednocześnie w 2015 podpisał zarządzenie przewidujące wzrost czynów za najem lokali komunalnych. W 2016 wprowadził także abolicję dla osób zalegających z płatnościami czynszowymi.

W wyborach samorządowych w 2018 roku z powodzeniem ubiegał się o reelekcję z poparciem m. in. Zjednoczonej Lewicy i Inicjatywy Wolność. W pierwszej turze uzyskał 48% głosów, a w drugiej 62%, pokonując kandydatkę PO-PC Jadwigę Stec.

Od 2002 jest związany z Krzysztofem Śmiszkiem, doktorem nauk prawnych i prezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, jak również działaczem KPH.

W 2016 został kawalerem francuskiego Narodowego Orderu Zasługi.

W 2014 tygodnik „Polityka” na podstawie rankingu przeprowadzonego wśród polskich dziennikarzy parlamentarnych wymienił go wśród 10 najlepszych posłów, podkreślając pracowitość, kulturę i duży wkład w prace komisji sprawiedliwości. W 2015 wyróżniony Nagrodą Radia Tok FM im. Anny Laszuk, a w 2016 został laureatem Nagrody Różnorodności Kongresu Kobiet. Nagradzany również przez organizacje LGBT m.in. Tęczowym Laurem (2000) i tytułem „Człowieka Tęczy” (2004).

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8237
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybór senatora

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 06 paź 2016, 19:47

Klub radnych Porozumienie dla Polski zgłasza kandydaturę Jarosława Wałęsy.

Jarosław Leszek Wałęsa (ur. 13 września 1976 w Gdańsku) – polski polityk, w latach 2005–2009 poseł na Sejm V i VI kadencji, w latach 2009-2018 poseł do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji, od 2018 prezydent Gdańska.

Urodził się jako jedno z ośmiorga dzieci późniejszego przywódcy NSZZ „Solidarność” i prezydenta RP Lecha Wałęsy oraz Danuty z domu Gołoś.

Uzyskał bakalaureat z politologii w College'u św. Krzyża w Massachusetts, po czym pracował w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie do Polski w grudniu 2002 został doradcą i kierownikiem biura swego ojca. Zadebiutował w polityce jako kandydat do Parlamentu Europejskiego w wyborach w 2004 z ramienia Narodowego Komitetu Wyborczego Wyborców (bezskutecznie, osiągając 6791 głosów). W 2005 poparł powstanie Partii Demokratycznej.

W wyborach parlamentarnych w 2005 startował w okręgu gdańskim z listy Platformy Obywatelskiej. Mandat poselski zdobył, uzyskując 14 709 głosów. W Sejmie V kadencji zasiadał w Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Spraw Zagranicznych. Wkrótce po wyborach wstąpił do PO. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi został posłem (VI kadencji), otrzymując 61 278 głosów. Objął stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentarnego Zespołu na rzecz Tybetu.

W listopadzie 2008 bez powodzenia kandydował na szefa Pomorskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki. 11 stycznia 2009 został wybrany na członka prezydium Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (w 2010 zrezygnował z funkcji wiceprezesa i członka prezydium). W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 uzyskał mandat eurodeputowanego z okręgu gdańskiego, otrzymując 73 968 głosów.

2 września 2011 doznał ciężkich obrażeń ciała w wyniku wypadku drogowego w Stropkowie koło Sierpca. W trakcie zdarzenia doszło do zderzenia kierowanego przez europosła motocykla z innym pojazdem, którego kierowca włączał się z pobocza do ruchu. O spowodowanie wypadku oskarżono kierowcę samochodu osobowego (który wyrokiem Sądu Rejonowego w Sierpcu w listopadzie 2012 został nieprawomocnie uznany za winnego i skazany), wobec Jarosława Wałęsy prowadzono postępowanie w sprawie o wykroczenie drogowe (za przekroczenie prędkości o około 25 km/h). Na wniosek prokuratora generalnego Parlament Europejski uchylił mu we wrześniu 2012 immunitet w tej sprawie, postępowanie umorzono następnie wobec przedawnienia karalności.

W 2014 po raz drugi uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego. W czerwcu 2015 został szefem Instytutu Obywatelskiego – think tanku Platformy Obywatelskiej, zastępując na tym stanowisku Bartłomieja Sienkiewicza. Funkcję pełnił do 2018 roku.

W wyborach samorządowych w 2018 roku z ramienia Platformy Obywatelskiej kandydował na prezydenta Gdańska. W pierwszej turze uzyskał 40 procent głosów, przechodząc do drugiej z kandydatką Inicjatywy Wolność, Ewą Lieder. Wygrał w drugiej turze, uzyskując 63% głosów.
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8237
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybór senatora

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 07 paź 2016, 19:21

Przewodniczący Świlski:

Przechodzimy do głosowania. Zgłoszono dwóch kandydatów:
1) Robert Biedroń
2) Jarosław Wałęsa

og: głosowanie trwa do 9 października, do godz. 20:00
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8237
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybór senatora

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 07 paź 2016, 19:21

Wałęsa
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Awatar użytkownika
Piotr M. Wiśniewski
Posty: 1175
Rejestracja: 13 lis 2015, 19:18

Re: Wybór senatora

Postautor: Piotr M. Wiśniewski » 07 paź 2016, 21:40

Wałęsa
Piotr Michał Wiśniewski - zmarł 3 stycznia 2022 r.

wiceprzewodniczący Postępowych Demokratów

poseł na Sejm VIII kadencji III RP oraz I i II kadencji IV RP

wiceprezes RM, minister edukacji i kultury (22 listopada 2020 - 25 listopada 2021)

Awatar użytkownika
Laura
Posty: 9030
Rejestracja: 08 lip 2015, 0:29

Re: Wybór senatora

Postautor: Laura » 07 paź 2016, 23:21

Biedroń
Laura Novak
Wicepremier RP- Minister Skarbu i Energii.( 2026-2027 i 2028-2031)
Premier RP ( 2027)
Poseł na Sejm IV RP. I-VI kadencji
W latach 2020-2024 i od 2029 przewodnicząca SLD i ZL.
Przewodnicząca KP ZL w latach 2019-2026

Awatar użytkownika
Anna Radziwiłł-Schmidt
Posty: 8237
Rejestracja: 22 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybór senatora

Postautor: Anna Radziwiłł-Schmidt » 10 paź 2016, 15:55

Świlski:

Zamykam głosowanie, proszę o podanie wyników.
Anna Radziwiłł-Schmidt - sekretarz generalna NATO (od 2032).

Premier RP (2015-20; 2028-32), szefowa PE (2027-28), szefowa AFET (2024-2027), wicepremier, MSZ (2021-22), liderka PD (2021-24; 2030-32).

Administrator
Administrator
Posty: 21891
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:04

Re: Wybór senatora

Postautor: Administrator » 10 paź 2016, 16:00

Wyniki głosowania:
Głosowało 29 radnych
Wałęsa 18
Biedroń 9
Wstrzymało się 2
Sejmik wybrał na senatora księcia Jarosława Wałęsę.


Wróć do „Sejmik Województwa Pomorskiego”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron